| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare legata de religie.Mai exact despre ORTODOXIE!-E o intrebare adresata mai ales celor convinsi 100% ca ortodoxia este calea cea dreapta.Deci v-as ruga sa aveti rabdare sa citit tot ce am scris.
-Presupunem ca esti ortodox.
-Romania este o tara majoritar ortodoxa.
-Majoritatea bisericilor sunt ortodoxe.
-Si majoritatea obiceiurilor si traditiilor romanesti sunt ortodoxe.
-Majoritatea v-ati nascut direct ortodocsi, si aveti parinti si bunici ortodocsi,care v-a invatat ca ortodoxia este calea cea dreapta.
Si in fine majoritatea ortodocsilor o considera ca fiind calea cea dreapta.
Asadar traind si crescand in Romania, esti inconjurat din toate partile de ortodoxie, si invataturi ortodoxe.
Si ma repet -vorbesc aici despre majoritatea deci excludem exceptiile.

Acum sa vin cu intrebarea.
Luand in calcul faptul, ca invataturile ortodoxe iti sunt in vaz mereu (biserici,icoane,preoti etc), si iti sunt si in auz - de la preoti,parinti, vecini, colegi etc. Si luand in calcul faptul ca te-ai si nascut ortodox. te intreb:
-esti norocos?
-esti privilegiat
-mai iubit de Dumnezeu?
Gandeste-te ca pe planeta asta, restul miliardelor nu au avut norocul sa se nasca ortodocsi. Si bineinteles sunt tari intregi in care aproape ca nu exista ortodocsi.Si p[ractic toata viata traiesc inconjurati de invataturi musulmane, sau budhiste, sau hinduse sau.
Si multe miliarde habar nu au ce-i aia ortodoxie si cu ce se mananca Si mor fara sa afle despre ortodoxie, asa cum jumatate din populatia Romaniai nu stie ce-i ala hinduism, sau budhism.
De fapt as putea spune ca 3 sferturi din populatia Romaniei nu stie ce-i acela budhism.
Si atunci te mai intreb:
-mai conteaza pentru tine ce se intampla cu ei dupa moarte?
-mai conteaza pentru tine ca ei nu au avut norocul tau sa se nasca ortodocsi?
Sau ceea ce e important scurt si la obiect este ca ortodoxia e credinta cea dreapta ( si stiu deja motivele pentru care e credinta ce adreapta).
Ceea ce nu stiu eu, este cum facem noi 6 miliarde de oameni, sa se convinga ca ortodoxia e credinta cea dreapta. Ca totusi e nedrept ca ei sa aiba noroc si noi nu.
Ce parere ai?
PS: nu e de ajuns sa-mi spuneti ca Dumnezeu ii va lumina. Pentru ca totusi sute de milioane de oameni mor anual in alte religii decat ortodoxie, majoritatea fara sa auda despre ortodoxism. Si nu e drept ca ei sa moara nebotezati, si noi sa fim privilegiati nu?

27 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Daca nu as fi ortodox, as vrea sa fiu lamaist.desigur..glumesc.

Dumnezeu i va judeca altfel pe ceilalti care nu sunt crestini(islamici, budisti etc -insa adesea se intampla ca aceste credinte sa fi prigonit crestinismul), insa pe cei care sunt crestini si nu au pastrat Cuvantul nealterat ...alta va fi judecata.

Nimeni nu stie cum e judecata de apoi,nimeni nu stie ce va face Dumnezeu cu catolicii,sectele( pentru ca daca tu te-ai nascut in mijlocul Romei, e aproape sigur ca o sa fi catolic), insa este sigur ca Ortodoxia este religia cea Dreapta.

P.S: recomand : Papalitatea eretica-Vladimir Guette(chiar in carte spune, ca un african mai bine ramane in credinta lui decat sa treaca la papistasism), Doua milioane de kilometri in cautarea adevarului - Klaus Kenneth(http://www.librariasophia.ro/......-3775.html -a trecut prin mai toate religiile lumii)
Jonathan Jackson - Un actor american alege ortodoxia - Pr. Andrew Stephen Damick;

| SaveTheNature explică (pentru LegionarulRoman):

Nu ai fost prea coerent. Eu te intreb ce ne invata biserica ortodoxa despre oamenii care mor nebotezati. Din cate stiu eu acestia nu-l vor vedea pe Dumnezeu. Deci ca si cum ar fi vinovati ca s-au nascut unde nu trebui.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Recomand de asemenea:

"Un Martir al lui Hristos-Sadhu Sundar Singh( de religie sikh)"
"Ereziilea apusului-despre protestantism si ispitele rationalismului crestin " II
"Ereziile apusului-despre scrierile si invataturile Sfintilor Parinti asupra catolicismului" I
"Relatiile dintre ortodocsi si romano-catolici de la cruciada a patra pana la controversa isihasta"

" si descrestinarea crestinismului -o perspectiva ortodxa"

"Intoarcerea acasa-de ce se convertesc clericii protestanti la Ortodoxie?"

"Invazia sectelor"-P.I. David

Citeste si fa mai mult decat sa-ti dai cu parerea. Poti sa-mi dai exemple de carti citite de tine despre religia crestina(sau alte religii), in afara de Biblia si?

| SaveTheNature explică (pentru LegionarulRoman):

Mult mai mult decat sa citesc am intrat in contact cu membrii foarte multor religii.
Locuind 6 ani, 2 ani in Italia, si 1 an in Suedia( tara majoritar ateica) la Londra, si avand mintea deschisa, am ascultat si musulmani, si hindusi si budhisti si sectanti de toate felurile.
Si am vazut ca si ei ca si noi au aceleasi principii legate de viata.Sa-si iubeasca aproapele. Sa se roage, sa posteasca.
Si sincer si ei ca si noi au foarte multi oameni care se folosec de religia respectiva pentru aface rau si pentru a o defaima.
Eu cred ca am avut multe de invatat.
Cel mai important a fost faptul ca am avut rabdare sa-i ascult pe toti. Sa vad ce are fiecare de spus s sa trag concluzii.
Si in afara de dogme care difera. Invataturile sunt aceleasi peste tot.
Si stii ce pare cel mai amuzant. Si ei au despre crestinism aceleasi carti pe care le avem noi despre ei.
Am experienta vie. E si normal ca daca citesc 30 de carti ortodoxe si doar o carte catolica, balanta sa se incline catre ortodoxie.
Depinde foarte mult in ce mediu traiesti si cresti.
Si pun pariu, si pot sa ma jur ca daca te nasteai si cresteai in musulmanism mi-ai fi spus ca islamul este credinta cea dreapta.
Pana acum cel mai mult m-au apropiat de Dumnezeu (deci nu de religie) de Dumnezeu au fost penticostalii.
Pur si simplu sunt mult mai activi decat toti ceilalti.
Mult mai convingatori in invataturi Biblice! deci nu religioase ci Biblice!
Si retine mai intai conteaza Dumnezeu si apoi religia.
Iubirea de aproapele si apoi religia.
Decalogul si apoi religia.
Ne-am cufundat in dogme si rautati religioase. Aruncatul cu pietre si uitam ca cel mai mult conteaza Dumnezeu, aproapele si cele 10 porunci.
Cel mai fericit sunt ca in viata asta am invatat vad oamenii buni si oamenii rai. Sa le privesc in suflet. Si tin sa te anunt pe aceasta cale, ca ii intalnesc in mod egal in fiecare religie.
Fapt pentru care m-i s-ar parea normal, ca din fiecare religie in parte sa ajunga in rai acelasi procent de oameni.
Pentru ca fiecare religie are oameni buni, si oameni rai.
Dumnezeu este bun si drept si stiu cu siguranta ca va avea grija si de fratii nostri musulmani budhisti sectanti si chiar si de atei.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am uitat:am in casa peste 50 de carti sectare,budiste, Coranul, Tlmudul, spiritism, yoga etc. deorece parintii mei au facut multe chestii in tinerete.Le-au citit pe toate si apoi prin comparatie au citit ce ti-am dat mai sus. 1-0 pentru Ortodoxie.

| SaveTheNature explică (pentru LegionarulRoman):

Dar nu fac intrecere. Credinta nu e o intrecere. Religiile nici atat.
M-as bucura ca Dumnezeu sa ierte pe toata lumea si toti sa ajunga in rai.

| DeidaraXR1 a răspuns:

Nu am timp sa citesc tot dar vreau sa iti fac o observatie. Nu exista calea cea dreapta in religie. Fiecare crede cum vrea; totusi peste tot este un DUMNEZEU mare care este doar denumit in alt mod.

| kira30 a răspuns:

-Sunt norocos pentru ca Dumnezeu m-a tinut in viata atata timp si m-a ferit de boli...

-Sunt privilegiat fiindca Dumnezeu ma iubeste
-Dumnezeu ne iubeste pe toti in egala masura.El NU NE URASTE PE NOI CI PACATUL PE CARE L-AM COMIS.

Prin jertfa pe care Iisus a facut-o pentru noi am fost botezati in sanjele Lui.
Toti pacatosii au fost botezati inca din momentul nasterii prin jertfa de sange a Mantuitorului.

Religia ne ajuta doar sa-i cunoastem mai bine natura lui Dumnezeu si ne invata cum sa traim pe placul Lui.
Celelalte culte, dupa parerea mea, au doar o parte din Adevar.Eu cred ca Ortodoxia este cea mai sigura cale de MANTUIRE, dar nu e singura.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| dracu14 a răspuns (pentru kira30):

Si ma rog de ce dumnezeul asta bun te-a tinut pe tine bine mersi si pe copilul asta il lasa infometat http://www.romanialibera.ro/......33198.html

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Fratele meu, du-te in Africa sa vezi daca te mai fereste doamne doamne de boli.

| kira30 a răspuns (pentru dracu14):

De vreme ce Bunul Dumnezeu ne-a dat daruri din belsug si n-a ingaduit sa vina vreo nenorocire peste noi, trebuie sa nedoara sufletul pentru aproapele nostru care se chinuieste.

Crestinii sunt datori sa se ocupe cu cea ce este de folos oamenilor ce sufera.

| Termopile a răspuns:

"- ești norocos? " - DA.
"- ești privilegiat?" - DA
"mai iubit de Dumnezeu?" - NU

Orice om este judecat de Dumnezeu după faptele lui, pot să știu eu toată ortodoxia dacă sunt lacom, hot, mincinos, desfrânat, lăudăros, etc e degeaba un budist cu fapte bune are mai mari șanse să ajungă în Rai decât un credincios plin de păcate, dar bineînțeles că asta doar Dumnezeu decide.

În concluzie creștinismul în special ortodoxia e cea mai corectă deoarece urmărește cel mai bine învățătura Lui Isus Hristos, dar asta nu înseamnă că dacă ești budist ajungi în iad, însă dacă ai oportunitatea de a veni la dreapta credință și nu o faci atunci e o problemă (bineînțeles asta doar Dumnezeu decide), tu ca budist trebuie să fi cu cât mai puține păcate (același lucru e valabil și pentru ortodocșii), i-ar dacă îți este oferită oportunitatea de a ajunge la dreapta credință să o faci.

Sper că te-am lămurit.

| neaivan a răspuns:

In ziua de azi e cam greu sa crezi ca nu ai auzit de o credinta care dateaza de 2ooo de ani (ortodoxia) Noi nu avem de unde sa stim ce se intampla cu ceilalti oameni care nu sunt crestini botezeti (prin trei scufundari, nu prin stropire sau bagat pana la jumatate. Nu este valid acel botez.) Potrivit invataturilor ei vor ajunge in iad pana la judecata universala( sa nu uitam de faptul ca totii oameni si dreptii vechiului testament au ajuns in iad, pana cand a inviat Hristos care a scos din iad sufletele dreptilor vechiului testament)

| dracu14 a răspuns (pentru neaivan):

Ortodoxia a aparut din 1054, deci aproape 1000 de ani, de unde ai scos tu 2000?

| SaveTheNature explică (pentru neaivan):

Nu stii nici geografie, nici sociologie, nici istorie. Imi pare rau dar actionezi cu ochii inchisi.
Sa-ti explic. Pe planeta suntem 7 miliarde de oameni.
Din 7 miliarde vreo 2 milarde jumate sunt crestini.
Cam un sfert sunt crestini deci.
Dupa niste calcule ajungem simplu la concluzia ca pe planeta sunt 2-3% orotdocsi. Restul alte religii.
Practic cu ce sunt mai prejos acei oameni ca nu sunt ortoodcsi? Au ei vreo vina? Si crede-ma mai bine de 4 miliarde de oameni nici nu vor auzi toata viata de ortodoxie.
Practic vor muri fara sa stie cine este Isus Cristos.

| neaivan a răspuns (pentru dracu14):

Ortodox =adevarata credinta

| dracu14 a răspuns (pentru neaivan):

Raspunde-mi la intrebare, de unde ai scos 2000 de ani cand ortodoxia a aparut in 1054,
toate cele 40.000 de religii sunt adevarate, asa zic toti adeptii, islamicii zic ca religia lor e adevarata, ortodocsii zic ca religia lor e adevarata, de fapt toate sunt la fel de false...

| neaivan a răspuns (pentru dracu14):

Ti-am dat un raspuns cei nebotezati vor ajunge in iad pana la a judecata Universala! Vad ca ai idee despre marea schizma din 1054, atunci numai are rost sa vorbim, cauta in dictionar si vezi de unde provine si ce inseamna ortodox.....adevarata credinta a lasat-o Mantuitorul.

| dracu14 a răspuns (pentru neaivan):

ORTODOXÍE s. f. 1. Confesiune creștină care a păstrat neschimbate dogmele, tradiția, cultul și organizarea bisericească fixate prin cele șapte sinoade ecumenice; p. ext. biserica ortodoxă; religia ortodoxă. 2. Conformitate, concordanță cu principiile tradiționale ale doctrinei bisericii creștine ortodoxe. – Din lat. orthodoxia, fr. orthodoxie.
aici nu scrie ca e adevarata credinta

| dorelmarc a răspuns:

Sau ceea ce e important scurt si la obiect este ca ortodoxia e credinta cea dreapta ( si stiu deja motivele pentru care e credinta ce adreapta).
te.rog.sa.enumeri.cateva.din.aceste.motive.
multumesc

| SaveTheNature explică (pentru dorelmarc):

Uite de cand sunt pe site si vine vorba de religie. Ortodocsii spun ca religia ortodoxa este cea dreapta din urmatoarele motive
-e cea mai veche religie din crestinism care si-a pastrat obiceiurile si traditiile neschimbate.
-ca de paste in orasul sfant se aprinde lumina sfanta numai la ortodocsi si la celelalte religii nu.
-Ca nu are un cap al bisericii, si ca oamenii sunt egali.
\
In fine multe altele. Dar sa nu intelegi ca eu cred ca ortodoxia este cea dreapta. Dimpotriva eu sunt catolic, studiez toate religiile. Si pana in momentul de fata daca ar fi sa imi aleg o religie as alege catolicismul, penticostali, adventistii si evanghelistii.

Acum, daca tu crezi ca ortodoxia este cea dreapta te rog sa enumeri motivele.

| dorelmarc a răspuns (pentru SaveTheNature):

1.Oare.obiceiurile.si.traditiile.ne.apropie.de.El
2.Eu.cred.ca.e.truc.faza.cu.lumanarile.biblia.nu.face.afirmatii.la.nici.un.fel.de.slujba.cu.lumanari.Isus.azis.:Voi.sunteti.lumina.lumi.
3.Preasfintitu.nu.e.cap?
4.Cat.despre.catolicism.intra.aici:
http://www.youtube.com/watch?v=eV0iYFKeSGk
http://www.youtube.com/watch?v=bcIw9wocRSc

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru SaveTheNature):

Iti enuar eu un motiv care cred ca tl enumar a suta, miia oara. Portile iadului nu ii vor biruii Biserica.Deci nu are cum sa greseasca cu ceva invatatura pe care o propovaduieste daca Mantuitorul spune ca portile iadului nu o vor biruii.Un pastor Baptist imi spunea : Pai daca portile iadului nu vor biruii biserica de ce s-a produs schisma? Schisma nu a biruit Biserica.Cei din apus ( catoliceii de astazi) au nascocit o mare erezie cu care nu toti au fost de acord si anume purcederea Duhului Sfant.In Biblie Spune ca Duhul sfant purcede din Tatal iar catolicii spun ca si din Fiul, asta dintr-o intelegere gresita a cuvantului.Aceasta erezie este foarte grea,caci este un pacat impotriva Duhului sfant o astfel de hula.Iar prin schisma ei s-au separat si si-au facut propria lor Biserica, la care au mai adaugat si alte rataciri indepartandu-se tot mai mult de adevar, cum ar fi : impartasania cu azima, imaculata conceptie, purgatoriul (despre care nu se scrie nicaieri in biblie) si multe altele. Daca doresti iti prezin toate diferentele.Pe cand cei din rasarit au pastrat intocmai credinta, nemai adaugand altele lucruri nefolosioare la ea.

| SaveTheNature explică (pentru dorelmarc):

Eu cred ca obiceiurile si traditiile ne indeparteaza de Dumnezeu. Practic obiceiurile si traditiile inabusa lucrurile cu adevarat importante.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Nu sunt nici norocos nici privilegiat nici mai iubit de dumnezeu pentru ca nu conteaza in ce religie esti atata timp cat crezi in dumnezeu si sf treime si nu sunt mai iubit de dumnezeu deoarece dumnezeu iubeste pe toata lumea la fel si daca sunt ortodox asta nu inseamna ca o sa ma mantuiesc atta timp cat eu pacatuiesc

| Thethinker30 a răspuns:

Da, pot spune ca e un privilegiu pentru mine ca m-am nascut ortodox, dar asta nu inseamna ca ii judec pe cei care s-au nascut in alte religii si cred ca ar trebui sa judecata in seama lui Dumnezeu. Am citit undeva (am uitat autorul, poate imi aminteste cineva): "nu toti ortodocsii se vor mantui si nu toti ceilalti se vor osandi. Biserica nu lasa mantuirea sufletului in ratiunile oamenilor, ci in judecatile tainice ale lui Dumnezeu."