| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Am o întrebare
1.De ce mulți creștini consumă carnea de porc când în biblie sunt versete clare unde este interzisă consumul de carne de porc
De ce consumați carne de porc dacă în biblie scrie clar ca e interzisă
Adventiști de ziua a 7 și musulmani nu consumă carne de porc
Ce părere aveți cum comentați
Aștept păreri pro și contra
2.Și încă ceva cu sărbătorile așa zise creștine crăciun paște...
3. Ziua de odihnă este sabatul ziua a șaptea adică sâmbătă
Ce păreri aveți

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) Pentru ca dumnezeul lor este STOMACUL.
2) Pentru ca dumnezeul lor este stapanul veacului acesta. (scrie in Biblie
cine este acela).
3) Vezi punctul 2.

| RAY a răspuns:

Exista crestini? unde frate,ca eu nu vad asa ceva,vad doar ipocriti care se dau sfinti,oamenii rai, falsi, ipocriti, care tear ucide pentru un leu, ma iei cu de astea zi tu asa zisi crestini, cui i pasa de religie, uitate in urul tau romanul si religia, suntem de rasu ue si tu imi vb de crestinitate frate?

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca Isus a zis : " Nu ceea ce intra in gura spurca pe om ci ceea ce iese din gura."

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

Bravoo.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Isus se referea la cuvinte, nu la carne necurata. Citeste Biblia si nu o mai rastalmaciti cum va dicteaza voua dumnezeul vostru, STOMACUL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Amin!

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Da, cuvintele care ies din gura. Dar ceea ce intra in gura se referea clar la mancare pentru ca era vorba de ce mananca ucenicii Sai cu mainile nespalate. Si a mai zis : " Nu înţelegeţi că tot ce intră în gură se duce în pântece şi se aruncă afară?"

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Cand Dumnezeu a spus ceva odata, asa ramane, Dumnezeu nu este schimbator. Porcul ramane o hrana interzisa crestinilor, cei care o consuma nu sunt crestini sau poate imi arati tu unde Isus a mancat carne de porc, in Biblie.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Porcul este o hrana interzisa pentru poporul Sau, Israel. Si noi, desi il urmam pe Isus care a fost de asemenea taiat imprejur nu suntem evrei adica nu facem parte din cele 12 triburi ale lui Israel carora Dumnezeu le-a dat legile referitor la ce sa manance si nu numai.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Poate nu am citit aceiasi Biblie dar la Dumnezeu vor ajunge DOAR cei din poporul Sau, Israelul fizic sau cel spiritual. Mai ai de studiat mult dar crede-ma nimeni din cei care mananca porc si au auzit ca NU TRBUIE SA MANANCE nu vor ajunge in cer.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici evreii nu consuma
Traditia cu porcul(ignatul) se facea in perioada precrestina in cinstea zeului Saturn :D
2. Sarbatori pagane
3. Se spune ca Iisus s-a aratat apostolilor in ziua de duminica(cred ca asta era) si asa a ramas, da era sambata(cum este la evrei), dar acum la crestini duminica dupa noul testament.
http://www.historia.ro/......ogia-p-g-n

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru anonim_4396):

Sabatul este sâmbătă

| anonim_4396 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Da asta am scris : '' da era sambata(cum este la evrei), dar acum la crestini duminica dupa noul testament. ''

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru anonim_4396):

După noul testament tot sâmbătă a rămas nu scrie nicăieri în noul testament ca ziua de odihnă să schimbat
Dumnezeu să odihnit în ziua a șaptea adică sabata

| anonim_4396 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Pai atunci intreaba'l pe Bogdan, el stie de chestiile astea, eu iti spun ce am citit si de ce a fost aleasa ziua de duminica ca fiind ziua de odihna.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru anonim_4396):

Nu a fost deloc aleasă duminică

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa PAPA de la Roma, NU DUPA NOUL TESTAMENT. Ortodocsi se tin tot dupa Roma, fie ca nu recunosc acest lucru fie ca da, toate drumurile duc acolo.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Tot in Biblie zice sa nu furam, sa nu ucidem, sa ne iubim aproapele si totusi nu o facem. De ce? Treaba este generalizata, nu e vorba de carnea de porc sau de castor.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru BogdantheDreamer):

Ba da scrie negru pe alb carne de porc

| SuNaM a răspuns:

Legile din levitic si deuteronom se aplicau doar pentru Vechiul Testament. Odata cu venirea lui Hristos, toate legile Vechile Testament legate de cum trebuie sa se poarte evreii, ce sa manance sau cum sa se impace cu Dumnezeu s-au sters.Asta e momentul pentru care acum nu se mai aduce jertfa sangeroasa, deoarece Hristos s-a adus jertfa pe sine si singura jertfa care se mai aduce in zilele noastre este Sf.Agnet pus inainte de preot pe Sf.Altar.De asta se mananca carne de porc sau de alte animale asa zis spurcate.Dar in nici un caz sa nu se incalce postul cu carne sau branzeturi.Crestinii nu sarbatoresc prin acele sarbatori pe iepuras sau pe mos craciun ci sarbatoresc unul dintre evenimentele importante din viata Mantuitorului.Craciunul nu sarbatoreste pe mosu' pentru ca se stie clar ca mosu vine din credinta nordica si este pagan, ci se sarbatoreste Nasterea Domnului si mancarurile alea sunt facute special ca sa suplineasca rapid pierderile de energie din post.Si Pastele este de fapt Invierea Domnului, nu iepurasu'.De aici denota si de ce noi crestinii ortodoxi si catolici sarbatorim duminica ca zi de cinstire si nu sabatul.Din nou fac referire la legea cea veche unde trebuia respectat sabatul, dar odata cu instituirea legii noi, ziua de cinstire este ziua in care Iisus Hristos a inviat si s-a inaltat la cer, adica duminica.Asta este motivul. Putem spune ca adventistii si cei ce inca respecta legile de comportament din Vechiul Testament au ramas in urma si pun in indoiala Noul Testament.Nu zic ca V.T. nu are importanta dar de acolo trebuie sa luam doar chestiile istorice, psalmii si lucrurile cele mai importante pentru mantuire.Tu chiar crezi ca daca mananc doar pui si injur, dracui si fac ca toate alea sunt jumate sfant pentru ca mananc pui? Asa credeam si eu!

| danut a răspuns (pentru SuNaM):

Un singur lucru am sa-l spun ISUS HRISTOS a spus ca in afara Sabat un singur lucru mai poate fi sarbatorit, AMINTIREA MORTII SALE.
1Corinteni 11,26

| Lucică1998 a răspuns:

1. Porunca este data poporului evreu in vechiul testament, iar apoi in noul testament apare afirmația ca toate mâncărurile pot fi mâncate de crestini
2. Sărbătorile acestea nu au fost instituite in Biblie, dar ele au rolul de a ne aduce aminte de nașterea si respectiv învierea lui Isus, acestea doua fiind cele mai importante evenimente din viata lui Isus si in același timp cu cel mai mare impact asupra omului, acestea doua făcând posibila mântuirea omului(cel puțin la origine ca acuma au devenit doar o mare afacere)
3. Evrei sărbătoresc sabatul pentru ca aceasta este una din poruncile din Lege (legea data prin Moise către poporul Evreu) dar apostolul Pavel ne spune ca noi creștinii nu mai suntem sub Lege, deci nu mai trebuie sa sărbătorim Sabatul, dar totuși creștinii au hotărât sa sărbătorească duminica pentru ca in aceasta zi a înviat Domnul Isus.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Lucică1998):

Cele 10 porunci sunt date pentru toți creștini și evreii si toți oameni iar cu sabatul este sâmbătă ca este o poruncă și carnea de porc scrie ca nu e bine să mâncam e spurcată...și nu să anulat această lege legea lu Dumnezeu e veșnică mai întâi studiază biblia de câteva ori dar să și înțelegi sau roagă un păstor să îți explice acest lucrubdaca tu nu ai capacitatea de a înțelege ce spune cuvântul Domnului.O viață frumoasă să ai. Domnu fie cu ține și cu toți.Doamne Ajuta

| Lucică1998 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Am studiat Biblia stai linistit. Uite de exemplu in vedenia lui Petru, cea in care vede acea panza coborandu-se din cer cu mancaruri ''necurate", iar Dumnezeu ii spune sa le manance iar el la fel ca tine spune ca sunt spurcate, Dumnezeu ii spune "Ce a curatit Dumnezeu tu sa nu numesti spurcat" deci cine sa mai studieze Biblia dragul meu adventist ca sunt sigur ca asta esti. Iar in ce priveste ziua de odihna, iti spun ce am auzit un pastor spunand, anume ca Dumnezeu nu pune atat de mult pret pe traditii si dogme. Nu conteaza atat de mult ce zi a sptamanii cinstim ci doar faptul ca o facem. Doar pentru ca acum mult timp oamenii au inceput sa cinsteasca Duminica, (pentru ca fii sigur ca un crestin neevreu din Roma de la inceput nu avea Vechiul Testament sa stie de cele 10 porunci) nu inseamna ca acum trebuie sa schimbam ca o zi e mai buna sau mai sfanta ca alta sau ceva. La fel cum cinstim nasterea Domnului Isus in cu totul si cu totul alta perioada a anului decat cea reala si asta doar pentru ca la inceputurile crestinismului a hotarat cineva asa.

| Arjunaa a răspuns:

Ziua de,, odihna'' nu este nici un sabat deoarece insusi Iisus a demonstrat acest lucruhttps://www.youtube.com/watch?v=w8nQZMrV0H4 Apoi logic daca Dumnezeu este omnipotent de ce ar obosii? Secta adventista e o mare inselatorie,deoarece se bazeaza pe niste falsuri, totul reducandu-se la zeciuieli, acestea ajungand in buzunarele pastorilor (niste puturosi) siconturilor grase a celor ce conduc din America! Daca ai lua profiturile(zeciuielile) sectei adventiste, crezi ca ar mai exista? toti pastorii ar merge la munca, nu la trai boem precum capusele! Wake Up!