| AvalohAlyn a întrebat:

Am făcut cursul de nutriție prin corespondenta de la Sola Scriptura și nu am primit diploma de participare, au trecut 2 săptămâni.De ce? Ce sa fac? O mai primesc?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vorbesti de o diploma a unei scoli interne a unei asociatii religioase, neacreditata de nimeni, cu care nu poti sa faci nimic, ca si cum ar fi ceva serios. Fa-ti una pe calculator, este exact ce fac si ei. Totusi, eu cred ca iti vor trimite diploma, tocmai pentru ca nu insamna nimic. Cere-le sa iti trimita diploma. Posibil sa iti raspunda ca trebuie sa faci un alt curs, de data asta platit. Tu nu esti adventist; cum poti sa crezi ca proiectia teoriilor adventiste in nutritie are vreo valoare?

| chuckmanson a răspuns:

Mai pe românește ai irosit cine știe câți bani și timp pentru o mizerie de pseudoștiință care nu o să te ajute cu absolut nimic. Crezi că diploma aia o să te ajute cu ceva?

| anonimg a răspuns (pentru chuckmanson):

Se pune foarte mare valoare pe materialism, si riscam sa ne pierdem pe noi ca oameni.
O hartie nu este nimic -nici macar certificatul de casatorie nu este nimic. Totusi, in sptele acestor hartii nepretuite de cei mai multi oameni se afla valori, dintre care unele chiar foarte mari.
Omul deci nu este doar tarana, si deci nu traim doar cu lucruri materiale, palpabile si aducatoare de hrana si bautura pentru trup; omul este un suflet viu, o fiinta extrem de complexa.

AvalohAlin, cat despre diploma iti recomand sa mai astepti; sau poti sa contactezi SolaScriptura prin telefon sau email, sau chiar printr-o vizita la librarie.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonimg):

Conceptul de suflet s-a născut pe vremurile când oamenii habar n-aveau ce sunt emoțiile și conștiința sau cum funcționează. Ideea că o minte ar putea exista fără un creier să o genereze este ridicolă și o imposibilitate științifică.

| anonimg a răspuns (pentru chuckmanson):

Creațiunea lui Dumnezeu era perfectă; toate erau "foarte bune". Totul a fost creat desăvârșit. Valorile morale erau de la început -mult mai înalte decât ne-am putea imagina, mai ales mai înainte să fi fost pervertite de păcat. Orice viitor cetățean al cerului trebuie să le aibă. Și orice om care nu și le-a dobândit, va fi găsit vinovat. Conștiința este deci glasul lui Dumnezeu care aproape că ne silește ca să devenim cetățeni ai cerului. Noi putem să înăbușim acest glas; dar nu merită prețul.
Este adevărat că în afară de trup totul se află în minte: emoții, dragoste, suferință, bucurie, etc. Dar nu trebuie să facem din exprimările Bibliei o piedică în dezvoltarea noastră. Dacă vom studia Biblia vom putea înțelege în mod corect natura lucrurilor spirituale care aparțin ființei umane, cât și modul acestora de funcționare. Noi trebuie să cunoaștem întreaga ființă umană: și trup și suflet; noi nu trebuie să rămânem doar la studiul țărânei din care este alcătuit trupul, pentru că nu suntem doar țărână. Prin studiul lucrurilor spirituale vom putea înțelege legătura dintre om și Dumnezeu.
Ca și hârtia, am putea spune că trupul nu este nimic; dar în "spatele" lui se află adevăratele valori. Ceea ce nu se vede cu ochiul fizic dă valoare lucrurilor văzute.

| Gligore2000 a răspuns:

Nu ai trecut testul.
Mai fa-l o data.