| raresMgrasuu a întrebat:

Am o problema, sunt creștin dar am dubii din ce in ce mai mari in existența lui Dzeu dupa ce am mai citit din biblie am inceput sa cred ca totul e basm si fantasmagorie pentru manipulare, voi ce sfat imi dati si o parere despre biblie?

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Eu nu cred in religie. Imi place sa cercetez, sa aflu lucruri noi.
Suntem instruiti in mod colectiv, si religia doar ne tine sub control.
Daca Dumnezeu exista, el nu are nevoie de religie. El nu cauta sa fie venerat, creatia niciodata nu venereaza creatorul. Deci nu te opri la ce stii. Cauta adevarul!

45 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Crede și nu cerceta!

| raresMgrasuu explică (pentru gabicoo):

Ceva mai mult decat asta? Este precum te-aș lega la ochi si ti as da sa mananci si tu mergi cu speranta ca e mancare buna nu otravita, "crede si nu cerceta e scris in biblie"? Nu am văzut asta

| PașaHassano a răspuns:

Dumnezeu exista si punct. Nici crestinii cum nici ateii nu au argumente solide sa demonstreze sau infirme existenta Lui.

| raresMgrasuu explică (pentru PașaHassano):

Tocmai tu ai spus ca nu sunt argumente ca exista sau nu si tot tu mai "Dumnezeu exista si punct".

| raresMgrasuu explică (pentru MPersephone):

Toate cartile astea sfinte sunt niste lucruri fara sens fantastice ce parere ai de ele si de cum sunt descrise lucrurile acolo in biblie?

| Celcestietot a răspuns:

Ai găsit categoria de pus întrebare laughing! Apropo, cum te manipuleaza pe tine Biblia, ia spune? Ești de-abia la început de drum tinere, citește pe toată și caută evenimentele prezente acolo, pe internet și să vezi tu ce șocat o să rămâi când o să vezi că s-au întâmplat în realitatewinking. O să încep prin a îți scrie doua evenimente : Sodoma și Gomora & Muntele Sinai. Bafta acolo la citit happy!

| Celcestietot a răspuns (pentru gabicoo):

Nu mă asteptam ca tu sa scrii asemenea comentariu neadevărat.

| Celcestietot a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Ce pretenție ai de la acest utilizator? Baba și mitraliera este cu credința laughing!

| raresMgrasuu explică (pentru Celcestietot):

Biblia a fost interpretată nu sa descris nimic din zilele noastre cu punct si virgula au fost interpretate evenimentele cu ce sa scris in biblie nu a fost profetie clara in biblie si asta poti recunoaste si tu

| Celcestietot a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Sunt profeții cu privire la zilele noastre. Caută în Timotei și vei cunoaște.

| raresMgrasuu explică (pentru Celcestietot):

Profeții neclare care au material sa interpreteze fiecare ce vrea si serios cine crede ca un om normal vede viitorul peste mii de ani e destul de absurd

| SG1995 a răspuns:

Urmează-ți instinctul, citește-te despre alte religii, în special despre cele din jurul Israelului, compară miturile și evrica! Toate miturile din Orientul mijlociu au un laitmotiv comun, judecată divină, potop global, familia primordială, etc.

| raresMgrasuu explică (pentru SG1995):

Am un coleg din israel fiind musulman el este foarte dedicat religiei dar de fapt cum ai zis tu daca nu am o dovada nu pot sa cred si sa imi urmez instictul

| Celcestietot a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Sunt clare, la obiect. Acele cuvinte din Timotei nu se interpretează în niciun caz, aruncă o privire. Faza cu absurdul nu este un argument.

| raresMgrasuu explică (pentru Celcestietot):

Tu imi spui ca crezi in ce a scris Timotei acum 2000 de ani ca se intampla in zilele noastre? Si in plus nu ai o garantie ca a scris el poate e propaganda. Si nostradamus de acu 500 de ani vedea viitorul si nu sa adeverit nimic

| Celcestietot a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Dacă la Nostradamus nu s-au adeverit, afla că la Timotei, da și încă se mai adeveresc. Ce propaganda, căci niciun om nu vorbește de profețiile din Timotei. Vedeți, voi scepticii incercati să ocoliți logica de fiecare dată. Deci, este adevărat ce scrie in Timotei sau nu?

| TheWhiteDemons a răspuns:

Religia deja a ajuns politica in ziua de astazi si nu mai e vazuta ca inainte.Cu asa schimbari in viata nici nu mai stii ce e real si ce nu.E destul sa spuna unu o minciuna si totii sa o creada, exact ca o stire, nu se stie nimic clar de la nimeni in afara de biblie.Intrebarea noastra e daca o credem sau nu fiindca ori cat am cerceta nu am vedea nimic in ochii, doar am afla o informatie de care nu suntem convinsi ca e reala sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti crestin prin botez care ti-a fost facut fara sa fii intrebat. Practic, ai fost violat dpv religios. Tu ia si incearca sa fii corect si sa scoti maximul posibil din existenta asta, ca alta se prea poate sa nu mai ai. A, da, si la referendumuri/recensaminte, gindeste-te inainte de a te declara crestin sau fara religie. Crestin = un motiv in plus ca astia sa iti dea banii din impozite pe catedrale, fara religie = un motiv in plus ca societatea civila de bun-simt care militeaza pentru educatie si sanatate sa fie ascultata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raresMgrasuu):

De-ale lui Nostradamus s-au potrivit o gramada. De ce vorbesti fara sa ai habar? https://www.independent.co.uk/......72736.html

| raresMgrasuu explică (pentru GabiDumitrescu):

Daaaa si tu vrei sa cred ca a stiut ala de acu 500 de ani si a scris in franceza aia veche ca sa potrivit cu zilele noastre el si baba vanga ce sa mai zic

| Algo098 a răspuns:

Dumnezeu exista doar in carti si in mintea oamenilor care cred ca e adevarat ce scrie in acele carti. E un fel de BauBau pentru oameni mari. Credinta nu poate inlocui stiinta si realitatea si nici exceptiile nu fac regula. Daca ar fi existat un "creator al vietii inteligente", nu ar fi lasat omul sa spuna ca pamantul e plat si sa traiasca fara lumina si fara caldura. I-ar fi dat si ceva cunostinte, l-ar fi ajutat pe om sa traiasca mai bine, nu sa evolueze lent in milioane de ani.

| doctorandus a răspuns:

Muntele Sinai? Arheologii nu au putut afla unde se află Muntele Sinai din Biblie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Ambii le-au nimerit destul de bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul sfat rezonabil, ce iti poate fi oferit in cazul acesta, este acela de a gandi. Trebuie tu de unul singur sa iti pui tot felul de intrebari si sa incerci sa iei o problema pe toate partile, incercand sa gasesti un raspuns.
Binenteles, daca nu esti cu adevarat dispus sa cunosti ceva, atunci nimic nu se va schimba.

| gabicoo a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Nu e scrisă în Biblie! Dacă țin minte Toma d'Aquino a zis asta!

| aimullah123 a răspuns:

Biblia e scrisa de om, e normal sa aiba greseli/contradictii. Religiile sunt create tot de om si e normal ca au greseli. Dar in schimb universul este perfect! E imposibil sa nu existe un creator. Orice om care vrea sa gandeasca cred ca isi da seama ca nu se poate ca din nimic sa apara ceva inteligent. Dar exista o multime de dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Categoric exista! Cine neaga existenta lui Dumnezeu isi neaga totodata si propria existenta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce ti s-a parut fantasmogoric?

| milan9 a răspuns:

Un_ argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

Datorită_ diferenţei imense dintre om şi Dumnezeu, Acesta, în relaţie cu omul, dintr-un fel de precauţie (şi pentru evitarea lezmajestăţii inutile), păstrează o oarecare distanţă (lăsând însă suficiente dovezi) pentru a lăsa suficient spaţiu libertăţii omului, care astfel poate singur şi sincer, să caute pe "Dăruitorul" vieţii sale pentru a-şi arăta minima recunoştinţă, sau, să găsească o justificare eficientă pentru a nu fi nevoit să facă acest lucru (chiar dacă nu este un lucru greu).
- Într-un alt scenariu posibil, prezenţa directă a divinităţii lângă om, îi poate influenţa deciziile, care astfel nu vor mai avea relevanţă în privinţa fidelităţii şi sincerităţii. Ori, ştim din experienţele noastre că fidelitatea şi sinceritatea sunt cel puţin la fel de importante ca şi dreptatea. Din acest motiv, şi pentru Dumnezeu (care S-a autodefinit a fi Iubire), fidelitatea şi sinceritatea răspunsuluinostru şi a căutării noastre libere, este esenţială...

- Prezenţa Sa absolut directă, pentru a-i confirma omului totul, ar fi concepută ca suspendare a libertăţii umane de a alege singură răspunsul, fidelizarea sau refuzul. Ştim delicateţea naturii create, pentru a intui şi delicateţea lui Dumnezeu care nu se doreşte a fi prea. insistent.

De ce toţi cei care văd sau afla detaliile unor minuni indubitabile au uneori tendinta (dupa această experienţă) de a nu devini neapărat mai drepţi şi sfinţi? Asta pentru că nu minunile sunt cel care fac minuni, ci smerenia, dorinta sincera de a cunoaste pe Dumnezeu. Minunile sunt deosebit de importante dar, nu sunt absolut necesare pentru mântuire (de aceea şi sunt ele atât de rare)! Pe cand smerenia da... thinking

| RAY a răspuns:

Troll

raresMgrasuu

Rank 95.654 din 1.369.493

Ajută oamenii din 9 Feb 2020

Ultima logare: 10 Feb 2020

Data naşterii: 1 Iun 1987

Utilizator Junior