| Superior a întrebat:

Am niste intrebari! Unele posibil sa se repete :
-Daca mintim de genul : Un prieten ne cheama afara si noi il mintim ca avem altceva de facut, sau mi-e rau pentru. ca nu ai chef e pacat?
-Ma mai tine minte preotul dupa 6 luni? (chiar si mai mult).
-Daca data trecuta nu am primit Canon pentru. un pacat,si iar facui pacatul ala care e sansa sa primesc acum?
-De ce lui Dumnezeu nu-i place ce ne place si noua? (jocurile de exemplu)
-Cat de mult iarta Dumnezeu?
-Dumnezeu a creat extraterestrii?
-Animalele ajung in rai?
-Daca mori nespovedit mergi in iad?
-Iadul e etern sau pe o perioada,in functie de pacate?
-In rai putem vorbi cu rudele, familia, prietenii care ca si noi au murit? Exista lucruri lumesti cum ar fi masini acolo?

15 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Am niste raspunsuri! Unele posibil sa se repete : ))
1. pacatul e pacat, nu stam la tocmeala, ce bunica'mea
2-3-8. nu sunt de acord cu spovedania si tot rahatul de dupa
4. tie de ce nu-ti place ce ii place lui Dumnezeu? ( de exemplu: frumosul) big grin
5. cat de mult? pai ba frate, din 5 mere stricate, El le arunca pe toate la gunoi, tu cu cate ramai? 0 e 0 si TOT e TOT
6. lasa in pana mea tampenia cu existenta extraterestrilor, nu le mai da idei la astia de pe TPU ca mananca tot ce zboara laughing
7. doar suflarea de viata ajunge la Creator
9. iadul nu exista, ci va exista
10. da, in rai is toti mortii laughing "Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile pe care le-a pregatit EL...''
Mno, Craciun Fericitwinking

| ania a răspuns:

1.Orice minciună e păcat.
2.Depinde ce memorie are.
3.Nu știu.
4.Lui Dumnezeu îi place ce ne place nouă, dar nu în exces(să mâncăm dar cu măsură, să facem sex doar cu partenerul de căsătorie, etc)
5/În Biblie spune că Dumnezeu nu obosește iertânt, adică nu are limite la iertare-Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire(1 Ioan 1-9)
6.Mărturisirea păcatelor se face față de Dumnezeu în primul rând, ceea ce avem ocazia oricînd și dacă pe patul de morte nu apucă să vină un preot.
7.Biblia spune-diavolul a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă unde este fiara și proorocul mincinos.Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor... Oicine n-a fost găsit scris în Cartea Vieții a fost aruncat în iazul de foc(Apocalipsa 20)
8.Ce spune Biblia de rai-EL va șterge orice lacrimă din ochii lor..Nu va mai fi nici tânguire, nici țipăt nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut(Apocalipsa 21-4.Cred că vom putea vorbi cu rudele.Cred că Cel ce a creat creierul celor ce au inventat mașinile, are o creativitate și o putere infinită, așa că vom avea multe surprize.

| Mayhem666 a răspuns:

Raspunsul meu este ca si al lui WhiteNun.

| oprescudorin11 a răspuns:

Lui Dumnezeu ii place ce ne place si noua! Un adevarat credincios(respectator al celor 10 porunci) nu-i poate place ce nu-i place Lui Dumnezeu!
Cand se intampla asta, se numeste Ispita! Ispita dureaza putin, remuscarile ne urmaresc apoi, toata viata:deci nu ne place ce nu-I place Lui Dumnezeu! Si mai ales nu are sanse de a dainui.
Daca mori nespovedit, atunci mori ca un pacatos, caci Spovedania (urmata de Impartasanie, este un nou Botez, in care redevenim crestini, inca pe pamant aflandu-ne!).
Spovedania este ca si cand te duci la doctor si-i spui -cand ai o intoxicatie -ce ai mancat! Doctorul iti face o cura - o vindecare-in greceste se numeste Kyrie). Cand te vindeci, te reampartasesti cu sanatatea! Devii sanatos!
Iadul este referitor la suflet! Este cimitirul sufletelor bolnave!
Nu mai intru in alte amanunte, sper ca ai inteles mesajul de initiere.

| Clorox a răspuns:

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Nu exista dumnezeuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu exista pacate.
2. Posibil, n-are nicio importanta.
3. Nu are nicio importanta reala canonul, nu conteaza daca-l primesti sau nu.
4. Lui "dumnezeu" nu-i place decat sa omoare oameni pentru cele mai marunte pacate. Daca chiar ar fi existat acel "dumnezeu" biblic, eram toti morti de mult.
5. Nu prea iarta deloc, daca este sa ma iau dupa biblie.
6. Evreii l-au inventat pe "dumnezeu" asta crestin ca sa distruga credinta oamenilor in Zeii antici, deci nu, "dumnezeu" n-a creat niciun extraterestru.
7. "Raiul" este un concept spiritual nu o dimensiune dedicata sufletelor, deci nu, animalele nu ajung in "rai".
8. "Iadul" este, din nou, un concept spiritual, mult mai vechi decat crestinismul, nu o dimensiune dedicata sufletelor "pacatoase" deci nu, nu ajunge nimeni spovedit sau nu in "iad".
8. Vezi raspunsul de mai sus.
9. "Raiul" crestin nu exista deci nu ai cum logic nici sa ajungi acolo si nici sa comunici cu cineva acolo.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1.Toate minciunile sunt un pacat.
2.Preotul spovedeste foarte multi oameni si nu are cum sa tina minte pacatele fiecaruia.Trebuie sa-i spui tot ce ai facut fara de teama sau rusine.
3.Aici depinde de alegerea preotului, daca primesti sau nu Canon.
4.Noi facem din placere idoli.Adica, nu ne mai fandim la Dumnezeu si nu ne mai indeplinim indatoririle de crestini asa cum trebuie.
5. Dumnezeu este milostiv si bun. Poate ierta toate pacatele.Important este sa le marturisim si sa ne caim pentru ele.
6.Nu cred in existenta extraterestrilor.
7.Animalele nu au suflete, ci doar un fel de duhuri care dispar odata cu moartea lor.Deci, nu ajung nici in rai, nici in iad.
8. Daca mori nespovedit te pot salva de iad doar rugaciunile celor vii.
9. Iadul este vesnic.
10.Nu exista lucruri lumesti acolo.Si chiar daca ar exista, noi nu am avea nevoie de ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Exista extraterestrilor este de 1000 de ori mai credibila decat existenta lui "dumnezeu" asta crestin.
Ai grija unde ajungi cu religia, daca o iei prea in serios o sa ajungi o "leguma" din punct de vedere intelectual. Cunosc 2 persoane indoctrinate la maxim cu religia asta crestina si serios vorbind nu prea poti purta o conversatie serioasa despre nimic cu ele.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Depide si de ce vrei tu sa spui prin cuvantul,, serios''. Faptul ca nu exista extraterestri este doar parereaa mea. Apropo, spune-mi niste dovezi ale existentei extraterestrilor.

| Sgsh a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu vorbesti serios? DUMNEZEU iartă orice păcat? Cat de mare ar fi? Cat de multe ai face? DAR unele fără sa stii ca sunt păcate,dupa un timp sa-ti dai seama.
Deci,Dumnezeu te iartă daca regreti pentru păcatele făcute,daca mergi sa te spovedesti,te rogi pana la moarte,nu mai înjuri,încerci sa nu mai faci păcate,faci multe fapte bune,daca duci de acum in colo viata cum vrea El? Eu,din greseala,am facut păcate mari fără sa stiu ca ce făceam sunt păcate.(nu ma intreba te rog,ca nu le voi spune,decât la spovedanie, probabil si oamenilor pe care-i cunosc). Eu plâng in fiecare seara de frica ca nu ma va ierta Dumnezeu, nu mai mănânc, sunt prea moale, si parca viata mea nu mai are rost, deoarece Mi-e tare frica ca nu ma va ierta Dumnezeu.Am 15 ani,si am început sa mă pocaiesc,sa nu mai înjur, sa fac fapte bune când am ocazia, sa mă rog in fiecare seara cu părere de rau ca sa mă ierte Dumnezeu etc. DAR tare mi-e frica ca nu ma va ierta Dumnezeu, chiar daca ma voi ruga pana când voi murii si ma voi pocai. In fiecare seara plâng, foarte tare si regret păcatele făcute. DAR MI-E FRICA CA NU VOI MAI FII Iertat! Ce părere ai? Poate tu esti mai bun, si spui totul cu sinceritate.

| Superior explică (pentru Sgsh):

Ceva de genul sunt si eu doar ca nu plang,in schimb o senzatie de anxietate profunda... vreau sa incetez sa mai fac pacate dar jocurile de caulculator si filmele,nu pot renunta deloc la ele. Cu ele ma distrez si ma plictisesc fara... Pana la urma jocurile sunt o adunatura de pixeli,nimic serios si fimlele sunt trucaje. Oricum, am inceput sa ma abtin din injurat, din laudat si lacomie, si pacatul cel mai grav al meu, malahia.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

"1.Toate minciunile sunt un pacat." Intru in iad inseamna...ca mereu fac o minciuna cand nu am chef de ceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Prin discutie "serioasa" ma refer la o discutie fondata pe orice tema reala (politica, istorie, tehnologie, chiar si religie etc.) nu despre telenovele si stirile de pe protv.
Nu este nevoie sa-ti arat eu dovezi ale existentei extraterestrilor, este suficient sa scrii cuvantul "extraterestru" pe google si gasesti zeci de articole pe tema asta. Poti citi si cartea "programul Terra" care discuta in cuprinsul ei si despre fenomenul "OZN".
Apropo, daca n-ar fi existat evreii cu inchizitia, crestinismul ar fi fost probabil doar o secta restransa in prezent iar carti autentice despre extraterestri si altele s-ar fi gasit in orice biblioteca.

| Sgsh a răspuns (pentru Superior):

Si eu la fel, am început sa nu mai fac deloc păcate, sa mă rog zi de zi etc (sa ma caiesc)dar tot plâng. Chiar mi-e frica de Dumnezeu ca nu ma va ierta.cum e la 15 ani sa te gandesti ca nu vei fi iertat indiferent ce vei face? Foarte dureros. Poate Dumnezeu ma va ierta, cine stie, dar eu nu sunt sigur pe mine. Ce viata dureroasa voi avea eu ca voi sta cu gândul numai la asta...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Toate pacatele se iarta, in afara de cele impotriva Duhului Sfant.