| Nefarius a întrebat:

Am o nelamurile privind urmatorul pasaj din "minunata" biblie si anume : Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"
Bun, deci... prima intrebare este : de ce se adreseaza Dumnezeu cu (Noi), deoarece atunci nu exista Iisus si practic nu exista nimeni mai mare in Rai decat Dumnezeu, logic, no?
A doua intrebare : De ce i-a mai creat Dumnezeu pe Adam si Eva si pe deasupra le-a mai daruit si liber arbitru ( pentru ca prin acesta este logic ca putea face ce-i taie capul ) daca ei mai apoi urmau sa guste din pomul binelui si raului si astfel sa-i devina superiori, insusi Creatorului?
A treia intrebare : Dumnezeu fiind omniscient, stia ca spun asa prea bine inainte sa-i creeze pe oameni ca acestia vor incerca sa devina asemenea Lui si totusi nu a ezitat nici o clipa si a luat hotararea de a-i crea, de ce oare a facut EL asta daca stia cei doi se vor intoarce in potriva Sa?
A patra intrebare : De ce Dumnezeu cand a auzit ca Adam si Eva vor sa fie asemenea Lui muscand din Pomul Interzis, a devenit brusc, vulnerabil? Oare nu trebuie sa fie Dumnezeu un Dumnezeu adevarat, lipsit de vulnerabilitati si chiar de frica as putea zice, pentru ca aceasta il stapanea cand a auzit ca are concurenti la tron.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus e prima persoana creată de Dumnezeu, asa cum arata Biblia in Coloseni1:15-17.

| anonimg a răspuns:

Daca vrem sa atragem oameni la Hristos, o putem face doar prin metoda Lui -prin Duhul blandetii. Altfel vom hrani si vom intari si mai mult necredinta chiar acelora care au nevoie de El.

| anonimg a răspuns:

Incerc sa-ti explic cat mai pe scurt cu putinta.
In primul rand, Dumnezeu Se bucura atunci cand ne punem intrebari de felul acesta.

1. Domnul Hristos a existat dintotdeauna. "La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
El era la inceput cu Dumnezeu.
Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El." (Ioan.1:1-3) Este vorba deci de Domnul Hristos.

2. In libertatea oferita, primi nostri parinti nu cunosteau decat binele. Ei nu cunosteau raul in aceasta libertate. La urma au fost amagiti si apoi au cunoscut notiunea de "binele si raul".

3. Aceasta intrebare este foarte buna. El a stiut ca omul va putea cadea in pacat -si la fel si ingerii. Dar pentru asta a luat masuri mai dinainte -adica planul de mantuire (jertfa de la Golgota)- a fost facut mai dinainte de a-l crea pe om.
Vezi: http://www.ebible.ro/......presie.php
O intrebare la care sa te gandesti: Daca stii ca copii tai se vor intoarce impotriva ta, le vei mai da nastere sau nu? Nu trebui sa raspunzi, ci doar sa meditezi la ea.
Majoritatea parintilor sunt inconstienti si nu-si pun intrebarea aceasta; iar cand ajung in conflict cu proprii copii, ajung sa-i blesteme si sa-i urasca chiar pana la moarte.
In dreptul omenirii, Domnul Hristos a spus: "Eu imi voi da viata pentru ei." Parintii nostri trupesti nu prea pot spune -si nici sa faca- asta atunci cand intra in conflict cu copii lor. isi dau viata pentru ei doar cat timp ii iubesc; cat nu-i mai iubesc nu mai dispusi sa o faca. Dar la Dumnezeu lucrurile nu stau asa. Ci El S-a rugat pentru cei L-au batjocorit si rastignit: "Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac!"(Luca.23:34)

4. Aici nu este vorba de vulnerabilitate. Nu Dumnezeu era pus in pericol. Adam si Eva chiar daca ar fi trait vesnic, ei nu aveau puterea ca sa-L detroneze pe Dumnezeu. Din contra, dupa cadere ei s-au ascuns de Dumnezeu.
Dumnezeu le-a impiedicat accesul la pomul vietii numai dupa caderea in pacat, si asta spre binele lor. Pentru ca ar fi un chin pentru om ca sa traiasca vesnic in aceasta lume plina de pacat si nelegiuire. Pare absurd, dar da: moartea intr-o lume plina de pacat este o binecuvantare pentru noi.
Dumnezeu este dragoste, si asa ramane, indiferent de ce simtim sau credem noi.

| xerxes1 a răspuns:

Noi pentru ca erau mai multi. Elohimi erau in jur de 200.Fiecare administra cate o particica din planeta. YHWH era mare sef peste o mana de evrei.Milcom,Astarte,Baal Zebub, Chemos erau vecini.
Evreii au compus la urgenta textele lor sfinte sub indrumarea marelui preot Ezra imediat cum s-au intors din exilul babilonian ca sa tina poporul unit.Au facut o culegere de legende adunate de pe unde au umblat.Si cum fiecare tigan isi lauda ciocanul, asa si evreii si-au laudat elohimul pana cand si altii au crezut ca YHWH este cel mai tare din parcare.
Cat de aiuriti sa fim sa cautam zei din import cand noi ii aveam deja pe ai nostri.

| AC4S4 a răspuns:

"deoarece atunci nu exista Iisus si practic nu exista nimeni mai mare in Rai decat Dumnezeu, logic, no?"
Isus este Dumnezeu. El nu a fost creat, deci exista si pe atunci. Biblia spune ca toate au fost create din El, prin El si pentru El.

Biblia trebuie citita duhovniceste, nu fireste. Nu este o carte de istorie, stiinta, filosofie, etc.

| Mclaren12 a răspuns:

1. In bibliile de mult retrase/modificate se folosea termenul Elohim pentru "Dumnezeu" si Elohim este pluralul lui Eloh parca. Daca citesti Programul Terra de Toni Victor Moldovan ai sa vezi ca biblia si coranul sunt referinte la civilizatia exraterestra care ar fi creat evreii deci "noi" inseamna ca erau mai multi extraterestri. Suna SF dar destul de interesant de vreme ce totul este analizat strict pe baza versetelor din Biblie, Coran si Cartea lui Enoh care am auzit ca la un anumit moment a fost si ea in biblie dar a fost scoasa si transformata in apocrif, motiv pentru care crestinii indoctrinati nu-i dau credibilitate. Oricare ar fi realitatea, este mult prea evident ca musulmanii si crestinii sunt spalati rau pe creier sa creada in basme lipsite de fundament real.

2. De mituri pagane pe care le-au furat evreii. Adam si Eva n-au nicio legatura cu crestinismul. Pomul vietii este o alegorie pentru suflet pe care de asemenea au furat-o evreii. Daca Adam si Eva au mancat din pom si au devenit "perfecti" si au "cunoscut binele si raul" inseamna ca si-au perfectionat sufletele la stadiul de Zei, lucru pe care Yehova nu l-a vrut si asta se leaga de scopul real al crestinismului, si anume inrobirea spirituala a maselor si transformarea lor in sclavi. De cand a fost inventat crestinismul, evreii s-au folosit de el ca sa distruga paganismul si scrierile pagane ezoterice prin care oamenii invatau si meditau sa devina "perfecti" si sa "cunoasca binele si raul". Intelegi aluzia? Pomul si fructele sunt alegorii pentru sufletul avansat. Si ezoterismul ebraic (furat si corupt de asemenea de la pagani) are un pom sl vietii numit Sepiroth. Iar acolo sunt mai multe contradictii asa cum numai in biblie gasesti.
a. De ce i-a mai pedepsit Yehova pe Adam si Eva daca inainte le-a dat liberul arbitru sa-si faca de cap?
b. Cum de Yehova n-a stiut dinainte ca ei vor manca din pom?
c. Daca este omniprezent, de ce n-a fost acolo sa-i opreasca?

3. Pentru ca nu era omniscient. Doar basme biblice. Nu exista omniscienta si omnipotenta in absolut nimic si absolut nicaieri. De fapt am citit ca pana si zeul asta, Yehova, este o corupere a unui concept pagan. Ei credeau ca Universul este complet plin de eter/akasha, un element care devine astfel omniprezent. Evreii ar fi furat conceptul asta si l-au transformat intr-un zeu omniprezent si omniscient si ce bazaconii i-au mai conferit. Nici macar numele de "Yehova" nu a fost creat de evrei ci a fost furat din tetragrammatonul pagan care ar fi precedat crestinismul cu vreo 1000 de ani. Daca as putea sa-mi vâr si eu nasul printre scrierile ezoterice ale rabinilor antici as descoperi cu siguranta ca zeul biblic este o inventie care n-are nicio legatura cu reslitatea, pentru ca ei stiau prea bine ca-i inventat. Este mai mult o unealta oculta ca sa controleze masele spalate pe creier cu forta.

4. Asta din nou se leaga de crestinism si scopul lui. Yehova voia in biblie ca oamenii sa fie sclavi si sa nu avanseze si imi aduc aminte ca le-a zis in biblie evreilor sa nu se inchine la Zeii paganilor ca-i sunt urati lui Yehova. De vreme ce in crestinism nu exista nimic spiritual, asta nu face decat sa slabeasca o persoana si sa o faca sumisiva si slugarnica si asa sunt majloritatea crestinilor care sunt controlati si manipulati ca niste oi. Masinaria de indoctrinare crestina va deveni vulnerabila si-si vap pierde puterea daca oamenii se vor trezi din punct de vedere spiritual prin revenirea la originile lor pagane pentru ca asta ar insemna sa constientizeze adevarul despre crestinism si motivul pentru care a fost creat. Astfel oamenii vor intelege adevarul drespre Yehova care va deveni vulnerabil si-si va pierde din putere si control.

| Qasim a răspuns:

Nu o sa stie nici un crestin sa iti raspunda. Se vor invarti in cerc iar in final iti vor oferi raspunsuri de genul trebuie sa o citesti duhovniceste, sau sa o iei de buna chiar daca nu poti datorita intelegerii tale. Nu vrei primi din partea crestinilor nici un raspuns concret. Ei nu stiu pentru ei, daramite sa iti mai explice si tie. Ei pe ei insisi se mint usor, dar pe altii nu ii pot pacali si de aia.

| Nefarius explică:

Ok, greseala mea, retrag cuvantul luminata, daca asta te face sa te simti mai bine happy

| Nefarius explică (pentru Nefarius):

Minunata am vrut sa zic pardon.

| Nefarius explică:

Eu chiar cred in Dumnezeu, dar nu in cel prezentat in biblie si plus de asta de unde stii ca nu am cercetat inainte sa pun aceasta intrebare?
Acum fara suparare insa daca nu iti impartasesc parerile cu privire la utilitatea bilbiei asta nu ma face incuiat ca sa zic asa ci doar un om cu o opinie diferita fata de a ta. De ce spun asta?
Eu nu te-am judecat pe tine, am pus o simpla intrebare in schimb tu m-ai atatc deoarece am folosit cuvantul (minunata) fara sa ma cunosti ca persoana, dar nu-i nimic, nu ma supar, nu-s genul care se cearta si intra in polemiciwinking. Consider ca din orice discutie am ceva de invatat big grin.
Sper ca te-am lamurit happy

| Nefarius explică:

Scuză-ma, dar nu mă dau smerit și iubitor, iar dacă tu mă vezi in felul acesta este strict părerea ta, in fine, sa trecem la ale noastre. Eu cred într-o ființă superioară care ne guvernează Universul și mai cred că această entitate, materie sau ce este ea ne vrea binele, ajutandu-ne sa evoluam prin a ne cunoaște pe sine și totodată cred că ne iubește. Pentru că în fond adevăratul Dumnezeu nu ii pedepsește pe copii săi indiferent de gravitatea greșelilor lor ci încearcă să-i întoarcă la El prin iubire și nu încearcă să-i anestezieze cu frica, spanandu-le că vor ajunge in focurile veșnice. Și este și logic deoarece daca Dumnezeu i-ar amenința pe copiii sai cu pedepse foarte grele, aceștia s-ar întoarce la El, fortat, din frica și nu din iubire, și ce este mai bine oare? Ca și copii tai sa se întoarcă la tine pentru că te iubesc sau sa întoarcă știind că nu au alta variantă și vor pierii in iad? Și da, adevaratul Dumnezeu încearcă să raspunda râului făcut de oameni cu iubire nu cu pedepse inutile, pentru că numai ei vor veni la El neobligati și bineînțeles mai liniștiti, mai evoluați și mai drepți, iubindu-L. Cam acesta este Dumnezeul ( fiinta superioară ) in care cred eu, neidentificandu-se cu cel din Biblie. Și mai cred, aceasta fiind doar părerea mea ( Atenție! părerea mea ) că așa zisul diavol a fost inventat de oameni din doua motive : Primul deoarece oamenii au vrut să înțeleagă mai bine raul. Iar al doilea motiv ilustrează faptul că diavolul a fost creat de cei ce conduceau pentru a manipula masele de oameni ce erau nepregătiți și nu aveau o cultura vasta, multumindu-se să obțină răspunsurile pe tava din gura altora, ei nefiind capabili să judece pentru ei înșiși. Ia gândește-te puțin, daca eu te conving că există o entitate monstrusa cum ar fi diavolul, automat în tine se naște frica că un dușman invizibil te paște la orice colț și practic te lupți cu ceva imaginar in timp ce eu pot liniștit să-mi ating scopul, jucandu-ma cu mintea ta și profitând de tine, ceea ce nu mi se pare corect deloc. Ei bine, cam asta face Biserica împreună cu Biblia pe care tot ea a rescris-o, ca sa zic așa. Și da, știu, acum îmi vei spune că nu sunt pe aceeași lungime de unda cu tine și că sunt dezinformat și trăiesc în minciună. Însă aceasta ființă superioară sau Dumnezeu sau cum vrei să-i spui, ne-a înzestrat cu creier și rațiune și ar fi mare păcat să ne folosim, plus că a gândi este ușor și accesibil happy. Așa că încearcă să gândești pentru tine și să te eliberezi din sclavia ideilor concepute de alții, tu vei ieși în avantaj. O seară fainawinking!

| danut a răspuns (pentru Nefarius):

Una din cele mai mari greseli umane este aceia de a nega existenta Satanei. De altfel asta este si dorinta acestuia pentru o mai usoara manipulare. Satana isi are obarsile cu mult inainte de aparitia omulu, de altfel unul din motivele aducerii la existenta a acestuia este chiar Satana.