| MarijuanaFanNr1 a întrebat:

Am o intrebare sunt baiat am 13 ani si am fumat si am zis doamne jur ca no mai fac nu e prima oara cum imi pot cere iertare ca am facut-o am fumat iar? ce pot pati ajutor n-am vrut dar ispita ma dobandit sunt un netrebnic

Răspuns Câştigător
| marinelpop a răspuns:

*** g03 8/4 pag. 7 Cum vă puteţi ocroti copiii ***
Ajutor pentru cei ce vor să se lase de droguri
Eşti un tânăr care vrea să se elibereze din sclavia drogurilor? În acest caz îţi vei da seama că citirea Bibliei şi aplicarea celor citite îţi pot fi de folos în eforturile tale de a te vindeca. S-ar putea să-ţi fie foarte util să citeşti cartea Psalmilor, deoarece ea dă glas multor trăiri chinuitoare prin care, probabil, treci acum. Îţi poate fi de ajutor şi să te rogi sincer lui Dumnezeu, dezvăluindu-i gândurile tale cele mai intime (Filipeni 4:6, 7). Vei începe să simţi că el se îngrijeşte cu adevărat de tine şi că vrea să reuşeşti. Însă Dumnezeu nu obligă pe nimeni să acţioneze împotriva propriei voinţe; de aceea este esenţial ca să doreşti cu adevărat să te eliberezi din sclavia drogurilor. Psalmistul David, care a simţit deseori sprijinul lui Dumnezeu, a spus: „Am aşteptat cu răbdare pe DOMNUL şi El s-a plecat spre mine, mi-a ascultat strigătele. M-a scos din groapa distrugerii, din fundul mocirlei; mi-a pus picioarele pe stâncă şi mi-a întărit paşii" (Psalmul 40:1, 2). Şi azi Dumnezeu îi sprijină pe cei care doresc să se elibereze de obiceiurile lor rele şi să-i servească.

32 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te spovedesti si-i ceri Canon preotului

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cei ala conon?

| Thunderstruck a răspuns:

Te sinucizi si te iarta 'mnezau.

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru Thunderstruck):

Eu nu-s distrus ca tine

| Thunderstruck a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

Si ziceai ca esti crestin?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

Canon nu conon, stie preotul, niste rugaciuni, niste matanii, o milostenie etc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

Canonul e ca un fel de pedeapsa care ti-o da preotul in funtie de pacatele tale.Dar nu-l ceri. pentru ca preotul stie ce trebuie sa faca.

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru Fatamuntilor):

Ok si ai cum ai spun ca am jurat?

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru Thunderstruck):

Daca vorbesti asa macar nu intra la religie pentru ca eu cer ajutor si niste oameni fara sentimente ca tine isi bate joc

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru marinelpop):

Iti multumesc este un raspuns care m-a facut sa inteleg ca trebuie sa fim buni si sa nu facem lucrul diavolesc si sa cadem in spita si trebuie sa ne rugam pentru a ne intari cu puterea credintei putem face multe

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru Thunderstruck):

Si app nu ze zice mnezau si Dumnezeu ca nu-i bine sati bati joc de Domnu

| marinelpop a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

Sper să apreciezi următotul material...
*** yp1 cap. 35 Cum pot să mă las de droguri? ***
Capitolul 35
Cum pot să mă las de droguri?
EŞTI cumva dependent de droguri? Probabil ştii că drogurile îţi afectează mintea şi corpul. Poate chiar ai încercat să te laşi de ele, dar ai recidivat. Dacă aşa stau lucrurile, nu dispera. Alţii au reuşit să renunţe la droguri, deci şi tu poţi! Observă în continuare cum au reuşit să se lase de droguri trei persoane din medii foarte diferite.
NUME Marta
MEDIUL DIN CARE PROVIN Când m-am născut, mama nu era căsătorită. De aceea, eu şi sora mea am crescut fără tată. Pe la 12 ani am început să merg la discotecă împreună cu o mătuşă căreia îi plăcea mult să danseze. Eram foarte sociabilă şi, nu după mult timp, m-am împrietenit cu persoane care aveau o conduită greşită. La 13 ani luam deja droguri, inclusiv cocaină. Îmi plăcea ce simţeam, dar, după un timp, am început să am halucinaţii şi mi-era frică de orice. Iar când efectele drogurilor dispăreau, mă gândeam numai la sinucidere. Voiam să renunţ la ele, dar n-aveam puterea necesară.
CUM M-AM LĂSAT DE DROGURI Am început să mă gândesc la Dumnezeu şi chiar am mers de câteva ori la biserică. Cu toate acestea, mă simţeam şi mai deprimată. La 18 ani m-am mutat cu prietenul meu şi am născut un băiat. Întrucât acum aveam un copil, doream şi mai mult să-mi schimb modul de viaţă. O fostă prietenă s-a mutat vizavi de casa în care locuiam. Când m-a vizitat şi m-a întrebat cum o duceam, mi-am vărsat inima în faţa ei. Mi-a spus că devenise Martoră a lui Iehova şi s-a oferit să studieze Biblia cu mine, iar eu am acceptat.
Am aflat că stilul meu de viaţă nu-i era plăcut lui Dumnezeu şi că trebuia să mă las de droguri şi de fumat. Dar drogurile aveau o influenţă puternică asupra mea. În fiecare zi îl imploram de multe ori pe Iehova să mă ajute să renunţ la obiceiurile mele rele. Voiam să-i fiu plăcută (Proverbele 27:11). La şase luni după ce am început să studiez Biblia şi să asist la întrunirile Martorilor lui Iehova, am reuşit să mă las de droguri. Acum viaţa mea are sens. Nu mai sunt tot timpul deprimată. Am cunoscut un bărbat minunat, care îmi împărtăşeşte convingerile, şi ne-am căsătorit. Îmi cresc fiul potrivit normelor biblice. Îi sunt foarte recunoscătoare lui Iehova pentru că mi-a ascultat rugăciunile şi m-a ajutat!
NUME Marcio
MEDIUL DIN CARE PROVIN Am crescut într-o suburbie a lui Santo André, un oraş cu o populaţie mare din statul São Paulo (Brazilia). Am început să fumez, să mă droghez şi să fur încă de mic. Câţiva prieteni se ocupau cu furtul de maşini şi făceau trafic de droguri. Unul dintre ei le dădea tinerilor din zona noastră droguri gratis. Odată ce deveneau dependenţi, aceştia cumpărau drogurile de la el.
Poliţia patrula mereu în zona în care locuiam. Am fost arestat de câteva ori pentru infracţiuni minore şi o dată sub acuzaţia de trafic de droguri. De multe ori ascundeam în casă armele şi bunurile furate de o bandă.
Oamenilor le era frică de mine. Aveam ochii injectaţi şi rareori zâmbeam. De fapt, aveam mereu o expresie fioroasă. Mi se spunea Tufão (Taifun), deoarece provocam probleme oriunde mergeam. De asemenea, consumam alcool în exces şi duceam o viaţă imorală. Mulţi dintre prietenii mei au murit sau au ajuns la închisoare. Eram atât de deprimat încât am legat o frânghie de creanga unui copac şi am încercat să mă spânzur.
CUM M-AM LĂSAT DE DROGURI L-am rugat pe Dumnezeu să mă ajute. În cele din urmă, i-am întâlnit pe Martorii lui Iehova şi am început să studiez Biblia. Am aflat că Dumnezeu are un nume, Iehova, că se interesează de oameni şi că îi ajută pe cei care se străduiesc să trăiască potrivit normelor sale (Psalmul 83:18; 1 Petru 5:6, 7). Trebuia să fac o mulţime de schimbări. Unul dintre cele mai dificile lucruri a fost să învăţ să zâmbesc.
Am continuat să mă rog lui Iehova pentru ajutor şi am aplicat sfaturile Bibliei. Am rupt orice legătură cu foştii mei „camarazi" şi nu am mai mers prin baruri. Mi-am făcut prieteni dintre cei care trăiau potrivit normelor divine. A fost o luptă grea, dar acum nu mai fur şi nu mai provoc niciun fel de probleme. În plus, de peste zece ani nu mai consum droguri.
NUME Craig
MEDIUL DIN CARE PROVIN Am crescut la o fermă din Australia de Sud. Tatăl meu era alcoolic, iar mama a divorţat de el când aveam opt ani. Apoi s-a recăsătorit şi am locuit cu ea până la 17 ani. Atunci am învăţat să tund oi şi m-am alăturat celor care făceau asta, mergând din loc în loc în căutare de lucru. Am început să iau tot felul de droguri şi să beau în exces. Mi-am lăsat părul lung, l-am dat cu ceară şi l-am împletit în codiţe, pe care apoi le-am prins cu mărgele. Am devenit invidios, violent şi irascibil. Am ajuns de multe ori la închisoare.
În cele din urmă, m-am mutat într-un orăşel din Australia de Vest şi am locuit cu prietena mea, care era barmaniţă la hotelul din zonă. Amândoi fumam şi beam. În plus, aveam propria cultură de marijuana.
CUM M-AM LĂSAT DE DROGURI Tocmai strânseserăm recolta de marijuana când la uşa casei noastre dărăpănate au bătut Martorii lui Iehova. Nu am acceptat imediat ce au spus ei. Cu trecerea timpului, m-am convins că ceea ce spune Biblia este adevărat. Apoi, încetul cu încetul, am reuşit să-mi rezolv toate problemele.
Peste puţin timp mi-am dat seama că trebuia să renunţ la marijuana. Ce avea să însemne asta? Făcusem multe eforturi pentru a cultiva marijuana, aşa că iniţial am vrut s-o dau cuiva. Dar am ajuns la concluzia că nu era o soluţie bună şi am distrus-o. Ceea ce m-a ajutat mult în lupta cu drogurile şi cu alcoolul a fost rugăciunea. I-am cerut lui Dumnezeu spiritul sfânt pentru a putea să câştig această luptă. De asemenea, am rupt orice legătură cu cei care mă îndemnau să-mi reiau vechile obiceiuri. Pe măsură ce învăţam principiile biblice şi le aplicam în viaţă, dobândeam echilibrul afectiv de care aveam nevoie pentru a-mi corecta unele defecte de personalitate. Prietena mea a început şi ea să studieze Biblia, schimbându-şi obiceiurile şi stilul de viaţă. Apoi ne-am căsătorit. De 21 de ani avem o sănătate mai bună. În plus, am fost binecuvântaţi cu doi copii care ne aduc multă bucurie. Mă gândesc cu groază cum ar fi fost viaţa mea dacă Iehova nu m-ar fi ajutat să-mi schimb stilul de viaţă.
VERSET-CHEIE
„Iehova este forţa şi puterea mea." (Isaia 12:2)
SFAT
Dacă în trecut ai consumat droguri, evită pe cât posibil persoanele, locurile şi lucrurile care au legătură cu vechiul tău obicei. Cercetările arată că e suficient să le vezi pentru a se trezi în tine dorinţa de a te droga.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Drogurile pot modifica structura şi funcţiile creierului.
PLAN DE ACŢIUNE
Dacă recidivez, voi ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

DEPINDE de duvonic.IN MOD NORMAL este dispus sa ierte si apoi sa pedepsesca.IAR pedeapsa e menita sa-ti dea de gandit asupra faptelor tale.Da ii spui ca ai jurat, dar ca si asta e pacat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce sfat e asta? Tu ai citit ce ai scris?

| WhiteLife a răspuns:

Pai roaga-te.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este un raspuns dat pe masura intrebarii.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

Nici de Sfanta Gramatica nu e bine sa-ti bati joc.

| GRs a răspuns (pentru MarijuanaFanNr1):

"Eu nu-s distrus ca tine"
Daca ai avea alt nume de utilizator, si alt avatar poate te-ar crede cineva, plus ca ai doar 13 ani. Nu-ti lasa de gandit cine-i dustrusul aici?

| dracu14 a răspuns:

Treci la rastafari, jah incurajeaza ganja

| Zenit313 a răspuns:

Nu lua sfaturi de la nefumatori...

Arunca tigarile si gata! happy

| n0matterman a răspuns:

Priceless.

| danay72 a răspuns:

In primul rand esti de apreciat ca esti sincer, iar Dumnezeu se bucura cand observa astfel de perosane.Incearca sa-i spui sincer ca vrei sa invingi acest viciu si vei vedea ca te va ajuta.Pe situl www.jw.org vei gasi la sectiunea adolescenti, multe articole interesante.

Răspuns utilizator avertizat
| MarijuanaFanNr1 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

laughing))))))))

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru dracu14):

Imi place rastafari muzica

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru danay72):

Mersi

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru GRs):

Eu n-am zis ca esti distrus dar faza e ca te simti

| Doxologie a răspuns:

Ai putea merge la un preot, sa iti gasesti un duhovnic iar cu spovedanie ti se va ierta sigur pacatul

Răspuns utilizator avertizat
| Almássy a răspuns:

rolling on the floor ce pacat mare rolling on the floor lasa bre ca nu-i nimica scrie in biblie ori ti-a zis cineva ca e pacat?rolling on the floor