| RAY a întrebat:

Am eu senzatia ca catolicismul devine o religie moderna in timp ce ortodoxismul parca tot in evul mediu ramane,oare de ce religia ortodoxa nu devine mai moderna?

Religia catolica accepta teoria evolutiei, big bang in schimb religia ortodoxa nu accepta nici una din teorii, de unde diferenta asta de gandire?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Biserica catolica accepta teoria evolutiei si big bang-ul de numai un an. Sunt sigur ca nu accepta inca toate explicatiile stiintifice din toate domeniile. Daca mai intarzia mult sa se emancipeze, toti oamenii cu pregatire stiintifica nu ar fi putut lua in serios religia catolica, poate ar fi ramas cel mult catolici nominali. In numai cativa ani, Spania a devenit dintr-o tara bigota, o tara laica. Aproape toti ortodocsii practicanti sunt bigoti si fundamentalisti, biserica stie ca daca accepta teoria evolutiei, isi pastreaza aproape toti membrii, dar isi pierde aproape toti militantii. Au gasit insa o solutie smechera, nu se pronunta asupra evolutiei, nu discuta despre asta.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pentru ca nu sunt lingai laughing.Nu ling pe nimeni in fund sa stranga mai multi enoriasi si fani ca unele secte.Ei sunt ei si spun pe fata si nu ai decat sa ii accepti sau respingi.

| RAY explică (pentru Freya1):

Tu esti catolica?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu, ortodoxa.De ei ziceam

| dannyel86 a răspuns:

Religia ortodoxa e mai conservatoare. Exista diferente importante intre ortodoxism si catolicism, de aceea s-a creat si o prapastie imensa intre cele doua culte religioase (la nivel de doctrina; oamenii se inteleg bine unii cu altii).
Cand e vorba de bani, ambele religii sunt la fel de... "moderne".

| AC4S4 a răspuns:

Imi pare ca Biserica Catolica incearca sa faca oamenii sa nu paraseasca catolicismul. La fel si alte culte protestante (luterani, anglicani, reformati, etc.), doar ca ele au inceput si mai devreme. Nu ma refer neaparat la teoria evolutiei, prefer sa nu ma pronunt cand vine vorba de cum a creat Dumnezeu pamantul.
Dar, intr-adevar, crestinii occidentali sunt mult mai "moderni". Multi protestanti istorici accepta casatoriile homosexuale, iar Biserica Catolica face mici pasi inspre a o accepta.
Se simt amenintati de secularism, asa ca incearca sa-i multumeasca pe toti, ca sa nu paraseasca biserica.
Se intampla lucruri de genul si in Biserica Ortodoxa, dar nu pe partea de credinta, ci pe partea de traire a vietii. Daca Biserica Ortodoxa nu ar mai cununa enoriasii care traiesc in concubinaj, multi ar parasi biserica. Dar nimeni nu aduce vorba de asta, ca se supara oamenii si pleaca.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Încep prin a te felicita pentru această întrebare. Este adevărat că Ortodoxia este mai conservatoare! Însă acest lucru este cea care a făcut ca ea să dăinuiască două milenii. Învăţăturile ei de credinţă sunt predate de Mântuitorul Iisus Hristos şi de Sfinţii Apostoli. Nu există nicio inovaţie doctrinară, cum se întâmplă la catolici şi protestanţi. Bineînţeles, că şi Ortodoxia are punctele ei mai slabe, DAR ÎNVĂŢĂTURA DE CREDINŢĂ. ESENŢA EI ESTE ACEEAŞI DE 2000 DE ANI! Şi oricine trăieşte cu adevărat după învăţăturile Ortodoxiei este un om mântuit.
Şi Biserica este chemată să răspundă provocărilor modernismului, dar nu îşi schimbă credinţa, deoarece aceste teorii nu au niciun fundament! NUmai bine happy