| boris255 a întrebat:

Am fost la spovedit, insa mi-a fost foarte rusine sa spun ca am facut pacatul masturbarii. Eram cat pe ce sa zic, dar nu am putut. Acum ce trebuie sa fac? Ma mustra constiinta ca nu am spus. :-(

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Il spui data viitoare.

| doctorandus a răspuns:

Da, cere-ti iertare pentru vini imaginare de la barbosi care se m. si ei (sau merg la prostituate).

| RAY a răspuns:

Las ca nu vei arde vesnic in iad ca te-ai nu vad ce pacat e, este sanatoasa

| Neverrrrrr a răspuns (pentru RAY):

Si ma intreb cand ajungi la,,judecata'' dupa ce mori, daca scrie pe tine ca te-ai mas. turbat, ma mai intreb si cum se,, inregistreaza'' chestiile astea.
Dumnezeu catre Sf Petru:
,,-Petre, asta si-a stimulat organul sexual timp de 6 secunde si 30 milisecunde cand avea 13 ani si 6 luni in data de 2 ianuarie 2017 dar a facut-o indirect frecanduse de pat, ce facem cu el?''

| VelaJohnny a răspuns:

Stai un pic, te mustra constiinta ca nu ai spus fapta. Nu te mustra ca ai facut-o? Apoi, iti e rusine in fata preotului, insa nu iti e rusine ca Dumnezeu stie deja despre acea fapta? De cand a fost inlocuit Dumnezeu de catre oameni, sa iti para rau in fata lor de greseli pentru ca nu i-ai informat. Cu atitudinea asta, sa inteleg ca daca spuneai ce ai facut, aveai constiinta impacata, continuai sa te masturbezi, spuneai la urmatoarea spovedanie asta si tot asa?
Cereti iertare lui Dumnezeu, nu unui om pentru ceea ce ai facut. Spune in rugaciune asta, si apoi nu fi ipocrit, ci lupta sa nu se mai intample, inlaturand factorii care ti-ar putea slabi hotararea, precum imagini sau filme.

| boris255 explică (pentru VelaJohnny):

Ai inteles total gresit situatia.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e bine să faci un păcat cu gândul că îl spovedești și ai scăpat de el și tot așa, e un mod de gândire greșit dar din păcate foarte răspândit în ziua de azi

| VelaJohnny a răspuns (pentru boris255):

No, scuze pentru asta, grija atunci pe viitor la exprimare sa te faci bine inteles.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

De exemplu l-ai sfătuit să-și ceară iertare de la Dumnezeu, și aș putea spune că poți face orice păcat de oricâte ori vrei că dacă îți ceri iertare de la Dumnezeu te iartă, dar asta nu prea merge, adica nu-L poți fraieri pe Dumnezeu, când îți ceri iertare trebuie să te pocăiești, așa e și la spovedania corectă.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca chiar regreti ceea ce ai facut cu adevarat, si dovedesti asta incetand sa mai practici, atunci Dumnezeu trece cu vederea. Si da, am uitat sa fiu mai concret, si nu ma refer la ideea ta, insa in rugaciune trebuie precizat ca ne cerem iertare pe baza jertfei de rascumparare a lui Isus, prin intermediul ei fiind posibila iertarea pacatelor. De asemenea, tot in numele lui Isus sa ii fie adresata rugaciunea. Citeste Ioan 14:13 si Matei 26:28.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E atat de necesara si sanatoasa masturbarea...
Sexualitate = viata, eliberare si evolutie spirituala.
Biserica crestina a facut tot ceea ce i-a stat în putinta pentru a suprima si controla sexualitatea. Energia sexuala este forta vitala si creatoare care eliberează Sarpele Kundalini si, deci, este o amenintare directă pentru agenda ei, si anume aceea de inrobire a umanitatii.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Te rogi la Dumnezeu să-ți dea curaj să zici la următoarea spovedanie, încearcă să nu mai faci păcatul. (la următoarea spovedanie înloc de,, m-am masturb@t '' poți spune,, m-am auto stimulat '' dacă ți se pare o exprimare mai ușoară).

| CinevaAnonimă a răspuns:

Acum corect ar fi sa nu te apropii de Sfantul Potir( sa nu mergi sa te impartasesti cu Preacuratele Taine) deoarece nu ai constiinta curata. Aceasta rusine vine de la diavol care face tot posibilul pentru a-ti pune piedici in calea mantuirii. Preotul nu te judeca si nu spune nimic din ce ii spui nimanui, iar daca te judeca - e mai bine sa te judece un preot pe pamant decat Dumnezeu. Eu cred ca aici a intervenit mandria si de aceea ai ascuns acest pacat. Sper ca esti constient ca daca ascunzi pacate la spovedanie nu ti se iarta nici cele spuse, ci din contra, se dubleaza. Roaga-te cat mai mult pentru luminarea mintii, intarirea in credinta si pentru curajul de a te spovedi sincer. Corect ar fi fost ca sa iti fi scris pe o foaie toate pacatele facute pana acum( consultand un indrumar pentru spovedanie) si la marturisire doar sa citesti ceea ce ai scris, cu parere de rau, desigur. La marturisire se permite sa mergi si cu o lumanare in caz ca vrei sa citesti de pe foaie si nu e lumina aprinsa. Si nu trebuie sa iti fie rusine de ce vor spune ceilalti de faptul ca citesti de pe foaie, doar la urma urmei tu mergi ca sa iti ceri iertare de la Dumnezeu, nu sa faci pareri bune cuiva. Poti sa mergi maine dimineata mai devreme la liturghie pentru a vorbi cu preotul duhovnic si a-l ruga sa te mai spovedeasca o data. Citeste rugaciunile pentru impartasanie(daca ai carte de rugaciuni, iar daca nu- sa le asculti maine), roaga-te lui Dumnezeu pentru a-ti da curaj sa te respovedesti maine si sa nu mai ascunzi nimic de data aceasta si ai nadejde ca totul va fi bine. Poti sa iti scrii acum pe o foaie pacatele si maine sa ai constiinta curata cand te vei apropia de Potir.Doamne ajuta!

| gratargratar a răspuns:

Neputitna asta e de la diavol. Cand ai facut-o nu ti-a fost rusine? Ti-a fost, ca d-aia ai facut-o in ascuns... Pai cum ai facut-o, asa sa o si spui acum.

Sa nu te impartasesti pana nu spui si chestia cu masturbarea. Crede-ma ca atat de multi fac asta, incat preotul nu o sa fie surprins. Astea au ajuns pacate usoare in zilele noastre.

Deci du-te si spune: parinte, mi-a fost rusine sa spun un pacat si simt nevoia sa-l spun acum. Am cazut in ispita malahiei.
Daca esti dependent, spune-i de asemenea.

Hristos iarta de 70 de ori cate 7. Daca cazi iarasi, ridica-te iarasi si du-te si spovedeste-te iarasi. Ca asa zice Hristos lui Petru, piatra Bisericii, si prin el tuturor celor ce au primit harul preotiei: "Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer." (Mt. 18, 18).

Du-te cu nadejde. O sa te simti liber si fericit. Iar cand o sa reusesti sa te lasi complet de asta, o sa fi si mai fericit.

| Kogaion a răspuns:

Pai ai procedat cam gresit sincer, din cate stiu eu la inceput de spovedire preotul iti spune sa nu minti, mi s-a intamplat si mie odata sa nu recunosc ca am facut asta, dar atunci eram mic si nu am inteles la ce se referea, dar dupa aceea am recunoscut. Preotul nu rade de tine stai linistit, cu totii ne/ne-am auto stimulat la un moment dat, e oarecum firesc varstei, nu e bine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti fie rusine sa marturisesti.

| Riker a răspuns:

Dafuq did I just read? laughing)))

| AnaMaria23682 a răspuns:

Uite practi eu ti.o zic pe de.a dreptul. Fara sa te judec frate ca si tu esti om si sunt 100% convinsa ca fiecare care a comentat aici macar o dată a facut asta si nu doar atat. Si in primul rand ca sa iti explice fata aici cum sta treaba chestia e ca nu trebuie sa te duci la popa ca el nu are cum sa iti ierte pacatele nu el sa rastignit pe cruce pentru pacatele tale. Si crede.ma ca il doare in... De tine. Ar trebui sa citesti biblia. Ea iti da raspunsul la orice intrebare. Multi ortodoxi se duc la asa zisa "biserica" si cand vin acasa "bagami-as in ea de... " injura adica dar Dumnezeu te vede in orice moment biblia spune ca si atunci cand un fir de par ti.a picat din cap El stie si ghici ce stie si numarul. Asa ca de ce stai? Aseazate in genuchi cereţi iertare.