| IonutPetre12 a întrebat:

Am fost ateu, dar vreau sa revin la crestinism.Ce carti sa citesc? Am gasit 2 carti din seria lui Ioan Gura de Aur(vo, 7 si 8).In rest nu stiu.As vrea ceva pe tema suferintei,bolilor, reconvertirii

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vindecare prin eliverare de Peter Horrobin, Cel ce sfarmă lanțurile robiei și Biruință asupra întunericului de Neil T Anderson, Creștinism pur și simplu, Despre minuni, cele 4 iubiri, problema suferințeri plus Surprins de bucurie, povestea unei convertiri de CS Lewis, Moartea unui guru de Rabi Maharaj, Căutându/l pe Alah l/am găsit pe Hristos de Nabeel Quareshi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia Hazlie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu. Pai cum vine si asta? Ai un tricou pe tine si vrei sa il schimbi? Il schimbi.
Dar nu merge asa cu crestinismul. Nu este un obiect sau un titlu, zau asa.
Crezi si vrei sa crezi in Dumnezeu, atunci crezi. Iti trebuie aprobare pentru asa ceva?

Citeste ce vrei tu sa citesti, si daca crezi in El, poti sa citesti orice vrei. Conteaza cu ce informatii ramai dupa.

| Celcestietot a răspuns:

Doar cartile originale care implica esenta divina (sub o forma sau alta) ti le recomand, carti precum Biblia, Tora, Coranul etc. Nu are rost sa te limitezi doar la un anumit curent.

| leo59 a răspuns (pentru Celcestietot):

El s-a întors la Creștinism și tu-i recomanzi cărțile de bază a trei religii monoteiste. Revizuieste-ți știința... ca unul ce știe tot!

| Celcestietot a răspuns (pentru leo59):

Si ce este rau daca mai stii si din altele? Tora ce are?

| leo59 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu este rău dar nici ziditor. El este creștin și s-a interesat de cărți creștine, cele de bază, căci sunt cu miile.

| Celcestietot a răspuns (pentru leo59):

De ce nu ar fi ziditor daca alege singur? Nu sunt cu miile, sunt doar cele ale Bibliei, atat. Inca nu este crestin.

| Ineys a răspuns:

Ce te-a determinat sa iei aceasta decizie?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Divina Vindecare de David Clayton.
Divina Vindecare de Ellen G. White

| Digikey a răspuns:

N-ai avut suficienta energie sa iesi din mocirla crestina.

| IonutPetre12 explică (pentru Digikey):

Ce vrei sa spui?

| SingleForOne a răspuns:

Biblia, in special primele 5 carti. Iti recomand Bible Project, un canal pe Youtube, daca stii limba engleza. Iti este explicat foarte simplu si scurt ideea din fiecare carte, si multe alte idei interesante.
Poti citi carti despre sfinti toata viata, daca nu intelegi povestea intreaga despre sfinti si ce inseamna sa fii "sfant", e oarecum degeaba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia e mai mult decât suficientă pentru mântuire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand "Calea către Hristos" de Ellen G White. E simplă și pe înțelesul tuturor. De asemenea Biblia, în special "Psalmii", "Proverbe" și "Noul Testament.

| leo59 a răspuns (pentru anonim_4396):

Userul a vorbit de Părinții Bisericii și tu-i recomanzi adventista Ellen White?

| anonim_4396 a răspuns (pentru leo59):

Nu contează că e adventistă. Cartea este bună și pe înțelesul tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin cu o intervenție:
Mă bucură enorm intenția ta...dar de ce?

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

De ce am renuntat la ateism? Pentru ca Dumnezeu chiar exista. Daca faci legea lui aici pe pamant, chiar te simti bine.Cand faci un bine chiar te simti bine. Daca toata lumea ar fi crestina pentru o zi s ar opri toate rautatile.In plus e posibil sa ajung si in rai, desi sincer mie imi ajunge sa fiu fericit doar aici pe pamant.

| RKBlue a răspuns (pentru IonutPetre12):

"De ce am renuntat la ateism? Pentru ca Dumnezeu chiar exista. Daca faci legea lui aici pe pamant, chiar te simti bine.Cand faci un bine chiar te simti bine. Daca toata lumea ar fi crestina pentru o zi s ar opri toate rautatile.In plus e posibil sa ajung si in rai, desi sincer mie imi ajunge sa fiu fericit doar aici pe pamant."
Pai, din ce mi se pare mie, esti deja crestin. Daca crezi in Dumnezeu, esti crestin.
Si nu esti ateu.

Ca fapt divers, si ateii fac fapte bune si se pot simti bine cand le fac.Ateu nu inseamna om fara suflet sau robot.
Iar daca toti oamenii ar fi crestini pentru o zi, lumea ar fi distrusa de bombele nucleare.Imi pare rau sa-ti distrug fantezia, dar oamenii fac prostii din cauza religiei.
Intervine fanatismul.Chiar daca scopul poate fi nobil, rezultatele pot fi dezastruoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BIBLIA!
Ce aveți măi? Ce-ați pățit?

| marinaru777 a răspuns:

Psaltirea dar decat sa citesti mai bine te rogi si mergi Duminica la biserica, cauta un duhovnic bun si asta e. Orcine cade si se ridica e ca in pilda cu fiul risipitor, spor.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E foarte mult de citit din spiritualitatea ortodoxa; gandeste-te ca numai Filocalia este compusa din 12 volume! Pe mine m-au ajutat mult cartile parintelui Arsenie Boca, "Cuvinte vii" si "Cararea Imparatiei". Apoi un jurnal al convertirii in regim concentrational, in care singura solutie de scapare este cea mistica a credintei: "Jurnalul fericirii", de parintele Nicolae Steinhardt, impreuna cu alt volum scris de acelasi autor erudit: "Daruind vei dobandi".
Vietile sfintilor contemporani m-au ajutat de asemenea: "Viata parintelui Paisie Aghioritul", cinstit ca sfant; "Ne vorbeste parintele Porfirie", si el cinstit ca sfant. "Marturii din viata monahala", de sfantul Iosif Isihastul.
Doar toata teologia nu te poate ajuta cat te ajuta puterea lui Dumnezeu din Biserica Ortodoxa, prin invatatura si harul preotului. La fel si puterea rugaciunii intru adevar, adica ortodoxa, este mare in Biserica. Caci spune psalmul 144: "Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe el intru adevar".
In afara Bisericii Ortodoxe, nu sunt decat schisme si erezii!
"Extra Ecclesiam nulla salus!"

| CORONAVIRUS a răspuns:

Eu îți recomand niște cărți care îți ajung la suflet: cuvinte vii, cărarea împărăției de Arsenie Boca. Vremurile de pe urma de Paisie Aghioritul

| leo59 a răspuns:

Iată câteva: Jean Claude Larcher- Teologia bolii ș. a. care tratează suferința; Andrè Fossard, Dumnezeu există, eu L-am întâlnit, cărțile Pr. Teofil Părăian, ale Pr. Cleopa ș a și nu uita de Învățătura de credință creștin ortodoxă. Slăvit să fie Domnul. Amin.