| LolNope a întrebat:

Am o intrebare pentru voi, toti, atei si crestini, laolalta.
In primul rand, sa incep cu crestinii.
De ce va tot luati de atei?
Sincer, credeti ca veti schimba ceva pe lumea asta, ca veti schimba felul de gandire al unei persoane cu convingeri puternice?
Prin faptul asta, voi nu dovediti ca sunteti crestini.
Dovediti ca sunteti mai rai decat nazistii, decat Inchizitia, decat rasistii.
Ei bine, acest fapt, exact asa va face.
Niste rasisti.
Fiecare are dreptul la propria lui opinie, credinta.
De ce incercati sa ii faceti sa fie ca voi?
Sa fiti toti o turma de oi, cu acelasi scop, sa cresca si sa dea blana(metaforic vorbind).
Cu totii, nu vreti sa convingeti, de fapt, pe cineva, sa devina crestin.
Vreti doar sa va laudati cu religia voastra, ca voi sunteti credinciosi si asa mai departe.
Cum voi sunteti credinciosi, altul poate fi ateu, altul musulman iar altul budist.
Chiar credeti ca sunteti singuri pe lume?
In lumea asta sunt sute de culturi!
Acum, cine a citit pana aici, ateii.
Inteleg, crestinii se iau de voi, dar cum acest site a avut biberonisti si au plecat, asa vor pleca si ei, daca nu sunt bagati in seama sau pupati in dos.
Chiar credeti ca o sa schimbati credinta cuiva care pierde totu' primit de la masa si tacsu, o data cu credinta?
Cum voi aveti convingerile voaastre, ei le au pe ale lor.
Pe acest site este o competite constanta.
Atei vs. Crestini.
Competitia aceasta nu se va termina niciodata, daca nu lasa ambele tabere de la ele.
Acum, haideti cu raportul, cu stupidul, cu mesajele jignitoare la adresa mea, pentru ca am spus ceva ce multi ar vrea sa spunba dar nu indraznesc, de teama sa nu fie luati in ras sau jigniti.

55 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, biberoniștii au plecat pentru că Bieber era o modă, religia nu e o modă ci e o spășare pe creie, moda se schimbă, gândirea mai greu...
Deci degeaba nu-i bagi în samă că tot o să fie pe site, tot o să pună întrebări și la urma urmei de ec să nu-i bag în seamă, Limbajul jignitor denotă ce fel de creștini sunt și în general ce fel de oameni sunt, deci nu eu mă fac de râs ci ei se fac...

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

O sa se termine, garantat.
Cat crezi ca o sa mai dureze pana iesim si noi din pestera?
10-20 generatii,ok este bine si atunci,momentan astia suntem, cu asa mergem inainte.
Eu nu ma simt atacat de crestini, si nici nu ii atac.nimeni nu poate sa schimbe pe nimeni.

| miradoniz a răspuns:

hee hee ce este mai exact deranjant? existența discuțiilor,sau a jignirilor? Cât despre "am spus ceva ce mulți ar vrea sa spună dar nu îndrăznesc,de teama sa nu fie luați în ras sau jigniți"? Care-i faza? Fiecare face pe eroul cum poate,bănuiesc-totuși nu te-ai dus în Africa de Sud să denunți apartheid-ul,frate! ai pus o întrebare pe net,cu un nivel rezonabil de insulte,care îi va permite sa supraviețuiască "inchiziției"?!
Acum foarte serios CONFLICTUL este sănătos! orice violență este rezultatul conflictul înăbușit! Discuțiile,fie ele și conflictuale,sunt necesare,altfel,pe unde iese aburul?(și dacă nu mă crezi,poți să citești Gandhi, de exemplu)
Ce e greu de suportat în România ESTE frica de dialog. Oamenii se chinuie să tacă, uneori pentru că s-au săturat să înjure degeaba-tu nu observi asta în jurul tău? Tac și înjură în gând-asta e otravă pentru suflet.Asta e otrava care iese în orice discuție contradictorie, ca de exemplu apropo de religie sau politică. Înainte să te plângi de o astfel de atmosfera pe aici-saturată de nemulțumiri-gândește-te bine la ce ți-ai dori în schimb.Ai putea asuma o viață în care toata lumea este perfect de acord cu toata lumea și de o politețe mereu exemplară?(P.S. cred că tocmai ți-am descris iadul dinainte de '89)

| LolNope explică (pentru miradoniz):

Sincer,ma deranjeaza ambele.
Chiar nimeni de pe aici nu poate accepta diferentele de religie si convingere?
Nu,ai dreptate,nu m mers in Africa de Sud si stiu ca este doar un site,si da,exprimarea mea a fost gresita si imi cer scuze pentru asta.
Inteleg ca este sanatos conflictul,insa pana la un anumit punct.
Cand se ajung la jigniri de genul lui @fumaretul,nu cred ca un conflicty mai este asa bun.
Nu vreau ca toti sa fie de o politete exemplara,dar,mi-as dori ca discutiile,daca sunt sau nu aprinse,sa nu imi fie pline de jigniri pe baza unor stereotipuri,ci niste jigniri meritate,nu doar din cauza ca(virgula) cutare este tigan/crestin/ateu/manelar/houserist/rocker.
In schimb,mi-as dori un site pe care fiecare sa aiba argumente nu neaparat rationale,dar existente si nu aberante pana la cer(de genul,asculti rock,esti cel mai mare satanist si o sa arzi in Iad).
Nu tac si injur in gand,injur cu voce tare,dar moderat,deoarece, daca incep sa injur ce imi trece mie prin cap (bad girl happy )imi suspenda IPul calculatorului, nu contul.

| miradoniz a răspuns (pentru LolNope):

Da,aberațiile astea mă enervează și pe mine-și eu ascult rock, ascult și altele.NU pentru că ar avea vreo importanță-ci pentru că NU are.
Dar ca să schimbi ceva, pornești întotdeauna de la ce ai; și asta este biserica pe care o avem. Ăștia sunt oamenii.TOȚI ne-am dori argumente "existente"spui tu, din experiența personală, spun eu.Aici e "hic"-ul. Dacă nu ai,dacă nu știi,dacă nu te interesează decât să ai ce spune, povestești ce ai citit, sau ce ai auzit de la unul sau de la celalalt.Sinceritatea este extrem de dificilă,pentru că implică des recunoașterea unui eșec. Până aici e simplu:buni și răi; oameni falși,care dau cu bâta, și oameni sinceri,care suferă.
Tragic este: există și oameni sinceri care dau cu bâta. Oameni-ca și mine, de altfel-păcătoși, dar care îl caută pe Domnul.Cine poate să arunce cu piatra? Am făcut un curs de mediatori odată-și cel mai surprinzător lucru care ni s-a spus,a fost că fiecare din noi,în fiecare moment,ia decizia care i se pare cea mai bună. Datele sunt probabil înțelese diferit-dar asta e totul-o mare neînțelegere.Una atât de mare-încât numai Dumnezeu,mi se pare mie, ne poate ajuta să o rezolvăm, cât de cât măcar.Cu Dragostea aia ciudatăhee hee

| Danutza27 a răspuns:

Ce tot te ratoiesti la noi tu nu ai jena unde ii vezi tu pe asa zisii atei niste ingerasi mititei bucalati cu pielicica fina si cu bonetica in cap iar in minute cu zornaitori,am uitat si suzeta in botic.Iar pe crestini ca pe lupul cel rau cind sare sa o manince pe ateista scufita rosie dupa ce o mincase pe bunica ei.
Ce nu intelegi tu amaritii astia de atei sunt cu biserica lor scuze Circul lor, noi cu Sf Biserica.Ei se duc la circ sa vada din ce se trag ba ii mai si, pupa in bot.Noi mergem la Biserica noastra la rugaciunile noastre Noi ne rugam la Dumnezeu ei ii pupa in bot pe cei din care evolueaza asta este esenta.Ca sunt indaratnici ca magarii cind se tavalesc pe jos asta este treba lor.Ca vorbesc ca la usa cortului si cind nu au argumente,incep sa injure si sa bage toate alea asta este raspunsul lor, Cind pleaca sunt in haita ca maidanezii in nunta, dai dupa unul incep sa schelalaie ca unde este iubirea crestina. Niste fatarnici

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Vezi?
Eu exact asa am zis:poate ai dreptate,sunt de acord,si eu merg la Sf. Biserica,dar cu ce te deranjeaza pe tine ca exista atei?
Vor exista intotdeauna.
De ce nu poti sa accepti ca exista si ei?
Cum tu ai dreptul sa mergi la Biserica,sa te rogi,sa fi crestina,asa au si ei dreptul sa nu mearga,sa fie atei si sa nu se roage?
Vad ca toti ati citit intrebarea,v-ati suparat ca m-am luat de voi, dar nu vreti sa vedeti esenta intrebarii, sa va ganditi la ceea ce am scris.

| Danutza27 a răspuns (pentru LolNope):

Stai sa pricep si eu poate tu esti obosita, poate nu ai citit cu atentie.Ce ai de sari la mine? Tu ii vezi ca pe niste ingerasi bucalati cupielea fina si grasime trandafirie pufoasa.Tu ii vezi pe asa zisii ate ca pe niste ingerasi nevinovati care inca nu au aripioare sa zboare unde vad cu ochisorii lor aia nevinovati.ba mai au si zornaiele in miini si sa nu uitam suzeta.Iar pe noi ne vezi pe postul lupului cel rau, poate mai ceva ca inchizitia de pe vremuri, o sa zici ca pregatim rugul sa ii afumam. Draga de tine ce sa zic poti sa ii infiezi.Dca vrei pot sa te ajut sa ii Botezi unii au nevoie si de Sf Molifta ca toti sunt nedusi la Sf Biserica si faci pomana Duhovniceasca cu ei.

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Uite,nu sar la gatul tau,nu ii vad ca pe niste ingerasi,te respect si pe tine,si pe ei,pentru ca toti suntem oameni.
In ochii mei,ori nateu,ori crestin tot om esti.
In ochii tai de ce nu e asa?
Nu asta ne invata pe noi Hristos?
Orice om ar fi,bun sau rau,e fratele nostru si trebuie sa il respectam si iubim?
Tu vrei sa ii botezi,crezi ca cineva,daca nu e botezatnu poate fi si el o presoana de treaba,inteligenta si matura?
Prin faptul ca ii jignesti,generalizezi cum ca toti ar avea nevoie de predici,nu faci decat sa le dovedesti ca toti crestinii sunt asa cum zic eu si ne cred,rai si rasisti.
Imi dau seama din raspunsul tau ca esti o crestina inversunata si respect asta,insa,din ce mai vad din raspunsul tau, imi dau seama ca nu prea suporti sa se ia cineva de tine, asa-i?

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Cum ai spus si tu, fiecare are dreptul la propria lui opinie, dar asa nu ii ia dreptul nimanui de a se afirma. Multi sunt crestini doar cu numele, asa cum foarte multi marturisesc ca sunt atei, dar nu stiu sa argumenteze concret cum au ajuns la aceasta parere, fie au parasit credinta ortodoxa in favoarea diverselor secte ratacite, fara a le sti dogmele fundamentale.
crestinii ortodocsi il marturisesc pe Dumnezeu cel Adevarat, fara a face presiuni asupra omului, caci sunt foarte cunoscute cazurile, pentru cine vrea sa le observe, cand adepti din diverse secte, adventisti, martorii lui Iehova, evenghelisti, te opresc pe strada sa "iti bage pe gat" tot felul de carti ce intorc Cuvantul Domnului, iti bat la usa indiferent de ora, incercand sa te covinga sa ii urmezi si sa iti parasesti religia. Lucru ce este foarte stresant, insa, ei primesc ajutor financiar in functie de numarul de persoane pe care il aduc in biserica lor.
Daca vrei sa crezi in ceva anume, esti liber sa o faci, caci tu singur vei da raspuns pentru toate faptele tale, trebuie doar sa iti pui intrebarea "de ce cred asta?" si sa cauti un raspuns bine fondat, nu chestii de genu "asa vreau" sau "cred ca e asa, dar nu stiu de ce, si nici nu vreau sa aflu".

| Deny1333 a răspuns:

Mă abţin, că după-mi sare lumea-n cap.
Şi mai ziceai de înţelegere... oh go on

| meeks a răspuns (pentru Deny1333):

Mda, te inteleg perfect.
Intrebarea asta nu avea cum sa aduca ceva pozitiv.

| BeetleJuice a răspuns:

Ai respectul meu poate reusesti sa rezolvi conflictele astea dintre noi (desi ma indoiesc) de sustin bravo tie

| JajaAliensHere a răspuns:

Omg. Ce e pe aici... o_O Prefer sa ma abtin. =D

| ShyKido a răspuns:

"Fiecare are dreptul la propria lui opinie si credinta". M-am oprit acolo.
Sunt credincioasa, nu am nici o problema cu ateii, satanistii, agnosticii si asa mai departe. Dau dreptate la ce ai spus: fiecare are dreptul.
Oricum. Ideea-i sa nu generalizam. mai suntem si cei care sunt de acord cu fraza asta care am redat-o din ce ai spus. Mie una nu imi e teama sa spun lucrurilor pe nume, doar ca imi e prea lene sa scriu intrebari pe TPU. big grin
noapte buna. ^ ^

| ankahra4m a răspuns:

Well... bine spus! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de ce te iei acum de crestini? Crezi ca te va afce pe tine mai credincios/a in religia pe care o ai?

| LolNope explică (pentru anonim_4396):

Nu ma iau de toti crestinii, don'soara!
Ma iau de voi, cei care nu pputeti sta 5 imnute fara sa comentati la cineva care nu e ca voi!
Eu sunt crestina si nu sunt ca tine,nu urasc ateii, nu incerc sa ii schimb, ba chiar ii consider niste oameni mai valorosi ai societatii decat tine(si cei ca tine in general).

| alinutzalove a răspuns:

Ai zis ca ai o intrebare si pentru atei...tu doar te-ai luat de crestinii...straight face

| LolNope explică (pentru alinutzalove):

Nu,m-am luat si de atei,daca nu ai vazut,dar,as vrea sa sari peste faptul ca am scris mai putin pentru atei,si macar sa incerci sa intelegi ce am scris eu acolo, nu sa te superi, doar pentru ca nu am pupat pe nimeni undeva...

| meeks a răspuns:

Duuude, tocmai ti-ai raspuns singura la intrebare.
Ai facut acelasi lucru ca SI crestinii & Co., numai ca in sens invers. xD
Si da, e un punct de vedere. cu care se intampla sa fiu de acord, dar still... WHi BOTHER?
Persoanele religioase se chinuie sa bage altora in cap ca e asa. ateii se chinuie sa bage altora in cap ca e altfel... si tot asa.
Exista crestini/atei care nu merg pe manipulare. asa ca, draga Deea, cum li se adreseaza lor, intrebarea ta?

| AlexandraFlo a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, sau sa nu creada in nimic. Eu sincer inteleg oarecum ambele tabere. Ii inteleg pe crestini carora le-a fost insuflata de mici copii de catre famile, societate, etc teama de Dumnezeu si faptul ca el exista si asa mai departe. Ii inteleg si pe atei pentru ca intr-un fel nu poti crede in ceva ce n-ai vazut niciodata sau pentru care nu sunt dovezi solide. E vorba de liber arbitru. Dar nimeni nu e superior.