| TristanTzara a întrebat:

Am o întrebare legată de Iov:

Morala poveștii pare a fi când ai probleme în viață aparent fără cauză, cine ești tu să pui la îndoială judecata Domnului (apel la autoritate). Dar citind textul nu morala mult mai evidentă a poveștii nu e "Lucrurile rele li se întâmplă oamenilor buni pentru că Dumnezeu face pariuri cu amicul său Satan?"

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pariuri, ci blaturi, ca la fotbal. E mult mai grav.

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Morala cărții lui Iov:
- să nu judeci oamenii după aparențe;
- cel credincios este trecut și el prin suferință pentru ca să ajungă la desăvârșire. Pentru că ai auzit și văzut că nu toți creștinii sunt și creștini.

| Holiday a răspuns:

"Numai în această carte, Dumnezeu este numit de 31 de ori Cel Atotputernic"

Biblia, zic fanii ei, e inspirata de Dumnezeu. In concluzie, practic el a spus despre el ca e smecher de 31 de ori. Laudaros tare spiridusul asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca cu asta ai ramas inseamna ca fie n-ai citit deloc fie n-ai citit atent.
In primul rand, nu a avut loc niciun pariu între Dumnezeu si diavol. Evident Dumnezeu fiind Dumnezeu stie tot deci ar fi absurd sa faca pariuri. Iar in text, surpriza, surpriza, nu apare niciun pariu! Se vede ca nu ai citit. Tot ce face Dumnezeu e sa-l lase pe diavol sa faca ce vrea cu Iov. De ce l-a lasat? Fiindca Iov nu era chiar asa bun cum crede el ca era. Vezi tu, Iov era un legalist. El se gandea ca daca o sa faca sacrificii si toate cele o sa castige bunavointa lui Dumnezeu ca si cum ar fi un idol pagan. Tocmai asta e mesajul cartii Iov. Dumnezeu nu vrea sa-L consideram un idol pagan, un talisman care ne indeplineste orice dorinta daca ne comportam cum trebuie. Dumnezeu vrea de la noi o relatie sincera de iubire si tocmai asta îi lipsea lui Iov. Si tocmai asta e chestia intr-o relatie: nu poate sa fie cu forta. Trebuie sa fie o dragoste mutuala altfel n-are sens. Daca Iov nu Îl iubeste pe Dumnezeu pur si simplu atunci nici Dumnezeu nu poate sa forteze o relatie cu Iov si atunci il lasa in pace. Si cand Dumnezeu "ne lasa in pace" dupa ce noi cu liberul nostru arbitru il respingem diavolul are mana libera sa isi bata joc de noi si sa ne umileasca. De asta i se întampla lui Iov ce i se întampla, nu din cauza unui "pariu" care nici macar nu apare pe undeva prin carte.

| Nilsson a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine dacă atât ai înțeles din cea mai poetică și profundă carte a Bibliei cu pasaje protetice pe alocuri.
Ce e mai grav e că ai înțeles și prost.

| fllu07 a răspuns:

Cartea Iov îl înalţă pe Dumnezeu şi depune mărturie despre înţelepciunea şi puterea sa de nepătruns (12:12, 13; 37:23). Numai în această carte, Dumnezeu este numit de 31 de ori Cel Atotputernic, adică de mai multe ori decât în tot restul Scripturilor. Relatarea glorifică eternitatea şi poziţia sa înaltă. Normele drepte ale lui Iehova privitoare la viaţă sunt consemnate în multe pasaje. Cartea Iov condamnă cu tărie materialismul (Iov 31:24, 25), idolatria (31:26–28), adulterul (31:9–12), bucuria la necazul altuia (31:29), nedreptatea şi părtinirea (31:13; 32:21), egoismul (31:16–21), necinstea şi minciuna (31:5), arătând că cel ce practică aceste lucruri nu poate câştiga favoarea lui Dumnezeu şi viaţa veşnică. Elihu este un exemplu excelent de respect profund şi de modestie; el a vorbit cu îndrăzneală şi curaj şi l-a preamărit pe Dumnezeu (32:2, 6, 7,  9, 10,  18–20; 33:6, 33). Iov însuşi ne dă o lecţie valoroasă în ce priveşte exercitarea autorităţii, consideraţia faţă de membrii familiei şi ospitalitatea (1:5; 2:9, 10; 31:32). Totuşi, Iov a rămas în memoria noastră mai ales pentru că şi-a păstrat integritatea şi a perseverat cu răbdare. Astfel, el a lăsat un exemplu care le-a întărit credinţa slujitorilor lui Dumnezeu de-a lungul secolelor şi mai ales în aceste timpuri de grea încercare a credinţei. „Aţi auzit de perseverenţa lui Iov şi aţi văzut sfârşitul pe care i l-a dat Dumnezeu, căci Dumnezeu este plin de tandră afecţiune şi îndurător." (Iacov 5:11)

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Da, și cu tandrețe l-a dat pe mâna Diavolului. Bullshit!

| fllu07 a răspuns (pentru sadrian46):

Orice acuzație necesită un răspuns. Nu? Iov a fost acuzat că îl slujește pe Dumnezeu din interes. Si că, dacă nu ar mai avea bogătii, l-ar blestema pe Dumnezeu. Iată acuzatia. Cum crezi ca era mai bine sa ii răspundă Dumnezeu Diavolului? Tine cont că toată faza sa petrecut de față cu miliarde de îngeri. care așteptau un răspuns.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Arată-mi un creștin, măcar unul, care nu îl slujește pe Dumnezeu din interes? Trilioane de îngeri așteaptă această dovadă de la tine. Măcar cei ce îl slujesc pe Diavolul nu sunt fățarnici, și recunosc asta.

| fllu07 a răspuns (pentru sadrian46):

Si daca ți-aș arata. Nu crezi. O sa spui că nu e adevarat, sau ii atribui motive greșite. Si nu are rost. La atitudinea pe care o ai, dacă continui discuția cu tine nu as face altceva decât să arunc mărgăritarele în gura porcilor.

| Algo098 a răspuns:

Corect. Asa sunt povestile legate de credinta, fara sens si fara valoare. Sunt niste aberatii ale unei gandiri primitive si cu o logica stramba, sunt scrise pentru a convinge ca ceva fals si fara valoare e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred mai degrabă că Dumnezeu vrea să ne transmită că oricâte necazuri vom avea în viață, toate venind de la diavol pentru că acesta este sursa pură a răului, oricâte plăgi ne-ar cauza, nu trebuie să ne îndepartăm de Dumnezeu sau să-l scoatem definitiv din viețile noastre. Dumnezeu ne va recompensa înzecit pentru suferințele prin care ne-a făcut să trecem satan. După acestea se va arăta slava lui Dumnezeu.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu ne va recompensa înzecit"
Domnul i-a ucis sclavii si apoi i-a dat altii.I-a ucis copiii si i-a dat altii.
Mare iubtor de oameni zeul asta al vostru.Sclavii nu sunt tot oameni? Copiii aceia meritau sa moara pentru un pariu idiot?
Sau cei care au inventat Biblia aveau scapari la capitolul drepturilor omului?
Zeul vostru atotstiiutor, omniscent bla bla habar n-avea pe unde umbla Satanel
Domnul a zis Satanei: „De unde vii?"

| Helper07 a răspuns:

Nu era nimic de pariat, Dumnezeu stia viitorul. El voia sa-i arata lui Satan ca un om Il iubeste mai mult ca tot ce are fiindca tot ce are vine de la El. A aratat ca un om cazut si nenorocit poate avea mai multa credinta si iubire decat un inger perfect asa ca Satan.

| Whateverrr a răspuns:

Nu are sens sa generalizezi un caz particular

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Satan o să încerce întotdeauna să îți facă rău. Indiferent de ce face Dumnezeu.

| graworu a răspuns:

Daca 100 de oameni citesc o creatie, exista 100 de opinii si interpretari. Fiecare om scoate o morala diferita.

| callerofthestorms a răspuns:

Pe mine nu prea ma intereseaza, dar am decis sa raspund la intrebare pentru ca chiar ai dreptate. Sunt de acord cu tine.