| suzi898 a întrebat:

Am o intrebare sau mai multe pentru penticostali:
De cate ori ati fost muscati de serpii veninosi?
Nu va este frica sa dansati cu ei in mana fara protectie?
De ce daca sunteti muscati de serpii veninosi in timpul ritualului nu aveti voie sa mergeti la medic?
Am vazut pe Discovery ca penticostalii nu au voie sa mearga la doctor daca sunt muscati de serpi in timpul ritualului.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Suntem muscati in fiecare zi de serpii veninosi, dar nu au nici o putere ca sa strice credinta noastra autentica in Dumnezeu. Adevaratii credinciosi nu mai traiesc in chefuri si in desfrau, ci prin viata lor cinstesc pe Dumnezeu, nu mai traiesc pentru placerea lor ci pentru Dumnezeu. Vezi ca am dreptate in primele raspunsuri. Din pacate, ei se insala singuri crezand ca daca se numesc ortodocsi este suficient, ei nu mai trebuie sa asculte porunca lui Dumnezeu care ne spune sa ne iubim unii pe altii. Poti sa vezi si aici: http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| suzi898 explică (pentru EmaS):

"Suntem muscati in fiecare zi de serpii veninosi, dar nu au nici o putere ca sa strice credinta noastra autentica in Dumnezeu."
Si pana acum nu v-a fost taiat nici-o mana sau vreun deget din cauza muscaturilor? De ce nu aveti voie sa mergeti la medic? A murit pana acum cineva muscat de sarpe?

| MMihai a răspuns:

Discovery,== ăștia mai fac și prostii==în sensul că mint telespectatorii.

| Raniia a răspuns:

Mai ce-ti mai place sa te afirmi.Pentru ca ai vazut niste biserici razlete gata si generalizezi.E cam stupid sa generalizezi, nu crezi?
Sau mai bine''oamenilor le place sa se minta pentru ca este in gena lor''.

| doctorandus a răspuns:

Nu era vorba de penticostali in general, ci de Appalachian Snake Handlers, niste biserici penticostale razlete, minoritare si extremiste. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Snake_handling

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Eu credeam ca foloseste o figura de stil. Bine ca ai pus linckul. Iti dai seama ca la noi nu se practica asa ceva.

| suzi898 explică (pentru doctorandus):

Nu ii adevarat, se practica si in Romania, citeste raspunsul doamnei Emas te rog.

| EmaS a răspuns (pentru suzi898):

Vezi ce se intampla daca bei cerneala? Nu faci diferenta intre o metafora si ceva real!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu-s veninosi cred, sunt de plastic

| dragos9234 a răspuns:

Si Crestinii la fel