| Andreeaioan115 a întrebat:

Am o intrebare, este pacat daca iti faci rinoplastie?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

In Evanghelie nu este nici o precizare in acest sens, insa crestinul are libertate multa si poate lua singur decizii daca este incredintat ca face un lucru bun
"Toate să le încercaţi; ţineţi ce este bine;"
(Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel – 5/21)
"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosesc. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate zidesc"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 10/23)
Chiar daca anumite lucruri nu zidesc sau nu folosesc, ele sunt ingaduite. Nu sunt ingaduite faptele de pe urma carora cineva are de suferit

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Atentie ca nu toate operatiile estetice reusesc! Dupa operatie poti ajunge sa arati ca porcu'. Plus ca anestezia generala are efecte secundare majore (poti chiar da ortu' popii).

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci dacă e nevoie de operație numai fac că pot muri din cauza anesteziei. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

E un risc pe care ti-l asumi sau nu. Anestezia nu este stiinta exacta, e mai mult o arta.

| sierra1 a răspuns:

"este pacat daca iti faci rinoplastie"

dacă din cauza nasului arati nașpa, e PĂCAT să n-o faci!

| Steregoi a răspuns:

Daca ti-ai rupt nasul in vreun accident e păcat? Daca ai pus întrebarea la mișto vei ajunge la întrebări mai serioase.

| Octavian199 a răspuns:

Stii ce ma amuza? Ma amuza ca va luati dupa biblie si cand va duceti la WC. ' Oare am voie sa fac treaba mare inaintea la treaba mica?' rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

La wc nu, dar sunt multi multi care nu se spala ca asa a zis vreun popa si e pacat sa faca baie in ziua x.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Culmea e ca pacate precum minciuna, curvia, ura nu ne intereseaza daca le facem sau nu. Ne intereseaza daca facem sau nu baie de Sf. Gheorghe.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Nu imi zi mie, nu prea ma intereseaza conceptul de pacat.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Ciudat. Tu ai cele mai multe raspunsuri la aceasta intrebare despre pacat.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Și după cum vezi nu adopt conceptul și nici nu îl sustin

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu asta. Tu doar ai facut spam la intrebarea asta. De fapt, la toata categoria asta faci doar spam.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Categoria asta în sine e un spam de neimaginat. Ma bucur însă că tu dai numai răspunsuri la obiect fără sa divaghezi cum ar fi sa faci observații la răspunsurile mele... A stai tu spamezi spunând mi mie ca spamez. Ironic, nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Si eu spamez. Dar eu nu am titlu de Userul anului si Campionul zilei.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Ghinionul tau

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Daca nu spama, nu le-ar fi avut nici el.

| LishARTnam2 a răspuns:

Hola! Nu considera actul in sine pacat, ci fundamentul actului. Daca tu vrei sa te supui unei operatii de genul cu gandul ca nu arati bine sau e dupa moftul tau, da, cu siguranta e pacat, pentru ca Dumnezeu cand a conceput pe om a spus "foarte bine" dupa ce a vazut ce a creat. Dumnezeu nu face si nu a facut nicio greseala in decizia Lui.
Daca a ta conditie medicala te supune unei operatii de genul, e total in regula pentru ca are un fundament sanatos precum, probleme respiratorii sau altceva.
Sa fii binecuvantata!

| SG1995 a răspuns (pentru LishARTnam2):

Când animalele își ucid și mănâncă propii pui e ceva greșit aici.

| Holiday a răspuns (pentru LishARTnam2):

"pentru ca Dumnezeu cand a conceput pe om a spus "foarte bine" dupa ce a vazut ce a creat."

Dupa care, nu dupa mult timp, tembelul asta de spiridus si-a schimbat parerea.laughing

Geneza, cap.6
"6.I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ."

Asa ca, nu poti face alegeri pe baza unor povesti religioase fara nici o noima.

| suntserios a răspuns (pentru LishARTnam2):

Hai ca traim in 2018 totusi. Daca ai unde defect fizic care se poate rapara printr o banala operatie estetica nu e cazul sa dam in balarii

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Unele se opereaza chiar daca n-au niciun defect, doar sa fie la moda.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Asa si? E fix problema lor ce fac cu corpul lor

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

A cerut un sfat, i-am dat un sfat.

| LishARTnam2 a răspuns (pentru SG1995):

Animalele nu au ratiune si sunt conduse in totalitate de instinct si de nevoile lor.