| anonim_4396 a întrebat:

Am observat că secţiunea religie a devenit un loc de vărsare a frustrărilor de catre atei. Ok, îi înţeleg pe atei, nu cred. Totodată îi acuză pe cei care cred că fac prozelitism religios de orice fel, însă, în realitate consider că ateii îi depăşesc în discuţiile lor obsedante pe cei care cred. Nu, asta nu e alta intrebare gen "Dumnezeu există?".

Intrebarea mea e asa: Toata lumea stie ca nu exista pe Pamant dinozauri cu corn in coada care sa si traiasca. Bun, daca stim cu totii inexistenta unui lucru, nu-l dezbatem. Insa ateii, cred cu tarie ca Dumnezeu nu exista dar dezbat un lucru ce nu exista, doar ca sa isi mangaie lor orgoliul, sa le demonstreze altora ca au dreptate. Sau poate e golul ala din suflet care ii tot solicita la cat mai multe intrebari, pentru ca in final sa creada?

Se mai observa si o rautate exacerbata a ateilor (care promoveaza, zic ei, bunatatea si normele sociale, morale corecte) in orice discutie, chiar jigniri tendentioase. Apoi, nu stiu atunci cu ce e mai bun un ateu decat un credincios ipocrit. Mai oameni buni, nu credeti, ramaneti tacuti in necredinta voastra si ignorati-i pe cei care cred. Iar cei care credeti, ignorati-i pe cei care nu cred. Oricum nu se schimba nimeni pe site-ul asta intr-un mod religios fundamental.

Am mai observat că un ateu care pune o întrebare sau răspunde la întrebare mereu i se va acorda un vot pozitiv indiferent dacă răspunsul e bun sau nu, tot de la un ateu şi la urmă să-i acorde marele premiu "fundiţa".Cea mai bună afacere a zilelor noastre. Dai un vot primeşti un vot. big grin
Multe din userii atei nici nu caută răspunsuri ci mai degrabă contradicţii cu creştinii ignorând tot ce scrie ăla şi arătându-şi propriile păreri ca să fie şi el mândru.
Şi acum întreb :chiar vi se pare că ateismul vostru e mai presus de fanatismul religios? Chiar nu văd nici o diferenţă.
V-aţi prostit în ultimul hal.
Dacă aţi căuta cu sinceritate un răspuns la întrebările voastre nu l-aţi căuta pe TPU iar această categorie probabil n-ar mai exista.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu in ce lumea traiesti tu, dar in lumea mea, nu "toata lumea stie ca nu exista" Dumnezeu.
Nu am vazut atei care sa dezbata problema inexistentei Lui Dumnezeu intre ei, dupa cu mafirmi, ar fi si stupid.
Ateu 1: Nu exista Dumnezeu.
Ateu2: Ai dreptate.
Ateu1: Asa este, nu exista.
Ateu 2: Nu exista, intr-adevar.

Apoi, te contrazici singur:

"...sa le demonstreze altora ca au dreptate."
Pai care "altora" din moment ce "TOATA LUMEA stie ca nu exista"

| Mădă0611 a răspuns:

laughing vai, ce tlist, ateii e lăi, iar (TPU scrie ia-l).
Pai n-or crede in dinozaurii aia, dar daca unii cred si devin astfel o amenintare, ce facem?

"Dacă aţi căuta cu sinceritate un răspuns la întrebările voastre nu l-aţi căuta pe TPU iar această categorie probabil n-ar mai exista." si daca ma intereseaza sa vad cum gandesc unii, de ce fac pe fanii bibliei daca n-o cunosc, s.a.m.d?

Inteleg ca ai nevoie sa ai un prieten imaginar, asta e doar o categorie, poti merge la altele daca ti-e teama ca ceva din ce zice un ateu ti-l poate speria si o sa dispara.

Si inca ceva, observ ca doar teistii au treaba cu fundita aia, o fi de bine? o fi de rau? whistling laughing

| sublime89 a răspuns:

"Toata lumea stie ca nu exista pe Pamant dinozauri cu corn in coada care sa si traiasca." Asa e, dar din pacate nu toata lumea stie ca acel om invizibil din cer care vede tot ce facem noi nu exista.

| Alphawolf a răspuns:

Toata pledoaria ta suna ceva de genul: Nu e bine ce faceti ca mie nu-mi convine! Gandirea ta este tendentioasa, motiv pentru care nu intelegi unele lucruri. Povestea biblica este sustinuta si promovata cu pretentia de adevar, insa povestea Ivan Turbinca, nu. Vezi diferenta!? Povestea biblica este cu pretentia de adevar in societate, se investeste in ea, se educa in functie de ea, se iau decizi in functie de ea si se creaza un tip de mentalitate in functie de ea, in schimb, povestea Ivan Turbinca este doar un basm fara nici-un fel de pretentii. Inca o data, vezi diferenta!?

Am vazut prea multi credinciosi care se victimizau, aveau neclaritatile tale, iar eu tind sa cred ca aceasta piedica in gandirea voastra este efectul credintei. In gandirea voastra este prea mult subiectivism, mult mai mult decat obiectivitate. Cand este vorba de credinta ganditi ca niste copii, vedeti doar cum va convine.

Atata timp cat vrei religie, eu am dreptul la opinie, atata timp cat ai pretentia la adevar, eu am dreptul sa-ti cer argumentele si dovezile pentru el, am dreptul la opozitie. Si nu vreau sa discut inexistenta lui "Dumnezeu", ci vreau sa-ti stric tie afacerea(religia, care o sustii in societate cu nimic).

Cat priveste fanatismul, atata timp cat esti mai tendentios decat mine, esti si mai fanatic decat mine.

| KhludCiprian a răspuns:

"Am observat că secţiunea religie a devenit un loc de vărsare a frustrărilor de catre atei...
Am mai observat că un ateu care pune o întrebare sau răspunde la întrebare mereu i se va acorda un vot pozitiv indiferent dacă răspunsul e bun sau nu, tot de la un ateu şi la urmă să-i acorde marele premiu "fundiţa".Cea mai bună afacere a zilelor noastre. Dai un vot primeşti un vot. "

Haide sa fim clari. Eu de obicei pun o intrebare pe zi (sau puneam) si in acelasi timp am avut foarte des funde date crestinilor sau teistilor in general.

Sigur, daca intreb o intrebare si primesc doua atacuri la persoana (mea), un raspuns ultra-fanatic si doua raspunsuri ce ironizeaza pozitia acelui fanatic, imi ramane cam de votat doar raspunsul ateu nu pentru ca e ateu, dar pentru ca nu ramane altceva de votat.

Am primit critici la pozitia mea si in multe cazuri am votat doar cand cineva a aratat ca am gresit. De asemeni am cerut de fiecare scuze pe TPU cand am facut o greseala, de categorie, de pozitie a persoanei ce cred ca o tine, si altele de genul. Daca imi amintesc bine, in vreo 4-5 luni de cand operez pe TPU cred ca am primit zeci (poate o suta!?) de atacuri la persoana, si am primit doar o singura data scuze (daca tin bine minte de la suffastar).

Si atentie, daca vei spune ca eu cumva exagerez contextul, de obicei am prins oamenii care sa atace cel mai des caracterul au fost atunci cand le-am cerut o sursa sa isi justifice afirmatia! Nu le-am cerut o dilema imposibila (inteleg cateodata ca sunt intrebari ce-s greu de raspuns de crestini).

La urma, vezi ca de obicei crestinii blocheaza ateii, si desi sunt situatii ce eu unul nu mi-am dat seama ca am gresit fata de un crestin (este probabil, am raspuns de mii de ori), probabil "rautatea" si "aciditatea" raspunsurilor atee a altor atei in special o inteleg perfect dat fiind ca sunt multe intrebari ce poate un ateu le pune (ca si contradictie) si dupa cateva zeci de atacuri la persoana devin mai putin rabdatori, chiar ii inteleg. Prea multa dragoste crestina la lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"un loc de vărsare a frustrărilor de catre atei"... clar.

"daca stim cu totii inexistenta unui lucru, nu-l dezbatem"... dar putem sa dezbatem ideile nu? Mai ales ideile bolnave ale unora care duc la ura, discriminare, homofobie, intoleranta, etc. Putem dezbate asa ceva nu? Maretule user de pe TPU, ne dai voie?

"cred cu tarie ca Dumnezeu nu exista"... facepalm. Invata chestiile de baza inainte sa te bagi intr-un subiect.

"dar dezbat un lucru ce nu exista"... GRESIT. Repet iar pentru ca sigur nu ai inteles : nu se dezbate inexistenta. Se dezbate un concept, o idee bolnava care duce la ura, discriminare, homofobie, etc.

Treaba e foarte simpla : afirmi ca exista zei? DOVEDESTE. Daca nu poti, eu o sa concluzionez in mod corect ca zeul tau este de fapt un simplu prieten imaginar. Esti liber sa crezi in ce prieten imaginar vrei si in cati vrei atata timp cat pastrezi acea credinta pentru tine. Atata timp cat nu te bagi in vietile altora e problema ta ce faci.
Nici voua nu va convine daca niste hindusi ar vrea ca voi sa nu detineti aceleasi drepturi ca ei. Sau daca in scoli sunteti priviti urat pentru ca nu credeti in Shiva sau altii de genul. Sau daca la "religie" invatati in mod abuziv doar despre hinduism. Mai vrei exemple?

"Sau poate e golul ala din suflet"... clar.

"rautate exacerbata a ateilor"... sincer sa fiu, asemenea afirmatii sunt preferatele mele. Religiosii incep sa dea palme in stanga si in dreapta, sa indemne la ura, bla bla bla (nu mai repet ce am zis mai sus) dupa care, culmea, cand un ateu se satura si intoarce roata, toti incep sa o arda gen "ajutor, suntem persecutati" sau in cazul tau "rautate exacerbata a ateilor". Sunteti ca batausul scolii. Dati o palma iar cand "ala micu" iti intoarce palma sau eventual iti da un pumn incepi sa urli gen "vedeti ce rau e? Mi-a dat de m-a julit". Jalnic.

"mereu i se va acorda un vot pozitiv"... lasati voturile sa vina la mine.

"indiferent dacă răspunsul e bun sau nu"... lasa-ma sa ghicesc : tu consideri ca acest raspuns nu este bun. Am dreptate? Motiveaza-ti raspunsul.

"Multe din userii atei nici nu caută răspunsuri"... bai uite ca eu caut raspunsuri dar culmea, voi nu sunteti capabili sa le oferiti. Vrei sa te bagi intr-o mini sesiune de Q & A cu mine? Te consideri suficient de pregatit? Eu sunt dispus sa pariez pe orice ca nu o sa poti sa oferi un raspuns la multe intrebari. Baga-te ca primesti si bani daca raspunzi (si nu doar de la mine). Atentie, raspunsurile sa fie argumentate calumea si sustinute de dovezi valide.

"ateismul vostru e mai presus de fanatismul religios"... din postarea ta, concluzionez ca nu ai inteles ce este ateismul. Ba mai mult de atat, dupa cum am zis, religiosii dau o palma iar cand "aia mici" nu mai vor sa indure, tot religiosii o ard gen "ajutor, suntem persecutati". Gen batausul scolii care e tare doar cand se ia de unii mai mici. Sau tiganii care sunt tari doar in gasca si culmea, cand dau de unii care sunt mai tari decat gasca lor, isi iau zborul.

Asa sunteti si voi acum. Latrati ca sa va aflati in treaba deoarece unii incep sa se sature de voi si acum va credeti persecutati.

Hai militecticus, daca esti tare in raspunsuri si consideri ca ai ceva bun de zis (argumentat si sustinut de dovezi), baga-te la un Q&A.

"nu l-aţi căuta pe TPU"... e irelevant unde le cauti. Consideri ca acest site nu poate sa ofere un raspuns la o intrebare? Interesanta logica ta. Dar unde crezi tu ca trebuie sa le cautam?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Poate n-ai observat dar multe întrebări, nu mă încumet să zic o bună parte, sunt de la creştini pentru atei. Personal nu cred să fii răspuns la nicio întrebare unde era vorba pur de de o discuţie între credincioşi, ci doar la cele în sensul in care vorbeam mai sus.
Astfel nu cred că e greşit ca un ateu să răspundă la o întrebare ce fie îi este adresată fie îşi poate spune părerea. Unele întrebări sunt formulate în mod clar pentru atei, altele doar permit şi opinia unui ateu, aşa că... nu înţeleg care-i problema ta?

| Vektor a răspuns:

Exemplul cu dinozaurii ti-a transformat topicul dintr-unul ce parea a fi serios intr-o porcarie.

Avem zeci de mii de fosile cu dinozauri, iar cu dumnezeu nu avem decat o carte care si aia chipurile e scrisa de oameni, poate ar fi giugliul lui isus dar dupa datarile cu carbon cica ar fi din anii 1400.
Alte dovezi?

| SabbyNightShadow a răspuns:

Ai nevoie de ochelari. Scurt si la obiect. O,tu,atotstiutotule user intelectual TPU, mai dai o data click pe rubriga religie si baga de seama ca mai mult crestinii se plang de atei. Da, poate ca uneori exageram si noi, dar sunt rare ori cand o facem insa voi va plangeti intr-una ca noi nu credem in ce vreti voi. Oh, dar vai, am uitat sa iti cer voie maretule atotstiutor TPU ca sa iti raspund la "intrebare". Am voie sa iti spun opinia mea sau trebuie sa imi sterg raspunsul?

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

Să vii să te spovedesc. laughing

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite acuma vin, stai sa ma incalt laughing)

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

Să-mi faci şi o rugăciune dacă tot mă venerzi. laughing

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,da. Flori nu vrei? laughing)

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

Faci tu asta pentru mine?

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu tongue

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

În condiţiile în care nu prea am primit flori de la fete, da aş vrea. cool angel

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti trece tongue laughing

| HowdidIgethere a răspuns:

Se varsa si ei pe-aici. Probabil baieti fara succes in dragoste se consuma aici. Asta e.

| HowdidIgethere a răspuns:

Raspunsurile ateilor de pana acum suna ca asta :

http://www.youtube.com/watch?v=CEEPaYD5KZE

.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Daca faci aluzie la faptul ca omul a evoluat din maimuta, du-te culca-te, nici un ateu n-a zis asta, "atei" din aia suparati pe dumnezeu ca n-au gagici misto exista multi, dar sunt teisti de fapt.