| CLDaraBomMinzy a întrebat:

Am o intrebare:voi ce parere aveti despre Halloween? Adica voi credeti ca e ok sa sarbatoresti diavolii?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tu crezi ca halloween-ul se mai sarbatoreste cu o anumita mentalitate divina? Poate 1%.In rest, totul tine de moda si bombonele...

| CLDaraBomMinzy explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Intr-adevar, si eu merg la halloween doar ca sa ma costumez in Psy si sa dansez Gangam Style!

| Roses a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Te contrazic. Cauta pe wikipedia, ce inseamna Halloween. Mai pe la sfarsitul articolului da un citat. "Parintele" Satanismului spunea ca Halloween-ul este cea mai importanta sarbatoare pentru satanisti. Nu tine numai de bomboane si alte flecarii.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Roses):

Da! Si eu am spus ca nu se mai sarbatoreste cu o mentalitate divina! Ce n-ai inteles?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Normal ca este o sarbatoare pagana. Nu are nimic de-a face cu crestinismul. Aceasta sarbatoare a ajuns in America la inceputul secolului al XIX-lea, odata cu imigrantii irlandezi. Americanii au preluat aceasta sarbatoare treptat, abia in 1846, cand un nou val de imigranti irlandezi a sosit in America, iar obiceiurile de Halloween au devenit tot mai populare.

Una dintre povestile celtice spune ca in aceasta zi sufletele celor morti se intorc si cauta corpul in care vor sa traiasca in anul urmator. Pentru celti aceasta zi simbolizeaza inceputul unui an nou care reprezinta o trecere de la,, sezonul soarelui" la,, sezonul intunericului si frigului". In timpul acestei nopti, sunt suspendate toate legile care guverneaza spatiul si timpul si spiritele pot intra in contact cu cei vii. Aceasta noapte mai este numita si Samhain, dupa numele zeului mortii.In aceasta noapte in case focul era stins pentru ca ele sa fie reci si intunecoase, iar oamenii se imbracau cat mai inspaimantator pentru a alunga spiritele.

| Zenicide a răspuns:

Are la fel de mult sens ca celelalte sarbatori laughing

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista asa ceva, dar ca disctractie de ce nu?

| Kabuto79 a răspuns:

Halloween este o zi frumoasa pentru mine eu ma simt bine de halloween este ziua in care spiritele au dreptul sa vina pe pamant din cate am auzit

| IMINENT a răspuns:

What?
Adica aia se imbraca in ingerasi ca sa-l sarbatoreasca pe dracu?

| Ad1tza a răspuns:

Uita-te pe wikpedia

| dany248y a răspuns:

HALLOWEENUL ESTE UN OBICEI PAGAN. APROPO:EMASs nu este niciun spirit, demoni fantome nici nu exista doar demoni.aceasta sarbatoare nu este placuta inaintea domnului