| FreddieM a întrebat:

Am o curiozitate și as ruga persoanele credincioase sa ma lamureasca. Voi sunteți conștienți când savarsiti un păcat?

Cheers

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In general da.De intampla sa - mi dau seama si mai tarziu ca am gresit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre păcat.
Este o frază în religie.
Păcatul, păcatele săvărșite cu știința și cu ne știința, adică
inconștient. Astfel poți săvârși un păcat fără să fii conștient.

| CostinAlamariu a răspuns:

Uneori da uneori nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori da, alteori nu.
Adică se întâmplă să gândești, să vorbești sau să faci ceva anume, apoi brusc să te întristezi pentru că ți-ai dat seama că nu se cade să trăiești astfel...dar sunt și lucruri de care nu suntem conștienți pentru că nu am ajuns la acea sensibilitate la păcat. De aceea psalmistul David se roagă ca Dumnezeu să nu îi țină în seamă ceea ce a făcut din neștiință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de conștiința fiecăruia!
Dacă vei trata totul la superficial și indiferent, atunci probabil că va fi mai greu să realizezi!
Depinde foarte mult de credința fiecăruia!

| contsters2021 a răspuns:

Uneori sunt conștient după ce savarsesc pacatul.
Se spune că înainte de a comite un păcat, cel cu coarne îți ia mintea. Cheers.