| LupusDei1993 a întrebat:

Am sa fac un experiment interesant, cat % crestin te consideri daca crezi acestea din biblie?

1. Pamantul are 6000 de ani de la Creatie - 10%

2. Este impus femeii sa asculte de barbat si sa i se supuna - 10%

3. Avortul este total acceptat in biblie daca femeia si-a inselat sotul - 10%

4. Nu conteaza ce fapte faci atata timp cat crezi suficient de mult in Iisus - 10%

5. Este datoria ta sa ucizi vrajitoare - 10%

6. Pamantul este plat suspendat de un firmament inchis intr-un dom de sticla, cu tot cu soare, luna si stele - 10%

7. Spatiul cosmic nu exista, nici extraterestrii - 10%

8. Omenirea a inceput de doua ori prin incest (o data cu Adam si Eva, a doua oara cu Noe si familia lui) - 10%

9. E mai bine sa te mutilezi decat sa pacatuiesti (vorbele lui Iisus) - 10%

10. Daca ai putina credinta poti muta muntii din loc, sa aduci mortii la viata, sa beti otrava fara probleme etc. - 10%

Daca ai 0% sau sub 100% nu esti crestin adevarat.

39 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Din ce ai scris cred. doar ca e un lucru bun sa ma supun sotului meu si ca omenrea a inceput de 2 ori cu Adam si cu Noe, noroc ca nu tu evaluezi crestinismul meu.
Sa omoare vrajitoarele le era poruncit evreilor ininte de venirea lui Iisus, nici intr- un caz crestinilor.Isus a schimbat pedepsele pentru pacatele din Vechiul testament cea mai geava pedeapsa fiind excluderea din Biserica( Matei 18

| ania a răspuns:

Nu scrie nicaieri in Biblie ca exista vren motiv care sa faca avortul acceeptabil.

| ania a răspuns:

4.conteaza foarte mult ce faci, Iisis spune-Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele(Ioan 14- 15.
Cine a facut lista asta aiurea?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Am ras laughing

| halogen001 a răspuns:

0%

| CostinAlamariu a răspuns:

"1. Pamantul are 6000 de ani de la Creatie - 10%"

De fapt conform bibliei are mai mult de 7500 de ani, nu 6000.

"2. Este impus femeii sa asculte de barbat si sa i se supuna"

Nu scrie nicaieri asta. Tot ce scrie in Biblie despre asta e ca "Hristos este capul bisericii asa cum barbatul este capul femeii" dar fraza asta ma indoiesc ca e interpretata coerent de un ateu, deci nu inseamna ce crezi tu ca inseamna.

"Avortul este total acceptat in biblie daca femeia si-a inselat sotul"

Gresit. Avortul este condamnat de Biserica (deci de Dumnezeu) ca fiind ucidere in orice context posibil. Degeaba te iei dupa vechiul testament fiindca noi credem in noul Testament.

"Pamantul este plat suspendat de un firmament inchis intr-un dom de sticla, cu tot cu soare, luna si stele"

Nu scrie absolut niciunde in Biblie ca pamantul e plat. De fapt daca te duci la profetul Isaia o sa vezi ca spune clar ca pamantul e sferic.

"Nu conteaza ce fapte faci atata timp cat crezi suficient de mult in Iisus"

Nu scrie niciunde asta in Biblie. Iisus a fost extrem de clar cand a spus in repetate randuri oamenilor sa nu mai pacatuiasca, iar Sfantul Apostol Iacob a spus foarte clar ca "credinta fara fapte e moarta" deci Biblia spune clar ca faptele savarsite de un om conteaza extrem de mult.

"Este datoria ta sa ucizi vrajitoare"
Nu scrie niciunde in Noul Testament treaba asta, minti cu nerusinare.

"Spatiul cosmic nu exista, nici extraterestrii"
Spatiul cosmin exista, nu scrie nicaieri in Biblie ca nu exista. In schimb sunt de acord ca extraterestrii nu exista deci poti sa-mi pui 5% daca vrei.

"Omenirea a inceput de doua ori prin incest"
Incestul in acea perioada nu avea consecintele negative pe care le are astazi dar fie, baga 10%.

"E mai bine sa te mutilezi decat sa pacatuiesti"

Gresit. Prin acel pasaj Hristos nu indeamna la a ne scoate literalmente ochii si a ne taia mainile. Dupa cum orice copil de gradinita stie, Hristos vorbea de multe ori in parabole si metafore.

"Daca ai putina credinta poti muta muntii din loc, sa aduci mortii la viata, sa beti otrava fara probleme"

Partial gresit. A avea credinta cat un bob de muștar nu e neaparat puțin, cat mai degraba e inceputul credintei. E o nuanta aici pe care evident nu ai inteles-o fiindca nu citesti Biblia in buna credinta ci in rea credinta.

"Daca ai 0% sau sub 100% nu esti crestin adevarat."

Ma indoiesc ca un adolescent ateu care n-a studiat crestinismul 10 minute in toata viata lui stie ce inseamna sa fii un crestin adevarat. As prefera totusi sa ma incred in oameni care au citit Biblia mai mult decat ai existat tu pe pamant.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

1. Nu conteaza, Pamantul are peste 4 miliarde de ani.
2. Geneza 3:16
3. Numeri 5:27-28
4. Asa spun prietenii tai din secte crestine
5. Isaia 64:6
6. Exod 22:18
7. Viata de pe pamant a inceput cu microorganisme extraterestre.
8. Incestul a fost si va ramane ceva imoral.
9. Scuza ieftina cu 'metafore si parabole'
10. Esti un 'putincredincios' dupa cum a si spus Isus atunci.

Si in final, sunt depasit de perioada adolescentei de ceva timp. Am citit biblia si asta m-a determinat sa devin ateu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

2. Ala e vechiul testament, nu noul.
3. Ala e vechiul testament, irelevant dupa Hristos.
4. Nu-mi pasa de ce spun cei din alte secte, consider ca ce spun ei e gresit deci e total irelevant pentru crestinismul adevarat + ca am dreptate. Chiar nu scrie niciunde in Biblie asta.
5. "și ne-am făcut toți ca niște necurați,
și dreptatea noastră, toată, ca o cârpă lepădată;
ca frunzele-am căzut din pricina fărădelegilor noastre:
așa ne va duce vântul." (Isaia 64:6)
Ce legatura are asta cu pamantul plat?
6.irelevant din nou fiindca e vechiul testament. Se vede completa lipsa de educatie despre ce e crestinismul de fapt. Te faci de ras doar prin asta.
7. Ai o dovada solida pentru ipoteza asta?
8. Cine spune ca e imoral? Avand in vedere ca nu crezi in Dumnezeu pentru tine moralitatea ar trebui sa fie ceva subiectiv si chiar relativ, deci nu absolut.
9. Nu e nicio scuza. Este literalmente o metafora. Doar fiindca tu esti prea prost sa interpretezi o metafora nu inseamna ca nu e una.
Cand eu spun ca sunt mana dreapta a sefului meu tu intelegi din prima ca ma refer metaforic si nu literal.
10. Sunt un putincredincios fiindca asa zice un user de pe TPU care mai e si ateu pe deasupra si nu stie sa daca diferenta intre vechiul testament si noul testament?
Nici nu stii lucruri de baza in credinta crestina si tu ai impresia ca poti cataloga oameni dupa cum iti vine. Ma faci sa rad.
Nici macar n-ai stiut ca jumate din cele enumerate de tine fac parte din vechiul testament si nu mai sunt valide in noul testament. NICI ATATA N-AI STIUT. Dar tu crezi ca poti cataloga cine e crestin adevarat si cine nu...

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Vechiul Testament irelevant? Deja ai ucis jumatate buna din biblie, pana si Isus a spus ca trebuie respectate vechile scripturi.

Si pana la urma, de ce ar avea nevoie Dumnezeu de biblie ca sa se "reveleze", nu se poate arata pur si simplu? Sa-si faca simtita prezenta, nu doar a catorva putini alesi, iar restul sa-i tortureze vesnic in iad.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, doar ca a facut "totul" in 6 zile.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu am spus ca Vechiul Testament e irelevant, am spus ca sa impui legea mozaica din vechiul testament e irelevant, deoarece a fost abrogata. Daca ai fi citit Biblica macar o singura data in viata ta ai fi stiut asta. Ia spre exemplu cartea numita "Faptele Apostolilor". Ai citit aceasta carte din Biblie?
Presupun ca nu. In tot noul testament ni se spune ca legea mozaica a fost implinita de Iisus prin moartea si invierea Sa. Adica nu mai e nevoie sa o tinem.
Iar in Faptele Apostolilor ni se spune cum Biserica primara i-a condamnat pe cei care țin legea mozaica citata de tine. Deci Biblia insasi o condamna! De ce? Nu fiindca e rea, ci fiindca e implinita. Nu mai e nevoie sa tii legea lui Moise. Gata. Iisus a inviat. Legea a murit. Asta e ideea intregului Nou Testament. Te-ai facut de ras cu asta fiindca n-ai stiut atata lucru simplu!
Si ce a zis Iisus legat de lege? Tocmai ce am zis eu. "Nu am venit sa stric legea ci s-o implinesc". Legea a fost implinita, desavarsita, terminata. E gata. Nu mai e nevoie sa se țină fiindca scopul legii mozaice era pregatirea pentru venirea lui Hristos.

"Nu se poate arata pur si simplu?"

A facut deja asta. Iisus Hristos-Dumnezeu s-a aratat oamenilor si ce au facut oamenii cu El? L-au batut, scuipat si rastignit.

Ce rost ar avea sa ti se arate tie? Sa-L batjocoresti si tu in față? De asta sa ti se arate?

Ipotetic vorbind, daca Hristos ti-ar aparea acum in fata si ar zice "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, cine crede in Mine nu va muri ci va fi viu" ce ai face? Spune-mi, ipotetic ce ai face?

Te-ai inchina Lui cu dragoste? Ti-ai plange pacatele? Ti-ai indrepta inima? Ai renunta la ura adunata intreaga ta viata chiar in clipa aia?

Sau ai continua exact asa cum esti acum, plin de patimi si pacate si rebeliune impotriva lui Dumnezeu. Doar fiindca ti se arata Dumnezeu inseamna ca te schimbi? Nu. Normal ca nu. Si diavolii stiu ca exista Dumnezeu si nu se schimba in bine, deci ce rost ar avea?

Dumnezeu nu tortureaza pe nimeni in iad. Pe nimeni. Si nici macar diavolii nu tortureaza pe nimeni. Stii cine te tortureaza? Proprile tale pacate te tortureaza. Propria ta constiinta. Stii cum se intampla din cand in cand sa ne doara constiinta si sa avem un regret? Asa o sa fie in iad dar de un miliard de ori mai rau. Constiinta nu tace niciodata si e parte din tine. Nu e ceva separat, ci esti chiar tu. Tu insuti te vei tortura daca ajungi acolo. Si Doamne fereste sa ajungi.

Dar crezi ca Dumnezeu e nedrept fiindca unii oameni ajung in iad? Tu ai sinceritatea sa-L cauti?
Vrei sa-L cauti? Esti sincer sau doar cauti scuze sa nu crezi?
Pentru ca Dumnezeu nu e deloc nedrept. Stie cand suntem sinceri cu noi insine si cand vrem sa gasim scuze.
Nu e pacat sa nu crezi in Dumnezeu fiindca nu esti inca convins. Nu asta in sine e pacat. Dumnezeu se arata celor care îl cauta. Tu nici macar nu-L cauti. Atunci de ce sa ti se arate?
Daca vrei cu adevarat poti zice "Doamne eu nu stiu daca existi sau nu, dar daca existi te rog arata-mi asta!"
Si daca o zici cu toata sinceritatea si cu tot sufletul si ai rabdare vei vedea ca Dumnezeu intr-un fel sau altul iti va demonstra El singur ca exista.
Dar daca nu vrei, nici nu se va intampla. Decat atunci cand va fi prea tarziu.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Chiar "invierea" lui Isus este o imposibilitate biologica deoarece odata ce orice fiinta moare, ramane moarta. Se vede ca nu ai habar de stiinta.
Toate cele relalate in Biblie, fie cel vechi sau nou testamentala, nu sunt decat mituri imprumutate din alte religii. Nu exista nicio fiinta vie ce sa se renasca la viata. Vad ca scrii mult dar si prost in acelasi timp, si fara rost.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ba am habar de stiinta si stiu foarte bine ca Invierea din morti a unui om este o imposibilitate biologica.
Tocmai asta e si ideea. Tocmai aici e minunea. Daca ar fi posibil sa invii din morti n-ar mai fi nicio minune si nici un lucru extraordinar. Ar fi banal.

Dumnezeu tocmai prin asta a vrut sa demonstreze ca e Dumnezeu, facand ceva imposibil. Toata lumea stie ca invierea e imposibila. Absolut toata lumea.
Fix faptul ca e imposibila arata ca Hristos a fost cu adevarat Dumnezeu fiindca a facut ceva imposibil.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

De asemenea te-am intrebat cum ai reactiona daca Dumnezeu ti-ar aparea in fata? Ce ai face?

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca mi-ar aparea in fata, in public, atunci voi crede, si i-as pune intrebari. Multe.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Vei crede ce? Ca exista Dumnezeu? Pana si demonii cred. Doar prin a crede ca exista n-ai rezolvat nimic.
Tu pe tine tot nu te-ai schimbat.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci spui ca tu crezi in stiinta, si crezi in demoni. Si in serpi vorbitori. Si in oameni ce reinvie. Tu crezi in mitologie, nu stiinta actuala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Stiinta inseamna doar observarea lumii inconjuratoare si cartografierea ei in anumite categorii usoare de digerat si descrierea legilor dupa care lumea naturala functioneaza. Atat.

Vezi tu, stiinta nu face niciodata afirmatii absolute.
Stiinta adevarata nu va zice niciodata ca ceva exista sau nu exista ci va descrie doar ce observa.
Daca vezi doar lebede albe tragi concluzia ca nu exista lebede de alte culori?
Si daca intr-o o sa vezi o lebada neagra?
Atunci mai corect e sa spunem "pana acum am observat doar lebede albe". Atat. Nu zice stiinta ca exista doar lebede albe. Daca ar zice asta s-ar înșela fiindca e clar ca exista lebede care nu-s albe.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Stiinta nu l-a detectat "inca" pe Dumnezeu. Poate intr-o zi va reusi, sau poate ca nu. Momentan cel mai plauzibil raspuns este Dumnezeul deistic indiferent.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ti-am spus deja ca nu are sens Dumnezeul deistic indiferent deoarece daca o divinitate exista ea trebuie sa fie capabila de orice inclusiv de empatie deci din start Dumnezeul deistic nu are niciun sens.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Dar nici un Dumnezeu "iubitor" ce are iadul ca pedeapsa infinita pentru fapte finite nu poate exista. Si raiul infinit poate fi infernal, nimic nu ar trebui sa fie vesnic, nu e natural daca ma intelegi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Iadul nu e o pedeapsa. Asta e o greseala a oamenilor care nu inteleg creștinismul.
Iadul si raiul nu sunt locuri ci sunt stări sufletesti.
Iadul e denumirea unei stări de ură indreptate impotriva lui Dumnezeu. Nu e pedeapsa. Nu te pedepseste nimeni. E doar propriul tau regret chinuitor. Dumnezeu te iubeste, problema e ca tu îi urasti iubirea. Chinul iadului e felul in care percepe omul plin de ură iubirea lui Dumnezeu. Deci e o perceptie.
Ce sa faca Dumnezeu?
Sa te oblige sa-L iubesti?
Nu poate, ti-a dat liber arbitru.
Sa se ascunda de tine?
Nu poate, e infinit.
Sa te ascunzi tu de El?
Pai e infinit.

Chinul iadului e format din iubirea lui Dumnezeu care e perceputa ca fiind dureroasa.
Dumnezeu n-ar vrea asta, dar ce sa faca altceva? Ce optiuni ar avea sa impiedice asta? Totul ține de tine, de alegerea ta daca vrei sa-L iubesti sau nu. El nu te poate obliga.

Si nu intelegi cum iadul e infinit desi viata ta pe pamant e finita?
Pai hai s-o luam asa. Sa zicem ca un soț si o soție se iubesc la inceput dar peste un timp soția îl înșeala pe soț. Bineinteles, soțul se simte tradat si vrea sa divorteze.
Uite asa, pentru o greseala finita urmeaza o despartire infinita deoarece soțul nu o va mai putea niciodata iubi pe femeia aceea. Nici macar daca amandoi ar trai un milion de ani.
Intotdeauna greselile asa zis finite vor avea consecinte infinite.

| h379m3973423 a răspuns (pentru LupusDei1993):

1. @Heraclit Din Biblie reiese acum cât timp Adam a fost alungat din Eden, nu când a fost creat sau, mai ales, ce vârstă are Pământul... laughing

2. Da, femeia să fie supusă bărbatului. Îți explică Pavel cărui bărbat să-i fie supusă: Efeseni 5:25, 1Cor. 11:3 (dar pentru a înțelege asta trebuie să înțelegi iubirea menționată acolo... nu cred că ești capabil)

3., 5. Alții erau pedepsiți pentru 9 generații doar pentru că erau născuți din viol sau curvie. Sunt explicate toate lucrurile Legii vechi, dar în CĂRȚI, volume întregi și nu voi scrie asta pentru un dubios care nu știe o iotă de Biblie.

4. Asta de unde? -_- Biblia zice altceva, parcă o citiseși.

6. Credeți ce vreți aici. Oricum, Iov și Isaia au cam spus pe scurt cum este Pământul așa cum îl știm noi acum.

7. Ba cred că Biblia a fost destul de clară că orizonturile sunt... chiar mai mari decât Universul în care trăim. Parcă o citiseși. -_-

8. Așa s-a ajuns, ca incestul să fie imoral. Dar a fost interzis de către Dumnezeu din motive medicale(iar motivele medicale din cauza adâncirii omului în păcat). Deci da, la început era perfect sănătos și normal reproducerea între membrii aceleiași familii.

9. Sunt destul de sigur că trebuie evitat păcatul, atât. Nu cred că scrie undeva în Biblie că trebuie să te mutilezi laughing Dar na, un dubios poate doar să vină cu ipoteze dubioase.

10. Corect, dar credința în Hristos nu vine fără înțelepciune că dacă toată lumea s-ar apuca de mutat munții...
Acum nu compara adevărații credincioși cu scârbele care spun Doamne ajută, fură și o numesc muncă. Du-te la ăștia mai pocăiți să vezi... cu cât este cineva mai blând, mai săritor, mai bun cu atât demonstrează că este mai deștept(cu mai multe diplome, cu mai multe cunoștințe generale și mai avansat în munca practicată(nu mă refer aici în cadrul bisericii ci ca inginer, aviator, IT-ist, etc.)).

Și în final nu ai citit Biblia, nu mai minți... să-ți fie rușine.
De fapt mi-e greu să cred că ai citit două cărți în viața ta.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ma bag in raspunsurile tale, sunt subiectele tale cu crestinii astia indoctrinati insa la numarul 7 ("Viata de pe pamant a inceput cu microorganisme extraterestre.") ai dreptate. Sunt sanse extrem de mari sa ne avem originile din afara planetei si sa fim prosperat si avoluat aici prin panspermie. Asteroizi si comete martiene cad mereu pe pamant. Cu aproape 3, 6 miliarde de ani în urma, Marte era o planeta calda, umeda, conditii similare Terrei de azi. Biologii cred ca fiindca Marte s-a racit mai repede decat alte planete, este posibil ca viata sa se fi dezvoltat acolo mai intai. Marte a fost cel mai bun candidat pentru aparitia vietii, la inceputurile sistemului solar. Roci de pe Marte ajung aici mereu și acestea provin din ciocnirie lui Marte cu asteroizi sau comete. Si stim ca ar fi putut purta orice microorganism martian pe Terra. În august 1966, o echipa de oameni de stiinta au facut un anunt uluitor. Un meteorit martian descoperit in Antarctica continea urme de viata fosilizata. Roca de aproape 2 kg, numita ALH 84001, prezenta urme de globule de carbonati, excretate de microbii care erau vii pe Marte acum 3, 6 miliarde de ani. Daca viata se nastea acolo, putea sa fie usor transportata si aici iar eu cred ca asta sa si intamplat. Chestia asta este verificabila, cum am mai spus, mereu vin bucati martiene pe pamant. S.au facut teste pe microorganisme aduse in vidul spatial si s-a descoperit faptul ca acestia pot supraviețui o luuunga perioada de timp. In fiecare secunda pe fiecare metru patrat cad din cer, din spatiu, milioane de microorganisme, de viruși dar pentru ca contitiile nu sunt aceleasi cu originea nu se adapteaza si mor sau traiesc si sunt inofensivi. Unii dintre ei pot fi periculosi, se suspectează ca unele extintii in masa care nu au o cauza condirmata in totalitate ar putea sa aiba ca unul dintre motive acesti virusi.

| Nilsson a răspuns:

Vezi că ai uitat multe lucruri din Biblie: să nu ucizi, să nu furi, să îți iubești aproapele, să respecți femeia...

Dar nu cred că le-ai omis întâmplător, pur și simplu ești la stadiul în care știi doar adunarea din 10 în 10 și dacă mai adaugai altele te pierdeai în procente.

| NotNamed a răspuns (pentru Nilsson):

Spune sa nu ucizi dar sunt si paragrafe in care le ordona oamenilor sa ucida diferite tipologii de oameni, cei care sunt curiosi, cei care se închina la alte religii, cei care sunt atei, cei care sunt vrajitoari, cei care sunt LGBTQ+ si multe altele. Daca era smecher ii omora el personal asa cum a mai facut.o. Nu punea oamenii să facă pacate pentru el ca mai apoi tot el sa ii judece pentru acele pacate. Aici pot spune ca este o contradictie biblica.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru NotNamed):

A ucide și a executa niște sentințe din partea lui Dumnezeu sunt lucruri diferite.
După capul tău, cei care fac injecții letale în Statele Unite ar trebui să fie condamnați și ei la rândul lor pentru crimă.

Cu așa demonstrație de inteligență, să nu îmi ceri să îi mai iau pe atei în serios ori să fiu respectuos.

| NotNamed a răspuns (pentru Nilsson):

Bun raspuns, la asta nu m.am gandit. Ai mare dreptate. Imi cer scuze pentru greseala comisa.
Cat despre seriozitate si respect, o faci pentru tine, pentru respectul fata de ceilalți. E alegerea ta daca alegi sa ne iei in bataie de joc doar pentru ca nu iti convine tie ca am ura pe religiosii fanatici. N.am nimic cu crestinii care unde trebuie sa adopte si sa respecte "tainele" stiintei lasand religia la o parte o fac. Orice om greseste. De-asta imi petrec timpul mult pe platforma, pentru ca de la unii am ce invata, imi intaresc unele ideologii, imi schimb altele pe care le conștientizez intr.un final ca nu sunt bune. Au mai fost si religioși carora le.am dat dreptate si am avut ce invata dar si cu care m.am războit pentru ca erau prea incuiati. Vrei acum din ura sa va iau pe toti in bataie de joc si sa-mi las orgoliul sa-mi conduca creierul desii poate unele lucruri aveti dreptate? Crede.ma ca nu ma cunoști, ma consider un realist, nu un roman atotstiutor care n.are intrebari, ci doar raspunsuri.

| NotNamed a răspuns:

0% daca chiar asa este scris in Biblie.

| KR0NSTADT a răspuns:

Felicitări! Tocmai ai postat tâmpenia anului. Dacă tu ai citit Biblia, căutând să o înțelegi, înseamnă că Țiriac tocmai mi-a donat juma' din avere. laughing

| AndrElle a răspuns:

2.100%
3.50%
4.0%
5.10%
8.4%
9.0%
10.10%
11. 0% ești ateu.

| AlexandraOrg a răspuns:

10% Hai ca e bine?