| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Nu stiu ce sa fac cu viata mea. De multe ori ma gandesc sa aleg calugaria, dar mi-e frica de ispita de a ma intoarce in lume. Apoi ma gandesc la casatorie, dar sunt sigura ca voi avea dorinta de a lasa familia pentru a merge la manastire. Varsta mea nu este inca potrivita nici pentru casatorie si nici pentru calugarie. Am nadejde ca totul va fi bine pana la urma! Ce ma sfatuiti?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studiul atent al Bibliei te poate ajuta sa decizi ce vrei sa faci. Oricum, în Biblie Dumnezeu nu ne spune sa ne izolam de lume, ci din contra sa ii ajutam și pe alți sa îl cunoască. Isus a trăit intre oameni, nu pusnic.

| dorelmarc a răspuns (pentru danay72):

Foarte bun raspuns biblic Ioan 17, vers 15

| Holiday a răspuns:

Singurul sfat demn de urmat este sa consulti un psiholog.
Evident calugaria nu e o optiune. Pana la urma manastirile sunt doar spitale de boli psihice sub egida crestina.
Tu pune mana si invata, fa-ti un rost in viata si lasa depresiile si gandurile ca te pot ajuta spiridusii cu ceva. Dar repet, ai nevoie de ajutor in momentul asta si singurul care te poate ajuta e un psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu am depresii. Pur si simplu de multe ori simt o,, chemare" in suflet.

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te calugaresti. Poti incerca sa duci o viata aproape de Dumnezeu si in societate. Urmeaza-L pe Isus, El a trait printre ceilalti oameni. Veneau multi sa-L ispiteasca, insa El a trait curat, dupa voia Domnului. Noi trebuie sa incercam sa traim ca El.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Chemarea aceea o simtim cu totii.Este subconstientul, sufletul sau cum vrei sa-l numesti care cauta adevarul.
Traim intr-o societate bazata pe minciuna, unde biserica si statul ne mint cel mai mult.
Dar daca iti bazezi viata pe Biblie s-ar putea sa traiesti degeaba.

| Nilsson a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa te rogi la Dumnezeu sa iei decizia cea mai buna. Daca va fi nevoie, iti va da un semn care iti va spune ce e mai bine. Sa iti intemeiezi o familie nu e nimic rau, asa descoperim si dragostea pe care El ne-o poarta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te duci la manastire o sa ai o viata de sclav.
Acum faci ce vrei, daca iti doresti o familie, nu te opreste nimeni s-o ai.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Roagă-te la Dumnezeu să-ți dea un semn, ca să-ți dai seama care e alegerea corectă. (depinde de la om la om, pe unii Dumnezeu îi vrea în lume iar pe alții îi vrea călugăriți, te poți mântuii aflându-te în lume dar și aflându-te în mănăstire(mai separat/ă de lume)

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Citeste:
17. Si cand iesea El in drum, alergand la El unul si ingenunchind inaintea Lui, Il intreba: Invatatorule bun, ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?
18. Iar Iisus i-a raspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decat unul Dumnezeu.
19. Stii poruncile: Sa nu ucizi, sa nu savarsesti adulter, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb, sa nu inseli pe nimeni, cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.
20. Iar el I-a zis: Invatatorule, acestea toate le-am pazit din tineretile mele.
21. Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru iti mai lipseste: Mergi, vinde tot ce ai, da saracilor si vei avea comoara in cer; si apoi, luand crucea, vino si urmeaza Mie.
22. Dar el, intristandu-se de cuvantul acesta, a plecat mahnit, caci avea multe bogatii.
23. Si Iisus, uitandu-Se in jur, a zis catre ucenicii Sai: Cat de greu vor intra bogatii in imparatia lui Dumnezeu!
24. Iar ucenicii erau uimiti de cuvintele Lui. Dar Iisus, raspunzand iarasi, le-a zis: Fiilor, cat de greu este celor ce se incred in bogatii sa intre in imparatia lui Dumnezeu!
25. Mai lesne este camilei sa treaca prin urechile acului, decat bogatului sa intre in imparatia lui Dumnezeu.
26. Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii catre altii: Si cine poate sa se mantuiasca?
27. Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinta, dar nu la Dumnezeu. Caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta. link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/marcu/10/22/#22
Deci, Dumnezeu mentioneaza ca nu e nevoie neaparat sa te calugaresti, deoarece la El toate sunt posibile (adica te poate ajuta sa traiesti o viata normala si sa fii si o persoana religioasa in acelasi timp).

| anonim_4396 explică (pentru AnonimSuprem1):

Asta am citit demult. Eu pur si simplu uneori simt un dor de a ma retrage din lume si de a ma apropia de Domnul.

| IisusChrist0s a răspuns:

Un barbat sanatos la cap nu o sa vrea sa se casatoreasca cu tine.
Cauta tot unul spalat pe creier.