| Moisie a întrebat:

Am gasit in Biblie la 1 Corinteni 3, 16, un verset care zice asa:
"Nu ştiţi oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"
Eu inteleg ca Isus foloseste prenumele "voi " pentru ca se refera la oameni si nu la biserici!
Deci noi oamenii suntem TEMPLE a lui Dumnezeu si Duhul lui Dumnezeu traieste in aceste temple vii, care sunt oamenii!
Atunci de ce sa ne ducem la biserica cand "templul lui Dumnezeu este corpul omului?
Nu este oare mai bine sa-l lasam pe preot sa il slujeasca linistit si netulburat pe Dumnezeu in biserica sa, timp in care noi sa o vizitam pe preoteasa sa ne bucuram de "templul" care este corpul ei, si sa ne intalnim cu Duhul lui Dumnezeu care traieste in ea?

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Si daca au fost alocate sume considerabile de ce sa lasam acele locasuri de cult goale? Daca vor fi goale cine o sa mai plateasca pentru unele noi?

| Moisie explică (pentru zurick):

Poi sa le plateasca Dumnezeu intretinerea pentru ca biserica este Casa lui Dumnezeu!
Daca vedem ca nu da bani pentru intretinere atunci acele cladiri trebuiesc sa capate o utilitate publica, de ex. Casa de Cultura pentru ca din p de v cultural toti apartinem de cultura crestina, si daca au o utilitate publica, atunci platesc cei care le folosesc!

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Se aduna bani mai putini asa, cine ar vrea asta?

| Moisie explică (pentru zurick):

Nu te cred! Dumnezeu e atotputernic, deci nu are nici probleme financiare si in mod sigur ca ii va plati si pe preotii care-L slujesc si va da bani si pentru intretinerea Caselor Sale!

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Banii sunt facuti de Dumnezeu si eu nu stiu?

| Moisie explică (pentru zurick):

Dumnezeu poate face orice ...ca doar de aia este Atot PUTERNIC!
Desi parerea mea este aceea ca este mai impotent decat un pitic de gradina!