| XatomisX a întrebat:

Am observat un lucru multi cred in D-zeu ca asa au auzit ei ca e bine dar daca ii intrebi de ce ei nu stiu laughing pur si simplu au auzit ei ca asa trebuie straight face urasc gandirea asta de turma voi ce credeti nu am dreptate? daca vine unul disperat de religie il rog sa nu imi raspunda la intrebare multumesc

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca se ghideaza dupa "Crede si nu cerceta" ce vrei de la ei?

| UnOmModest a răspuns:

Uite cum sta treaba, nu sunt un sfant, nu tin post si multe altele, insa cand te vei alfa la ananghie, sigur iti vei dori sa fie cineva acolo sus care sa iti asculte problemele, si schiar sa te ajute.
Iar tu crezi cumva ca noi oamenii si ascest univers am aparut asa de capul nostru? NU!
Pentru ca trebuie sa fie o forta a tot stiutoare, a tot puterinca, undeva, nu stiu. Dar te asigur ca nu totul a aparut asa de capul lui.
Iar eu cred si voi crede mereu in Dumnezeu! Si sa stii ca un om a spus o data: ''Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El nu există, iarăşi nicio pierdere.''
Sper ca te-am lamurit!

| nesuferit a răspuns (pentru UnOmModest):

"Iar tu crezi cumva ca noi oamenii si ascest univers am aparut asa de capul nostru? NU!" nu, la creat dumnezeu pocnind din degete. asta e cea mai mare problema cu crestinismul, inhiba dorinta de cunoastere, orice intrebare ai avea, exista un raspuns dumnezeu, ceea din punctul meu de vedere e grav

| RoseMarie2002 a răspuns:

Dumnezeu exista! E Biblia care o spune si multe alte lucruri!
In plus fiecare lucru are un strop de adevar, acesta unul foarte, foarte, foarte, foarte.....mare.
Nu sunt o sfanta, dar asta e parerea mea.

| Nucreeed a răspuns (pentru UnOmModest):

''Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El nu există, iarăşi nicio pierdere.''

ESTI SIGUR CA NU PIERZI NIMIC DACA CREZI IN dumnezeu? gandeste'te mai bine!

| UnOmModest a răspuns (pentru Nucreeed):

Ok, spune-mi tu ce as putea pierde.

| Nucreeed a răspuns (pentru UnOmModest):

A crede în Dumnezeu îneamnă a-ți chinui mintea cu niște minciuni care nu fac decât să-ți reducă capacitatea ta de a gândi singur, de a-ti pune intrebari...despre cum s-a creat lumea cu adevarat s.a.m.d.
Si sa presupunem ca exista dzeu...pe cine crezi ca trimite in rai? pe tine, ala care face fapte bune doar ca sa aiba de castigat mai apoi? sau pe cel care nu credea in dzeu dar totusi facea fapte bune pentru ca asa simtea ca trebuie?

| dracu14 a răspuns (pentru UnOmModest):

Acel om era pascal, ironic e ca nici el nu era sigur daca exista dumnezeu, d-aia a creat acel pariu.

| dracu14 a răspuns:

Ei nu cred pentru ca e bine sa crezi, ei cred pentru ca sunt indoctrinati de mici
,, o minciuna spusa destul de des devine adevar,,-vladimir lenin

| UnOmModest a răspuns (pentru dracu14):

Am dat doar un exemplu.

| Exilee a răspuns:

''esti prost''
Fiintele irationale ca tine nu stiu sa tina un dialog fara insulta. Merita tot dispretul societatii. Apropo, daca si cu stiinta stai prost, nu cautaraspunsuri in religie. Daca majoritatea care se declara atei ( dar multi categoric se bazeaza pe afirmatii care se pierd-n ele) atunci ramaneti cu convingerile voastre si lasati pe cei in masura sa cerceteze. Ce-ar trebui sa faceti, sfatul meu este Carpe Diem happy
Stiinta inseamna fantezie, cunoastere, imaginatie. Pentru asta iubesc eu stiinta si nu pentru ca incerc in a ajunge la o contradictie cu religia. Voi ( ateii) pentru ce iubiti stiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Omule! NU conteaza rai sau iad mie indiferent, si oricum daca cred in el nu pierd nimic.
Iar chestia cu faptele bune, asta depinde de fiecare in parte, pentru ca sunt uni credinciosi de mama focului, merg la biserica alea, alea. Si cand colo ii vezi pe strada luand in bataie de joc un om nevinovat, calcand cu masina un om, iar apoi spun: ''Pai stiti a fost o greseala i se poate intampla oricui.''
Eu nu am spus ca,(virgula) crezand in Dumnezeu astept sa se intample minuni, si sti vorba aia, norocul ti-l faci cu mana ta si rau tot cu mana ta.
Eu doar cred in el atat.
Sper ca ai inteles.

| UnOmModest a răspuns (pentru Exilee):

Ai perfecta dreptate, in sfarsit un om cu capul pe umeri...

| C0nstantin a răspuns (pentru UnOmModest):

Inlocuieste in pariul lui Pascal pe Dumnezeu cu Bula sau cu Badea Gheorghe si o sa ajungi la acelasi rezultat. Atata timp cat pariul poate fi valabil pentru orice zeitate / persoana valoarea lui este nula fiindca nu demonstreaza strict existenta unui singur zeu. Asa ca mai incearca sa te lamuresti tu ca stai prost cu gandirea.

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

Ei bine...m'ai prins..am tintut prea multe dialoguri fara a va insulta...dar voi tot intelegeti ce vreti din argumentele aduse de noihappy poti sa crezi ce vrei dar eu sunt satul de raspunsurile deviate de la subiect si fara pic de logica de la voi, crestiniihappy

| 4b a răspuns:

Multam omule de compliment...ai grija de tinewinking

| Nucreeed a răspuns (pentru UnOmModest):

Intrebare :
De ce va pupati in fund atata unu' pe altu'?

| Nucreeed a răspuns (pentru 4b):

Ei bine intelege si tu..ca am vorbit frumos cu voi.dar nu mai tine sincer..sunteti prea enervanti...cand veniti cu argumente din astea FARA NICIUN SENS si fara niciun pic de logica..nu pot sa ma abtin...

| Exilee a răspuns (pentru Nucreeed):

Intrucat dupa afirmatiile si lui EmaS si anume ca ''stiinta lucreaza mana-n mana cu religia'', se cauta inca raspunsuri, dar care sa nu fie in contradictie intre aceste doua domenii. Asta este treaba noastra. Sa cercetam, dar pana cand ajungem la un raspuns intru' totul corect, Biblia contine Adevarul Universal. Este mult mai mult decat ''o carte de basme'' cum o considera 21% din popaltia omenirii. Este plina de istorie, filozofie, oratorie si literatura.

| UnOmModest a răspuns (pentru Nucreeed):

Omule, situatia te depaseste, ramai scufundat in rautatea ta.
Pace.

| 4b a răspuns (pentru Nucreeed):

Vorbesti cum ai chef, eu am inima de piatra, deci nu-i stres...
Numa' bine

| Exilee a răspuns (pentru Nucreeed):

Imi cer scuze pentru insulta. Iarta-ma te rog.

| Nucreeed a răspuns (pentru UnOmModest):

Rautatea mea? Ce rau iti fac eu ma? BANUIESC CA ASTA NU CITIT...zi'mi si mie ce parere ai despre astahappy
Odata ce tu nu stii sigur ca dumnezeu exista sau nu...de ce crezi in el? pentru ca ai NEVOIE DE EL.Dar de ce sa faci asta cand exista alte metode prin care poti sa iesi din momentele grele ale vietiistraight face

"A crede în Dumnezeu îneamnă a-ți chinui mintea cu niște minciuni care nu fac decât să-ți reducă capacitatea ta de a gândi singur, de a-ti pune intrebari...despre cum s-a creat lumea cu adevarat s.a.m.d.
Si sa presupunem ca exista dzeu...pe cine crezi ca trimite in rai? pe tine, ala care face fapte bune doar ca sa aiba de castigat mai apoi? sau pe cel care nu credea in dzeu dar totusi facea fapte bune pentru ca asa simtea ca trebuie? "

| Exilee a răspuns (pentru Nucreeed):

''NU oricine imi zice Doamne-Doamne va intra in IMparatia Cerului va intra intru Imparatia Cerului, ci cel ce va face voia Tatalui Meu'' ( Ev. dupa Matei)

| UnOmModest a răspuns (pentru Nucreeed):

Sti, de explicat nu prea pot sa iti explic tot.
Dar un lucru e cert, trebuie sa SIMTI nu e de ajuns sa crezi.
Iar la partea cu simtitul, nu prea pot sa-ti dau vreo explicatie, trebuie sa experimentezi pe proia ta piele.
Ma poti injra, spune ca sunt ipocrit si altele, ei bine fiecare om are o anumita parere, iar tu incerci sa ii aduci pe altii de partea ta. OK
O zi buna sa ai!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da este asa astfel de oameni nu realizeaza ca viata lor depinde de cel ce i-a creat, doar cand ajung in necaz, disperare atunci au nevoie de Dumnezeu, probabil ca sunt satisfacuti cu gandirea si obiceiul lor nu-si pun nici un fel de intrebari, dar majoritatea oamenilor nu sunt satisfacuti de starile de lucruri din lume.Probabil ca nici dumneavoastra nu sunteti, nu-i asa? Unde vor duce toate acestea?

| Nucreeed a răspuns (pentru UnOmModest):

Crezi ca eu nu stiu cum e sa crezi in dumnezeu? SAU SA "SIMT" ce ai simtit si tu? si eu am trecut prin astea crede'ma...dar pe la 15 ani am inceput sa ma gandesc mai mult si sa'mi pun foarte multe intrebari pana cand am ajuns la concluzia asta...

| UnOmModest a răspuns (pentru Nucreeed):

Si inca ceva, nu trebuie sa fi filozof, Einstein, sa inveti pe rupte, pentru ca oricate carti ai citi si oricat cat ''bun'' ai fi, caracterul sa stii ca este lucrul cel mai greu de schimbat, si dupa cum am spus orice om poate sa scrie fel si fel de carti despre fericire, succesul in viata si asa ma ideparte, iar tu apoi sa le citesti sa spui: Mama ce tare! Iar ziua urmatoare revi iar la vechile obiceuri pe care le-ai facut si ieri si alaltaieri.
E usor sa vorbesti, greu sa faci, practica ne omoara si la propriu si la figurat.

| UnOmModest a răspuns (pentru UnOmModest):

Scuzati-mi greselile de ortografie happy