| LupusDei1993 a întrebat:

Am să dau o situație credincioșilor care cred în Yahve, zeul împrumutat de la israeliții aramaici antici.
Să zicem că vă vin în vizită mesageri ai lui Allah. Voi vă aflațiîn curte făcând treburi, familia voastră fiind în casă. Se apropie acești mesageri, înarmați până în dinți să vă oblige să vă convertiți la infinita iubire al zeului Lunii.
Dacă nu o faceți, vă vor omorâ, vor omorâ toată familia din casă, animalele și vor da foc la tot, practic eliminându-vă din existență, dar măcar mergeți automat în rai.
Dacă da, veți fi cruțați, dar răpiți și practic duși cu forța în țara lor. Dar zeului vostru nu o să-i placă asta, și vă vor da în iad.

Ce alegeți în cazul ăsta?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest scenariu de SF Gore nu corespunde cu nici o realitate trăită vreodată de noi românii.
Turcii când au avut țările române sub papuc, nu au impus islamul, cereau doar tribut și atât.
Imperiul habsburgic a distrus cu tunul ceva mănăstiri ortodoxe prin Transilvania, așa se zice, dar nu a omorât pe nimeni.
Așa că, scenariul dtale inspirat din terorismul extremist taliban, este bun pentru divertisment horror, și nu are sens.

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Răspunde la întrebare: da sau nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu am cum să răspund, căci nu mă pot situa în acea zonă, fiind ateu.
Dacă mă obligi să jur pe Biblie sau pe Coran, sau să merg la biserică sau la moscheee sau să nu merg, eu pot să fac asta formal, ca să nu mi se taie capul, dar convingerile din mintea mea, nu mi le poate schimba nimeni căci nu are acces la ele. Așa că situația mea este înafara întrebării tale. Nici da nici nu.
Iar în plus, cum mă poți obliga să răspund dacă eu nu vreau. Ce o să îmi faci? O să îmi tai capul dacă nu răspund?
Reacția ta la lipsa mea de răspuns, este la fel de înafara oricărei realități, ca și întrebarea care ai pus-o.
Dta ai impresia că anonimatul de pe TPU, te absolvă de legile dialogului și îți permite să adopți orice atitudine, ca de exemplu provocarea la dispută de tip dilemă morală vitală, pe care o pui unor oameni credincioși, pe care nu îi înțelegi, dar lasă că le arăți tu ce deștept ești că îi faci praf și pulbere cu întrebarea ta fățarnică. De ce? Ca să ai o pseudo satisfacție a unei superiorități morale bazate pe o lipsă de înțelegere a lumii în care te afli, chiar aici pe TPU, când pui o asemenea întrebare.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru sadrian46):

Ar fi cazul Brâncoveanu, cu familia sa.

| BlackLight1987 a răspuns:

Ipotetic vorbind...pentru ca un astfel de scenariu este puțin probabil, daca nu chiar imposibil, as fi tentat să accept moartea mea și a familiei mele. Desi pus in fata faptului, nu stiu daca as avea o asemenea tărie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Acolo avea cineva inteesul să îi ia locul la domnie, l-au omorât dregătorii fanarioți, deci greci creștini, de la curtea sultanului, nu Islamul.

| Octavian199 a răspuns:

Allah e zeul evreu.Sa zicem ca vine Zeus, Odin, etc.

| xerxes1 a răspuns:

Allah inseamna dumnezeul si este dumnezeul lui Avraam, dumnezeul lui Isaac şi dumnezeul lui Iacov.
Deci tot despre YHWH este vorba, daca inca nu ti-ai dat seama.
Ca exista crestini la fel de ignoranti ca tine care nici ei nu stiu asta, este alta poveste.