| Antisistem11 a întrebat:

Am fost botezat ortodox, dar nu mai cred in religie.Trebuie ca biserica ortodoxă sa imi dea un certificat oficial în acest sens?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu poate sa- ti dea, Biserica lui Hristos e caminul sperantei, cata vreme un om e in viata ea ttebuie sa aminteasca mereu ca Dumnezeu e si astazi tatal fiilor ratacitori pe care ii asteapta cu dragoste infunita sa renunte la rebelunea lor si sa se intoarca la El.

| Holiday a răspuns:

Nu-ti trebuie. Dar poti sa te duci la popa sa faci misto de el cerandu-i o chestie de genul asta.

| halogen001 a răspuns:

Nu. Botezul e facut la o varsta la care nu poti alege, deci acel botez e aproape egal cu 0.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Deoarece lucrarea bisericii e lucrarea lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu îți va oficializa necredința decât în momentul în care vei fi chemat la Judecata de apoi. Cat timp esti in viata Biserica va colabora cu credinta ta, dar niciodata cu necredinta ta.

| chuckmanson a răspuns:

Botezul nu înseamnă absolut nimic, pur și simplu nu mai ești creștin, la următorul recensământ declară-te ateu și gata.