| kira30 a întrebat:

Am postat un articol de curand care a jignit multi atei.Imi cer scuze.
In semn de impacare scriu eu un nou articol.

Să nu judecăm necredincioşii, ci să căutăm sa

înţelegem motivele necredinţei lor

Atunci cînd cineva spune: "Eu sînt ateist", sau

"Dumnezeu nu există!" – să nu-l judecăm

întotdeauna din punct de vedere filozofic, dar să

ne întrebăm de unde vine această atitudine?

Dacă doriţi cu adevărat să faceţi ceva pentru

acest om, atunci ar trebui să-i puneţi întrebări

una după alta ca să-l înţelegeti; fără a-l înţelege,

veţi ţinti întotdeauna orbeşte.

Unii credinciosi spun, ateismul este o eroare

ştiinţifică, este refuzul de a studia realitatea în

ansamblu, este tot atît de neştiintific ca şi cum ai

spune: "muzica nu este, pentru că pentru mine

ea nu există…"
Noi nu putem prezenta astfel problema unui

necredicios, pentru că există multe posibilităţi

pentru el de a se justifica.
Însă în general, ateismul este refuzul de a

accepta mărturia, cel puţin istorică, a unor

oameni consacraţi, care spun: "Eu ştiu…" Mulţi

din aceştia sînt oameni de ştiinţă, spre exemplu

Pavlov.

"Crestine, du-te acasă şi întreabă-te cînd ai avut

nevoie pentru prima oară ca Dumnezeu să nu

existe".

Noi,crestinii,avem responsabilitatea de a face un

bine tuturor,indiferent de-i stain sau

necunoscut, prieten sau dusman.Si nu trebuie

sa-i ajutam doar odata,ci pe viata.
Sa ne rugam pentru confratii nostri indeferent de

provenienta,religie,sau de necredinta.
Este datoria noastra de crestin sa-L

urmarim/imitam pe Domnul nostru IISUS

HRISTOS si se pare ca am uitat sa facem asta

cea ce ne-a adus noua multa paguba fiindca

multi dintre noi pretindem doar ca suntem

crestini.

In final va scriu un proverb care,sper eu, ca va va

putea face sa va cunoasteti mai bine indiferent de

sunteti ateu sau crestin :

"Cine se confrunta cu sine insusi, se regaseste."

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum unii dintre voi aveţi talentul de a vă cere scuze şi a jigni simultan...sunteţi mari figuri.

http://www.tpu.ro/religie/dumnezeu-are-umor/pagina-2.html#10637070

http://www.tpu.ro/......tul-si-se/

Drept, bun şi înţelept care eşti, nu ar fi mai bine să-ţi vezi de viaţa ta şi să uiţi de obsesia ta pentru atei? Dacă te deranjează atât (fără să-ţi facă ceva), uită că ei există! Aşa toată lumea ar fi mulţumită.

| RAY a răspuns:

Ai tu o ura imensa pentru ateii se observa asta in fine parca isus indemna la iubire nu la ura

1 isus nu a facut religii
2 in biblie nu scrie ca secta de care aparti tu este religia adevarata
3 in loc sa va faceti mai buni voi crestini ca doar Romania e o tara crestina uiti ca 99 la suta din populatia romaniei e crestina nu atee, deci cum poate influenta un numar asa mic mai mic ca 1 la suta Romania?
daca chiar ati crede voi in dumnezeu cu adevarat si nu din interes propiu nu ati pacatui cum o faceti, va barfiti intre voi, va urati intre voi, va mintiti

| kira30 explică (pentru RAY):

Nu urasc deloc ateii dar nu va inteleg cateodata.Nu vreau sa ma bazez pe idei preconcepute despre voi asa ca incerc sa va cunosc mai bine.

| Mădă0611 a răspuns:

Tu si cei ca tine nu aveti altceva de facut decat sa va ganditi cum sa prostiti ateii sa creada in basmele voastre prostesti? Un ateu ex crestin nu da 2 bani pe toate argumentele voastre, si nici pe scuzele voastre, asa de... prefacatorie. Voi crestinii sunteti niste prefacuti, niste spun ceva desi fac altceva (ca cica daca spun ca sunteti ipocriti va jignesc, nu va descriu).
Voi crestinii jigniti mai mult decat ateii.
Voi crestinii va credeti sfinti cand sunteti vai de voi.
Data viitoare gandeste, daca ai cu ce, inainte sa vorbesti, si transmite asta si prietenilor tai, ca "noi crestinii" cam va luati nasul pe sus, apoi va amintiti ca exista iad, faceti pe voi, "o, doamne, o, doamne, o sa ma bata dracu, ma duc sa cer iertare, dumnezeu nu stie ca cer asa de kiki".
:'( (patetic)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare simpla si vreau sa raspunzi la ea. Urmatorul raspuns o sa fie bazat pe raspunsul tau. Hai sa avem o mini discutie pentru ca presimt ca nu stii anumite lucruri si iti bazezi afirmatiile pe erori (fie din lene fie din ignoranta).

Ce intelegi tu prin "ateu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare irosita! Nici intrebare nu este! Si nu stiu e ce ai lasat asemenea spatii! Ca sa para mai mare aceasta scuza?

| Buresbista123 a răspuns:

Daca te confrunti cu tine insuti si esti sincer, iti folosesti ratiunea si traiesti in realitate cele mai mari sanse sunt sa fii un ateu.DZ nu e bun asa cum credeti voi, cititi carticica aia mai bine sa vedeti cum se promoveaza crima, violul si sclavia cum ti se spune ca de cand te ai nascut si pana mori tu esti un pacatos si trebuie sa faci ce scrie in carte pentru ca altfel cel care a creat totul te va trimite in iad pe vecie, e un afront la demnitatea umana astea sunt religiile!
http://www.youtube.com/watch?v=6z0G6sopNjE
http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
http://www.youtube.com/watch?v=bMDF3bGyFmo

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Mie crestinismul imi pare mai mult o forma de manelism.