| Catalin_Teodor_2001 a întrebat:

Am niste intrebari legate de religie, daca ar putea cineva sa ma lamureasca. Dau funda.
1. Daca Dumnezeu i-a creat doar pe Adam si Eva, de ce exista mai multe rase de oameni (albi, negri, galbeni).
2.Biblia spune ca Dumnezeu a creat pamantul in 7 zile si la final a facut omul. Unde sunt dinozaurii? Sunt dovezi ale existentei lor.
3.Tot Biblia spune ca daca nu crezi o sa ajungi in iad, dar oamenii care nu au auzit vreodata de Dzeu sau Iisus sau alte referinte au vreo vina? Cum ar fi indienii din America pana sa ajunga europenii la ei sau alte triburi complet izolate de restul lumii?
4.In cele 10 porunci spune ca este interzis sa omori.Dar soldatii care apara patria si credinta nemului sunt pacatosi? Sau Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, Vlad Tepes si multi alti au luptat pentru pastrearea credintei, au facut pacat?
Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.Multumesc

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

1. Oameni au culori de la Noe încoace. Noe l-a blestemat pe Ham și acesta a devenit negru și pe ceilalți i-a binecuvântat.
2. Au existat dinozauri, există și în Biblie, vezi doar în Biblia ortodoxă Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel sau în alte Biblii despre Behemoth și Leviathan.
3. Dacă Îl caută pe El cu siguranță El se va descoperi lor cum S-a descoperit Sutașului Corneliu.
4. Soldații eroi ucid conform cu ADVĂRUL și DREPTATEA, fără acestea două nu există moralitate ci doar cultură, deci ei nu sunt criminali.

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Unde scrie in biblie ca oameni au culori diferite? unde scrie ceva de dinozauri, biblia vorbeste de niste uriasi fii lui dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Geneza 9:25-27 Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)
25 a zis:

„Blestemat să fie Canaan;
să fie cel mai de jos dintre sclavi
pentru fraţii săi."[a]

26 Noe a mai zis:

„Binecuvântat să fie Domnul, Dumnezeul lui Sem,
iar Canaan să-i fie sclav.
27 Fie ca Dumnezeu să mărească teritoriul lui Iafet[b];
el să locuiască în corturile lui Sem,
iar Canaan să-i fie sclav."

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

De dino scrie în Biblia ortodoxă!

| SG1995 a răspuns (pentru iurii75):

Daca ar citit un negru aberatiile tale s-ar simti insultat si are de ce. Sclavia (negrilor) s-a facut cu jaful ala numit "Biblie".

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Da versetul

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Versetul!
The Bible refers to Egypt as "the land of Ham" in Psalms.78:51; 105:23, 27; 106:22; 1 Chronicles 4:40. asta e de pe wikipedia.
Deci, omul are inteligență inductivă, deductivă, analitică și sintetică.
După inteligența deductivă Eghiptul fiind pământul lui Ham rezultă că Ham a devenit negru.

Caută pe internet pe wikipedia: Behemoth și Leviathan.
Caută pe internet: Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel

Există niște învățături de la evrei care nu se află în Biblie!
De exemplu:
Unde scrie în Biblie că Adam cu Eva au mâncat mere?
: PPP

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Omule tu esti obisnuit sa minti vad, da versetele alea cu om negru sau dinozauri

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Http://www.biblia-ortodoxa.ro/......i-lui-bel/

Si era un balaur mare intr-un loc si-l cinsteau pe el Babilonenii.
28. Si a zis regele catre Daniel: Oare vei zice ca si acesta este de arama?
29. Acesta este viu si mananca si bea, nu vei mai putea zice ca si acesta nu este dumnezeu viu; deci inchina-te lui.
30. Si a zis Daniel: Domnului Dumnezeului meu ma voi inchina, ca Acela este Dumnezeu viu; iar tu, o, rege, da-mi slobozenie si voi omori balaurul fara de sabie si fara de toiag.
31. Si a zis regele: ti-l dau tie. Si a luat Daniel rasina si seu si par si le-a fiert la un loc si a facut cocoloase si le-a aruncat in gura balaurului si, mancand, a plesnit balaurul.
32. Si a zis Daniel: Iata inchinaciunile voastre.
33. Si cand au auzit Babilonenii, s-au mahnit foarte si s-au pornit impotriva regelui.
34. Si au zis: Iudeu s-a facut regele; pe Bel I-a stricat, pe balaur l-a omorat si pe preoti i-a taiat.

Cu omul negru ți-am explicat!
Caută pe internet pe wikipedia: Behemoth și Leviathan. în lb engleză.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Din nou nici un dinozaur nici un om facut in negru de catre Dumnezeu
daca citim tot capitolul intelegem altceva, biblia este un total nu luam din ia ce vrem noi

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Biblia nu e o carte pentru pomenirea unor dinozauri, gauri negre, fire de praf, razboaie ce au sustinut cauza unor oameni ci exprima maretia si scopul lui Dumnezeu creatorul universului si al omului. Daca sunt pomeniri de dinozauri, de rase de oameni, sunt pomeniri colaterale.

The Bible is not a book for the remembrance of some dinosaurs, black holes, dust particles, wars that sustained the cause of some people, but express the greatness and purpose of God the creator of the universe and human. If there are commemorations of dinosaurs, races of people, there are collateral memories.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Cum promovează Biblia sclavia pe criterii etnice, rasiale?
Negrii nu au apărut din cauza unui blestem.

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Creatura gigantică Leviathan este pomenită în: Cartea lui „Iov 40.25, în Amos 9.3, în Isaia 27.1 și în Psalmul 103.26" precum și în „Psalmul 73.14 apoi și la Iov 3.8" iar creatura gigantică Behemoth este pomenită în: Cartea lui „Iov 40.15 și în Ioil 1.20."

Balauri sunt pomeniți : în Cartea Bel și Balaurul; în Apocalipsă 12.9; în Apocalipsă 20.2; în Psalmul 73.13-14; în Psalumul 148.7; în Iezechiel 29.3; în Iezechiel 32.2; în Isaia 27.1; în Isaia 51.9; în Iov 26.12; în Iov 9.13; în Deuteronom 32.33; Cartea Înţelepciunii lui Solomon 11:17-19.

| blackmd a răspuns (pentru iurii75):

Noe l-a blestemat pe Ham si acesta a devenit negru? big grin big grin Mai mare prostie nu am auzit big grin big grin big grin

| Inferno a răspuns (pentru iurii75):

Sunt curios ce specie de dinozaur ar fi balaurul din Biblie ortodoxa.

P.S: Faptul ca dinozaurii apar in Biblia ortodoxa (desi nu e adevarat) este irelevant. Absenta dinozaurilor se vrea a dovedi ca Biblia a fost scrisa de oameni care nu erau constienti de existenta lor, iar nu de o entitate omniscienta.
Faptul ca putem adauga noi din burta, pe langa scrierile autentice, si alte informatii, acum cand stiinta ne permite, este irelevant. Asa pot si eu maine sa introduc un verset intreg despre T. Rex si sa zic: Uite domne, aia care au scris Biblia stiau de dinozauri.

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

Te astepti ca Dumnezeu sa spuna cum a facut si a aranjat pentru niste oameni obraznici si pacatosi?
Do you expect God to say how he did and arranged for some naughty and sinful people?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Uite cate prosti poti scrie

n 12 Iunie | Romanul86 a răspuns:
Nu există evoluție umană în sensul darwinist.
Cimpanzeul din care evoluăm știa mai multe limbi?! Era poliglot, clar!
Și inșelăciunea numită Omul de Piltdown care este un fel de moaște darwiniste demonstrează concret că evoluăm din maimuțe.

cica omul a evoluat din cimpanzeu,asta ai invatat la ora de biologie, e atat de greu de inteles ca omul nu a evoluat din cimpanzeu si are un stramos comun cu cimpanzeu, dovada este insati genetica si anatomia celor doua specii, omule cimpanzei si oameni nu existau atunci, atat nu te duce mintea sa gandesti

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Asta spune Romanul86, ca negrii au aparut in urma blestemarii lui Ham de catre Noe, si de aceea sunt sortiti sclaviei. Pacat ca nu ai drum in Georgia, Alabama, pe acolo, sa auzi explicatia asta de la amvon, in biserici baptiste.

| minrest a răspuns (pentru Romanul86):

Draga Romanul, este in Biblia editata de Biserica Ortodoxa o carte, numita Macabei, care nu e canonica, si nu e considerata revelata de biserica, dar e pusa si ea acolo, ca referinta istorica, chiar si pentru comparatie. Intelegi asta? Bun. Iar povestea cu balaurul la fel. Necanonica. Ca si Psalmul lui Solomon din cartea Psalmi. Iar pocaitii nu au mai pus cartile necanonice printre cele canonice, ca sa nu se faca comfuzii.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Reciteste putin istoria colonizari americi si a sclavismului american sub ce devizie a fost sustin, ce pozitie a sustinut biserica (catolica si protestanta de-potriva).

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Eu spuneam de Biblie, unde sustine Biblia sclavia pe motive rasiale.
Stiu ca bisericile au sustinut sclavia negrilor, pe motiv ca erau blestemati, ca erau negri de la pacatele lor, dar nu inseamna ca Biblia sustinea asa ceva. Cum nici inchizitia nu avea temei Biblic.

Oamenii au interpretat Biblia dupa propriul plac pentru a face rau.

| AC4S4 a răspuns (pentru minrest):

Din cate stiu, Canaan a fost blestemat, nu Ham.
Si preotii ortodocsi afirma ca rasele au aparut in timp, datorita anumitor factori, nu din cauza unui blestem.

Poate nu voi ajunge niciodata intr-o biserica de baptisti negri, dar te cred.

| Romanul86 a răspuns (pentru minrest):

Balauri sunt pomeniți : în Cartea Bel și Balaurul; în Apocalipsă 12.9; în Apocalipsă 20.2; în Psalmul 73.13-14; în Psalumul 148.7; în Iezechiel 29.3; în Iezechiel 32.2; în Isaia 27.1; în Isaia 51.9; în Iov 26.12; în Iov 9.13; în Deuteronom 32.33; Cartea Înţelepciunii lui Solomon 11:17-19.

| minrest a răspuns (pentru Romanul86):

Asa este. Nu este nevoie sa existe ca sa fie pomeniti in pilde, poeme, viziuni si profetii, caci in aaceste genuri reprezinta altceva. In relatare sunt pomeniti doar in ''Bel si Balaurul'', care ti-am explicat destul de clar ca nu e o carte canonica.

| Romanul86 a răspuns (pentru Inferno):

Sunt pomeniți asta e o realitate.

| Romanul86 a răspuns (pentru minrest):

Și unde scrie în Biblie că Adam cu Eva au mâncat măr? Există niște lucruri care nu sunt în Biblie dar sunt credibile.

| minrest a răspuns (pentru Romanul86):

Si daca tu inventezi ceva credibil, devine adevarat? Sa zicem ca aveai un ceas, iar X ti l-a furat. E credibil, sa il bagam pe X la inchisoare. Iar cei ce au redactat Geneza nu cunosteau marul, deci Adam si Eva nu au muscat din mar.

| Romanul86 a răspuns (pentru minrest):

Biblia s-a transmis prin grai adică niște oameni au zis altor oameni vedeți că Biblia e cuvântul lui Dumnezeu. Deci? Așa e și povestea cu mărul lui Adam și Eva.

45 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"2.Biblia spune ca Dumnezeu a creat pamantul in 7 zile si la final a facut omul. Unde sunt dinozaurii? Sunt dovezi ale existentei lor."

Atat timp cat Biblia nu mentioneaza nici restul ordinelor de vietuitoare nu vad de ce ar constitui o problema separata faptul ca dinozaurii nu se regasesc in ea. De fapt nu vad de ce s-ar astepta cineva ca dinozaurilor sa li se acorde un interes deosebit din moment ce Biblia nu vorbeste exhaustiv despre nici macar unul din subiectele pe care le ataca: Afirma ca Dumnezeu a creat Pamantul dar nu precizeaza cum, Dumnezeu a creat animalele, dar nu e precizata oridinea in care au fost create si modul in care acest lucru a fost posibil, etc.

| minrest a răspuns:

Stai putin. Da, dupa cum spui, negrii au denominatiile lor separate. Dar de ce ar predica negrii ca au fost sclavi din porunca lui Dumnezeu? In bisericile albilor se predica asta, in special denominatia Southern Baptists, 15 milioane de membri. In ce priveste blestemul, este blestemat Ham, ca doar Ham l-a descoperit pe Noe, si e mentionat si ca Canaan, fiul lui, e menit sclaviei.

| Steregoi a răspuns:

1. Potential de variatie genetica.
3. Cine i-a spus lui Abel sa jertfeasca un miel?
4. A dat Dumnezeu o bucata de pamant vreunui om pe vecie?

1. Potential for genetic variation.
3. Who told Abel to sacrifice a lamb?
4. Did God give a piece of land to any man forever?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deoarece invat engleza.
Because I learn english.

| iurii75 a răspuns:

1 „Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun... Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori... Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă... Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare... În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală"
2 Nu în 7 zile literale ci în 7 perioade de timp fiecare fiind denumită - o zi (dacă dorești detalii - revin)
3 Nu spune de iad, în plus spune că va fi o înviere - faptele 24:15 Și am în Dumnezeu speranța pe care o nutresc și oamenii aceștia: că va fi o înviere atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți.
Cei care n-au știut vor avea ocazia să afle și să facă o alegere.
4 Nu numai în cele 10, porunca a fost repetată și pentru creștini.
Mat. 26:52: „Isus i-a zis: «Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri»". (Putea exista o cauză mai nobilă decât aceea de a-l apăra pe Fiul lui Dumnezeu? Şi totuşi, Isus a arătat că discipolii nu trebuiau să lupte cu arme literale.)
2 Cor. 10:3, 4: „Căci, deşi umblăm în carne, nu purtăm război potrivit cărnii. Armele războiului nostru nu sunt carnale, ci sunt pline de putere, datorită lui Dumnezeu, ca să răstoarne fortificaţii". (Pavel spune aici că n-a folosit niciodată arme carnale, cum ar fi înşelătoria, limbajul pompos sau armele literale, pentru a ocroti congregaţia de învăţăturile false.)
Luca 6:27, 28: „Vouă, care ascultaţi, vă spun [eu, Isus Cristos]: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri, să le faceţi bine celor ce vă urăsc, să-i binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă şi să vă rugaţi pentru cei ce vă insultă".
„O examinare atentă a tuturor informaţiilor disponibile arată că, până în timpul lui Marc Aureliu [împărat roman între anii 161–180 e.n.], niciun creştin nu a devenit soldat; şi niciun soldat, după ce a devenit creştin, nu a rămas în serviciul militar." — The Rise of Christianity, de E. W. Barnes (Londra, 1947), p. 333.
„Ei refuzau să ia parte la administrarea civilă sau la apărarea militară a imperiului. Creştinii nu-şi puteau asuma rolul de soldaţi, de magistraţi sau de principi fără să renunţe la o datorie mai sacră." — History of Christianity, de Edward Gibbon (New York, 1891), p. 162, 163.
Astăzi de exemplu în Ucraina luptă ortodoxi cu ortodoxi, se ucid unii pe alții. Poți spune că sunt creștini?

| Mclaren12 a răspuns:

1. Adam si Eva au furati de la pagani, nu au nicio legatura cu biblia sau crestinismul.

2. Biblia este o carte de basme care n-au avut loc niciodata. Au fost inventate ca sa spele pe creier masele de oameni de la nastere. Crescand cu dogmele astea bazate pe nimic, n-o sa aiba niciodata nevoie de dovezi ca sa le justifice.

3. Iadul crestin a fost inventat ca sa exploateze frica omului. Atat timp cat omul se teme, este mult mai usor de controlat pentru ca este dispus sa-si cedeze drepturile daca i se spune ca i se va asigura siguranta si protectie. De asta cand se intampla ceva rau, crestinii doar cersesc ajutor divin de la o stafie fictiva si nu au atitudine sa faca ceva concret. De asemenea ei se supun religiei pentru ca de la nastere li se baga in cap ca daca o vor face vor ajunge in rai unde-i doar lapte si miere.

4. Cele 10 porunci sunt furate ein Codul lui Hamurrabi, o scriere pagana care a precedat crestinismul cu vreo 5 secole daca nu gresesc. Credinta in basmele crestine este doar o mizerie care te va mentine limitat si ignorant. Asta este si scopul crestinismului, sa pastreze masele de oameni intr-o bula de materialism si ignoranta in timp ce jîdanii se strofoca sa-si instaureze statul comunist global.

| DarkAndDreary a răspuns:

Cam greu să găsești logică într-o carte cu povești.

| Romanul86 a răspuns:

Și cum au evoluat maimuțele în culori?

| Romanul86 a răspuns:

Ateismul e o sectă a filosofiilor.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Multe prosti scrii omule
ateismul nu e o secta, tu nu stii ce inseamna o secta, filosofia nu este o secta

Răspuns utilizator avertizat
| BlackOldSun a răspuns:

Bravo mascaricii mei cu mentalitate de asta...involuam! V-ati apucat de gandit?

| Cosminaaaa1 a răspuns:

1)datorita diferențelor de clima și luați factori pielea și aspectul uman a suferit transformări
2)Biblia vorbește despre ei dar nu zice Dinozauri, acesta e un termen modern
3)Dumnezeu nu a creat iadul pentru oameni ci pentru Satana și îngerii căzuți. Isus a murit pentru noi. Dumnezeu ne iubește.
Noi oamenii avem legea lui Dumnezeu scrisa în inimile noastre de aceea din totdeauna crima, minciuna erau considerate lucruri rele.
Eu vor fi judecați după conștiința. Dacă un om vrea sa îl cunoască pe
Domnul și Viata veșnică Dumnezeu ii va trimite Evanghelia prin orice cale.
4)nu știu. Depinde cum au trăit

| Romanul86 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

The Bible refers to Egypt as "the land of Ham" in Psalms.78:51; 105:23, 27; 106:22; 1 Chronicles 4:40. asta e de pe wikipedia.

După metoda deductivă Eghiptul fiind pământul lui Ham rezultă că Ham a devenit negru după ce a fost blestemat de Noe.
Peștele uriaș care îl înghite pe Iona și îl ține viu în pântece e tot un dinozaur.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Peștele uriaș care îl înghite pe Iona și îl ține viu în pântece e tot un dinozaur.
e o balena, dinozauri nu au stat in mare
‘Aruncați-mă în mare și marea se va calma iarăși’, spune Iona. Marinarii nu vor să facă acest lucru, dar, întrucât furtuna se întețește, în cele din urmă ei îl aruncă pe Iona peste bord. Imediat furtuna se oprește și marea se liniștește din nou.

În timp ce se scufundă, Iona este înghițit de acest pește uriaș. Însă el nu moare. Timp de trei zile și trei nopți el stă în pântecele peștelui. Iona regretă foarte mult că nu a ascultat de Iehova și nu s-a dus la Ninive. De aceea știi ce face?

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru Romanul86):

Ok. Nu știu sigur. O sa ma informez

Răspuns utilizator avertizat