| Gorgovschi_Onofrei_Cristina_1981 a întrebat:

Am gasit in cutia postala un pachet de chibrituri cu 10 lei in ea, adica banii erau impaturiti si mai erau in alte cateva cutii postale de la mine din bloc astfel de cutii de chibrituri.

Am auzit ca acestea ar avea farmece sah blesteme, este adevarat?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, au un farmec, dar nu funcționează.
Astfel cineva s-a distrat astfel cu un obiect simbolic de valoare.
O bacnotă de 10 lei, poți oumpăra ceva cu ea. Asta a atras atenția că acolo poate fi ceva important, chiar dacă nu este nimic, fake signal.
O să o folosești probabil bancnota.
Dar înainte de asta te gândești.
A fost pusă anonim, dar la mai multe persoane din bloc.
De ce oare?
Cu ce intenție a sacrificat cineva o sumă care devine prin adunare apreciabilă, doar ca să se joace anonim cu munțile noastre? E de la noi din bloc? Probabilitate mare.
Cum catalogăm actul? Bizar.
Concluzia. Cineva de la noi din bloc este în stare să comită acte bizare sub protecția anonimatului.
Dacă există mentalitatea că astfel se pot transmite farmece ți blesteme, deci intenții malefice, cu mare probabilitate și acea persoană participă la această mentalitate. Deci cu mare probabilitate acea persoană a însoțit actul cu un blestem sau farmec.
Din experiența și studiile mele, da este posibil ca un obiect să transmită o informație, o energie pozitivă sau negativă de la o persoană la alta.
Dar este greu, extraordinar de greu să faci asta aleator, să blestemi la întâmplare în bloc. O asemenea realizare presupune o persoană extraordinar de puternică psihic, cu o intenție focalizată și un motiv de asemenea extraordinar de puternic.
Este foarte puțin probabil să locuiască acolo cineva capabil de asta.
Dar s-ar putea să locuiască acolo o persoană care să se creadă capabilă de asta. Astfel să creadă că el poate face asta.
Iar apoi, ca să se convingă de asta, el trebuie să acționeze.
Și face schema cu cutiile de chibrite.
Apoi într-o familie din cele cara au primit cutii de chibrite are loc un accident de mașină. În alta, la un locatar are loc o imbolnăvire, mai exact o boală veche latentă iese la suprafață cu dureri. Acestea nu au absolut nici o legătură cauzală cu cutia de chibrite și cei 10 lei din ea.
Locatarul vrăjitor află acestea și trage concluzia că din cauza lui, fiindcă el a pus blestemul s-au produs nenorocirile.
Cei la care s-au întâmplat nenorociri pot trage concluzia că s-au întâmplat din cauza cutiei de chibrite.
Așa funcționează gândirea magică prin legea asociației și similitidinii. Care este defectul ei? Se grăbește să tragă concluzii despre desfășurarea evenimentelor, ca să nu fie obligată să facă efortul de a pătrunde mai adânc la înțelegerea lumii.
Care este unicul rău, produs cu efort de vrăjitorul anonim?
A contribuit la perpetuarea interpretării magice a lumii, care nu duce nicăieri.
La fel fac preoții creștini la liturghie, magie albă. Se joacă pe masa din altar în a transforma simbolic o bucată de pâine și puțin vin în așa zisul - trupul și sângele domnului-. Apoi declară cele două alimente sfințite de ai ca având calități magice. Cu apa sfințită e la fel. Apoi credincioșii mănâncă o bucățică din acea pâine, și cred și ei că aceea este minunată. Se stropesc sau beau apă sfințită și se vindecă din motive fiziologice. Dar ei dau vina vindecării pe apa sfințită. Mai contează să faci studii de medicină când te poți vindeca cu puțină apă sfințită sau dacă te unge preotul cu mir? Nu. Acesta este defectul gândirii magice, al credinței în cutia de chibrite care aduce nenorociri aleator în bloc. Că tâmpește și rămâi apoi tâmpit. Acesta este unicul rău produs de cutia aceea.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cati ani ai de mai crezi in farmece?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e adevarat, nu o sa mai vina Mos Craciun daca ai primit asa ceva în posta

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cineva se distrează pe seama voastră și vor să vă vadă reacțiile.
Banii pot fi falși.
Întreabă la o bancă, dacă tu nu observi diferențele.

| anonimg a răspuns:

Banii au și ei un farmec aparte.
De ce n-aș fi și eu "blestemat" găsind cutia poștală înțesată de astfel de "farmece"? Mi-e teamă că într-o astfel de situație nu o să mai găsesc nici cutia poștală, darămite "blestemele" din ea!
Revenind la lucrurile serioase, Biblia ne învață să ne ferim de tot ce ni se pare rău. Pentru mine, ceea ce ai găsit tu nu semnifică decât o intenție rea a unui om. Dar aceste lucruri nu au nici o putere de a-mi face rău. Și deci fie că mi-i dă personal în mâna, fie că îi pune în cutia poștală, nu i-aș lua. Din pricina intenției, și nu din pricina că mi-ar face rău. Unii se tem, alții nu. De exemplu, eu m-aș teme să ridic de jos chiar și o bancnotă de 50 de lei. Pentru că mă gândesc că cel care i-a pierdut se poate întoarce după ei, așa cum aș fi făcut și eu la fel.
Totul ține de cum te simți îndemnat. Poate că într-o altă ipostază aș lua banii din cutia poștală și I-aș mulțumi lui Dumnezeu pentru ei -fie că i-aș fi cheltuit doar eu, fie că i-aș fi dat pe toți, fie că i-aș împărți și cu alții. De un lucru sunt sigur: blestemele nu au nici o putere când suntem în mâna lui Dumnezeu. Și tot la fel, mai știu că cine va face rău, de rău va avea parte, chiar dacă răul lui a avut sau nu efect. Cine umblă cu diavolul va avea aceeași soartă ca a lui.
Datoria noastră este să trăim în dragoste de Dumnezeu; și să nu ne temem de cel rău.

| Celcestietot a răspuns:

Posibil. Sfatul meu este sa nu iei ceea ce nu este de la tine, ca poate contine energii negative, acum faci ce vrei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu exista astfel de prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă un om s-ar gândi sa facă farmece cuiva, sigur nu se gândește sa pună blesteme pe un bloc întreg.

| GouDidodino a răspuns:

Sunt farmece. Doamne fereste

| sadrian46 a răspuns (pentru GouDidodino):

Da, trebuie să dai acatiste, să bați mătănii ( să bați motanii). să faci pelerinaj la moaște ( dacă se poate pe jos, ca să fie cu gimnastică) și scapi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Greu ed crezut, tinand cont ca In Romania pentru cativa zeci de lei se face crima de om.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar zeci, Mai adaugă niște zerouri.
Și vezi statistici despre criminalitatea pe glob și vezi că nu stăm chiar așa de rău cum sugerezi tu.