| somios a întrebat:

Am facut un mare pacat!
Si anume acela ca gandindu-ma la povestea "Sfintei Treimi" mi-a picat fisa ca poate... nu sunt sigur de asta, fecioara Maria l-a nascut pe Diavol.
Oare cum sa cred altceva daca povestea nasterii lui Isus mi se pare ca este cel putin suspecta ca sa nu zic de la inceput una Diabolica!
Cum vi se pare ca Isus Christos, ca parte a Treimii a insamantat-o pe viitoarea sa mama, fecioara Maria! (bineinteles ca nu asa cum o facem noi oamenii, ci prin metode crestine, probabil asa cum fac si popii)!
Dar si asa este o chestie cel putin curioasa!
Cum de poate fi cineva ca Isus, care este "dumnezeu", sa fie si propriul sau tata, dar in acelasi timp si propriul sau fiu?
Si daca aceasta logica nu este suficienta, cum poate un "dumnezeu" ca Isus sa fie partenerul de insamantare cu propria sa viitoare mama?
Asta nu as zice ca este o blasfemie sau un incest, dar totusi trebuie sa acceptam ca este cea mai clara dovada de CONSANGUINITATE, si in urma unor asemenea situatii copii ce se nasc sunt de regula niste debili!
Oare nu cumva Dumnezeul Treimii adica Isus Christos, s-a debilizat din aceasta relatie de consanguinitate nascandu-se ca un "dumnezeu" debil adica ca Diavol?
Am pus o intrebare nu am dat cu parul!
Nu vi se pare asta ca pute a ceva diabolic in aceasta "nastere" a lui Isus?

Unde sa mai punem ca in Religia lasata de Dumnezeu Creatorul lui Moise, adica religia mozaica, nu exista notiunea negativa de Diavol, iar Diavolul apare doar in NT!
Adica odata cu nasterea lui Isus Christos!
Oare nu vi se pare cam ciudata o asemenea "coincidenta" in care Isus s-a nascut din el insusi fiind si propriul sau tata dar si propriul sau Fiu?
Vi se pare normala o asemenea situatie?
Sau vi se pare cel putin una Diabolica!

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cel mai mare pacat al tau este ca hulesti la adresa lui Dumnezeu in fiecare zi fara sa constientizezi ca vei da socoteala.,, I s-a dat o gură care rostea vorbe mari şi hule. Şi i s-a dat putere să lucreze patruzeci şi două de luni.
Dan 7.8; Dan 11.25; Dan 11.36; Apoc 11.2; Apoc 12.6;
6 Ea şi-a deschis gura şi a început să rostească hule împotriva lui Dumnezeu, să-I hulească Numele, cortul şi pe cei ce locuiesc în cer.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Biblia afirma ca cine nu Il are pe Fiul nu Il are nici pe Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Cand Fecioara Maria a nascut pe Domnul Isus, diavolul deja exista.El a fost izgonit din cer.Mai cerceteaza si tu Biblia ca nu te musca.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Lucifer este un înger căzut

Deşi Lucifer a fost înzestrat prin creaţie cu frumuseţe, înţelepciune şi autoritate mai mare decât oricare altă făptură (Ez.28:13-15), datorită mândriei şi a rebeliunii pe care a generat-o în cer, a ajuns un înger căzut (Is.14:12-20; Luca 10:18; Ap.9:1; 12:9), aflat sub judecata lui Dumnezeu (Ez.28:16-19; Ioan 12:31; 16:11).

Lucifer este un duşman real

Intenţia diavolului este să distrugă lucrările lui Dumnezeu. De aceea, după ce a ispitit-o pe Eva şi l-a atras pe om de partea sa, a luptat să împiedice venirea lui Mesia. Cînd Domnul Isus a venit în mijlocul lumii, diavolul I s-a împotrivit şi-a încercat să-L învingă, ispitindu-L şi motivând pe cei din neamul lui Israel să-L condamne la moarte. Acum, prin minciună (Ioan 8:44), înşelăciune (Ap.12:10), ispitire (Iacov13-15) şi posedare demonică, luptă să-i împiedice pe oameni să ajungă la mântuire.( I Pet.5:8-9). Existenţa răului în lume, manifestat prin atâtea forme, implică şi existenţa celui care l-a generat.

Lucifer este un adversar puternic

Urmărind lucrările pe care le împlineşte, măsura răului şi a împotrivirii pe care o generează, putem spune că nu e de glumit cu diavolul. Cei ce i-au nesocotit puterea au trebuit să suporte consecinţele (Fapte 8:10; 19:13-17; Ap.12:12).

Lucifer este un acuzator neobosit

În acţiunile sale, diavolul este neobosit. Nu-i este ruşine să încerce şi a doua sau a treia oară (Iov.1.6-12; 2:1-10; Mat.4:1-10), sau să aducă acuzaţii zi şi noapte (Ap.12:10).

5. Lucifer este un ispititor activ

Cînd Dumnezeu l-a întrebat pe diavol de unde vine, acesta I-a răspuns: "de la cutreierarea pământului" (Iov.1:7; 2; 2), iar apostolul Petru îl compară cu un leu care aleargă după pradă dând târcoale, răcnind (1 Pet.5:8). Cînd nu reuşeşte cu unul dintre planurile sale, el pune la cale un altul. Iar când a fost înfrânt de Domnul Isus, după ispitire, L-a lăsat pe Domnul, dar numai pentru o vreme (Luca 4:13).

Lucifer este un potrivnic limitat în acţiune

Puterea diavolului este una primită (Luca 4:6), iar acţiunile lui sunt în limitele stabilite de Dumnezeu (Iov. 1:6-12; 2:1-10; 1 Cor.10:13; Ap.20:2,7). Numai Dumnezeu este atotputernic şi poate transforma chiar şi acţiunile diavolului în lucruri benefice pentru împlinirea planurilor Sale (1 Cor.5:5; 2 Cor.12:7; Luca 10:18).

Lucifer este un vrăjmaş înfrînt

Deşi i se mai permite să acţioneze, diavolul este un vrăjmaş înfrânt. El a fost deja judecat (Ioan 16:11; Evrei 2:14; 1 Ioan3:18), locul pedepsei îi este pregătit (Mat.25:41), şi în curând Dumnezeu va proclama biruinţa finală ( Mat.12:22-29; Rom.16:20; Ap.20:1-10).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Satan nu este dumnezeu ci este opusl Lui, vrasmasul lui Dumnezeu.

| DrunkenRat a răspuns:

Daca Diavolul face parte din Sf. Treime atunci ce dreacu mai vrea de la oameni? Nu ar trebui sa se opreasca aici, ca doar asta era scopul initial? Logica ta ma uimeste. Vorbesti despre lucruri deloc probabil sa se intample.

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns (pentru somios):

Blasfemie. Si totusi, au mai existat miliarde de persoane care sa vorbeasca despre ce vorbesc eu, pe cand tu esti singur contra intregii lumi.

| danay72 a răspuns:

In primul rand in Biblie nu apare nici unde ideea de treime sau trinitate. Dumnezeu este Tatal si Isus e fiul. Conform Bibliei, este o mare diferenta intre cei doi. Asa cum ai spus si tu, nu ar fi logic sa fie si tata si fiu in acelasi timp. Plus ca, in Biblie, Dumnezeu este numit Atotputernic in Geneza17:1, iar lui Isus i se spune dumnezeu puternic in Isaia9:6, ceea ce face ca intre cei doi sa fie o diferenta. Dar nu e singura, sunt foarte multe versete care vorbesc despre acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| DarQueen a răspuns:

Sfântă mamă a lui Mozart, nu mai gândi „cu voce tare", păstrează-ți teoriile satanice pentru tine.
O, și să îți spun ceva:
Iisus = Dumnezeu
Isus = caută traducerea, să vezi numai ce prostie mare ai scris.
Când scrii „Dumnezeu", respectă-I numele că și numele tău îl respecți, nu cred că ți-l scrii cu inițială mică.

Răspuns utilizator avertizat
| DarQueen a răspuns (pentru somios):

Sincer? În locul tău, m-aș pune să citesc Biblia aia mai cu cap, aș sta să o gândesc și.de ce nu, aș fi atent la orele de religie, dacă aș mai fi la școală.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Ti-am trimis de nenumarate ori versete in care Tatal marturiseste despre Domnul Isus ca este Fiul Sau!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Tot aşa şi „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi credinţa aceasta i-a fost socotită ca neprihănire."
Gen 15.6; Rom 4.3-22; Iac 2.23;
7 Înţelegeţi şi voi, dar, că fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinţă.
Ioan 8.39; Rom 4.11-16;
8 Scriptura, de asemenea, fiindcă prevedea că Dumnezeu va socoti neprihănite pe Neamuri, prin credinţă, a vestit mai dinainte lui Avraam această veste bună: „Toate neamurile vor fi binecuvântate în tine."
Rom 9.17; Gal 3.22; Gen 12.3; Gen 18.18; Gen 22.18; Fapt 3.25;
9 Aşa că cei ce se bizuie pe credinţă sunt binecuvântaţi împreună cu Avraam cel credincios.
10 Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă."
Deut 27.26; Ier 11.3;
11 Şi că nimeni nu este socotit neprihănit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, căci „cel neprihănit prin credinţă va trăi."
Gal 2.16; Hab 2.4; Rom 1.17; Evr 10.38;
12 Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele."
Rom 4.4-5; Rom 10.5-6; Rom 11.6; Lev 18.5; Neem 9.29; Ezec 20.11; Rom 10.5;
13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi – fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn" –
Rom 8.3; 2Cor 5.21; Gal 4.5; Deut 21.23;
14 pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, aşa ca, prin credinţă, noi să primim Duhul făgăduit.

| otilikapostolik a răspuns:

De ce te bagi tu in religia noastra daca nu crezi? Noi nu ti-am ranit religia lasa-ne sa credem in ce vrem noi si sufletul nostru! Si lasa-ti teoriile pentru tine, noi nu avem nevoie de ele! Oricum niciun adevarat crestin nu va renunta la buna religie pentru comentarile tale de doi bani!