| Alexa1234a a întrebat:

Am o întrebare... dacă evreii sunt aleșii Lui Dumnezeu pe noi nu ne va mântui?

Sau pe noi nu ne va salva?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

TOTI OAMENII mantuiti, evrei si restul omenirii.

| danay72 a răspuns:

Evreii au fost poporul lui Dumnezeu până când ei l-au respins pe Isus. Din acel moment Dumnezeu si-a îndreptat atenția spre națiuni si si-a ales un popor care sa ii poarte numele. Fapte15:14,17

| RAY a răspuns:

Doar evrei doar sunt poporul lui iahve

| DeyCj a răspuns:

Alexa.Chestia asta cu evreii nu e scrisă în biblie la voia întâmplării, de fapt bibilia, la fel ca şi talmudul e o carte scrisă de ei.Dar asta nu înseamnă ca un israielit de rând ştie asta.Aleşii lui... ei de către ei, mai bine spus.Din câte ştii tu(e istorie contemporană nu religie) cum s-a întâmplat războiul dintre Israel şi palestina.Cine l-a cauzat?
Aşa cum ţi-am mai răspuns la întrebări, salvarea ta eşti chiar tu.Noi nu avem nevoie de SF-uri ca să fim salvaţi.

| SG1995 a răspuns:

Greu de zis, teologia ebraica nu ne spune ce se intampla cu restul lumii cand popor ales va fi "salvat", totusi conform cercetariilor vechii evrei credeau ca Mesia va veni sa-i elibereze de sclavie, mai intai de sclavia Babileana (pentru ca atunci apare mitul lui Mesia), iar mai tarziu de cea persa si romana, pe scurt evrei credeau ca dupa ce Mesia ii va elibera de sclavia popoarelor ei la randul lor vor deveni un imperiu de temut care va domina lumea (si prin lume ei intelegeau orientul mijlociu), dar cum am zis teologia actuala a evreiilor care e diferita de cea antica nu prea spune care e viziunea lor cu privire la mase.

In crestinism evreii au fost alesi de Dumnezeu ca o marturie pentru neamuri a existentei sale, iar cand Mesia care era Iisus a venit, nu a mai fost nevoie de un popor ales care sa marturiseasca despre Divinitate pentru ca deja ea se revelase neamuriilor.

| xerxes1 a răspuns:

Yehova a mostenit satul acela de evrei incepand cu neamul lui Iacov.
Deuteronom 32:9

" Căci partea Domnului este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moştenire."

De la cine a mostenit, biblistii s-au ferit sa ne spuna.
In unele carti evreiesti se vehiculeaza ideea ca dumnezeul lui Adam sa nu fie acelasi cu YHWH.
Cat despre mantuire evreii au inteles una, crestinii au inteles altceva.
Iisus a explicat destul de clar ca el a venit doar pentru oile ratacite ale lui Israel.Ca impostorul de Pavel afirma altceva, este irelevant,

| Crackman a răspuns:

Crezi sau nu exista teorii in care se crede ca poporul ales de Dumnezeu este chiar al nostru, dar in principal daca tu crezi in mantuitor acesta te va scoate din... iad.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova nu i-a ales pe evrei. Evreii l-au inventat pe Yehova ca sa aibă material de spălat pe creier oamenii de rând în timp ce ei preiau puterea asupra statelor. Nu există niciun Yehova. Nu te salvează nimeni, tu te salvezi singură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista evrei? (urmasi ai evreilor biblici)