| Necunoscutu92 a întrebat:

Am o dilema.
Dumnezeu pe cine ar primi în rai?
Un om care merge in fiecare zi la biserica dar păcătuiește și nu face nici o faptă bună?
Sau un om care nu prea crede in Dumnezeu, nu merge la biserică dar face fapte bune la tot pasul și ajută pe cei care au nevoie de ajutorul lui?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nici unul din cei enumerati nu va merge in rai. Dilema ai rezolva-o daca ai fi constient ca nu exista om fara pacate si nici om bun fara interese.

| RAY a răspuns:

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor. (Apocalipsa 20:10)

| RAY a răspuns:

Mircea08 nu tu spuneai ca cei care cred sunt fara de pacat, ai uitat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala care merge la biserica clar. Pentru ca doar ala crede in locul imaginar numit rai

| anonimg a răspuns:

Sunt oameni care n-au auzit niciodată de Dumnezeu, dar care au trăi făcând binele; aceștia se vor bucura de mântuirea lui Dumnezeu.
Pe când cei din prima categorie vor fi trași la răspundere.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu e adevarat asa ceva, Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

| minrest a răspuns:

Pe nici unul din astia doi. Un om bigot, religios si care mai e si ipocrit, face ceea ce uraste, si un om care e dependent de sentimentul de superioritate, in asemenea masura incat simte nevoia sa dea la altii in continuu, sufera de mania grandorii; sunt doi oameni marunti, meschini, cu o fire carnala, pamanteasca; nu stiu ce se face in Rai, dar ce stiu e ca Dumnezeu nu are ce face cu asemenea specimene.

| AC4S4 a răspuns:

Nu vad unde ai scris de Hristos. El a spus ca nimeni nu merge la Tatal decat prin El, nu prin fapte bune sau prin mers la biserica.

| Nirvanaaa a răspuns:

Raiul are mai multe locuri dupa cum spune si in Biblie"In casa Tatalui Meu, multe locasuri sunt". Practic se iau in calcul credinta si faptele bune.Si tot in Biblie este scris ca:"Credinta fara fapte moarta este"(Galateni). Practic degeaba merge un om la biserica daca face fapte urate. Daca un om ajuta oamenii, dar are si credinta macar un pic, el are mai multe sanse decat cel care merge la biserica:"Fericiti cei milostivi ca aceia se vor milui". Ideea e totusi sa creada.

| Mircea08 a răspuns:

Pe niciunul. E ca si cum ai intreba - cine ajunge in rai cel care fura sau cel care minte? Cei doi de care spuneai gresesc elementar, unul pacatuieste si celalalt nu crede in Dumnezeu.
Tu de fapt ce vrei sa stii?

| Irinel15123532 a răspuns:

In ambele cazuri descrise de tine, iti spun ca nici unul nu va ajunge in rai. De ce?
Pentru ca in ambele variante scrise de tine, te bazezi doar pe fapte, si biblia nu invata asa ceva, biblia spune :
''Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta, si aceasta nu vine de la voi, ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni'' si ''Crede in Domnul Iisus Hristos si vei fi mantuit''
si ''Daca marturisesti cu gura ta pe Iisus Hristos ca Domn si crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, ai viata vesnica''
Dragul meu prieten, nicaieri in biblie nu se spune ca mantuirea se capata prin fapte, faptele le faci ca urmare a arata in exterior ceea ce s-a intamplat in interior. Pentru ca odata mantuit tu urmezi pe Domnul Iisus Hristos si Duhul Sfant traieste in tine si te va ajuta sa ai o viata buna si iti va da putere sa faci binele si sa te feresti de rau. Cum spunea un pastor ''Nu faci fapte bune ca sa devii Fiu, ci faci fapte bune pentru ca esti Fiul Lui''
Mantuirea si raiul se capata doar prin dar si prin Domnul Iisus Hristos, daca este un dar, eu nu trebuie sa fac fapte pentru a-l primi, daca fac ceva pentru a-l primi, inseamna ca nu mai este har si nu mai este un dar, inseamna ca Dumnezeu cere o plata pentru mantuire. Mantuirea este prin credinta, si apoi facem fapte bune prin puterea Duhului Sfant, caci prin puterea noastra, nu am reusi sa ne ridicam niciodata, nu putem lupta cu firea impotriva firii. Este ca si cum incerci sa speli o masina plina de noroi, cu noroi, mai intai vrei sa te cureti singur pentru ca sa mergi la spalatorie curat, dar nu te poti curata de noroi cu noroi, asa ca de aceea spune Dumnezeu sa venim la El asa cum suntem, pentru ca El ne vrea la El, murdari, cu inima franta, facuti praf, asa cum suntem noi, nu vrea ca mai intai sa ne curatam singuri viata si apoi sa venim la El, pentru ca asta este imposibil, fara El.
Totul este explicat in pilda Domnului Iisus Hristos cu vamesul si fariseul. Din intrebarea ta inteleg ca nu ai citit-o.

Doi oameni s-au suit in Biserica sa se roage, unul Fariseu si altul Vames. Fariseul stand, asa se ruga intru sine: Dumnezeule, multumescu-ti, ca nu sant ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti, preacurvari, sau ca si acest Vames. Postesc de doua ori in saptamana, dau zeciuiala din toate cate castig. Iar Vamesul de departe stand nu vrea nici ochii sai la cer sa-i ridice, ci isi batea pieptul sau zicand: Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului. Zic voua, s-a pogorat acesta mai indreptat la casa sa, decat ace­la, ca tot cel ce se inalta pre sine, se va smerì, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta. (Lc. 18, 10-14)

iti vio da si un video cu explicatia, urmareste-l te rog.

https://www.youtube.com/watch?v=h9awXEytF7o&t=247s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drumu dintre rai si iad cred ca e acelasi cel putin jumatate din drum.
Apoi se bifurca cumva, si scrie La stanga iad, La dreapta rai.
Si e ca la check-in-ul de la aeroport. Daca bipaie, nu te lasa mai departe.

| chuckmanson a răspuns:

Nimeni nu poate intra în rai. Dacă vrei, verifică următoarele versete și convinge-te: Luca 10:25-28 Luca 18:18-22 Luca 14:26 Ioan 6:53-54 Matei 18:2-3 Ioan 3:3-8 Matei 5:17-20( Pentru cei care cred că legile cretine și barbare ale vechiului testament au fost abolite) și bineînțeles Ioan 3:16

| LupusDei1993 a răspuns:

Niciunul.
Deoarece un crestin prin credinta autentica face automat fapte bune. Ateii sunt printre primii pe lista ce o sa aiba moarte vesnica, indiferent de fapte.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Se vede cat de buni sunt crestini

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii adevarati nu stau pe TPU, isi ocupa timpul cu alte activitati.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Deci tu nu esti crestin adevarat

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dumnezeu este drept si suveran in judecata Sa si nu as putea eu sa spun in locul Lui cine intra si cine nu intra in rai, insa credinta mea e ca cel care merge la Biserica, partea cea buna si-a ales-o!
A merge la Biserica e in sine o fapta foarte buna, fiindca in Biserica are loc intalnirea omului cu Creatorul, Proniatorul si Mantuitorul Sau, Iisus Hristos, Cel ce este de-o fiinta cu Tatal si cu Sfantul Duh.
Fapte bune fac si paganii insa ei nu vin la Biserica, unde este harul, adevarul si mantuirea prin Iisus Hristos, Pastile nostru.
Eu, ca fost ateu, am simtit in Biserica harul in mod fizic. Daca vine cineva la Biserica cu gand de pocainta, asta e un lucru foarte bun.
E mai bine sa mearga omul bolnav de pacate la Spitalul duhovnicesc, ca sa ia ajutor si vindecare, decat sa se trateze acasa sau sa aiba pretentia de a trata pe altii!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Probabil ca nici unul.
Dar ala care face fapte bune are mai multe sanse.