| anonim_4396 a întrebat:

Am inima frântă,simt că sunt pierdut.Probabil din cauza hulei împotriva Duhului Sfânt,sunt gelos când văd creștinii care îl vor vedea pe Dumnezeu,simt că sunt lepădat.Nici măcar nu știu ce să zic,vreau să fiu trăsnit.Am avut un moment de câteva zile de alinare,dar a dispărut.Plâng pentru că vreau să-mi văd rudele în cer,nu știu ce vor crede părinții mei când vor afla ce-am făcut.Sunt nervos când văd creștinii vorbind despre Dumnezeu,pentru că ei au Duhul Sfânt, eu nu. Chiar nu-l pot recupera? Măcar 1%?

15 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cum l-ai „hulit"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Urât

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

D-apoi și bunicul meu care înjură toată ziua de toți sfinții iar bunica mea e religioasă? tongue Stai calm, o să te ierte Dumnezeu! De ce crezi că ai pierdut Duhul Sfânt? Va fi totul ok!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

De unde știi? Cred că l-a, pierdut pentru că am înjurat prea mult și prea urât.În plus, Biblia zice că Hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă, chiar Isus a spus asta

| mentholinks a răspuns:

Prietene, Duhul Sfant, daca macar este asa ceva nu e ca un obiect care l-ai pierdut sau ca un om caruia i-ai gresit. Daca te-a "parasit", respecta-i alegerea.

| Uzilut a răspuns:

Nu, nu, nu. Nu ai inteles. Pacatul de neiertat numit hula impotriva duhului sfant sau blasfemia impotriva duhului sfant nu se refera la asta (faptul ca nu te mai poti mantui odata ce l-ai comis). Adica daca de exemplu iti pierzi cumpatul si il injuri de mama pe Duhul Sfant nu inseamna ca automat ai pierdut orice sansa de a intra in rai. E o interpretare gresita de TINE in acel verset biblic. Pentru ca biblia NU se interpreteaza literal, teologi catolici cat si cei ortodocsi cat si Sfinti parinti ai primelor veacuri si-au dat seama de faptul ca oameni pot interpreta gresit si astfel sa intre in deznadejde asa ca au lamurit subiectul: Nu se refera la faptul de a injura sau a spune un cuvant urat ci la faptul de a refuza pocainta. Adica nu e o problema daca spui sorry am gresit. Daca continui sa ramai cu pacatul si sa mori nepocait atunci e problema. Cauta pe orice site ortodox/catolic si intreaba orice preot si o sa primesti acelasi raspuns. (P.S. : eu am simplificat subiectul, e mult mai mult de explicat dar raspunsul e acelasi, si eu am trecut prin asta, dar noroc ca m-a dus capu sa intreb si sa citesc talcuirile unor persoane intelepte.)

| Uzilut a răspuns:

A, si mai important: am citit ca iti veneau ganduri de hula fara sa vrei. Acest lucru inseamna ca e foarte posibil sa ai OCD (tulburare obsesiv compulsiva) si din aceasta cauza apar gandurile. Si eu am trecut prin asta se rezolva bro!

| doctorandus a răspuns:

Ai nevoie de psihiatrie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se poate. Exista carte scrisa de un creștin in care vorbește despre Dumnezeu ca atunci când te simți lepădat, chiar atunci Dumnezeu este mai aproape de tine. Daca aflu titlul si autorul o sa îți comunic sa o cumperi.O sa răspundă la întrebările care te framanta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Tu esti cel care te mentii in starea aceasta, tu ti-ai format propria inchisoare si ramai acolo pentru ca iti este frica sa infrunti acest pacat, biblia spune clar ca poti fi iertat, dar tu negi asta, este alegerea ta, nu a Lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

"...vreau să fiu trăsnit."

Cat de trasnit vrei sa fii, ca deja spui numai trasnai? Se poate si mai mult?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Parcă îmi spuneai că ai fost mort 13 ore și apoi ai înviat. Povestește cum a fost, că cu hula cu Duhul Sfânt ne-ai plictisit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspunsuri teologice ai primit deja.

Concluzia mea (la modul cel mai serios): ai nevoie de un medic bun.

Nu sta așa.

| Octavian199 a răspuns:

Cum supravietuiesti daca ai inima franta? Lasand asta la o parte. Inima e doar o pompa.

| Helper07 a răspuns:

Daca persoanele alea chiar au Duhul Sfant, roaga-le sa te ajute. Daca au Duhul Sfant vor vorbi de la Dumnezeu, daca nu, vor vorbi ce stiu.