| CannbalCorpse a întrebat:

Am o mare dilemă, nu înţeleg de ce majoritatea oamenilor care au avut o problemă grea medicală şi erau să moara îi mulţumesc lui Dumnezeu, mi se pare o mare prostie.
Adică in loc sa mulţumeşti dctorilor si să te bucuri că au avut aparatele necesare pentru a te ţine in viaţă uni mai au curaj sa comenteze că Dumnezeu i.a salvat.
Sincer daca aş fi in locul medicilor, aş deconecta persoana respectivă de la aparat şi i.aş zice "Dumnezeu să te salveze şi acum" ştiu că e putin exagerat ce am zis dar ăsta e adevărul.
Voi ce părere aveti?

70 răspunsuri:
| AdrianS a răspuns:

Pai poate multumesc si la doctor; a multumii la Dumnezeu pentru toate lucrurile bune din viata nu cred ca constitue o problema.

| FreakyChucky a răspuns:

Pai medicii nu au inteligenta prin propriile lor puteri, Dumnezeu le-o da.esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile.in fine...
daca aproape toata populatia pamantului crede in Dumnezeu [sau altii:Mohamed, Buda etc] tu esti mai diferit si crezi ca nu exista nu?
e ca si cum ceasul tau ar fi dereglat, ai intra intr-o camera cu 100 de ceasuri pe perete, toate ar arata ora 12:00 si unul singur ar arata 13:00, tu dupa care ti-ai fixa ceasul?
intrebarea asta mi se pare aberanta.

| andreismiley1983 a răspuns:

Unii cred ca dzeu e perfect si ca nu face greseli dar ei nu isi dau seama ca deja o facut f multe greseli de exemplu cand i-o creat pe adam si eva el deja stia ca o sa-i greseasca si ca nu o sa-l asculta atunci de ce i-o mai pus la incercare daca el stia deja ce se va intampla si inca o greseala grava a facut-o cand e creat ingerii pentru ca se spune ca ingerii sunt puri si ca is perfect atunci de ce lucifer s-a intors impotriva lui dzeu daca dzeu nu face greseli? ......si sa-ti raspund si la intrebarea ta. Oamenii adica unii cred ca exista dzeu pentru ca cred in el nu stiu cum sa explic mai bine dar ei au ideea aia tampita in cap ca dzeu exista si ei cred ca el face miracole. Daca ar exista dzeu si daca ne iubea cum spune biblia nu mai lasa copii sa se nasca cu cancer pentru ca noi suntem fii lui si ne iubestelaughing daca ne iubeste de ce mai lasa sa se nasca copii cu cancer si ar putea sa ia tot rauu de pe pamant si toata ura pentru ca asa cum spune si biblia este a tot puterniculhappy si iata cum dzeu nu exista

| mihaitaLGP a răspuns:

Corect.

Foarte adevarat.

In concluzie credinciosilor, data viitoare cand o sa aveti probleme de sanatate mergeti la biserica si nu la spital.

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

Nu am nevoie de raspunsuri de la oamenii indoctrinati şi nu nu sunt atee.In primul rand sunt fata. :d

| CannbalCorpse explică (pentru mihaitaLGP):

Adevărat!

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

Data viitoare cand o sa iti vina rau tie sau familiei tale du.te la biserica sa nu te duci la spital.
Si faza cu ceasurile e bine sa fii diferit! big grin

| CannbalCorpse explică (pentru andreismiley1983):

Adevărat. Mă bucur că sunt oamenii care mai gandesc in zilele de azi.

| FreakyChucky a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Treaba ta, parerea ta big grin
eu doar ti-am zis opinia mea.
poonct
An nou fericit

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

An nou fericit sanatate si tot ce iti doresti!
Apropo se scrie punct...

| Mădă0611 a răspuns:

Hai, mai, nu stii ca boala e urmare fireasca a pacatului, deci o meriti, dar dumnezeu ca e atotputernic nu te poate vindeca direct, nici dupa ce te-ai prins ca esti pacatos (1), si le da inteligenta oamenilor ca sa faca anumite aparate pe care sa le foloseasca doctorii, asta dupa ce tot dumnezeu le da inteligenta necesara?

(1) in multe cazuri, autosugestia negativa aduce boala, mustrari de constiinta ca nu esti cum te vrea doamne doamne...

| C0nstantin a răspuns (pentru FreakyChucky):

"esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile" Si cu asta ai demonstrat cat de "open-minded" esti. Traiasca indoctrinarea!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru FreakyChucky):

Toata populatia pamantului crede in zei?

http://imageshack.us/photo/my-images/543/32383369688123115680442.jpg/

Dupa cum vezi toate tarile dezvoltate nu prea cred in zei.
Iar numarul ateilor creste pe zi ce trece.
Pentru ca dovezile ca anumite divinitati exista sunt insuficente.
Iar cele care exista sunt penibile.

Iar partea cu toata populatia are o religie in zei ma amuza teribil.

Tocmai ti-ai demonstrat singur ca religia e strict geografie si nu exista zei.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Dacă eşti asa de bine documentata, ce are Dumnezeu cu bieti copii care se nasc cu cate 2 capete la un singur corp, care nu aud, nu o sa poata vedea, au cancer*Copii nu au facut nimic.Şi să şti că nu aştept raspuns ca ai ca dumnezeu i.a pedepsit pentru relele parintilor.
happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Ce pe treaba esti ca nu observi cand cineva raspunde la misto. laughing
Pentru dumnezeu scris cu d mic, un crestin o sa aiba de facut 100 de metanii (inchinaciuni), dat 100 de lei la biserica, pupat 10 icoane, sau 100 daca gaseste, si cel putin un os sfant laughing Si daca mai spun si de autosugestie, iadul ii mananca.

Autosugestia e credinta, autoconvingere, inconstienta si involuntara, un fel de medicament placebo, doar gandul ca te vindeca o sa te vindece. Nu stiu cum sa iti explic sa intelegi. De exemplu, da-i unui crestin care se simte rau apa de la robinet si spune-i ca e sfintita, o sa se simta mai bine laughing

Copiii nu au facut nimic, dar poate au facut parintii, si nu ma refer la pacate si pedeaspsa divina, ma refer la neglijenta.

| Alphawolf a răspuns (pentru FreakyChucky):

Tu esti cea pentru care gandeste turma in locul tau. Daca majoritatea ceasurilor indica ora 12.00, dupa logica ta ora 12.00 este ora corecta!? Logica ta este jalnica.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Cu un gram de ratiune realizezi ca nu ai experienta sa intelegi toate nivelurile de existenta care coexista simultan dupa cum mentionezi si tu.

In momentul de fata in Africa se moare de foame.

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/443/20819336396247368824519.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/831/91573912561509588774483.jpg/

Si mai auzi pe la televizor un ipocrit ca patriarhul Daniel care vorbeste din scaunul lui de aur cum se roaga el pentru cei saraci.

http://imageshack.us/photo/my-images/217/42092536094710398978211.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/694/20630836105598064556110.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/19/69475382289768522182132.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/16/38559636592801682502447.jpg/

| FreakyChucky a răspuns (pentru Alphawolf):

A fost un exemplu banal care mi-a venit in 5 secunde de gandire.si lasa tu logica mea si vezi-ti de a ta.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

În primul rând eu n+am chef de miştouri, mi-am dat seama că nu eşti in stare să răspunsuri a o intrebare şi că acoleşti cat mai posibil, auzi la tine pedeapsa divina, neglijarea pai daca l.au neglijat pana la urma Gizăz trebuie să le facă ceva parintilor nu copiiilor!
Nu-mi pasă mie ce cred oamenii indoctrinati.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai sunt unii doctori indoctrinati care cred ca Dumnezeu le-a dat puterea de a-i vindeca pe bolnavi.Neah,asta cum ti se mai pare?

| CannbalCorpse explică (pentru mihaitaLGP):

Adevărat de ce Dumnezeu ne.ar ajuta pe noi si nu pe copii din Africa.
In legatură cu Daniel, ala care vroia sa construiasca nu stiu ce Biserica de 400 milioane de euro, mi se pare o prostie, in loc sa faci spitale, scoli, azile de batrani etc, noi facem biserici. Plus ca astia de la biserica romana vor sa ajute enoriasi, da cand ii suna au taxa la apel un euro sau ceva de genu minutu.

| CannbalCorpse explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu toti doctorii sunt indoctrinati si nu Dumnezeu le.a dat puterea de ai vindeca pe oamenii si scoala si ambitia lor de a invata.

| tasmania a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Asta nu inseamna ca tarile dezvoltate nu simt lipsa divinului in viata lor. Oricum, multi dintre ei sunt doar niste robotei care alearga sa implineasca target-ul si sa-si ia salariul, iar de viata isi mai aduc aminte doar la vreo fiesta, la vreun Oktoberfest sau in concediul din august. Asta in cazul in care nu ajung, sarmanii, la suicid.
Crezi ca aceea se numeste viata? Nu e decat un "Carpe diem!" bazat pe umplerea burtii. Si pe imbogatirea bancherilor (dar asta este o alta poveste).

| 3xfemeie a răspuns:

Ai intalnit vreun medic suparat din cauza asta?

| CannbalCorpse explică (pentru 3xfemeie):

Da.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Era doar ironic. Ce incearca sa-ti explice este ca credinta in zei e procesul cauzat de subconstient.

Idei bine plantate la varste fragede cand nu exista discernamant si capacitate de intelegere de catre persoanele din jur sau diverse teorii religioase.
Atunci zeii ajung sa existe intr-o mai mare sau mai mica masura.
Depinde cat de prielnic este mediul de viata sau mesajul plantat in subconstient.

Absenta inteligentei si ratiunii face ca mesajul sa fie si mai bine asimilat.
Cu cat esti mai prost cu atat crezi mai bine si mai intens in morti inviati si zei creatori.

| Calininio a răspuns (pentru FreakyChucky):

Nenorocita esti tu pentru ca spui despre noi ca suntem nenorociti! Sa-ti fie rusine. Majoritatea pamantului este in general needucata, iar cu Buda te-ai cam "fript" pentru ca daca aveai macar putina cultura generala stiai ca Buda nu reprezinta un Dumnezeu omnistient, omnipotent, omniprezent si atotcreator la care se inchina, ci se refera la oameni ce capata o asa-zisa iluminare. Analogia cu ceasurile ce sa vezi, e proasta. Pentru ca nu sunt toate"setate" la ora 12. Unul e setat la 11:25, altul la 3:50, altul la 2:08. Si mi-as fixa ceasul dupa cel care vad ca e mai calitativ, si stiu ca functioneaza mai bine.

| Calininio a răspuns (pentru FreakyChucky):

Sunt de acord cu parerea ta. Daca as fi doctor probabil ca nu l-as scoate de la aparate doar cat sa-l sperii si sa-l fac sa-si dea seama ca nu e totul asa cum crede. Dar ca presupus doctor, as fi destul de intelept cat sa-l las pe om sa multumeasca cui vrea, mai ales ca a trecut prin momente grele ( din moment ce a ajuns la mine, iar eu i-am salvat viata ).

| danay72 a răspuns:

E adevarat ca medicii il ajuta pe un om, dar e frumos ca multi dintre medici spun ca Dumnezeu e cel care i-a ajutat sa-si revina si ii atribuie lui Dumnezeu meritul pentru reusita.

| Zenicide a răspuns (pentru FreakyChucky):

Mi se pare ca ai raspuns in timp ce ai un tab deschis cu Vampire Diaries. Zic asta pentru ca l-ai pus pe Buda in aceeasi oala cu Dumnezeu. Buda nu a fost un zeu, si nici nu a promovat existenta unei divinitati ca profetii.