| syjey a întrebat:

Am o nedumerire.
De ce la ortodocsi inca de la nastere suntem botezati?(fara voia, acceptul nostru) Eu stiam ca Iisus a fost botezat de catre Ioan Botezatorul in jurul varstei de 30 ani, nu?

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Profetiile Mesianice: Ce sunt ele? Profetiile mesianice sunt o colectie de peste 100 de predictii (o estimare medie) din Vechiul Testament despre venirea lui Mesia din poporul evreu. Aceste predictii au fost scrise de numerosi autori in diferite carti, timp de aproximativ 1000 de ani. Profetiile mesianice sunt atat de spectaculoase astazi, deoarece odata cu descoperirea Manuscriselor de la Marea Moarta si veridicitatea versiunii Septuaginta a Vechiului Testament (ambele fiind dovedite ca au fost scrise inainte de vremea in care Isus a umblat pe pamant), putem fi siguri ca ele nu sunt o "conspiratie" post factum. Profetiile Mesianice: Implinite de Isus Hristos. Profetiile mesianice au fost implinite de Mesia, Isus Hristos. Desi multi evrei nu L-au acceptat pe Isus ca Mesia al lor, multi au facut-o, devenind astfel secta iudaica cunoscuta mai tarziu cu numele de crestini. Crestinismul, bazat in parte pe spectaculoasa implinire a profetiei istorice, s-a raspandit rapid in intregul imperiu roman din secolul I. Analizeaza singur profetiile si calculeaza probabilitatea ca un om sa implineasca doar cateva dintre cele mai specifice si vei ramane uimit. "Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi" (Luca 24:44) Versetele din Vechiul Testament sunt profetia, iar versetele din Noul Testament descriu implinirea lor. Verificati-le singuri pe toate! Nascut din fecioara (Isaia 7:14; Matei 1:21-23) Urmasul lui Avraam (Geneza 12:1-3; 22:18; Matei 1:1; Galateni 3:16) Din semintia lui Iuda (Geneza 49:10; Luca 3 :23, 33, Evrei 7 :14) Din casa lui David (2 Samuel 7:12-16; Matei 1:1) Nascut in Betleem (Mica 5:2; Matei 2:1; Luca 2:4-7) Chemat din Egipt (Osea 11:1; Matei 2:14-15 Omorarea pruncilor de catre Irod (Ieremia 31:15; Matei 2:16-18) Uns de Duhul Sfant (Isaia 11:2, Matei 3:16-17) Vestit de mesagerul Domnului (Ioan Botezatorul) (Isaia 40:3-5; Maleahi 3:1; Matei 3:1-3) Va face minuni (Isaia 35:5-6; Matei 9:35) Va propovadui Evanghelia (Isaia 61:1; Luca 4:14-21) Va sluji in Galilea (Isaia 9:1; Matei 4:12-16) Va curati templul (Maleahi 3:1; Matei 21:12-13) Se va prezenta mai intai ca Rege la 173.880 de zile de la decretul pentru recunostruirea Ierusalimului (Daniel 9:25; Matei 21:4-11) Va intra in Ierusalim ca un rege calare pe un magar (Zaharia 9:9; Matei 21:4-9)

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Botezul este de folos,dar numai botezul in sine,nu ne da mantuirea. Daca nu traiesti dupa principiile lui Dumnezeu si nu faci voia Lui in viata ta, nu ai o relatie personala cu Domnul Isus, este in zadar.

| EmaS a răspuns:

Nu sunt decat doua cai.Calea care duce in cer si calea care duce in iad.Ori cu Dumnezeu, ori cu satana.

| EmaS a răspuns:

Scrie in Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Biblia este Cartea Cartilor, Cuvantul lui Dumnezeu.Ea contine multe profetii care s-au implinit, si multe care urmeaza sa se implineasca.

| MMihai a răspuns:

Așa este la creștinii ortodoxi.

| KlaraWeiss a răspuns:

Botezul Sfantului Ioan Botezatorul era un indemn la curatire, la pocainta. Ce spunea Sfantul Ioan? "Eu va botez cu apa () dar Acela ce vine dupa mine va va boteza cu Duh Sfant si foc". "Mai târziu, si sfântul apostol Pavel, întâlnind în calea sa pe unii care primiseră botezul lui Ioan, i-a întrebat: «Primit-ati voi Duhul Sfânt când ati crezut? lar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit, dacă este Duh Sfânt. Si el a zis : Deci în ce v-ati botezat? Ei au zis: In botezul lui Ioan. Iar Pavel a zis : Ioan a botezat cu botezul pocăintei, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică in Iisus Hristos. Si auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus» (Fapte XIX, 1—5), adică au primit Botezul crestin." Apoi, ce inseamna Botezul ca Taina a Bisericii? Iertarea pacatului stramosesc. Inca de la inceputurile crestinismului se obisnuia botezul copiilor mici (bebelusilor). Sfantul Ciprian (200-258) a spus in aceasta privinta la Sinodul convocat pentru a dezbate botezul copiilor : "Sa judecam mai degraba ca mila si harul lui Dumnezeu nu trebuie refuzat nimanui dintre cei nascuti de om ()nimeni nu trebuie impiedicat sa dobandeasca harul prin acea lege care a fost deja poruncita, iar acea taiere imprejur duhovniceasca (adica botezul) nu trebuie sa fie impiedicata, () nimeni nu trebuie sa fie impiedicat de la botez si de la harul lui Dumnezeu, care este milostiv si bun si iubitor cu toti. Iar botezul, de vreme ce trebuie respectat si pastrat in privinta tuturor, credem ca trebuie respectat chiar mai mult in privinta pruncilor si a nou-nascutilor, care tocmai din acest motiv au nevoie de ajutorul nostru si de mila lui Dumnezeu". Si copiii mici au nevoie sa se mantuiasca, de ce sa le fie refuzat acest lucru? Cu atat mai mult ca, fiind fara aparare, nestiutori, copiii au nevoie de mai multa protectie impotriva duhurilor rele. La slujba Botezului, preotul mai intai alunga orice posibila influenta ascunsa a diavolului. Apoi, la Botez ii este dat fiecarui crestin Ingerul Pazitor. Si multe, multe altele. Uite, citeste cartea asta, o sa vezi acolo mai multe. E scrisa de un parinte care a cunoscut in profunzime mai multe credinte crestine. Despre Botez vorbeste de la pag. 142 incolo, parca. http://www.scribd.com/doc/12835330/Insetand-dupa-Dumnezeu-Matthew-Gallatin. Apoi, insisi Sfintii Apostoli botezau inclusiv copiii. "Temnicerul din Filipi, auzind cuvantul lui Dumne­zeu din gura lui Pavel si Sila, s-a botezat el si toti ai lui (Fapte, 16, 33); la fel Lidia, auzind cuvantul lui Dumnezeu, s-a botezat ea "si casa ei" (Fapte, 16, 15); sfantul apostol Pavel spune ca a botezat "casa lui Ste­fana" (I Cor., 1, 16). Origen, de pilda, spune ca Biserica a primit de la sfintii apostoli traditia de a boteza copiii, iar canonul 110 al sinodului din Cartagina anatematizeaza pe cei ce resping necesitatea botezului copiilor." Si multe altele. Citeste cartea, ca e foarte interesanta.

| Rapunzell a răspuns:

Sfantul Ioan Botezatorul i-a botezat pe toti care veneau la el, indiferent de varsta, de la copii pana la batrani. Faptul ca Hristos a fost botezat la varsta de 30 de ani nu reprezinta o lege pentru noi acum. Imediat dupa botez El a inceput sa propovaduiasca si acest lucru se leaga cu faptul ca pe atunci, un barbat se putea exprima public abia dupa acea varsta. Va dati seama ca nu avea nevoie Iisus de botez, dar a facut asta pentru a se implini proorocia si pentru a ne da noua exemplu cum ca trebuie sa ne botezam.

Stim foarte bine, daca suntem crestini, ca botezul spala pacatul stramosesc. Daca am astepta sa implinim o anumita varsta am risca sa murim cu acest pacat nesters. In plus, parintii sunt datori sa le insufle copiilor lor dreapta credinta cu toate legile si invataturile sale. Cand creste, copilul devenit adult poate face ce vrea, dar botezul reprezinta increstinarea pruncului pagan ("mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin").

Sunt dese cazurie cand un prunc nou nascut, daca i se amana botezul, devine agitat si chiar s eimbolnaveste. Apoi, dupa botez, imediat se linistesc apele. Pruncul nebotezat este pagan si duhurile rele au acces nelimitat la el happy Dar la botez copilul primeste si un inger pazitor care se lupta neincetat cu vrasmasul.

| NuDauFunda a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu botezul asa timpuriu. Un om ar trebui sa aiba dreptul sa-si aleaga singur religia atunci cand are deja maturitate necesara in gandire. Dar nu, Biserica ne obliga sa fim crestini de mici. Le e teama sa nu-si piarda din adepti.

| emy a răspuns:

Daca te uiti in jurul tau si daca te gandesti cum au luat fiinta toate, inclusiv omul cu atatea organe, cu atetea substante in el, cat de "cu cap" sunt facute toate, iti dai seama ca exista o forta supranaturala care le-a facut pe toate. Sau crezi ca Universul a luata fiinta din neant? Daca crezi asta, e treaba ta. Eu nu o cred.

| emy a răspuns:

"Se numeste evolutie". Sunt de acord ca organismele evolueaza, dar la cum s-au nascut acestea(ma intreb eu)?

| emy a răspuns:

Bun, si acele organisme mici cum apar? Cum este posibil ca din unirea a doua celule, sa se formeze o alta celula?

| emy a răspuns (pentru emy):

Prima celula(la inceputul inceputului), cum a luat fiinta? Din ce?

| emy a răspuns:

Am inteles ca se dezvolta Dar cum apar?

| emy a răspuns:

Oricine(si biologii) nu o sa-mi poata explica acest lucru, decat asa: ca a fost create de Dumnezeu. "Daca intr-adevar exista o entitate ce a creat tot, e una extrem de proasta. Care nu gandeste". Bun, si din punctul tau de vedere, cam cum ar fi trebuit sa fie facute toate?

| emy a răspuns:

Omul are liberul arbitru. Cine este de vina ca omul a ales raul? Sau tie ti-ar conveni ca cineva sa te oblige sa faci cum zice el si sa nu te lase sa alegi? De ex. un parinte care il invata pe un copil de bine, iar copilul alege raul, ce poate el sa-i faca(daca copilul are 20-25 de ani, de ex.)?

| NoKidding a răspuns:

Sunt contra botezului.
1. Nu esti botezat cu voia ta.
2. Sunt nenumarate cazuri in care bebelusi inocenti mor inecati in timpul botezului(nu crezi? cauta pe google si gasesti stiri). Aceste actiuni primitive trebuiesc oprite!

| Millanteria a răspuns:

Buna. Nu mai vreau sa ma cert cu nimeni aici. Vreau doar sa zic ca eu sunt de acord cu botezul cand te nasti. De unde stii ca pana la 30 de ani nu mori? Am aflat de la un adventist ca la ei la 30 de ani se boteaza. Eu sunt multumita de religia mea.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni, caci la religie m-am mai certat cu cineva si mi-e de ajuns.
Pa, pa!

| buhuhu a răspuns:

Pentru ca asa a hotarat sfanta biserica! sa poata sa aiba cat mai multi adepti sa aiba cine plati pentru vilele si masinile preotilor

| RandyMarsh a răspuns:

Suntem botezati la nastere pentru a scapa de pacatul stramosesc, intelegi? fecioara Maria nu a pacatuit atunci cand l-a facut pe Iisus, insa parintii nostri pacatuiesc(reproducerea) si de aceea trebuie sa scapam d acest pacat prin botez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crezi ca stii de ajuns? ce stii despre botez? despre nasi? despre lepadarea de satan, despre ascultarea parintilor de catre copii, despre dragostea acestora? la ortodocsi.despre familia ortodoxa ce stii? da, a fost botezat Iisus la 30 de ani.dar a fost dus la templu la binecuvantare ca orice evreu, si a fost tinut in brate de dreptul simeon parca? cand a fost marturisit ca mantuitor al meamului omenesc.ioan boteza botezul lui. Iisus boteaza cu foc si cu duh sfant.dar la ortodocsi de botezul lacrimilor auzit-ai? care nu e mai prejos de alte botezuri.dar de alt botez in alte cinuri calugaresti, pustnicesti si cum or mai fi, cu schimbarea numelui lumesc?

| syjey explică (pentru anonim_4396):

Mai citeste odata intrebarea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit intrebarea si am raspuns intr-un mod in care sa-ti dau de inteles ca explicatia nu sta intr-un raspuns simplu ci mai documentat, iar aici ia timp ca sa insir toate despre botez.ca de dat un clik si citit oricine e in stare.

| LitaKamelya a răspuns:

Eu stiu ca daca mori nebotezat ajungi in iad, ai vazut filmul titanit? daca da atunci ai sa vezi ca pe la sfarsit boteaza copilul chiar in timpul tragediei