| CORONAVIRUS a întrebat:

Am întrebat pe cineva cum vor fi judecați oamenii si am primit răspuns de la o mănăstire ca ortodocșii vor fi judecați după noul testament, catolicii după vechiul testament și ceilalți cu ateii după glasul conștiinței. Oare este adevărat? Și totuși de ce a zis un părinte vestit ca setării merg cu Biblia în iad.

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Scrie în Noul Testament /când neevreii, măcar că n=au lege, fac din fire( conștiință) lucrurile Legii..dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturisește conștiința și gândurile lor, care sau se învinovățesc sau se dezvinovățesc între ele.Și faptul acesta se va vedea atunci cânt după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca prin Iisus Hristos lucrurile secrete ale oamenilor( Romani 2/14, 15,16)
Mi/a plăcut cum sintetiza cineva de aici criteriul Judecății de Apoi= Fiecare va fi Judecat după cum a reacționat la măsura de revelație pe care a primit/o!

| SilentRain a răspuns:

Vom fi judecați pe ritmuri de manele

| CORONAVIRUS explică (pentru SilentRain):

Pe salam reghedoane din alea?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu cum se face dar ai gasit pe cineva care a facut misto de tine. Toti oamenii care au auzit de adevar vor fi judecati dupa cum s-au raportat la adevar. Cei care n-au auzit de adevar dupa faptele vietii lor, dupa glasul constiintei. Aici nu e vorba de atei, ci de paganii de dinainte de nasterea lui Hristos si desigur de oamenii care n-au auzit de crestinism deloc.

| Werrich a răspuns:

"Pãrintele vestit" adica Arsenie Boca a zis asta deoarece sectarii interpreteaza Biblia in mod gresit intentionat.

| CORONAVIRUS explică (pentru Werrich):

Asta da, pai și ce treaba are dacă ei sunt oamEni buni, adică își pot plății păcatele cu fapte bune. Asa gandesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E total eronat. Oamenii vor fi judecați doar după faptele și vorbele lor pe care le-au făcut/rostit pe Pământ, după cum spune CLAR acest verset:-> "Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit." - Matei 12:36

| CORONAVIRUS explică (pentru anonim_4396):

Ok, asta o știm cu toții dar gandeste-te ca mai sunt și altele, de exemplu religia este un factor. Dumnezeu nu poate sa judece un om la fel care a fost în adevărată religie cu un om care a trăit intr-o minciuna. Sau un sărac și un bogat sunt judecați altfel. Nu-l ia pe sărac la întrebări ca de ce nu ai făcut milostenie, fata de bogat.

| Daniel323 a răspuns:

Este un domeniu unde se inventeaza povesti zilnic.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Personal nu mă interesează cum voi fi judecat oricum o să ajung în iad, după părerea mea biserica este încă cea mai de succes afacere deoarece bătrânele mereu se roagă pentru sănătatea lor și evită să le zică mulțumesc doctorilor.

| CORONAVIRUS explică (pentru RazvanLegendaVie):

Eu zic ca depinde de oameni sunt și oameni care le mulțumesc.

| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Adică le mulțumești?

| CORONAVIRUS explică (pentru RazvanLegendaVie):

Scuze, adică sunt și oameni recunoscători, care știu sa zică un mersi acolo. Și sa fim serioși, sunt oameni care le dau și bani pe lângă

| Colr3x a răspuns:

Sf. Grigorie de Nissa spune ca oamenii vor fi judecați după patru legi. Cea dintâi este legea firii. Aceasta este echivalentul conștiinței care ne mustră când facem rău. Cea de-a doua, legea zidirilor. Această lege ne arată că există cineva care a creat lumea. Concret, când vedem un ceas scump spunem ca a fost creat de firmă prestigioasă. La fel și lumea. Dacă o contemplăm cu atenție vom vedea că în spatele creației ei stă o minte desăvârșită. După cea dintâi şi a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afară de creştini şi de evrei. După Legea lui Moise adică se vor judeca evreii. Iar după Legea Darului şi după Evanghelie vor fi judecați creștinii.

| CORONAVIRUS explică (pentru Colr3x):

Și creștinii ortodocși după ce vor fi judecați? Adică legea Evangheliei

| Colr3x a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Păi citește în Sf. Scriptură predica de pe munte și acolo găsești mai mult.

| CORONAVIRUS explică (pentru Colr3x):

La ce capitol era?

| CORONAVIRUS explică (pentru Colr3x):

Ce mi-ai spus tu, cam asta am zis și eu, oarecum

| Colr3x a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Păi n ai zis cum am spus eu. Este o diferență între atei și păgâni. Ateii neagă de bunăvoie existența lui Dumnezeu adica neagă toate legile. Dar cel mai mult ei urăsc a doua lege, cea a zidirii. Păgânii sunt cei care au credință, dar ei cred în tot felul de zei sau mai bine spus Evanghelia nu a ajuns la ei. Deci sunt in categorii diferite. Apoi, catolicii sunt tot creștini, deci ei nu vor fi judecați dupa VT. Și cel mai important ți-am dat sursa, aducă ceea ce am scris nu e o chestie inventată și nici o chestie de răzbunare. Observ că cei de la mănăstirea unde ai întrebat au o oarecare antipatie pentru catolici.

| CORONAVIRUS explică (pentru Colr3x):

Pai de ce zici tu ca au o antipatie fata de ei?

| Colr3x a răspuns:

Uite un articol interesant dacă vrei să aprofundezi: https://www.google.com/......19974.html