| Dorugar a întrebat:

Am gasit in Biblie un verset care m-a pus pe ganduri, iata-l:

"Luca 9.1. "Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii".
Intrebare:
Din ce cauza le-a dat Isus putere si stapanire peste draci, si nu peste ingeri sau arhangheli?
Pai cu cine trebuiau sa lucreze cei 12 Apostolii?
Cumva cu dracii?
Dumnezeu permite oamenilor sa lucrezi cu dracii?

Răspuns Câştigător
| AnswerMan a răspuns:

Biblia e creata de om, la fel cum este creeat si dumnezeu. In biblie gasesti multe aberatii cum ar fi : Daca parintii vor sa te indeparteze de cuvantul lui Dumnezeu, omoara-i. Nu mai stiu sigur versetul...

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Puterea, daca citeai, era aceea de a scoate draci din oameni, de ai indeparta din oameni, de a scoate oameni de sub dominatia demonica.

| Dorugar explică (pentru danut):

Deci am inteles bine, adica apostolii isi faceau lucrarea cu ajutorul dracilor si pentru draci, ca uite ce zice in Matei 12:43 Isus = seful dracilor cel care le-a dat apostolilor putere si stapanire peste dracii din subordinea sa, sef numit si Isus, si anume ca dracii nu se pot scoate decat provizoriu din oameni ca dupa aia dracul cel exorcizat se reintoarce cu de 7x mai multi tovarasi tot draci ca el.
Asa ca in concluzie, e clar ca Noul Testament este scris de niste apostoli si evanghelisti care lucrau cu dracii in favoarea sefului lor Diavolul.
Si pentru aceasta scriptura diabolica ati aruncat la gunoi Legea lui Dumnezeu, numita in mod mincinos Vechiul Testament

| fllu07 a răspuns (pentru AnswerMan):

As vrea sa il cauti si sa mi-l arati.
eu am citit de 3 ori biblia, si imediat o gat a 4-a oara. dar nu am gasit asemenea tampenie in ea. am gasit doar sa iti iubesti parintii, sa ii respecti, sa ii asculti, si astfel vei avea zile multe pe pamant. te rog sa faci cercetari si sa iti argumentezi spusele.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Tu poti intelege DOAR atat cat te duce capul și se vede ca nu prea... Am spus clar ce am avut de spus, daca nu intelegi este problema ta iar daca incerci sa "manipulezi" informatia, este pueril deoarece m-am exprimat clar. Dumnezeu are putere si asupra dracilor care au fost ingeri de lumina dar au luat-o razna asemenea tie.

| Dorugar explică (pentru danut):

Eu vad ca pe tine nu te duce capul nici macar sa intelegi ca este interzis atacul la persoane si daca vrei sa -l combati pe cineva trebuie sa o faci cu argumente!
2 Dumnezeu NU are nicio putere asupra Dracilor pentru ca EL i-a alungat pe pamant asa cum reiese din Apoc.12:12.
Isus Christos nu este Dumnezeu si nici nu a fost macar o secunda in viata lui altceva decat om. Dar dracii asculatu de el pentru ca el este intruparea Satanei care a fost alungat din cer pentru ca s-a opus lui Dumnezeu si iata a venit pe pamant sa-si continue lucrarea!
Rezultatul este ca el se lasa slavit ca Dumnezeu in Biserica lui Dumnezeu si ca el Christosul a desfintat Legea lui Dumnezeu inlocuind-o cu Legea sa. si tu esti unul din victimele lucrarii sale diabolice pentru ca ai ajuns sa slavesti un om ca Isus in loc sa-L slavesti pe Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Atacul la persoana este atunci cand cel atacat nu modifica opinia oponentului asa ca uitate in oglinda inainte sa manipulezi informatia. Doi, nu hotarasti tu cine este si cine nu Dumnezeu, tu esti doar o pata dintr-un neam odata maiestuos iar acum autocondamnat de proprile vorbe. Chiar nu v-au ajuns 2000 de ani de cand va trageti blestemul aruncat de voi asupra voastra? Dumnezeu spune in Biblie: "NU AM venit sa DESFINTEZ LEGEA ci dimpotriva sa o INTARESC" si mai spune: " cata vreme nu vor trece PAMANTUL acesta si CERUL acesta, NU VA TRECE O FRANTURA DIN LEGE". Unde vezi tu ca Hristos (eu sunt din neam de latini, deci Hristos) a anulat legea MORALA. Intr-adevar a dat de pamant cu legea evreiasca dar cea Morala este vesnica.

| Dorugar explică (pentru danut):

Atac la persoana inseamna sa jignesti pe cineva in loc sa-l combati cu argumente, si cand tu spui "Eu vad ca nu te duce capul" asta nu este argument la subiectul in discutie, ci se cheama atac la persoana!
2 Este adevarat ca nu eu stabilesc cine este Dumnezeu dar mici tu nu hotaresti asta, asa ca Dumnezeu nu este un amarat de dulgher certat cu munca (cum era Isus) ci Dumnezeu este CREATORUL, iar dulgherul Isus nu a creat decat multe gramezi de rahatei dar asta nu-l face nici creator si nici Dumnezeu, iar daca s-a uns pe degete cand s-a ster nu inseamna ca el a devenit UNSUL prevestit de vechii proroci.
3 Ma confunzi, Eu nu sunt iudeu, ci ma refer la iudaism din cauza ca voi crestinii va referiti la Biblia si mitologia lor, probabil din cauza ca voua Dumnezeu nu v-a inspirat niciodata nimic, din cauza ca religia voastra crestina NU vine de la EL ci de la o banda de sarlatani condusi de niste ucigasi, vezi Pavel si ucigasul in serie Constantin cel Mare
4 Dumnezeu nu zice nimic din ceea ce citezi tu, asa ca tu minti! Cel care face afirmatia cu "Nu am venit sa desfintez Legea ci..." este Rabinul Isus din Nazareth, si intr-adevar Isus din Nazareth nu a schimbat sau desfintat nimic din Legea lui Dumnezeu de care nu s.-a dezis nici macar atunci cand era rastignit pe cruce. De desfinta Legea a desfintat-o Satana = Lucifer = FALSUl Christos, adica un personaj virtual diabolic care a lucrat prin apostolii si evanghelistii aflati sub comanda ucigasului Pavel, cel care pe drumul Damascului a avut o revelatie transmisa direct din Iad unde acest Christos (care nu este Isus) se afla in calitate de Stapan al cheilor Iadului (vezi Apoc 1:18) Asa ca nu confunda un Rabin al Religiei Mozaice cu personajul diabolic virtual care este Christosul-Nechristos, adica falsul Christos care singur se recunoaste in Apoc 22:16 ca numele lui este Lucifer (=satana).
5 Legea veche, asa cum o numiti voi in mod mincinos, NU este Legea Evreiasca ci este Legea lui Dumnezeu, iar voi crestinii ati anulkat legea lui Dumnezeu si ati inlocuit-o cu Legea Falsului Christos =Antichristul, si ai vazut ca ti-am dat linkuri cu versetele prin care-mi sustin parerea, Asa ca unde nu este Dumnezeu nu este nici morala cu atat mai mult cu cat Falsul Christos a desfintat Legea din care fac parte si cele 10 Porunci, asa ca unde nu este lege exista FARAdeLege, si unde este faradelge nu poate fi morala, si iata chiar tu ne dovedesti asta inbarligand minciuni precum ca Legea lui Dumnezeu ar fi Legea evreiasca, confundand intentionat vorbele unui Rabin Evreu cu faptele Diabolice ale Falsului Christos =Antichristul Sau considerandu-l pe un amarat de dulgher ca Isus ca fiind Dumnezeu Creatorul... ceea ce este o adevarata blasfemie la adresa Creatoruluii ++++ multe altele.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Ca esti evreu sau nu, pentru mine tot aia este, gandesti ca ei, ca ei esti. In rest nu meriti atentie, darmite o jignire. Nu aduci nici un argumnent la ceea ce spui tu. Isus nu este rabin ci Dumnezeu Fiul dupa cum spune Tatal. In rest iti recomand sa mai cresti si ca varsta si ca nivel de cunoastere, nu de intelepciune ca de aia nu ai parte si daca continui asa nu o vei avea nici cand vei da "coltul". Eu sunt crestin si cred in Trinitatea lui Dumnezeu, mai mult nu cred ca poti intelege chiar daca as scrie tomuri pe net.

| Dorugar explică (pentru danut):

Eu nu gandesc decat in modul natural in care a fost inspirata Biblia de Dumnezeu RABINILOR religiei mozaice ...si NU preotilor crestini, pentre ca rabinii au scris acele texte sub atenta supraveghere a Duhului Sfant tocmai ca Biblia sa NU fie interpretata altfel decat cum a inspirat-o Dumnezeu...asa ca voi care interpretati Biblia gresit interpretand in mod crestinesc, adica voit MINCINOS, ca sa corespunda minciunii voastre si sa sustina o pseudo-religie fara Dumnezeu care a fost inventata ca instrument politic de subjugare spionare si jefuire a maselor, si pentru asta veti plati amarnic la un anumit moment cand va fi prea tarziu sa mai puteti schimba ceva.
2 Isus NU este nimic! El doar A FOST, si a fost un rabin al religiei mozaice dar niciodata un Dumnezeu macar si pentru o miime de secunda. Din cauza aceasta apropiatii lui ii spuneau Rabuni adica Rabinule si nu Dumnezeu. Faptul ca ar fi fost fiul lui Dumnezeu este foarte improbabil pentru ca el ca iudeu facea parte din Poporul lui yahwe, asa ca absolut toti cei care au acceptat Legamantul cu Yahwe, absolut toti sunt Fii lui Dumnezeu, si nu numai dulgherul Isus.
3 Minciuna cu Treimea nu si-o asuma nici Isus si nici Dumnezeu ba chiar nici profetii din vechime nu prorocesc o asemenea monstruozitate. In plus de asta daca sperma data de un un donator uman ca de ex Regele Babilonului, si acest material biologic s-ar folosi sa fie insamintata o vaca, vitelul jumate om jumate vita care s-ar naste (vezi modelul de Cerber jumate om jumate vita cu 4 picioare) nu ar fi niciodata Rege al Babilonului, doar pentru ca cel care a dat materialul biologic era regele Babilonului! Intelegi?
In plus de asta povestea mincioanasa a nasterii lui Isus dintr-o treime in care el fiul participa la insamantarea viitoarei sale mame ca din acea sarcina sa se nasca tot el care a insamantat-o ...asta nu gasesti niciunde in Biblie... oricat de mult ai crede tu in aceasta monstruozitate! Asa ca ar fi bine sa ramai la ceea ce scrie in Biblie si nu sa crezi prostiile scrise in diverse Biblii Sataniste!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Eu iubesc natia evreiasca dar in privinta credintei au dat-o in bara. Tu spui ca evreii NU recunosc Noul Testament si pe Hristos ca Dumnezeu, treba lor, ghena ii asreapta iar ei sunt demult parasiti de Dumneze ca natie, lucru cere este DOVEDIT de istorie. De la Hristos, adio templu, adio chivot, imprastiati ca natie iar holocaustul ca BLESTEMUL pe care și l-au CERUT SI DAT SINGURI. Nu este evident ca acum sunteti sub dominatia Satanei iar tu spui de bibli satanice? Il vor uri pe Hristos pana va veni, treaba lor dar nu merita sa mai fie luati in considerare in privinta religiei, au un ZID unde sa se boceasca, sa se boceasca si pote Hristos va mai salva pe cate unul din ei.

| Dorugar explică (pentru danut):

Treba ta pe cine iubesti tu, problema este ca Noul Testament NU este un text inspirat de Dumnezeu ci un text scris de niste evanghelisti care aveau putere si stapanire peste Diavoli, si acest text DESFINTEAZA Legea lui Dumnezeu (scotand oamenii de sub "BLESTEMUL LEGII" lui Dumnezeu ) si astfel acesti oameni urmeaza astazi Legea Noua a Dumnezeului Veacului Acesta ) lucru descris in Biblie in Corinteni 4 4. referitor la aceste vremuri "in care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor".
2 Faptul ca evreii gandesc mai logic decat crestinii il vedem in faptul ca ei nu cred ca Isus este UNSUL, din cauza ca din Scriptura nu reiese de nici unde faptul ca Isus ar fi fost UNS ca sa devina un Christos, lucru care cere o minima rationalitate si o minima logica ...pe care vedem bine ca nici-un crestin nu le are! In plus de asta evreii l-au recunoscut ca si Christosul pe Simon Bar Kochba care a indeplinit profetiile vechilor proroci si a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor, adica a devenit un Christos, ceea ce in cazul lui Isus nNU s-a intamplat pentru ca Isus NU a fost UNS ca Rege al Iudeilor...decat in BATJOCURA, iar cine-l numeste pe Isus cu numele de Christos, insemna ca-si bate joc de el.
Asa ca cine este Christosul crestinilor din moment ce Isus Nazaiteanul nu a fost UNS niciodata ca sa devina un Christos?
Nu cumva vorbim de un FALS Christos?
Nu cumva acest Fals Christos este Antichristul care i se impotriveste lui Dumnezeu... iata de ex prin faptul ca i-a anulat Legea si crestini urmeaza Legea Noua a FALSULUI Christos, adica a antichristului?
Asa ca pe cine sa iubeasca evreii? Pe FALSUL Christos care a fost UNS in functia de Sef al Iaduilui asa cum reiese din Apoc 1:17 cand el Antichristul se lauda ca este tot cel care a fost si in ceruri (unde a fost Lucifer, adica Potrivnicul lui Dumnezeu)

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Multi profeti ca tine in timpurile astea. Daca tu crezi ca Noul Testament e fals atunci de ce mai citezi din el? Ori e alba ori e neagra, hotarastete. Nu poti cita drept argument la ideile tale un text fals (cum spui tu), sau dai dovada de lipsa de coerenta in gandire, hotarastete caci altfel te trecem la debili mintali.

| Dorugar explică (pentru danut):

1 Eu nu sunt profet, ci doar un simplu om cu mintea limpede care citeste Biblia cu ochii mintii si intelege Biblia in mod rational si nu scoasa din contextul ei natural asa cum o interpreteaza in mod crestinii care se inchina "Fapturii in locul Creatorului" conform versetului biblic din Romani 1:25... "căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci"
2 Eu citez din NT pentru ca lucrez cu materialul clientului, si acel material se numeste Noul Testament.
3 Textul Biblie nu este fals ci interpretarea crestina rupta din contextul natural in care a aparut Biblia ca scriptura a Religiei Mozaice, asta este ceea ce este FALS! #
Cat priveste afirmatia ta ca eu as fi un debil mintal, nu prea se potriveste cuiva care intelege Biblia in contextul ei natural, iar termenul de debil mintal il poti aplica celor care nu inteleg faptul ca Biblia NU este scriptura inspirata de Dumnezeu bisericii crestine, ci ea este inspirata de Dumnezeu Rabinilor religiei mozaice iar crestinii doar au furat-o si o interpreteaza in mod mincinos.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Daca spui ca citezi in contet ceea ce evident nu faci ar trebui sa precizezi ca versetul se refera la ICOANE si consecintele inchinarii la ele si nu la Dumnezeu Isus Hristos. Manipularea informatiei nu te scoate de sub influenta a ceea ce am spus anterior ci te afunda in haosul care te domina. Materialul clientului e bun si viabil, problema e la tine.

| Dorugar explică (pentru danut):

Unde ai vazut tu scris icoane? Eu cred ca tu imbarligi minciuni, in primul rand atunci cand au fost scrise acele texte din evanghelie NU existau biserici pentru ca biserica evreilor se numeste Sinagoga, si in sinagoga nu se afiseaza nicio icoana, asa ca "creatura" la care va inchinati in locul Creatorului este Isus pe care voi crestinii in general l-ati botezat in mod mincinos cu numele de Christos. nume de care el habar nu avea!

| Dorugar explică (pentru danut):

Asa zisul haos care ma domina se numeste ADEVAR in timp ce pe voi va domina Dumnezeul vostru care este Dumnezeul Veacului Acesta (adica veacul in care este valabil Noul Testament) si acest Dumnezeu mai poarta si numele de Satana!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste cu doua versete mai sus, adica la ce se refera versetul indicat de tine, sau nu sti ce inseamna context?
Nu sunt interesat de gloata ta de evrei care l-au rastignit pe Hristos si care si.o trage de 2000 de ani si asa va fi pana la sfarsit.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Adevarul tau e adevarul mamonei, sa-l stapanesti sanatos.

| Dorugar explică (pentru danut):

Uite ti-am facut placerea si am citi, si uite ce am gasit:

2"Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios"!
Adica cu alte cuvinte ati dat slava lui Dumnezeu pentru slava omului stricacios, adica Diavolul numit si Christos!, pentru ca sa nu uitam, ca sinagogile religiei mozaice NU a avut niciodata icoane pe pereti si nici nu se rugau unui dulgher ca Isus.

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu stiu cui apartine adevarul meu, dar este bazat pe Biblia care spune in Apoc 22:16 ca Isus Christosul ta este Lucifer si Stapanul Iadului, adica Diavolul!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Ce tare, Luceafarul de dimineata la tine e acelasi lucru cu Satana. Daca atat intelegi tu din acest verset nu mai are sens sa-ti explic, nu poti.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Evreii asteptau un rege sa le satisfaca mandria si a venit un dulgher sa le scoata mandria din cap, aici e problema, de aia nu au vrut sa-l recunoasca ca mesia, erau si au ramas increzuti. Isus Hristos este Dumnezeu asa cum spune marele profet Isaia in capitolul 53, profetie implinita AD LITERAM si urata de tot neamul evreiesc si se pare si de tine ceea ce arata ca esti un mincinos si iti renegi originile.

| Dorugar explică (pentru danut):

Aici nu este vorba daca a fost sau nu recunocut ca mesia, ci este vorba daca Isus a fost sau nu in realitate un Mesia, adica un UNS, si asta pentru ca Messiah inseamna UNSUL! Iar daca Isus nu a fost UNS niciodata el nu putea fi unsul nici daca se ungea in fiecare zi pe degete cand se stergea cu smocul de frunze. Asa ca nu este vorba de recunoscut ci de faptul daca a fost sau nu a fost UNS in functia de rege asa cum de exemplu a fost UNS Simon Bar Kochba!
Cum din Biblie nu rezulta de niciunde faptul ca Isus a fost UNS ca Rege ...inseamna ca NU ESTE EL UNSUL, adica nu este el Messiah! Si asta inseamna ca NU este el Christosul si ca este vorba de un FALS Christos care NU are nicio legatura cu dulgherul Isus.
Cat despre "marele profet" Isaia el spune clar in 43 ca numai Yahwe este Dumnezeul si in afara de El nu va exista niciun alt Dumnezeu si niciun alt Mantuitor, deci nici vorba de vreun dulgher cu numele de Isus care ar fi Dumnezeu sau Mantuitor...asa ca nu ma fa pe mine mincinos pentru ca tu nu cunosti Biblia si nici nu stii ce inseamna UNSUL si in orbirea ta il consideri UNS pe unul care NU a fost UNS niciodata si despre care nici Biblia nu ne spune ca a fost UNS. Asa ca daca nu pricepi aceste doua notiuni atat de simple cum este aceea ca Messiah inseamna UNS, si daca nu te duce logica sa vezi desi ai studiat Biblia ca in acea scriptura NU este descrisa niciunde Ungerea lui Isus, inseamna ca ai rotitele blocate, si ca nu are rost sa-ti explic nimic ca absolut totul este prea greu ca tu sa poti pricepe!

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu ma istetule. Chiar la voi la crestini Lucifer este egal cu Satana, mai ales cand acesta se mai si lauda ca este Seful cheilor MORTII si ale IADULUI, dar nu si ale vietii si Raiului cum a fi normal daca ar fi Dumnezeu si nu Dracu pe care-l slaviti voi ca Dumnezeu fara sa aveti cap sa constientizati aceasta realitate si acest adevar recunoscut chiar in Biblie!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Mesia nu trebuia uns de om ci de Dumnezeu dar asta tu nu ai cum intelege deoarece mintea ta nu poate intelege ca Isus Hristos este Yahwe precum a spus Isaia. Ungerea lui Hristos a fost facuta de Dumnezeu Tatal la botezul in apa Iordanului de catre Ioan Botezatorul prin RECUNOASTEREA Fiului ca Mantuitor.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Mai istetule, nu toti crestini cred lucruri babesti si nici evreesti, acum au aparut si crestini ceva mai inzestrati de Dumnezeu decat neamul evreesc care se cred inca poporul lui Dumnezeu dar ei sunt demult neamul lui mamona.

| Dorugar explică (pentru danut):

Si ma rog cu ce i-a inzestrat "dumnezeu" pe crestini?
Nu cumva cu Harul credintei a proasta?
Mersi, eu nprefer Cunoasterea Rationala in locul Credintei a Proasta!

| Dorugar explică (pentru danut):

Auzi, plecand de la faptul ca religia crestina NU a pornit de la niciun Dumnezeu ci de la niste sarlatani condusi de niste ucigasi, nu vrei te rog sa ma lamuresti si pe mine care Dumnezeu v-a inzestrat si cu ce anume?
O fi cumva vorba de "Dumnezeul Veacului Acesta" (adica veacului Noului Testament)?
Pai nu de asta zice Biblia in Corinteni 4 4. ca Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor?
Nu cumva faci si tu parte din aceste victime?

| Dorugar explică (pentru danut):

SDi daca Messia trebuia sa fie UNS de Dumnezeu, atunci de ce-l numiti pe Isus ca fiind Mesia adica Cjhristosul?
Scrie cumva in Biblie ca dulgherul Isus a fost UNS de Dumnezeu?
Ce dr. minti atat?
Tu chiar ai minciuna in sange sau nu te duce capsorul sa pricepi ce-ti debiteaza gurita?
Pai daca Dumnezeu NU l-a UNS pe Isus, voi de ce-l considerati pe Isus ca fiind UNSUL?
Ce dr... doamne iarta-ma, mai debitezi atat de aiurea? Nu vezi ca te contrazici singur

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Matei 3,16.17 Marcu 1, 10.11 Luca 2, 25-30, 37,38.
Pentru moment cred ca Biblia OFERA destule informati privind Mesianitatea lui Isus Hristos si implicarea Tatalui in Binecuvantarea Fiului. Daca nu sti sa citesti si mamona nu te lasa sa intelegi este doar treaba ta si nu ne mai strica aerul ca deja miroase tare a satanism.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste mai sus ca devi plictisitor cu aceiasi intrebare, ai o lista de versete care arata ce ceri si negi tu.

| AnswerMan a răspuns (pentru Dorugar):

Biblia e creata de om, la fel cum este creeat si dumnezeu. In biblie gasesti multe aberatii cum ar fi : Daca parintii vor sa te indeparteze de cuvantul lui Dumnezeu, omoara-i. Nu mai stiu sigur versetul...

| danut a răspuns:

Ai auzit bine si ti-am mai raspuns la aceasta intrebare, nu te repeta ca ai probleme.

| IMPERO a răspuns:

De ce "sa lucreze cu dracii"- sa lupte cu ei si sa ii biruie. Dar toate astea nu sunt decat mituri.

| Dorugar explică (pentru IMPERO):

Evident ca sunt mituri. Chestia este aceea ca crestinii au furat miturile religie mozaice, dar cum cei care au tradus Biblia religiei mozaice erau tot mozaici obligati cu forta sa traduca textele, acestia ca sa se razbune pe cei care ii obligau, si-au facut necesitatile firesti in acele traduceri, fapt care a dus la compromiterea intregii Biblii, bineinteles in ochii celor care STIU, si inteleg corect acele texte, asa explica din ce cauza pina sipersonajul principal al religiei crestine este prezentat ca opozantul lui Dumnezeu si este prezenzenta clar ca Diavol, dar niciodata nu este prezentat ca Dumnezeu!

| Mayar a răspuns:

Stii, exista ceva extraordinar, care se numeste "biserica" si i ncare, spre uimirea ta, duminica se tin 'slujbe' unde preotul explica Sfanta Scriptura, asa, pe intelesul tuturor, ca sa priceapa tot... omu'. Nu ti-a trecut niciodata prin minte sa iti deplasezi fizicul pana acolo?
Sau, sa vorbesti cu profesorul de religie? Sa sti sa intr-adevar exista asa ceva. Serios.

| Dorugar explică (pentru Mayar):

Zau bca nu mi-a trecut prin minte sa pierd timpul la biserica si sa ascult minciunile unui popa din categoria acelora pe care Isus ii spurca pe unde ii apuca si ii acuza ca sunt slugile satanei si ca il slujesc pe mamona, asa cum vedem in Matei cap. 6, aliniatul 24

| Mayar a răspuns (pentru Dorugar):

In primul rand, se scrie "Iisus" nu "Isus", ca inseamna ca totul altceva!
Preotul n uare ce sa minta, cand citeste si explica sfanta scriptura, nuvorbeste de cai verzi pe pereti.
Nu sti sa faci diferenta cand vorbeste despre religie si cand despre societate?!

| Dorugar explică (pentru Mayar):

In primul rand nu se scrie Iisus si nici Iiiiiisus pentru ca numele celui pe care-l nume´sti tu Isus, este cel de Yehoshua, asa ca nu te mai da dashteapta cand nu stii ca uite te fac de ras!
2 Preotul minte cand citeste din Scriptura care NU este sfanta, pentru ca scriptura din care citesc absolut toti preotii crestini este FURATA de la Religia Mozaica, in care textul ei a fost inspirat de Dumnezeu Rabinilor acestei religii sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, asta ca nu cumva sa-i fie interpretat gresit intelesul, iar crestinii care au FURAT Biblia religiei mozaice o interpreteaza exact ALTFEL deci nu asa cum este interpretata si astazi in religia originala, si astfel "sfintenia" Bibliei crestine s-a pierdut total tocmai din cauza ca o interpreteaza altfel decat a lasat Duhul Sfant sa fie interpretata in religia originala!
Fi sigur ca stiu sa fac foarte bine toate diferentele, adica mult mai bine decat tine care nici macar atat nu stii ca insusi Isus ii spurca pe preoti acuzandul ca sunt robi Mamonei=Satana

| fllu07 a răspuns:

Nu. ai inteles gresit.
Isus nu a scos demonii cu puterea demonilor.
Citeste te rog, Matei 12:22-28.

cam ciudata intrebarea ta: din ce cauza le-a dat putere peste draci? ca si cum intrebi de ce unii doctori au antidotul la anumite boli, si de ce ii vindeca pe oameni?

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Ai pus problema gresit! madicul vindeca bolile iar Isus nu scotea dracii din oameni ci ii baga de 7 x mai multi. Mai exact vezi in Matei 12 :43 unde vezi ca Isus recunoaste ca dracii se scot doar PROVIZORIU din bolnavi, ca dupa aceea dracu se intoarce impreuna cu alti 7 tovarasi ai sai!
ceea ce in cazul medicilor NU se intampla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evreii sunt rai, aspri, duri, la fel ca musulmanii. Ei ii urasc pe oamenii crestini in aceeasi masura ca si Satana; sunt setosi de sange dupa cum au fost -si inca mai sunt- de sangele lui Isus. Daca Dumnezeu ar fi fost cu ei cum spun ei, atunci n-ar mai fi fost atatea razboaie in tara lor, si ar fi avut mai multa putere ca si pe timpul domniei lui David si a lui Solomon. Dar Dumnezeu i-a parasit ca si natiune, dar nici in ruptul capului nu vor sa accepte lucrul acesta. Conducatorii lor religiosi sunt rai din cale-afara. Am vazut intr-un videoclip ca atunci cand ei se cearta, se cearta mai rau ca femeile. Ei sunt aceia care i-au prigonit pe crestini; si ei si musulmanii -ca doar evreii cu musulmanii sunt frati, nu? Dar si evreii cu musulmanii se iubesc la fel ca si cainii printre uluci; si-arata coltii unii altora.
Evreii ar trebui sa fie multumitori ca ei fac bani de pe vizitele crestinilor in patria unde S-a nascut Domnul lor. Zici ca sa te duci sa vizitezi Israelul, dar trebuie sa te imbraci ca si robocop -ca-ti suiera gloantele pe langa urechi la fel ca in matrix.
Nu zic ca tara noastra sau o alta care nu se afla in razboi ar fi mai bune ca cele care se afla in razboi; nicidecum nu spun lucrul acesta. ba inca m-am rugat pentru ca sa fie pace pe pamant. Ce vreau sa spun este asta: "Robul acela, care a stiut voia stapanului sau, si nu s-a pregatit deloc si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri. Dar cine n-a stiut-o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s-a incredintat mult, i se va cere mai mult." (Luca.12:47,48) Cuvantul acesta se aplica si la nivel de tara si la nivel individual.