| Mayhem666 a întrebat:

Am observat ca este foarte popular conceptul de iad pe mai multe nivele, mai ales in strainatate, respectiv tarile asiatice.

Adica, daca ai un pacat mic, cum ar fi minciuna te duci la primul nivel, daca ai unul mai grav cum ar fi furtul, te duci la al doilea, daca ai un pacat mai mare, te duci la urmatorul, daca ai un pacat si mai mare te duci la altul si tot asa, pana la ultimul nivel in cazul celui mai grav pacat.
Ultimul nivel fiind cel mai groaznic bineinteles.

Ce parere au crestinii de pe TRU despre acest concept de iad pe nivele?
Avand in vedere ca toate pacatele au un nivel de gravitate diferit, bineinteles ca si plata pentru pacatul respectiv trebuie sa fie pe masura, nu?
Nu poate un om care a mintit sa plateasca acelasi pret cu un om care a ucis, nu?

Care credeti voi ca e pedeapsa de la ultimul nivel?
Credeti ca una fizica sau una mentala ar fi mai adecvata?
Nu simpla existenta fara a simti altceva decat propria constiinta sa fie cea mai mare forma de tortura?
Adica, sa existi pur si simplu intr-un nimic total. Sa nu poti vedea, auzi, mirosi, gusta, simti, pur si simplu sa nu poti sa faci nimic decat sa existi. Doar tu si cu gandurile tale. Sa stii ca nu poti sa faci nimic altceva decat sa existi si sa iti aduci aminte de toti cei dragi si sa fii constient ca nu ii mai poti vedea niciodata, nu mai poti gusta niciodata mancarea ta favorita, nu o sa mai simti cum e sa deschizi o usa, sa nu mai stii cum e sa mirosi un trandafir, sa uiti mirosul trandafirului in totalitate, sa nu mai auzi melodia ta favorita, sa nu mai sti cum e sa te uiti la stele, sa nu mai poti face absolut nimic, in afara de a exista intr-un nimic absolut. Doar tu si cu constiinta ta, si singurul lucru pe care il mai poti face e sa gandesti si sa iti amintesti.
Nu ar fi asta pedeapsa suprema? Ar exista ceva mai rau de atat?

Dar de aici totul devine si mai interesant. Daca orice om care a mintit, se duce la primul nivel, nu ar insemna asta ca raiul le gol, iar iadul e plin? Nu exista om in lume care sa nu fi mintit cel putin o singura adata. Asta inseamna ca iadul le plin de oameni, iar nivelele cele care se ocupa de oamenii cu pacate mai mici sunt cele mai aglomerate.

Sau oare stai in acolo doar pentru o anumita perioada de timp, dupa care iti este permisa intrarea in rai? Ceva gen purgatoriu, stai acolo pentru o perioada de timp, ca sa platesti pentru ce ai facut, iar asta iti aduce dreptul sa intri in rai, dupa ce iti termini sentinta.

Exista acest privilegiu pentru toti oamenii de la toate nivelele, sau doar pentru cei de la nivelele unde pacatele nu au fost atat de grave?

Si daca exista asta pentru toata lumea, atunci cu cat esti un nivel mai jos, cu atat suferinta fizica/mentala e mai mare si cu atat sentinta e mai lunga, dar intr-un final tot vei fi eliberat?

Ce parere aveti voi crestinii despre acest concept?

Iar ateii, daca ati sti ca asta e adevarat, ce parere ati avea de acest mod de a impartii oamenii pe categorii diferite, si pedepsiti diferit in functie de pacatul pe care l-au facut?

Asta e bineinteles doar un concept, deci nu trebuie sa il tratati ca pe un atac impotriva voastra, vreau doar parerea si opinia voastra sincera.
Ganditi-va la asta ca un fel de joc de imaginatie.

P.S. Eu nu cred in existenta iadului, dar daca as crede, mi s-ar parea foarte corecta structura respectiva.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ad pe mai multe nivele...Ce parere aveti~

dă-ne o listă completă cu păcate posibile și nivelul de iad (mă rog, nu sună bine dar asta e ideea) corespunzător, apoi vorbim

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

Si de ce as face asta? E doar o idee si vreau opinii despre ce credeti voi, nu vreau intregi dezbateri.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi și atunci cum să ne dăm cu părerea fără o ierarhizare clară a păcatelor și nivelelor despre care spui? doar așa, la plezneală?

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

Folosindu-ti creierul, poate?
Nu exista nicaieri o ierarhizare clara, sau o ierarhizare de orice fel.
Pacatele mici se duc la un nivel mai "indulgent", iar pacatele mari de duc la unul mai "necrutator".
Iar eu cand am cerut o parere, ma refeream la o parere despre conceptia in sine, nu la ierarhizarea fiecarui pacat pe fiecare nivel.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

"Pacatele mici se duc la un nivel mai "indulgent""

păi asta-ți ceream, să definești păcate-mici-mari-medii. Nu pricepi?

"Folosindu-ti creierul", poate ai reuși?

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

"păi asta-ți ceream, să definești păcate-mici-mari-medii. Nu pricepi?"

>"Folosindu-ti creierul", poate?"

M-am exprimat destul de clar, dar se pare ca tu esti persoana care nu pricepe. Daca ai un creier functional, poti determina de unu/una singur/a care sunt pacatele mici, medii si mari, si nu ai nevoie de mine sa ti le insir pe tava.
Google e gratis si ti-l recomand cu drag. Daca tot ai de gand sa raspunzi, nu veni sa ma pui tot pe mine sa caut raspunsurile la propriile mele intrebari, ca daca voiam sa fac asta, nu mai puneam intrebarea in primul rand.
Atunci cand raspunzi la o intrebare, se presupune ca raspunzi stiind despre ce vorbesti, si nu te astepti la persoana care pune intrebarea sa iti dea raspunsul ca tu doar sa il repeti, ca asta nu rezolva nimic.
Daca nu ai capabilitatea de a raspunde cum trebuie, mai bine nu mai raspunzi deloc.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

"Daca ai un creier functional, poti determina de unu/una singur/a care sunt pacatele mici, medii si mari"

hai pe bune?!
tu care ai etajat iadul pe paliere n-o faci și pe asta?
apropo, cât etaje-i dai iadului?

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

"hai pe bune?!
tu care ai etajat iadul pe paliere n-o faci și pe asta?
apropo, cât etaje-i dai iadului?"

Cred ca nu ai citit bine postarea mea initiala. Nu eu am inventat conceptul. Am spus ca acest concept e popular in strainatate, mai ales in Asia.
Daca ti-ai fi oferit cateva minute din viata ta extrem de speciala, ai fi gasit pe Google si chiar si pe YouTube diverse informatii legate de asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

" WisdomInTheDark: Care credeti voi ca e pedeapsa de la ultimul nivel?"

aia te intrebam, geniule, câte etaje-i dai iadului (in viziunea ta desigur) Nu pricepi ce-ai scris sau nu tu ești "autorul"?

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

Chiar conteaza cate nivele are iadul atata timp cat ultimul e ultimul? Poate avea 7 nivele, poate avea 43, poate avea 92, sau poate avea peste 1000, atata timp cat ultimul e cel mai "crunt", si se ocupa de cele mai grave pacate, nu conteaza.
Care credeti voi ca e pedeapsa de la ultimul nivel? Persoanele care au comis cel mai grav pacat se duc in ultimul nivel, care credeti voi ca ar fi pedeapsa cea mai adecvata, fara sa stiti care e pacatul, dar sa stiti ca e cel mai grav care poate sa existe?
Cam la asta ma refeream. Nu conteaza pacatul atata timp cat e cel mai grav care poate sa existe. Eu intrebam care ati considera voi ca ar fi cea mai potrivita pedeapsa.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

"Poate avea 7 nivele, poate avea 43, poate avea 92, sau poate avea peste 1000"

decide-te odată nu ne mai ameți atât!

| Mayhem666 explică (pentru sierra1):

Ne? In afara de mine (bineinteles) si de inca o persoana care a mai raspuns, tu esti singura/singurul care a raspuns si continua sa se certe.
Evident ca nu se poate discuta cu tine. Ca sa pot sa scot un raspuns de cateva cuvinte de la tine (ca si propria ta opinie), trebuie sa-ti scriu detaliat un eseu de 30 de pagini.
Decat sa continuam, eu cerandu-ti o parere, iar tu cerandu-mi sa-ti spun ceva ce e doar un simplu concept (desi l-am explicat deja), mai bine lasam totul balta, ca nu merita timpul pierdut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu te lua cu sierra1 asta in gura ca zgarie rau pisica, e turbata si nu are multa scoala.
Nu cu mult timp in urma, am stat cu mama sa vorbim despre care am considera noi pacat mare si care mic.
Cel mai mare pacat l-am considerat hula impotriva Duhului Sfant, apoi uciderea unei persoane(aici include si avortul), dupa violul, furtul, injuriile, minciuna si terminand cu cele mai mici pacate.

Despre iad.
Multi crestini inteleg prin "iad" un loc de pedeapsa vesnica, dar universalistii nu sunt de acord cu asta.
Universalistii care cred ca Dumnezeu se va impaca pana la urma cu toate sufletele, interpreteaza referintele la iad din N.T in contextul V.T, si coincide ca se refera intotdeauna la o iminenta judecata divina a Israelului si nu la o chinuire perpetua pentru cei ce nu pot fi mantuiti.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

" Sppin : nu are multa scoală...Cel mai mare pacat fata de om...aici include si avortul"

atât te duce capul, tu care ai școală!? - eventual aia de dumnică unde te prostește preotul și tu habar n-ai de asta.

de fapt mustești de atâta școală, după cum se vede:

https://www.tpu.ro/......-religios/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns pentru sierra1 :
Nu ti-ai invatat inca lectia?
Nu apartin niciunei religii, stai tu frumos acolo in banca ta.
Nu stiu ce legatura are intrebarea mea cu, ca si-asa te depaseste.
Cat despre avort, as fi preferat sa te avorteze muma-ta.