| anonim_4396 a întrebat:

Am doua intrebari ( preluate de pe Softpedia ):

1. Dumnezeu poate crea nimic?
2. Dumnezeu se poate sinucide sau isi poate incheia existenta?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

1. Nimicul se exclude prin definitie, este lipsa existentului, a oricarei valori. A crea inseamna inseamna a da o valoare, iar nimicul este lipsa ei. Este o contradictie intre termenii "crea" si "nimic".
1. Omnipotenta lui ne spune ca poate orice, dar faptul ca este absolut, nu este conditionat de nimic, faptul ca este etern si neschimbabil, ma indoiesc ca se poate sinucide.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e si argumentul pentru care nu cred ca exista vreun creator fie el deist, teist, panteist etc
pentru ca din nimic nu apar zeii complexi care sa creeze universul e ilogic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca Dumnezeu nu facea Universul si s-ar fi sinucis, ar fi creat ''nimic''. Dar, am sa-ti raspund si din punctul meu de vedere. Eu tin sa cred ca Dumnezeu este o fiinta extraterestra mult mai inteligenta ca noi, asta e punctul meu de vedere.
1. Nu poate creea ''nimic''.
2. Conform cartii doctorului Toni Victor Moldovan, exista si moartea a doua. Adica moartea materie pozitive (sufletul), ce survine in anumite conditii, de exemplu prin supunerea corpului spiritual radiatie nucleare.

| Zenit313 a răspuns:

1.Daca creeaza, atunci este ceva.

2.Hmmm...trebuie sa'L sun ca sa stiu cum sta treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamna Mihaela! pot sa aduc si eu raspunsuri tot de acolo?
1.Da poate, dar nu cred ca vrea sa ne arate din cauza ca nu putem defini si intelege nimicul.E posibil ca nimicul sa ne inconjoare asa in doze mici si noi sa nu-l observam.
2.Eu cred ca orice om suficient de inteligent si-a pus intrebari despre sinucidere, iar raspunsurile se lovesc de cei care raman dupa noi.Suferinta lor e prea mare ca sa-i parasim atarnati ca niste fructe prin copaci.
la cati idolatori are Dumnezeu, nu ar vrea sa raneasca pe nimeni.
Poate treci intr-o zi sa te impartasesc, Domnul fie cu tine...daa un domn asa bine, nu orice looser lesinat big grin

| relian a răspuns:

1-Depinde ce inseamna pentru tine nimic. Daca este atunci cind nu vezi, nu simti si nu pipai ceva da pot spune ca se poate crea nimic.Si tu poti face asta.Transformi un lucru material in energie si atunci vei avea "nimic"Asta daca e cum am spus. Daca nimic inseamna nimic atunci nu cred ca este posibil asta.Cel putin pentru noi.Si cum nimeni nu stie ce poate face dzeu sau daca poate face ceva, nu putem spune nimic.

2-Cred ca se poate sinucide daca ar vrea.Nimic nu este imposibil nici pentru noi oamenii, dar pentru cineva ca dzeu nu imi zic.

| MMihai a răspuns:

1. Dumnezeu poate crea nimic?=Da
2. Dumnezeu isi poate incheia existenta?= Teoretic da, dar este puțin probabil așa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă România este capitalistă, atunci democraţia poate exista?

| kiv1990 a răspuns:

Cel ce-a scris e prost

| kiv1990 a răspuns:

Si nu mai crede tot ce citesti

| kiv1990 a răspuns:

Sau crede ce-ai vizionat la supernatural