| Alexandinho10 a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Cunosc pe persoana ce de curând s-a dat pe religie și chestii... A început sa ia legătura cu tot felul de preoți și alte panarame și recent a dat 4 milioane unui preot ca să se roage pentru ea. Eu am încercat sa i explic ca face o mare greșeală, ca nu e ok sa dai o anumita suma de bani unui străin. Nici n ai garanție ca e preot dar nu ma asculta. Și când te gândesti ca mi e ruda. Cum o pot ajuta?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Ai putea să te rogi chiar tu pentru ea. Iar, apoi să îi explici că, conform Bibliei, se poate ruga direct lui Dumnezeu. Sau dacă dorește să se roage și preotul, nu e nevoie să dea bani.
Poţi să-l mustrii și pe preot, nu are voie să ia bani pentru astfel de lucruri.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu putea să împiedice o astfel de cheltuială, dar nu a făcut-o. Motivele nu le stim decât poate când vom ajunge în cer unde vom primi răspunsuri la toate întrebările pe care le-am avut aici pe pământ.
Putem să deducem anumite aspecte.
1. Aceasta este ocupația preotului respectiv; este mijlocul de supraviețuire al lui si al familiei sale. El își va dedica timp special pentru a mijloci înaintea lui Dumnezeu pentru ruda ta. Probabil va ajunge si la zile de post. Când omul ajunge în nevoie, nu mai contează metodele de ieșire din situație.
2. Un alt aspect pentru care Dumnezeu nu a intervenit asupra acestei cheltuieli este acela că unii oameni învață numai din greșeli.
Dar cum nu cunoaștem situația, să nu ajungem sa cădem noi înșine în păcat atunci când căutam să interpretăm ce nu cunoaștem. Important este ca fiecare om să cunoască personal pe Dumnezeu; pentru că numai în felul acesta vom ajunge să vedem fața Sa.

| DeyCj a răspuns:

Probabil că suferă de o depresie, și caută rezolvarea în divinitate.Ai putea s-o convingi să steie de vorbă cu un specialist în vederea identificării cauzei traumei psihice, și apoi se găsește și remediul. încearcă sa-i explici că divinitatea nu face nimic dacă ea ca persoană nu pune mâna singură să-și facă singură. Încearcă să-i explici că așa zisa divinitate nu există, iar treaba cu plătitul credinței e exact ceea ce vor cei ce au inventat acest program să facă cei ce chiar cred în invențiile lor, în gen Biblie, Dumnezeu, și Cristos.

| xerxes1 a răspuns:

Incearca sa-l mituiasca pe Dumnezeu.
Cine stie ce pacate a facut.
Din toata afacerea popa este cel mai castigat.

| Nilsson a răspuns:

In Biblie scrie: "Fara plata ati primit, fara plata sa dati." Matei10:9
Oricum e gresita rugaciunea prin intermediari umani, Isus Hristos este singurul Mijolocitor deoarece El a ridicat pacatul lumii.
Probabil ea trece prin niste momente mai dificile de a ajuns in situatia acesta, are nevoie de sprijinul celor apropiati.

| blackmd a răspuns:

Cică a dat 4 milioane ca să se roage pentru ea? Băi asta e mită deja big grin

| Alexandinho10 explică (pentru blackmd):

Da frate știu dar ce sa i fac eu? Sa i scot Dumnezeii din cap... Sunt și eu creștin dar nici chiar asa.pana la urma credința e în tine nu în aia 4 milioane happy

| Alexandinho10 explică (pentru blackmd):

Da frate știu... Dar nu pot eu sa i scot Dumnezeii din cap. Sunt și eu creștin dar nu asa de exagerat happy