| VibeTrix a întrebat:

Poate suna ciudat, dar...
Exista iad? Totusi eu nu cred ca exista. Vreau parerea voastra.

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei iadul se referă la moarte nu chin veșnic. Apocalipsa 21:8 ultima parte spune ca înseamnă moartea a doua.

| RAY a răspuns:

A afirma ca iadul sau raiul sau viata de dupa exista este o mare minciuna, pentru ca sunt zero dovezi care sa dovedeasca acest lucru, dar cum omului i place minciuna se complace cu ia toata viata majoritatea traiesc din minciuni, desi fii calma o data ce mori adio viata

| VibeTrix explică (pentru RAY):

Eu cred in viata dupa moarte, dar nu prea imi pasa de o sa mi se intample. Oricum voi avea mult de trait laughing Eram doar curioasa, pentru ca aud multe persoane care spun ca daca faci ceva rau in viata, vei ajunge in iad. Ceea ce e o mare prostie...

| RAY a răspuns (pentru VibeTrix):

Degeaba crezi daca nu poti dovedi ceea ce crezi, te complaci in minciuni si traiesti in minciuni, si apoi te trezesti ca vai da ce lume mincinoasa exista

| Drimmero a răspuns:

Depinde cum interpretezi

| milan9 a răspuns:

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

| milan9 a răspuns:

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

| milan9 a răspuns:

Exista un anumit verset in Scriptura ce se refera la "moartea a doua". Tinand ca toate sufletele sunt nemuritoare, la ce se refera acesta oare? Ei bine, versetul face referire la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

| Donsavas a răspuns:

Este o inventie. vor sa bage frica in cei ce nu au frica de legile pamantesti. incearca sa ii abordeze altfel. Iisus nu a vorbit de niciun Iad, biblia a fost modificata ulterior.
Exista doar iubire pentru Dumnezeu si atat. Numai bine!

| raMLesS a răspuns:

Ahh, sunt ateu si simt mirosul intrebarilor de genul.
Hai să te luminez.
Religia este o formă de înlănțuire, toți religioșii nu au puterea sa se bazeze pe ei, majoritatea preferă să se bazeze pe Dumnezeu și să îl pupe în pu*@ când nu le merge bine, faptul ca noi suntem atei arată faptul că avem puterea să ne bazăm pe propriile principii morale, nu facem bine doar pentru că așa ne spune o carte sau de frică să nu ardem într-un iad inventat acum 2000 de ani de niște primitivi analfabeți. Nu știu cât de liber se pot considera crestinii atât timp cât se cred monitorizati tot timpul de o fantomă.
"Dacă e sa mori si ajungi in iad o sa arzi in cazanul cu smoala si o sa te doară "
Durerea este ceva firesc, cand pui mana pe ceva fierbinte iei mana instinctiv pentru ca te doare, dacă nu te-ar durea nu ai mai lua mana si te-ai arde si mai grav, asa deci durerea e buna.
Si în primul rand nu ar avea ce sa arda pentru ca nu ai mai avea trup, nu ai mai avea reflexe, nimic. Ai fi doar spirit... ( daca e sa o luăm asa) totusi e putin probabil ca iadul si raiul sa existe... Ori esti un fel de spirit si te reincarnezi sau alt ceva, ori existi atat timp cat exista si corpul tau si cat esti constient ca existi ( cand ai creier).

| AC4S4 a răspuns:

In Biblie nu exista cuvantul "Iad". Dar sunt alte nume. Biblia spune ca dupa moarte, cei care au declarat cu un cuget curat si au crezut ca Isus este singurul mantuitor, si accepta jertfa Lui, sunt mantuiti si ajung in Imparatia lui Dumnezeu. Pentru ceilalti, Biblia spune ca exista alt loc. Uneori i se mai spune si a doua moarte, locuinta mortilor.
Probabil ca Iadul nu arata cum il descriu oamenii, nu putem stii. Eu cred ca exista atat Raiul, cat si Iadul. Catolicii mai adauga si Purgatoriul, eu nu-l consider credibil.
Multa lume cand este intrebata "Unde crezi ca vei ajunge? In Rai sau in Iad?", ei raspund cu "Doar Dumnezeu stie". Cred ca asta denota nesiguranta. Daca cu adevarat il accepti pe Isus ca mantuitor si traiesti dupa voia Lui, deja stii unde vei ajunge.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Locuinta mortilor (Sheol) nu era iadul. In Sheol se ducea toata lumea, indiferent ca era buna sau rea, si nu existau nici chinuri si nici placeri.

| Nilsson a răspuns:

Pentru teroristii care au omorat zeci de oameni strivindu-i sub rotile camionului ar fi pacat sa nu existe iad, si pentru multi alti criminali.
Eu cred intr-un Dumnezeu care pedepseste raul si face dreptate.
Totusi, unele biserici nu cred in existenta unui iad vesnic, pornind de la anumite texte biblice.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Semnificatia acestui cuvant vine din ebraicul,, sheollsau gr.hadess= mormântul comun al omenirii. Ceea ce prezintă unele religii falsele explicatii ca este un loc de foc minciuna promovata de Satan si susținătorii lui, adică adepții religiei false.

| Staind a răspuns:

Exista. Cum sa nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu imi pasă daca ar exista sau nu. Nu îmi pasă nici dacă mor, fie ce-o fi

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaaaaaaa! O.O
In sfarsit cineva normal!

| anonim_4396 a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

Eu ma consider anormala dar e bine si asa ^-^

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa sunt si eu. Dar dupa mine esti normala. Si oameni normali sunt anormali pentru mine.^^
Vai da' ce logica am! XD

| anonim_4396 a răspuns (pentru owlAndreeaIrina):

Fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului, iar cainii venind ii lingeau bubele lui. Si a murit saracul; a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. Şi a murit si bogatul si a fost inmormantat. Şi in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui. Şi strigand a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci rau ma chinuiesc in aceasta vapaie! Dar Avraam a zis: Fiule, ti-adu aminte: Ai primit cele bune ale tale in viata ta, iar Lazar pe cele rele. Acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti. Iar peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie adanca, incat cei care voiesc sa treaca de aici la voi, sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi. Iar el a mai zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna si lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. I-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei. El a zis: Nu, parinte Avraame, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva din morti" (Luca 16, 19-31).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista,cu siguranta.Ti-o spune un satanist dedicat ^^

| Satango a răspuns:

Faceți loc ateilor demonstratori și creștinilor care tocesc Biblia.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Exista. Poti sa ii intrebi pe aia care au trecut prin moarte clinica daca tot vrei dovezi.

| RoxanaY a răspuns:

Iadul exista. Daca nu ar exista de ce crezi ca noi am fi aici si nu am fi in cer langa Dumnezeu si langa Isus? De ce ne-am chinui in lumea asta plina de pacat? Deoarece noi aici ne pregatim de vesnicii. Normal, iadul nu a fost facut pentru noi oamenii, ci pentru satana si demonii lui. Din pacate ajung si unii dintre noi deoarece pacatuim si nu il vrem pe Domnul, noi ne vrem soarta... Eu cred ca iadul exista! Sunt 100% sigura ca exista si cred ca iatul este real. Stiu si unde este: la nucleul pamantului. De ce crezi ca este peste 6000° C la nucleu? De aceea. Iadul este ingrozitor si trebuie sa ne pocaim(sa ne intoarcem la Dumnezeu/sa ne caim) daca vrem sa nu ajungem in iad!
Aceasta este parerea mea si este adevarata conform Bibliei si conform marturiilor spuse de persoanele care au fost in moarte clinica. Prin ea nu vreau sa influentez pe nimeni intr-un anumit fel, insa vreau sa atrag un semnal de atentie ca iadul exista, e real si multi sunt cei ce ajung pe calea pierzaniei.

| 1Me9 a răspuns:

Hmmm, nu! Exista energii negative ( celebrul,, satana" sau,, dracu", la babe ) si pozitive ( Dumnezeu ).Nu cred ca exista nici raiul, nici iadul.Sunt doar niste mituri care au devenit o obisnuinta printre noi, fiind spuse de batrani tuturor, toti copiii cand sunt mici stand cu frica de faptul ca daca au gresit ceva, ajung intr-un loc rau (numit iad) si altele.
Eu cred ca exista atat Dumnezeu, cat si Satana dar nu sub forma fizica, ci ca o energie.Te-am salutat

| Mașka98 a răspuns:

Biblia vorbeste in repetate randuri ca Dumnezeu este iubire (1 Ioan 4:8). Ar putea un tata iubitor sa-si chinuie copiii?
Biblia nu spune nimic despre iad, chinuri in foc etc. ci spune "tarana esti si in tarana te vei intoarce"(Geneza 3:19).

| CrazyGirll a răspuns:

Eu una cred că e o minciună spusă din generație în generație.Adică,nu mi se pare realist să mori și să ajungi într-un loc în care să amesteci la cazan alți oameni laughing) poate că există..cine ajunge primul să ne spună și nouă.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Pai daca tu crezi ca exista, exista pentru tine. Daca nu, nu. Chiar daca exista cu adevarat tu il vei crede inexistent. Eu tind sa cred ca nu exista. Ca este doar un concept creat de oameni, pentru a fi bun ca sa nu ajunga in iad. Pentru ca oamenii au nevoie de un imbold pentru a fi buni. Au nevoie de ceva care sa ii faca sa creada ca daca fac bine, o fac pentru ei. Pentru ca suntem egoisti si nu vrem sa facem nimic decat daca stim ca ne ajuta pe noi, majoritatea.
Sper ca textul e inteligibil.
Si sper ca opinia mea te-a ajutat intr-un fel sau altul.

| Cuțu2 a răspuns:

Pai nu stiu. Dar stiu ca lucrurile rele se patesc si mereu vor exista consecinte. Nu il pot numi "iad" dar daca exista "rai" atunci... idea este ca nu stiu daca te temi te a ajunge in asa presupusul "iad" sau esti doar curios... singurul lucru pe care il putem face e sa asteptam.
P.s.=daca ajung in iad te sun sa iti spun cum e.

| BiancaMatcu a răspuns:

Exista.
Cred

| Dragomir_Iulyan_1996 a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti spuna sigur.

| Simy1992 a răspuns:

Nu te mai gandii la chestiile astea si nu mai cere informatiile altora, legate de mituri create de mintea omului de alungul timpului.
Traieste-ti viata.
Din punctul meu de vedere, NU.
Nu exista nici iad, nici rai.
Toate aceste mituri legate de locuri sfinte si zeitati, au fost create de mintea omului pentru a profita de pe urma lor.