| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie ca cineva sa ma lamureasca in legatura cu crestinismul.

Din ce am inteles eu, un zeu care a inceput sa existe pur si simplu, in momentele sale de plictiseala maxima a creat totul, inclusiv oamenii. In povestea asta apare un sarpe vorbitor care cica este personajul negativ, acesta reusind sa-i convinga pe cei 2 oameni sa faca un lucru care l-a suparat pe dumnezeu. Cu toate ca oamenii nu stiau diferenta dintre bine si rau, dumnezeu i-a pedepsit pentru ca au facut ceva rau. Dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, omniprezent si multe altele. Tot in povestea asta, oamenilor le este dat liberul arbitru dar, din cate am vazut in raspunsurile crestinilor, ai doar 2 variante. Fie il alegi pe dumnezeu, fie o sa fi trimis in iad.Daca nu vrei sa fi cu dumnezeu si vrei sa fi neutru, el te va considera impotriva lui si te va trimite in iad. Asta cam limiteaza liberul arbitru, aproape il anuleaza. Nu am prea citit biblia dar am tot vazut pe net cum ca zeul crestinilor a ucis exagerat de multe persoane si animale nevinovate pentru a-i pedepsi pe cei care in viziunea lui erau rai. Lui lucifer nu i s-a dat posibilitatea sa vorbeasca, sa explice faptele sale. Nu putem stii daca este adevarat ce se spune despre el sau dumnezeu a cautat un tap ispasitor. La scoala ni s-a povestit despre turnul acela mare. Nu am inteles ce au facut oamenii chiar atat de rau de l-au suparat pe dumnezeu. O singura data am deschis biblia la nimereala si am dat peste partea cu "ucideti homosexualii". Din moment ce zeul crestinilor este considerat un zeu al iubirii, de ce ii uraste pe ei? Foarte multi crestini nu sunt toleranti si nu-si iubesc aproapele. Alt lucru pe care nu l-am inteles este partea cu sacrificiul. Deci dumnezeu s-a facut om, s-a sinucis pentru a-i ierta pe oameni de pacatele comise de adam si eva. Unii spun ca iisus si dumnezeu sunt persoane diferite dar asta nu face ca crestinismul sa fie o religie politesita? Trecand peste sinuciderea lui iisus, nu putea sa-i ierte pe toti neconditionat? Ce nu mi se pare iar logic este faptul ca noi trebuie sa-i multumim, sa ne inchinam si sa ne supunem lui pentru simplul motiv ca ne-a creat. Da de ce ar face cineva asa ceva? Oamenii cand fac copii nu ii fac ca sa li se inchine ca le-au dat viata si nu cred ca parintii vor supunere totala din partea copiilor. Ar fi un abuz. Ni s-a spus la scoala ca toti se nasc cu pacatul stramosesc, nu am inteles de ce, dar trecem peste. De ce copii mici care mor trebuie sa mearga in iad din cauza lui adam si a evei? Sunt multe lucruri care mi se par absurde, si nu cred ca am timp sa le scriu pe toate, poate ma lamuriti voi care-i treaba cu zeul crestin.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum sa vezi argumente lipsite logica, ratiune, intra oe blogul meu ai zeci de argumente care te vor lamuri despre dumnezeu, profil -blog

| RAY a răspuns:

Vezi ca daca gandesti ajungi in iad, intra pe blogul meu sal cunosti pe dumnezeu cu adevarat, profil - blog

| DyNo a răspuns:

Eu zic sa nu te mai iei dupa Biblie si deoarece Biblia a fost scrisa de niste antici fara pic de minte care nu stiau originile oamenilor si uite asa, repede l-au inventat pe Dumnezeu, ma rog i-au dat alta fata si ca sa fie totul complet l-au inventat si pe satan. Conclizia nu te mai lua dupa oameni crestini care au aceste chesti despre Dumnezeu si Biblie intiparite in minte de mici cand nu aveau pic de putere de discernamant si acum le este greu chiar imposibil sa-si schimbe gandirea prosteasca. Daca vrei sa discutam mai amanuntit si sa afli mai multe lucruri interesante te invit sa vorbim in privat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Pai vezi tu, in momentul lui de plictiseala, asa cum a fost el plictisit la maxim a mai avut si scapari.

Din aceasta cauza din cand in cand jucariile nu-l mai asculta.

Nu-i problema, le repara daca nu in caz contrar intervine o alta jucarie mai nazdravana care strange toate jucariile stricate.

Ca sa fac o comparatie, doi scheleti se trag de piele.

| Kaleo a răspuns:

"Am nevoie ca cineva sa ma lamureasca in legatura cu crestinismul." Mai ai si alte nevoi?

| 5a a răspuns:

Daca ar durea prostia ce ai mai urla.

| ThePathWalker a răspuns:

Imi e prea lene sa iti explic fiecare lucru in parte, poate daca le luai pe rand sau la o dicutie face to facedar oricum iti spun ca nu exista neutru cattimp ai constiinta.

| Powerrrrrr a răspuns:

Sincer, nu am citit biblia si nu sunt chiar crestin. Stiu insa despre biblie din carti, internet etc. ca a fost modificata de-a lungul aniilor. Au fost facute traduceri gresite (cica din cuvantul grecesc pentru fata tanara a iesit cuvantul pentru virgina... de aici rezulta multe). Oamenii, mai exact oamenii simpli, de acum 2000 de ani puteau fi manipulati usor asa ca, din cate am inteles, Constantin cel Mare (sau cum il chema) a combinat alte religii cu crestinismul pentru a multumi si manipula un popor care inainte se batea pentru religii. La adunarile la care se discuta despre noua religie au participat OAMENI! Ei au modificat cum au vrut ei evenimentele la care a participat Hristos.
Totusi, in biblie au ramas informatii adevarate (clar.) transmise prin metafore.

| sweetapril a răspuns:

Hey Alex, Dumnezeu i-a pedepsit pe Adam si Eva din cauza neascultarii, le-a spus ca au voie sa manance din oricare pom din gradina, doar din acela nu, atat trebuiau sa fac, sa asculte. Da ai liberul arbitru, fie il alegi pe Dumnezeu si ai viata vesnica, fie alegi sa crezi in orice alceva sau altcineva. La turnul Babel, oamenii au vrut sa construiasca un turn foarte inalt ca sa ajunga pana la cer.citeste genesa 11. Dumnezeu nu ii uraste pe homosexuali, cum nu uraste pe nimeni, Dumnezeu uraste pacatul si nu pe pacatos! In legatura cu faptul ca multi crestini nu isi iubesc aproapele, asta este intre ei si Dumnezeu, nu toti cei care merg la biserica sau care se declara crestini sunt crestini cu adevarat. Dumnezeu nu s-a sinucis, El l-a trimis pe singurul Fiu ca noi sa putem fi iertati de greselile noastre, citeste te rog Ioan 3:16, versetul de aur al Biblieihappy Isus te iubeste atat de mult incat a suferit pe cruce ca tu sa ai o sansa, deci nu rata sansa vietii tale. Dumnezeu ne vede acum sfinti doar prin jertfa Fiului Sau, de aceea daca crezi ca a murit si pentru tine, esti salvat! Pacatul stramosesc se refera la faptul ca toti oamenii au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu, nu este niciun om curat, de aceea avem nevoie de salvare care este doar in Isus! citeste Romani 3 de la 23 incolo..si citeste te rog Romani 10:9-13..In Romani 6:23 gasesti raspuns la intrebarea ta: Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.Noi nu ne inchinam, ne supunem lui pentru ca ne-a creat ci pentru ca in fiecare zi vedem bunatatea si dragostea Lui Dumnezeu aratata fata de noi, eu ii cant si ii multumesc Lui Dumnezeu pentru ca il iubesc, pentru ca imi asculta rugaciunile si intotdeauna ii cu mine. Stii ce bine ii sa ai calauzirea lui Dumnezeu in toate lucrurile si sa stii ca El ii cu tine in tot ce faci. Copiii mici nu merg in iad. Daca ai nelamuriri, nu ezita sa ma contactezi.

| sweetapril a răspuns:

Biblia este cat se poate de adevarata, si daca o citesti ai toate raspunsurile in ea.
De mai bine de trei mii de ani, oamenii au fost intariti si incurajati prin Cuvantul scris a LUi Dumnezeu. Biblia este demna de incredere si reprezinta un ghid pentru credinta si viata noastra. Ea ne arata cine este Dumnezeu si cum putem trai cu El.
Biblia este o culegere de 66 de carti separate, care au fost scrise intr-un interval de 1500 de ani de peste 40 de autori diferiti. Biblia ne prezinta standardul relatiilor noastre cu Dumnezeu si al vietii crestine.Deci, Biblia a fost scrisa:
- intr-un interval de 1500 de ani
- intr-o perioada de timp de peste 60 de generatii
- de peste 40 de autori din toate sferele sociale
- pe trei continente> Africa, Asia, Europa
- in treilimbi diferire
......si formeaza cu toate acestea o minunata unitate!
Pana la descoperirea presei de tiparit, Biblia a fost transmisa doar prin scrierea de mana. Cu toate acestea ea a fost copiata cu atat de multa grija ca nici o alta carte. Nici un alt text al antichitatii nu poate fi astazi dovedit cu atata siguranta precum textul biblic, si nici o carte nu a cunoscut si nu cunoaste asa de mare raspandire precum Biblia. De asemena, nici o alta carte nu a fost tiparita in atatea exemplare sau fragmente ca si bIBLIA.IntreagA bIBLIE a fost tradusa pana in 1986 in 301 limbi. Noul Testament a fost tradus in alte 634 limbi si parti din Biblie in late 913 limbi.
Biblia are o influenta ft mare asupra civilizatiei noastre in:
- legislatie
- principiile iubirii reciproce
- aprecierea oamenilor in mod individual
Biblia are si o mare influenta asupra culturii noastre in lit., arta, progresul social.
iNTRE cei 40 de autori ai Bibliei se aflau: imparati, oameni de stat, invatati, poeti, pastori, pescari, etc. Ei au scris in diferite locuri, cum ar fi inchisoare, palate sau in timpul calatoriilor, etc.
Materialul scrierilor: piatra, lut, piele, papirus, pergament.
Canonul Bibliei s-a format treptat, intrucat cartile ei au fost scrsie intr-o perioada indelungata de timp. Cartile din cadrul BiBLIEI nu au capatat autoritate prin concilii iudaice si crestine, ci ele au avut deja autoritate dumnezeiasca si sub influenta Duhului Sfant, au fost puse laolalta in cadrul Bibliei si recunoscute deintreaga crestinatate.
Textul si autoritatea Vechiului TEstament au fost confirmate la Conciliul de l; a Iamnia(anul 90 d. Cr), iar textul Noului Testament a fost confirmat de parintii Bisericii la Conciliile de la Hippo (393 d.Cr) si Cartagina(397 d. Cr).
Cam de la jum sec 2d.Cr. ni se relateaza faptul ca crestinii se strangeau duminica laolalat in cadrul serviciilor divine si ca acolo se citea relatarile apostolilor impreuna cu scrierile profetilor (iustinian)
Este absolut sigur ca nici o carte din vechime nu a fost transmisa cu atata exactitate ca si Biblia. Cine pune la indoiala exactitatea Bibliei, pune sub semnul intrebarii intrega literatura a antichitatii.
Legea iudaica (Talmudul) avea indicatii precise, pe care fiecare scriitor al Bibliei trebuia sa le respecte. conform acestora nu era permis sa fie scris niciun cuvant si nici macar o litera din memorie. Scrierea care urma sa fie transmisa trebuia sa fie un exemplar autentificat.
Masoretii erau invatati iudei a caror responsabilitate era sa copieze textul evreiesc al Vechiului Testament cu o exactitate excesiva, ei si-au exercitat munca aceasta valoroasa in perioda sec 5-10d.Cr.
Exista un numar mare de scrieri de mana si traduceri ale Bibliei, ti le scriu doar pe cele mai importante:
1. Codex Sinaiticus: a fost descoperit intre 1844 si 1859, el se afla la British Museum din Londra din 1933, acest codex a fost scris in jurul anului 350 d.Cr si cuprinde o treime din Vechiul Testament si intreg Noul Testament in limba greaca.
2. Codex Vaticanus: este dovedit ca se afla din 1481 la Vatican, a fost scris inainte sau in jurul anului 350 d.Cr in lb greaca si contine aproape intreg Vechiul Testament(586 din 617 pag) si aproape intreg Noul Testament (142 din 162 pag).
3. Codex Alexandrinus: se afla la British Museum din Londra, a fost daruit in 1627 regelui Angliei Carol I de catre Cyril Lucar, un inalt prelat al bisericii grecesti, dateaza din sec 5 si cuprinde ambele testamente in lb greaca
4. Manuscrisele din pestera de la Qumran/Marea Moarta: cele mai importante scrieri care s-au gasit acolo : doua role ale profetului isaia, care au fost scrise in anii 150-200 i.Cr.
Manuscrisele originale ale Bibliei au fost scrise de oameni sub calauzirea Duhului Sfant, prin utilizarea persoanlitatii lor si a darurilor, iar ca rezultat fiecare cuvant al Bibliei urma sa fie un mesaj complet, fara nici o gresaeala, adresat de Dumnezeu oamneilor.
Confirmarea ca BibLIA este inspirata de Duhul sfant al Lui Dumnezeu:
1. Confirmarea lui Isus: a confirmat valabilitatea VT prin aceea ca l-a citat de multe ori si a facut referire la el ex. Matei5:18, 19:4, 21:42
2. Confirmare apostolilor : Faptele Apostolilor 24:14, Romani 9:17, Galateni 3:8
3. Pretentiile Bibliei: insasi Biblia pretinde ca este Cuvantul lui Dumnezeu si in consecinta ca este demna de incredere si adevarata, ex. PsALMUL 119:160, 2 Petru 1:20-21