| AvalohAlyn a întrebat:

Am o intrebarebig grine ce se tine post? Care e semnificatia? De ce conteaza ce mancam pentru Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Semnificatia e ca anticii nu mancau carne (exceptie: pestii) decat cand faceau sacrificii de animale.

| doctorandus a răspuns:

Masa, așăzată în mijlocul odăii, era joasă, pe trei picioare, și pe dânsa fumega o cogemite mămăligă mai mare decât pălăria astronomului, încunjurată de trei strachini: una cu slănină, alta cu varză și a treia cu ardei. Femeia așeză apoi pe masă oala de la foc, în care pregătise un minunat borș cu fasole amestecat cu ceapă, a cărui aburi îmbătau mirosul nerăbdătorilor copii....

— Îi vezi? șopti astronomului la ureche, toți au să moară la noapte.

— Cum se poate?

— Îți jur pe diploma mea de doftor. Ei s-au îndopat cu atâtea mâncăruri grele și nemistuitoare, încât punga stomacului lor, umflându-se peste măsură, are să producă sau o paralizie a creierilor, complicată cu intoxicație de sânge, sau o hypertrophie a inimii; și una și alta sunt boale grabnice și fără leac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu iti garantez ca 90% din cei care tin post, o faca ca asa scrie in calendar si asa le zice popa.
si sa mai zica careva ca religia nu e un instrument de manipulare in masa.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dar, da, e adevarat ca nu e bine sa mananci numai mancaruri cu carne. Dieta trebuie sa fie variata la oamenii sanatosi.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Corect... dar stilul de viata sanatos trebuie sa ii ai mereu, nu cand zice popa

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Iar detoxifierea este o elucubratie.

| Mircea08 a răspuns:

Citatele sunt luate din Biblia Ortodoxa :
"Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îşi smereşte sufletul său? Să-şi plece capul ca o trestie, să se culce pe sac şi în cenuşă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
Nu ştiţi voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor.
Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile şi tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Atunci vei striga şi Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, ameninţarea cu mâna şi cuvântul de cârtire,
Dacă dai pâinea ta celui flămând şi tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric şi bezna ta va fi ca miezul zilei."
(Isaia – 58/5-10)
" Nu va lasati furati de invataturile straine cele de multe feluri; caci bine este sa va intariti prin har inima voastra, nu cu mancaruri, de la care n-au avut nici un folos cei ce au umblat cu ele."
(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 13/9)
Postul se tine, dar post inseamna sa nu mananci nimic, iar acest lucru il faci atunci cand faci o rugaciune pentru a iesi dintr-un necaz mare (foarte mare).
Şi după ce a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi, la urmă a flămânzit.
Sfânta Evanghelie după Matei – 4/2
Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Şi în aceste zile nu a mâncat nimic; şi, sfârşindu-se ele, a flămânzit.
Sfânta Evanghelie după Luca – 4/2
Nimeni nu trebuie sa stie ca postesti, asa cum nimeni nu trebuie sa stie ca te rogi sau ca faci un bine cuiva.
"Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, şi-au luat plata lor.
Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."
( Sfanta Evanghelie dupa Matei – 6/16-18)
"Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 6/5-7)
"Luaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei - Matei 6/1)
Evanghelia (noul testament) este un izvor nesecat de invataturi (este invatatura lui Iisus, singura invatatura dupa care traiesc crestinii). Cine citeste Evanghelia cu scopul de a o intelege, si reuseste sa o inteleaga va vedea ca a facut cel mai intelept lucru din viata lui.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este ca o disciplina spirituala, pe langa ca ne mai resuscitam corpul de la atata carne grea si shaorma de la kfc. ''Pastrandu-i sensul adevarat, postul este un mijloc de stapanire si infranare a poftelor, de intarire a vointei, de inaltare a sufletului catre Dumnezeu, de sporire in virtute, de detasare a crestinului de orice pofte si placeri senzuale. Bineinteles insa ca la retinerea de bucate trebuie adaugata o continua straduinta de dominare a poftelor si patimilor, de o curatire a gandurilor si simtirii, asadar de o disciplinare a vietii sub toate aspectele ei.'' Pe langa postul trupesc trebuie si postul sufletesc, infranarea de la rau, continuand cu rugaciune si citirea bibliei, unii preoti numesc asta, detoxifierea trupului si a sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Domnul vrea ca oamenii sa fie sanatosi, iti poti da seama de asta vazand poruncile date de El in VT referitoare la alimentatie cel putin.

| qqwpsw a răspuns:

Prin post se intelege infranarea poftelor trupesti, punerea lui Dumnezeu pe prim loc. Omul ce nu mai poate sa simta ceva, ce este prea prins in tot felul de legaturi materiale are nevoie de post pentru a incepe sa se rupa de tot ce il respinge pe Dumnezeu, pentru a se putea axa doar pe interior, preocupandu-se doar de cele spirituale, de Dumnezeu. Am vazut ca s-a cam vorbit de mancare pe aici, dar omul poate sa tina post si sa manance, sa nu se abtina de la ceva. Intrade-var este necesar sa ai un anumit echilibru, sa mananci atat cat este necesar si uneori chiar este bine sa te abti din a manca mancare pentru o vreme. Nu este bine ca omul sa ajunga sa se gandeasca mai mult la hranirea exteriorului decat a interiorulul. Prin abtinerea de la mancare, omul poate ajunge sa fie mai atent la interior, sa se bucure mai mult de el si de adevarata hrana, nu va mai depinde atat de ceva material.