| Iuly26 a întrebat:

Dacă nu ai alta sursa de venit ( esti minor ) si iti doresti din tot sufletul sa ajuți o persoană draga cu ceva bani... recurgerea la pariuri sportive e păcat?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fa-ma sa inteleg, ai bani pe care ii arunci la pariuri in speranta unui castig (nemuncit)? Si daca pierzi mereu ce faci, cum iti mai "ajuti" persoana draga? Da, jocurile de noroc sunt un pacat pentru ca NU EXISTA noroc ci doar amagirile Satanei.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"NU EXISTA noroc ci doar amagirile Satanei."

E vorba doar de statistica si probabilitati. Cand sunt favorabile sau in acord cu ce aveti in cap le ziceti Dumnezeu, cand sunt nefavorabile sau contrare a ce credeti voi le ziceti Satana.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Jocurile de noroc si credinta au multe in comun. In ambele situatii participantii sunt atrasi sa participe oferindu-li-se un castig iluzoriu.

Diferenta e ca la jocurile de noroc totusi unu la un milion castiga ceva, pe cand credinta are zero castigatori.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Fiecare cu opinia lui.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Uite ca "statistica" arata spre Satana.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Si dumnezeu a facut pariu cu satana in legatura cu iov.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu a facut pariu cu satana deoarece Dumnezeu stia dinainte rezultatul probelor la care a fost supus Iov.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Nu stia, nu minti, a fost un pariu, daca stia numai facea pariul

1. Şi iarăşi au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfăţişeze înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei să se înfăţişeze înaintea Domnului.
2. Şi Domnul a zis către Satan: "De unde vii?"

dumnezeu nu stia de unde vine

ar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
3. Şi Domnul a zis către Satan: "Ai luat tu seama la robul Meu Iov? Că nu este nici unul ca el pe pământ, fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău. El se ţine cu putere în statornicia lui şi tu M-ai întărâtat pe nedrept împotriva lui ca să-l prăpădesc".
4. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Cojoc pentru cojoc! Că tot ce are omul dă pentru viaţa lui.
5. Dar ia întinde-ţi mâna şi atinge-Te de osul şi de carnea lui! Să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
6. Şi Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viaţa lui".

| danut a răspuns (pentru RAY):

Unu, eu nu folosesc traduceri ciudate ca a ta dar si asa textul de mai sus NU este un pariu. Dumnezeu a ingaduit probarea lui Iov pentru ai arata credinta, asta nu este un pariu decat pentru o minte dezechilibrata. Testul credintei nu este un pariu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Traducerea este din ebraica, dumnezeu nu stie tot, nu vad ce e rau in asta, cum de a regretat ce a facut daca stia ca va regreta, non sens

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca traducerea este din ebraica am sa-ti spun ceva, limba romana are aproximativ 200.000. de cuvinte uzuale (neabstracte) fata de limba ebraica care are trei milioane, 3.000.000. de cuvinte uzuale, evident ca in limba romana nu s-a putut da sensul corct a celui din ebraica. Poate de aceia pentru tine pare un non sens. Si Noul Testament care a fost scris in graca Koine nu poate fi tradus ad literam deoarece graca koine are peste 800 de cuvinte uzuale mai mult decat graca actuala. Dumnezeu stie trecutul, prezentul si viitorul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Danut pai si atunci de ce dumnezeu crezi in biblie daca singur recunosti ca cica nu se poate traduce bine

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cred in Biblie fiindca cred in PUTEREA lui Dumnezeu de a lasa atat cat este nevoie pentru ca oamenii sa fie mantuiti, asta este esentialul. Cred ca cel care m-a tinut sa nu cad in prapastie ESTE atat de puternic incat sa faca sa fie scris si in Biblie cat este nevoie ca oamenii sa fie salvati. In rest sunt numai vorbe, ca un cuvant are un sens si in alta versiune alt sens, nu are importanta DACA idea de baza este aceiasi. Motive pentru diferente le cauta NUMAI cei care nu au treaba cu Dumnezeu sau credinta.Aici este adevarul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Deci ce isi convine tie e ok ce nu isi convine tie e tradus gresit

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nicidecum, am spus ca datorita saraciei limbi noastre sunt multi rauvoitori care "inteleg" doar ce "pot" ei.

| doctorandus a răspuns:

Si de ce crezi ca ai sa castigi, ti-a oferit Klaus Iohannis garantie?

| Iuly26 explică (pentru doctorandus):

laughing) Nu am de unde sa stiu sigur... dar am fost consultată în diferite situații si nu am prea dat greș

| RAY a răspuns:

Nu,in biblie scrie altceva dar uni o blasfemeaza in folosul lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pacat daca nu pariezi pe cine trebuie... pacat de bani

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Da, e mare păcat.
Pă dracu'! nu-i. Oricum ai alocația de stat, care ar trebui să-ți revină ție, nu părinților tăi, că este a ta nu a lor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In destule cazuri scopul scuza mijloacele.

| xerxes1 a răspuns:

Daca castigi nu este pacat.
Daca pierzi esti un fraier si este pacat.

| Nilsson a răspuns:

Da, in orice situatie.

| wpetterssone a răspuns:

Dacă ești minor nu pori juca la jocurile de noroc.
Câștigul material îi este plăcut lui Satan, nu lui Dumnezeu.