| Ely1234567 a întrebat:

Am luat in considerare raspunsurile voastra de la intrebarea cealalta, dar ciuma cine a creat-o?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 11 ore | Celcestietot a răspuns:
Ciuma a aparut de la bacterii

ce smecher esti, bacteria aia cine a creat-o?

| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza si citeste informatiile privind existenta pandemiilor si epidemiilor de natura infectioasa care au fost descrise sau doar mentionate in diverse surse, de catre istoricii din antichitate asa cum sunt prezentate in revista de stiinta si cultura ''Historia'' :
https://www.historia.ro/......in-istorie
Reiese ca virusii, bacteriile si alti agenti patogeni au existat in toate timpuri, de cand au aparut oamenii pe pamant in urma cu mii s-au zeci de mii de ani. Sunt forme de viata care apar si se modifica... evolutiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întrebarea dtale implică o premisă, că ciuma a fost creată de cineva.
Ciuma, dacă ne referim la coronavirus, în opinia mea, nu a fost creat de cineva.
Argumentul meu este că virusul este o formă primitivă de viață. iar viață nu a creat și nu poate crea nimeni în laborator.
Astfel, nu pot să răspund la întrebarea dtale, căci este o întrebare pusă greșit. Nu poate răspunde nimeni la ea.

| Algo098 a răspuns (pentru sadrian46):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Genetically_modified_virus
Sa zicem ca nu poate fi creat, dar poate ca merge modificat happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Și dacă a fost modificat, cine își permite pe lumea asta, să îl modifice și să îi dea drumul?
Cine afirmă asta nu știe cum funcționează marile puteri, cât cheltuie real, nu oficial ca să se informeze în secret.
Dar până la informații oculte, un raționament simplu.
Știi de ce nu se folosește arma atomică acum?
Fiindcă este prea periculoasă. Stă acolo în silozuri, ca să se sperie unii pe alții, dar nu o poți folosi. Norul radioactiv omoară pe oricine, oriunde.
Așa că nu poți folosi arma bacteriologă, că te omoară și pe tine.
Teoriile conspirației sunt bune când nu ai altă treabă și te plictisești crunt. Atunci emiți și asculți tâmpenii și prostii. Distracție foarte slabă.

| Algo098 a răspuns (pentru sadrian46):

Corect, dar pentru un virus poate exista un vaccin, sau scapa fara intentie fiind mic, ajutat de insecte, animale. Oamenii mai gresesc. Asa au gresit si au fost atatea razboaie pana acum happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Și ce vrei să spui cu asta, în concluzie, deci?

| Algo098 a răspuns (pentru sadrian46):

Vreau sa spun ca orice e posibil, un virus poate fi facut si livrat cu sau fara intentie sau poate fi un virus aparut natural. Vreau sa spun ca nu as avea de ce sa exclud varianta unui virus artificial, atata vreme cat e posibil si lucrul asta.

| Celcestietot a răspuns:

Ciuma a aparut de la bacterii.

| Celcestietot a răspuns:

Păi ce, RAY, acum crezi în dumnezei rolling on the floor?

| SilentRain a răspuns:

Exista o explicație rațională si pentru asta, îți recomand sa cauți pe net
Nu exista nici un creator divin, si nici un bad ass cunoscut cu numele de Lucifer

| Celcestietot a răspuns (pentru SilentRain):

Pai si eu pot sa spun ca tu esti baiat, dar nu inseamna ca asa si este. Argumenteaza, de ce nu ar exista Dumnezeu?

| Nilsson a răspuns:

În Geneza 3:17 spune că pământul a fost blestemat din cauza neascultării oamenilor și de atunci au început să apară lucruri inexistente până atunci, cum ar fi spinii și pălămida.

Orice om de la țară știe că astfel de buruieni sufocă totul în jur și nimic altceva nu mai crește.
Plecând de la această analogie, bacteriile și virusurile care își ucid gazda pot fi considerate și ele o urmare a acestui blestem.

Unele bacterii au un rol important în organism ajutând la digestie, altele nu aduc decât moarte și distrugere.

Sper că s-a lămurit problema, să nu mă trezesc că următoarea întrebare e "Cine a creat holera?"

| blackann a răspuns:

In laborator, ca toate celalalte

| Algo098 a răspuns:

Cand nu stim ceva, e mai bine sa fim constienti ca nu stim acel lucru. A explica orice lucru pe care nu-l stim printr-o poveste neverificabila nu echivaleaza cu o cunoastere reala, e doar o amagire. Inlocuirea stiintei/nestiintei cu credinta nu poate sa duca la ceva bun si nici nu putem spune ca am dobandit cunoastere. Suntem mai castigati cand nu inlocuim cunoasterea reala cu fantezia. A considera un raspuns fals neverificabil drept adevar e mai mult decat nestiinta, e un pas inapoi.