| lilililililillilililililili a întrebat:

.care religie credeti ca e mai buna? Care e diferenta dintre Catolici,Ortodocsi si Penticostali? de ce ei nu isi fac cruce? as vrea sa vad raspuunsuri din partea unor persoane de cate o religie si sa precizeze religia in intrebare. Eu sunt ortodoxa tongue si sunt mandra. daca vreti sa stiti ceva despre ortodocsi,nu ezitati sa ma intrebati, chiar aici big grin

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Religia adevarata o poti afla usor daca studiezi Biblia. Poti gasi raspunsul la intrebari biblice pe situl jw.org. SI sunt Martora a lui Iehova.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Lawliet14 a răspuns:

Ortodoxism. Inclusiv catolicii s-au indepartat mult de religia apostolica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia care nu exista si nu creeaza polemici..pana la urma ar trebui sa fie DOAR credinta-CARE SA INSEMNE BUNATATE-in TOATE FORMMELE EI... dar toata lumea e interesata doar de Religie, bunatatea si toate celelalte principii dupa care, CICA se ghideaza raman in umbra, eclipseaza...

| dani2404 a răspuns:

Si eu sunt ortodox, dar traiesc intr-o tara de catolici, si iti pot spune ca e cam aceeasi treaba. Si nu se pune o intrebare de genul '' care religie e mai buna '', aici nu exista una buna si una rea, sunt toate personale, fiecare are motivul lui daca e ortodox, musulman sau ateu.

| Teiubescinsecret a răspuns:

Si eu sunt ortodox,catolicii isi fac cruce,intr-un mod diferit fata de noi,ei folosesct toata palma,iar noi cele trei degete simbolizand Tatal,Fiul si Duhul Sfant,iar penticostalii, baptisti si restul sunt numiti mai popular pocaiti, ei nu cred in Dumnezei, nu fac cruce, si nu merg la biserica, ei se aduna intr-o camera si in fata stau un om care le vorbeste ...cam asta ar fi... Funda? big grin