| Ferariu_Lavinia_2000 a întrebat:

Am o problema la scoala..Profesorul de religie are voie sa ma noteze in functie de activitatea la biserica? Daca nu, as dori un link in care sa apara justificarea! Multumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Ca orice profesor de religie, vrea să aibă niște elevi îndoctrinați și supuși bisericii și religiei. Țin minte că acum ceva ani în urmă aveam și eu un profesor de religie care atunci când asculta întreba elevii când au fost ultima oară la biserică. Biserica nu are nicio legătură cu ora de religie, adresează-te cuiva împuternicit să ia decizii asupra profesorului de religie.

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Mclaren12):

Adica profesorul nu are dreptul sa ma noteze pe activitatea la biserica?

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Mclaren12):

Multumesc mult pentru sfat>

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ferariu_Lavinia_2000):

Nu are pentru că nu are nicio legătură. Obligația lui este să te noteze pe activitatea din clasă.

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Mclaren12):

Perfect...multumesc mult...ma voi consulta si cu doamna director.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu. Poti vorbi cu părinții si sa discute cu directorul. Rezolva ei.

| Holiday a răspuns:

Am o curiozitate...de ce mai participi la orele alea?!

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Holiday):

La orele de religie? sunt in clasa a8a si nu-mi permit sa am nota scazuta la purtare din cauza absentelor.In plus,scoala mea e mica, raportandu-ma la numarul elevilor, si toti profesorii ma cunosc,(profesorul de religie fiind si preot in sat), fiind si o eleva premianta, iar asta ar insemna sa-mi stric reputatia.am vrut sa aflu acel lucru ca sa stiu cum ma pot apara.

| Holiday a răspuns (pentru Ferariu_Lavinia_2000):

"... sunt in clasa a8a si nu-mi permit sa am nota scazuta la purtare din cauza absentelor."

Ideea nu e sa absentezi, ci sa te retragi pur si simplu. O cerere facuta de paintii tai, tu fiind minora, chiar si in pauza dintre semestre te scuteste de mersul la acea ora. Nu are nici o legatura cu nota la purtare, nu ti-o scade nimeni pentru renuntarea la ora de religie.

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Holiday):

Multumesc pentru sfat! Nu cred ca e posibil asa ceva la scoala mea.dar, daca nu voi reusi sa ajung la o cale amiabila cu profesorul, voi face aceasta cerere.Multumesc mult pentru sfaturi.

| Holiday a răspuns (pentru Ferariu_Lavinia_2000):

Este o lege care stipuleaza asta. Nu e dupa cum vrea unul sau altul, iar scoala ta nu poate face exceptie de la ea.

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Holiday):

Imi poti da un link cu aceasta lege sau sa-mi spui cum as putea sa o gasesc pe internet?

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Holiday):

Aa..mai am o intrebare! cu media cum se va face?

| Holiday a răspuns (pentru Ferariu_Lavinia_2000):

Https://www.tpu.ro/......e-religie/

Uite aici un raspuns complet si foarte pertinent dat de Ioandelasal.

Media se incheie excluzand materia religie.

| Ferariu_Lavinia_2000 explică (pentru Holiday):

Multumesc pentru tot!

| Holiday a răspuns (pentru Ferariu_Lavinia_2000):

Pentru putin.