| William a întrebat:

Am o nelamurire, am auzit ca Iisus a venit ca sa ne mantuiasca. Ce nu inteleg eu este cum. Pe pamant a fost batjocorit, in cele din urma ucis. Cum se poate ca facand atat rau lui Dumnezeu sa ne ierte pacatele? Cine ma face sa inteleg primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Herr a răspuns:

Iisus a murit pentru pacatele noastre, pentru noi.Atunci cand el a murit, si-a asumat viata lui pentru pacatele noastre.Mai bine ia si citeste Biblia!

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Iisus a venit pe pamant ca sa moara. In peroada precedenta anului zero toti oamenii, buni sau rai, ajungeau in iad dupa ce mureau. Iisus dupa ce a murit a rupt portile iadului si a eliberat sufletele dreptilor. Apoi a reinviat si Sa inaltat. In acelasi timp a realizat exemplul suprem. Pe El insusi. Ne a aratat ca un om poate traii fara pacat, ne a aratat perfectiunea umana.

Răspuns utilizator avertizat
| emy a răspuns:

E foarte simplu. Iubirea lui Dumnezeu este infinita si neconditionata. Bine, la un momentdat, ne pedepseste ca orice parinte care isi doreste ca odrasla lui sa revina pe drumul cel bun. Dar de iubit, tot ne iubeste. Deci de-aia ne iarta pacatele, pentru ca ne iubeste mult, mult prea mult. Atat de mult, incat "a dat pe Unicul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu moara, ci sa aiba viata vesnica. Oare o dragoste mai mare de atat exista?

| Aηdεεε a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu are o mila uimitoare, pentru ca spera ca ne vom indrepta si ne vom recunoaste faptele.

El ne inceraca, sa vedem cat putem duce...

Daca nu ne-ar iubi, nu ar fi facut toate astea pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a fost oaia taiata de paste

| claudiu11re a răspuns:

Nu cred ca sunt in stare sa iti rasp la intrebarea asta ...cum trebuie dar incerc pai Dumnezeu este foarte bun cu noi toti chiar si cand gresim ai vazut ca zice si in slujbe si ne iarta greselile noastre si nu ne duce pe noi in ispita ci ne izbaveste de cel rau deci Dumnezeu ne ajuta pe toti...

| YangYin a răspuns:

Nu stiu daca sunt eu in masura sa raspund la intrebarea asta. Dar totusi, El, Dumnezeu ne-a creat pe noi toti, oamenii si nu am fost niciodata perfecti. El este Tatal nostru pentru ca El ne-a creat si de aceea ne iubeste ca un parinte ce isi iarta copilul orice ar face el. Iisus a fost trimis pe pamant sa ne mantuiasca, S-a sacrificat pe El pentru ca noua sa ne fie iertate pacatele. Pur si simplu, Dumnezeu ne iubeste

| AndreeaDM a răspuns:

Este destul de grea intrebarea ta. In orice caz... in acele timpuri exita pericolul ca oamenii sa nu mai creada in Dumnezeu si pentru a preveni acest lucru, Tatal l-a trimis pe Iisus pe pamant pentru a ne mantui. In plus toate sentimentele umane precum ura, furie, invidie etc nu exista in Rai. Acolo este doar iubire. Iisus stia ca face asta pentru binele nostru si de aceea a murit pentru noi. Imagineaza-ti un parinte care vrea sa isi protejeze copilul. Chiar daca acesta tipa la el sau chiar il bate ca mama/tata tot ii vrea binele.

| roroxx a răspuns:

Dumnezeu este Iubirea, daca el a suferit atat ca noi sa ne mantuim, El ne iubeste si vrea sa ne indreptam credinta catre El... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun.