| soimos a întrebat:

Am o nelamurire, cine ma lumineaza?
Biblia are ca tema principala nasterea lui Dumnezeu Fiul, pe care crestinii il numesc Messia!
Crestinismul chiar se legitimeaza pe baza unor profetii facute de vechii proroci referitoare la venirea apropiata a lui Messia!
Ce vedem?
Vedem ca profetia s-a implinit, si anuntatul Messiah=UNS, a si venit in persoana conducatorului providential UNS ca Messiah numit Simon Bar Kochiba, singurul Mesiah al poporului evreu

In schimb nu vedem nicio profetie care sa ne anunte Miraculoasa Nastere a lui Dumnezeu Fiul!
Si culmea culmilor nici in Biblie nu este vorba despre aceasta Miraculoasa Nastere din Treime, si asta este important, pentru ca fara Treime, Isus nu este Dumnezeu Fiul, ci un sectant delicvent ucis pentru uneltire impotriva stapanirii romane!
Intrebare:
Pai daca nici profetii nu au prorocit nasterea lui Dumnezeu Fiul, si nici in Biblie nu este povestita miraculoasa nastere din Treime... ce valoare are Biblia si biserica crestina?
Asta este ceva deosebit de grav pentru crestinism, pentru ca asta inseamna implicit ca toata religia crestina nu este decat o poveste de adormit copii fara nici un fundament real sau macar Biblic!

In aceste conditii, oare este normal sa ne randuim in viata dupa niste povesti fara nicio baza biblica sau reala?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt mai multe profetii in care se vorbeste despre nasterea lui Isus, Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.

| soimos explică (pentru EmaS):

Fata ...nu mai mintii!
Vezi tu in vreo profetie... pomenit numele lui Isus?
Isus s- nascut ca Dumnezeu pin Treime, vezi tu vreo profetie care sa anunte ca Messiah se va naste din Treime!
Hai du-te si te culca ca ti-ai facut norma la minciuni pe ziua de azi!

| Rapplex a răspuns:

Sunt si unele conspiratii de care este acuzat Vaticanu, si sunt foarte probabile.Se speculeaza ca moartea lui Iisus a fost inscenare, cei din anturajul lui Iisus punandu-i in vin niste mirodenii ce stimuleaza moartea fizica, iar dupa 3 zile a fost trezit, oamenii avand impresia unei minuni.Alta speculatie este aceea ca Iisus este de fapt un personaj fictiv, doar de fatada, si ca unul din asa zisii frati ai sai ar fi fost adevaratul/a Mesia.Alta presupunere ar fi ca Iisus s-a casatorit cu Maria si au calatorit in Europa(mai exact centrul Frantei, unde aparusera dintr-o data fondatorii Ordinului Templierilor), iar apoi descendentii sai au creeat Ordinul Templierilor, care acapara tot mai multi oameni de partea sa, exasperandu-l pe papa din acea vreme, pentru ca pierdea foarte multi bani, astfel declarand Ordinul Templierilor ilegal, iar acesta a fost distrus de Inchizitie.Aceste presupuneri sunt incurajate de evitarea Bisericii Catolice de a publica documente secrete din arhivele Vaticanului.Chiar un om de rang inalt de acolo spunea ca e extrem de periculor sa le publice, deoarece istoria ar trebui rescrisa, si ar avea urmari grave asupra oamenilor de rand.Sunt si unele declaratii cum ca Vaticanul ar avea o societate secreta care se ocupa de studierea OZN-urilor, si chiar ar fi luat legatura cu alte civilizatii, iar acestea tin legatura cu unele guverne ale lumii, cum ar fi SUA.Sa nu uitam ca Vaticanul are deja telescoape cam peste tot prin lume(America, Antarctica etc.). Sunt multe speculatii si e foarte mult de discutat pe tema asta.winking

| allistars a răspuns (pentru Rapplex):

Mananca **** mult aia, ii ling in fund pe papa si se inchina lui, papa este dumnezeu lor.

| soimos explică (pentru Rapplex):

Daca e mult de discutat si iti face placere, te invit pe forumul meu
www.forum-anti-christi.forumers,ro

| soimos explică:

Creca habar n-ai de religie!
Poi numele de Isus era la fel de raspandit ca numele de Ion.
Iar messia cel profetit si recunoscut de evrei conform profetiilor este Simon bar Kocba!
Dar Isus este Dumnezeu Fiul si nu fiul lui Dumnezeu asa cum suntem toti cei 7 miliarde de oameni.
Ca tu la fel ca si Doriana nu cunosti Crezul crestin este dovada ca esti outsider total in crestinism ca macar atat ar trebui sa stii despre Isus ca este : "Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;"
Hai fuguta de te joaca cu masinutele ca religia nu este inca de capul tau!

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Doreliana nu ''Doriana'', cat despre Isus se pare ca toti cei 7 miliarde de oameni au din perspectiva ta o ideea gresita, tu esti inteligentul
Daca tot ai atata inteligenta de ce ai mai pus intrebarea asta pe TPU.ro, cine conduce site-ul se numara printre cei 7 miliarde de oameni care gresesc, deci de ce ai nevoie tu sa iti raspunda niste oameni simpli? Numele Isus raspandit la fel de mult k si ion sa stii ca e chiar buna duma::::laughing)))))

| soimos explică (pentru Doreliana):

Aia 7 miliarde sunt probbil credinciosi, adica oameni care doar cred sin nu se documenteaza, eu ma si documentez si cred doar ceea ce este dovedit ca adevarat, de asta am si pus intrebarile ca sa ma lamuresc asupra problemei sa stiu ce voi crede!
Mai de ras esti tu pentru ca nu iti di seama ca Isus nu s-a nascut in satul cu bordeie din Romania ci s-a nascut in Israel, si acolo numele de yeshua in l. romana = Isus era muuuuuult mai raspandit decat numele de Ion, dar cui sa-i explici chestii atat de elementare>
Unei fasule obraznice posedate de duh... de besescu

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Habar nu ai tu ce stiu eu sau nu
tziam spus ca ma citit biblia nu am nevoie de tine sa imi explici nimic
am raspuns sa te ajut
nu pentru altceva
se pare ca esti prea cretin ca sa intelegi
arunci cu dume intr-o parte si in alta crezand ca reusesti ceva
ai reusit sa confirmi ca esti ...nici macar o fasula

| soimos explică:

Hallo ...vezi ca ai sarit chiar peste esential.
Fiul lui Dumnezeu sunt si eu, ba chiar Isus ma invata ca Dumnezeu este in mine si ca eu sunt templul lui Dumnezeu... si totusi cu toate astea nu vii sa imi lingi pozele sau capacul de la buda!
Isus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat ...adica este Dumnezeu JR. ar zice americanu, dar cum tu nu esti american, ii poti spune Dumnezeu FIUL!
uite dovada ca Dumnezeu este si in mine:
16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Pai te gasisti tu sa-l contrazici pe Isus?
Da cin te crezi?

| soimos explică:

> Doamne, Iisuse Hrisoase, Tu care ai patimit pentru întreg neamul omenesc<
Isus nu a murit pentru neamul omenesc ci pentru neamul vitelor.
Oamenii au de la Dumnezeu dat obligatia de a asi spala pacatele cu sangele vitelor!
Isus a murit ca sa opreasca acest sacrificiu sangeros si sa-l inlocuiasca cu Eucharistia, deci nu a murit pentru oameni, ci numai pentru vite!

| Alex a răspuns:

De ce nu zici si de Coran?

| soimos explică (pentru Alex):

Da ce crezi tu Coranul este altceva decat o poveste de adormit mintile oamenilor mari?

| seagate a răspuns:

"Biblia are ca tema principala nasterea lui Dumnezeu Fiul"
Cum naiba poti fi asa de dezinformat in secolul XXI?
Ai terminat clasele 5-8 la fara frecventa?

| soimos explică (pentru seagate):

Da sigur! ...nu toti s-au oprit la grupa mare asa ca tine!
Apropo ...pentru tine Bibia=Informatie?

Treci in colt ca nimic nu stii, si sa stii ca te spun la mama cand vine sa te ia de la gradinita!

| seagate a răspuns:

Bine boșorogule.Ti-am atras atenția ca scrii inepții, dar tu continui sa insiri baliverne.

| soimos explică (pentru seagate):

Bine bebelas, mai ai timp sa cresti si sa te convingi ca mosu nu a scris baliverne, ci eventual am citat unele baliverne scrise in Biblie sau afirmate de preoti fara nici un suprt Biblic...si aici ma refer la Minunea Nasterii lui Isus din Treime, ideea care nu o gasim in Biblie ...deci de unde o fi venind?

| seagate a răspuns (pentru soimos):

Scuze m-am inselat, esti doar un prostanac.Pa.

| soimos explică (pentru seagate):

Tu nici macar atat nu esti, pentru ca nu esti OM, ci Gunoi!

| allistars a răspuns:

Ai citit tu toata biblia si ai ajuns la concluzia asta?

| soimos explică (pentru allistars):

Evident ca Da!
Dar ca sa iti dai seama de adevar este suficient sa stii ca profetii din VT au prorocit doar venirea lui Messia... ceea ce s-a si intamplat cu Simon bar Kochba.
Dar in Biblie este vorba de Dumnezeu Fiul si nici un profet nu a prorocit nasterea lui Dumnezeu Fiul, si nici in Biblie nu gasim povestea cu Treimea si Duhul care a lasat-o gravida pe Maria.
Atunci cum sa acceptam ca Isus este Dumnezeu?

| Xennofull a răspuns:

Totul se intampla cu un motiv, nimic nu e la intamlare si oricum sunt multe povesti.Cea cu Adam si Eva, in care membrii familiei faceau dragoste intr ei...

| LightingManuel a răspuns:

Doamne stii ce mai inteleptit, am obserbat in tine o putere, creca una de te face asa oligrofen.Nu exista religie de adormit copii copilule.Toate se invart in jurul filosofiilor si ale gandirilor, dar cea crestina este cea mai pura, pentru ca ea are un adevar care graieste tot timpul prin gura oamenilor sfinti.Si tu un cacacios zici ca Iisus nu ar fi in Sf Treime,este,aduti aminte blegule de stejarul Mamvri unde Aavram a vazut Sf Treime, dar pana atunci aduti aminte ca esti un cacacios fara studii biblice care nu are idee nici despre vreo profetie din biblie, si tu o demonstrezi prin cuvintele tate de nestiutor.Chiar psalmistul david vesteste nasterea Domnului din Fecioara,ca zice :iata poarta pe care intra Domnul va ramane inchisa, citeste biblia pana sa comentezi blegule, ca daca te intreb cat fac 1+1+1 nu stii sa imi raspunzi

| soimos explică (pentru LightingManuel):

>dar cea crestina este cea mai pura>
Cred ca glumesti, crestinismul are labele pline de sangele a milioanelor de oameni nevinovati!
Fa fasula, La stejarul mamvri nu scrie cum s-a nascut Isus din Patrime, adica Treimea + Maria care l-a facut pe Isus pe fund, ca sa ramana fecioara, treimi sunt ate vrei, chiar si tu esti rodul unei Treimi compuse din Mama +Tata+ Love, dar eu vreau descrierea Nasterii Miraculoase a lui Isus, si nu o gasesc in Biblie...si asta inseamna ca este luata de altundeva, sa fie luata din Biblia satanista a lui Lavey?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca sunt basme doar nu sunt personaje reale

| Doreliana a răspuns:

Nu stiu cine ti-a relatat tie toata povestea de mai sus, dar esti tota pe langa...Biblia iti explica cum a fost creata lumea, cum Dumnezeu a trimis pe fiul sau Isus sa moara pentru pacatele noastre ca noi sa putem trai, iti explica cum a fost creat primul om, pamantul, cerul, tot si totodata iti spune cum va fi cand se va sfarsii lumea.Eu zic ca ar trebui ca in timpul tau liber sa citesti Biblia nu sa crezi toate tampeniile pe care le auzi la TV, colegi, atei si etc. Exista dovada despre cum s-a creat lumea, e BIBLIA, nu ai nevoie sa crezi baliverne

| soimos explică (pentru Doreliana):

> cum Dumnezeu a trimis pe fiul sau Isus sa moara pentru pacatele noastre ca noi sa putem trai <
asta zici tu ca nu ai citit Biblia, daca ai fi citit-o ai fi aflat ca Isus nu a murit ca noi sa traim ...ci s-a sacrificat in locul vacilor si boilor, uite vesetul biblic de unde poti sa intelegi asta, bineinteles daca iti functioneaza normal mintea:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Ai inteles ca oamenii aveau posibilitatea de a-si spala pacatele prin sacrificatul vitelor...iar Isus este valorat ca o vita ceva mai buna pentru acest scop

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Isus nu este Dumnezeu, este fiul sau
MESIA este ISUS

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Tinere se pare ca singurul caruia nu i functioneaza bine mintea esti tuwinking
IOAN 3 : 16 ''Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica''
Problema ta este ca tu interpretezi Biblia cum vrei tu, asa fac majoritatea si nu inteleg si cred tampenii
Roaga un preot sau un pastor sa iti explice sa vezi ca gresesti si si pacatuiesti
Cum poti spune ca Isus este valorat ca o vita ceva mai buna? Candva daca continui tampeniile astea Dumnezeu te va face sa intelegi ca gresesti
Si va fi mai rau atunci
Eu am citit in Biblie, asa ca nu te mai arunca in a face tu pe desteptul citeste tot ce ai de citit si dupa vorbeste, esti asemeni ateilor care interpreteaza Biblia cum vor ei ca sa demonstreze ca, crestinismul este negativ si sa dovedeasca ca ei au dreptate
Biblia e lasata ca dovada, cere ajutor daca nu o intelegi, nu face ca si cretinii care se cred inteligenti

| soimos explică (pentru Doreliana):

Ma bag seama ca tu nici macar Crezul nu il cunosti ...pai atunci nu inteleg de ce te bagi daca nu stii nimica!
Pai daca ai cunoaste Crezul ai sti ca Isus este"Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat"
Pai cum vi tu sa zici ca Isus nu este D-zeu?

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Se pare ca inteligenta ta este redusa, asa ca nu mai are rost sa stam de vorba, intr-o discutie nu te adresezi cu ''ma'', auzi tzarane? iar fasula ar trebui sa iti introduci in rect ca sa dai cate un vant din cand in cand sa te aduca la realitate.Invata sa vb inainte si dupa vorbeste
concluzie: esti de partea satanica, asta e si voi trebuie sa existati, exista Dumnezeu deci exista si satana pentru ca vrea sa fie mai bun dar nu se poate

| soimos explică (pentru Doreliana):

Mai fata!
Aia zice Ioan si nu o zice Dumnezeu!
Poi ce ai patit fat-o ca nu mai esti in stare sa faci diferent intre ce zice un om si ce zice Dumnezeu?
sau cumva dumnezeul tau se numeste Ioan?

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Isus este fiul Lui Dumnezeu, acelasi trup

| soimos explică (pentru Doreliana):

Fa fata, ce te aprinzi asa, esti cumva in calduri?
Eu ti-am dovedit ca in Crezu; crestinesc scrie ca Isus=Dumnezeu
Si te mai intreb odata unde in Biblie scrie treaba ca Duhul sfant "a vanturat-o" pe Maria de i s-a umflat burta ca si cum ar fi mancat fasula.
Eu nu sunt satanist, ci doar curios, si din cauza asta am pus cateva intrebari, pentru ca nu am gasit in Biblie chestia aia cum Treimea a insamantat-o pe Maria ...si treaba asta este extrem de importanta pentru Isus, pentru ca fara Treime nu este un Fiu de Dumnezeu, ci fiul soldatului roman Tiberius Iulius Abdes Pandira, asa cum barfesc dorelienele contemporane cu evenimentul!

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeul meu se numeste Dumnezeu si nu am nevoie de satan ca sa stiu ca exista si nici de altcineva sa imi demonstreze, mi-a demonstrat Dumnezeu ca exista
Nu au rost discutiile astea, faci parte din cei anti-cristwinking

| soimos explică (pentru Doreliana):

Ce sa inteleg din chestia asta?
Ca isus este un urias sau ca Dumnezeu este un om?
Cum sa fie acelasi trup cand pe Isus l-a nascut Maria?
Pai cine a creat atunci Universul daca Dumnezeu s-a nascut acum 2000 de ani?
Ma fasula, tie ti greu sa gandesti?

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Dorelianele contemporane cu evenimentul>?laughing)))))))))))))))))))
in Biblie nu scrie ca a vanturat nimeni pe nimeni tinere
de aprins, nu e aprins nimeni decat tu
tu esti singurul care e intrat in calduri din cauza faptului ca majoritatea celor care iti raspund nu sunt de acord cu tine
Punete si citeste Biblia si vorbim dupa
Ai sa gasesti acolo absolut tot ceea ce cauti, daca ai sa o interpretezi asa cum trebuie

| Doreliana a răspuns (pentru soimos):

Mi greu sa cred ca exista oameni ca tine
Dra si voi trebuie sa traiti
Dovada a faptului ca gandesc va fi faptul ca ma opresc sa mai stau de vorba cu oameni de speta joasa, simple boabe de fasole vanturate de propriile buci, din cauza gustului stricat
Esti o simpla fasula in Universul asta si totusi Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau sa moara si pentru tine
Daca vrea te distruge intr-o milisecunda, dar te lasa in pace pentru ca El nu obliga pe nimeni sa creada in EL
O zi placuta

| soimos explică (pentru Doreliana):

Fa fasula in calduri, in materie de Biblie iti dau lectii la orice ora!
Tu nu stii nimic, doar crezi, ca de aia esti credincioasa!

| witchcraft a răspuns (pentru Doreliana):

Draguta mea, Biblia ta cea draga a fost scrisa de mana omului! si pana la proba contrarie toate sunt baliverne. Dar fiecare crede ce doreste si in ce doreste. Cei ce cred orbeste in biblie au ochelari de cal!

| Doreliana a răspuns:

Biblia satanica o citeste, face parte din cei anticrist

| torzitza a răspuns:

Daca tu esti crestin ortodox nu iti maimpune atatea intrebari pentru ca dumnezeu stie el de de nu scrie in biblie

| andreiy42 a răspuns:

Eu zic sa citesti BIBLIA acolo sunt destule dovezi despre DUMNEZEU si Iisus.Citeste ca sunt povestite toate intamplarile si cum a creat DUMNEZEU pamantul, oameni, animalele totul.

| soimos explică (pentru andreiy42):

Pai le-am citit, dar alea sunt povesti care au ajuns in Biblie prin iudeii elenisti care au adus cu ei crampeie din filozofia populara a Greciei antice!
Sau la mintea ta ai impresia ca Biblia este scrisa de Dumnezeu?