| anonim_4396 a întrebat:

Am niste intrebari pentru atei:
1.Ce inseamna Biblia pentru voi?
2.Cum ati concluzionat ca Dumnezeu nu exista?
3.Cum se va sfarsii intreaga lume din perspectiva voastra?
4.Ce inseamna Duminica pentru voi?
5.Cum sarbatoriti Sf.Pasti si Craciunul?
6. Poate un om sa se dea jertfa pentru intreaga omenire?
7.Ati citit Biblia?
8. Exista viata dupa moarte? Daca da, atunci ce este dincolo de moarte?
9. Daca sunt doi parinti atei cum isi boteaza copilul?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, Biblia este istoria poporului evreu, este personificarea acelor persoane, minunile, miracolele sunt lucruri simbolice, copy paste din alte mitologi cum e potopul
2, Ateismul nu este afirmatia ca Dumnezeul tau sau Dumnezeul indienilor nu exista si lipsa credintei in zeii,ateismul nu este o dogma, credinta, concluzie, afirmatie, plus ca trebuie sa definim termenul asta de Dumnezeu la ce ne referim? despre ce zeitate, creator e vorba etc
3, ori ne va lovi un asteroid, ori va fi al trelea razboi mondial
4, Duminica nici biblic nu inseamna nimic, sabatul nu reprezinta nimic pentru mine
5, Nu sarbatoresc dar fiind intr o tara crestina consum produse tradiționale de craciun, paste, deci aceste sarbatori sunt pagane si nu au legatura cu crestinismul
6, pot si mai multi, sunt multi savanti care au murit incercand sa descopere leacuri pentru diverse boli
7, da
8, nu stiu
9, pai nu fac botezul celui mic iar cand va fi mare si va avea ratiune va alege el ce sa faca ca uite asa suntem un popor de crestini cu numele fiind botezati de mici credinta numai conteaza

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Una dintre cele mai eficiente metode de control al maselor gindita vreodata. O carte de povesti aberante cu ceva adevaruri amestecate pe ici-colo. Cei care au scris-o pot fi considerati oricum, dar numai prosti nu.
2. E suficient sa te uiti putin in jur.
3. O sa vina o civilizatie superioara si o sa ne rada intr-o milisecunda sau ne bubuim noi singuri mai devreme sau mai tirziu. Sau - mai plauzibil - vom incepe sa colonizam spatiul, incet-incet, iar mileniul religiilor va deveni doar o amintire.
4. Ziua de dinainte de luni. Aia in care creatorul ala atotputernic si atoatestiutor s-a oprit din creat ca era obosit.
5. Niciodata nu m-au pasionat in mod deosebit, desi copiil fiind imi placeau mincarurile specifice. Acum as prefera sa stau linistit in coltul meu cu un pahar de whisky bun si sa ascult 2-3 albume care mi-au marcat existenta. Wildhoney (Tiamat) si Wolfheart (Moonspell), de exemplu.
6. Mituri. E frumos ca poveste, dar nu.
7. Da, e a naibii de amuzanta pana la punctul in care iti dai seama ca cineva te ia de idiot. Sau iti testeaza inteligenta. Depinde de la om la om.
8. Stai sa mor si sa ma intorc, o sa te anunt. Din ce experiente proprii am avut si ce am mai discutat cu altii, e un mare negru. Bine, daca tu zeci de ani traiesti cu povesti cu ingeri, luminite, si alte alea, s-ar putea sa vezi ceea ce visezi. Creierul continua sa functioneze niste minute dupa moartea corpului.
9. In cele mai multe cazuri si-l boteaza de gura rudelor, in religia bunicilor de cele mai multe ori. Cum altfel ai crede?

| LoveSleep a răspuns:

1. Biblia e ca un WC public din care ai lua mostre pentru teste și pe baza carora ai pune bazele medicinei.
2. Nu am concluzionat ca Dumnezeu nu există, am concluzionat că Dumnezeul prezent în biblie nu există. Tot universul ăsta e atât de complex încât n-o să putem înțelege vreodată și ființa care l-a creat zice că nu ai voie să porți fustă peste genunchi. Că asta o interesează pe ea.
3. Habar nu am
4. Ziua când sunt depresiv că "mâine" plec la muncă.
5. Nu sărbătoresc. Nici măcar anul nou, cred că am dormit la începutul anului.
6. Da. Sunt destui fanatici religioși care ar face asta.
7. Nu în întregime, dar mai mult de jumătate am citit-o.
8. Nu știu, dar bănuiesc că da. Dacă nu ar exista, un om care a ucis toata viața, ar sfârși la același nivel cu unul care nu a făcut rău nimănui. Sau nu e doar despre ucis. Viața constă într-o serie de alegeri, nu cred că sunt doar consecințele acestei vieți. Dar nu cred că vom fi judecați așa cum scrie în biblie. Despre ucigașul de care am zis mai sus, am zis doar că nu ar fi la același stadiu cu alții, nu că crimele lui vor fi privite ca pe ceva rău. Poate el face ce trebuie și noi suntem ăia păcătoși. Ideea e că nimeni nu știe.
9. Nu-l botează. Eu i-aș explica și i-aș vorbi despre Dumnezeu și i-aș spune de asemenea de ce nu am ales să cred în el, dar e alegerea lui dacă o face, n-o să-l judec și nici n-o să-i spun ce să creadă. Și dacă va considera că trebuie să se boteze, e liber să o facă.
Btw, botezul ortodocsilor e o glumă.
"Te lepezi de Satana? (il intreaba popa pe copilul de cateva luni)
-Ma lepad de Satana (nasul si nasa, lmao)
-Gugugaga (copilul)
- Scuipati de 3 ori in aer in forma crucii (popa catre nasi)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. O carte de povesti.
2. Pe baza observatiei si contradictiilor care se nasc incercand sa pui in viata reala caracteristicile lui Dumnezeu descrise in Biblie.
3. De ce m-ar interesa asta?
4. O zi de odihna, la fel ca sambata.
5. Ateismul e strict pentru mine, rudele-mi fiind crestine, petrec cu ele in mod crestin.
6. Daca au un scop pentru care mor ce poate salva umanitatea, desigur. Lichidatorii de la Cernobil sunt un exemplu.
7. Primele cateva capitole.
8. Nu avem nicio certitudine ca exista, iar in modul in care functioneaza lumea, sansele sa fie ceva dupa sunt aproape inexistente.
9. De ce ar trebui sa si-l boteze religios? Va purta un nume care va fi scris pe certificatul de nastere. Poate lua singur decizia sa adere intr-o religie cand va creste.

| Panamax a răspuns:

1.O carte de povesti despre cum s-au inteles niste pastori de capre cu un extraterestru cu probleme psihice.
2.Pai daca era extraterestru psihopat nu avea cum sa fie Dumnezeu
3.O alta autodistrugere.
4. Duminica a fost zi de odihna cu mult inainte de aparitia crestinismului.este ziua Soarelui, sunday, dies solis.
5.In niciun caz mancand animale moarte.Este o zi ca oricare alta.
6. Daca tine neaparat da.
7 Am citit majoritatea cartilor de capatai ale marilor religii.
8.Moartea este doar o iluzie la fel cum este si viata aici.
9.Sa ma pe el de botez, la ce dracu va trebuie botez?

| FreddieM a răspuns:

1. Nonsens
2. Nu am avut dubiul asta
3. Estinctiunea Soarelui cel mai sigur
4. Ziua mea libera sa fac ce vreau
5. Ca toata lumea
6. Nu-i interzice nimeni.
7. Am curiozat (dar tu?)
8. Viata=organism viu, deci NU
9. Prin acelasi ritual ca si credinciosii.

| Algo098 a răspuns:

1. O carte cu legende.
2. E invizibil, lipsit de putere, cu probabilitatea de existenta = 0.
3. Asta nu stie nimeni. Se pot face presupuneri, dar practic vor vedea cei care vor trai la vremea aceea.
4. O zi ca oricare alta, in care mai facem o pauza de la munca.
5. Ca toata lumea, dar cu mai putina placere avand convingerea ca e doar un obicei legat de credinta in niste legende.
6. E posibil, dar e foarte putin probabil sa se intample asa ceva.
7. E o carte prea grea pentru mine. Eu pot citi doar carti care au o logica si un sens. Asa ceva contradictoriu si fantastic e prea mult pentru mine si consider ca ar fi un efort fara folos.
8. Nu exista. Nici nu ar avea de ce sa existe. Daca ar fi existat viata dupa moarte, moartea nu s-ar mai fi numit moarte, s-ar fi numit nastere, renastere, dar nu moarte.
9. Daca e vorba de ritualul de primire intr-o comunitate religioasa, consider ca e inutil, plus ca forteaza un copil care inca nu a ajuns la varsta la care poate lua o decizie sa se integreze fara voia lui si in necunostinta de cauza in acea comunitate. Oricum, cand va fi mare poate sa aleaga ce vrea, dar e un ritual fara valoare practica, e un obicei, un prilej de sarbatoare.

| Algo098 a răspuns:

E foarte bună întrebarea, că scoate la lumină iubirea și nivelul de educație și de cunoaștere ce izvorăște din credința în Dz. Se spune că "Dz lucrează prin oameni" de unde se vede că puterea lui Dz e mai mică sau cel mult egală cu puterea unui om sau a unui grup de oameni, deci e departe de a oferi naivilor viață după moarte. Cei care au scris și continua să scrie astfel de povesti nu pot fi considerați oameni buni, cu suflet, cu omenie sau cu iubire față de semenii lor. De exemplu, dacă un producător de alimente mă asigură de caliațile benefice ale unui produs alimentar care e chiar nociv și eu am de suferit în urma consumului acelui aliment, nu pot spune că acel producător dă dovadă de bunătate, de iubire și de omenie. Același lucru se întâmplă și în cazul creatorilor de povesti cu caracter religios. Inventând diverse minuni și falsificând realitatea, nu dau dovadă de bunătate, de iubire sau de omenie otrăvind sufletul credincioșilor cu neadevăruri care îi conduc pe aceștia din urmă pe un drum greșit. Niciodată neadevărul nu poate fi considerat un semn de bunătate, de iubire sau de omenie. Naivii pot confunda știința cu credința și pot crede că sunt mai departe de maimuță dacă iau credința drept știință, credință care le explică prin povești fanteziste lucrurile reale. Din nefericire pentru naivi, credința nu se leagă întotdeauna cu realitatea.

| 1973191019982018 a răspuns:

S-au gasit 4 mucosi sa vorbeasca despre credinta ce milioane si miliarde de oameni o au de 2000 de ani. Voi abia stiti cum va cheama dar va credeti interesanti si va dati cu parerea. Sunteti ridicoli fratilor, dar este o vorba mare : - Cine va rade la urma va rade mai bine! SA FIM INTELESI! DUMNEZEU! NU SE LASA BATJOCORIT! ceea ce va semana omul aceea va si secera. Veti vedea ce veti pati pentru nebunia de care ati dat dovada!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 1973191019982018):

Nu mai bine te duci tu sa te inchini la sfinta fantoma si termini cu amenintarile astea penibile? Auzi la el, credinta ce milioane si miliarde de oameni o au de 2000 de ani. Care 2000, puisor? Cind a fost marea schisma a sufletului cand unii crestini s-au trezit ca is mai crestini ca ailalti? Care dumnezeu nu se lasa batjocorit? Dar pe Allah putem sa il luam un pic in p*&a? Sau mai bine pe Buddha, ca e mai grasut. De fapt stai, ca daca ma gindesc, ce mega-la*a ar face Shiva cu patru miini...

| LoveSleep a răspuns (pentru 1973191019982018):

Dacă ar exista Dumnezeu, tu sigur ai merge în iad, stai calm.