| usuk a întrebat:

Am sa-mi incep intrebarea printr-un monumental "iertati-ma" caci, dedic aceasta intrebare doar unui singur grup de oameni, teistilor.
[daca veti dori sa-mi raspundeti la intrebare, va trebui sa urmariti urmatorul video; video-ul solicita o buna intelegere a limbii engleze]

http://www.youtube.com/watch?v=Z1BzP1wr234

[NOTA: va rog, raspundeti la intrebare doar daca ati si inteles ce se spune in acel video si doar daca l-ati urmarit INTEGRAL]

intrebare: Ce parere aveti despre mesajul ce-l transmite video-ul?

28 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Din pacate nu pot vedea video-ul, desi sunt bun la engleza. Daca vrei sa imi faci un rezumat, am sa iti raspund foarte obiectiv.

| usuk explică (pentru valentingb):

De ce nu poti vedea video-ul? nu ai flash player actualizat? nu ai instalat driver-ul grafic? nu vrei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Sau utilizeaza tableta ori nu are banda destula pe orice device ar avea.

| usuk explică (pentru anonim_4396):

Oh, right; anyway, check out my favorite ones:

http://www.youtube.com/watch?v=_F2TTmOdt2g

http://www.youtube.com/watch?v=uTH4TxESMkU

http://www.youtube.com/watch?v=VWAUhadJzTk
asta din urma e cea mai cea.lol

| valentingb a răspuns (pentru usuk):

Banuiesc ca raspunsul care te-ar bucura e "nu vreau". Din pacate, n-am o veste buna pentru tine azi. Ma pricep si la calculatoare, cat-de-cat, multumesc de grija, dar telefonul meu nu are streaming.e un second-hand + low budget, iti dai seama. Asta e cauza. Daca nu ai timp de rezumate, te inteleg, stai linistit, stiu cum e sa nu ai timp.

| usuk explică (pentru valentingb):

Aha, inteleg..nu-i vorba ca nu am timp dar e un video de 9minute; anyway, am sa fac un rezumat cat mai simplu cu putinta in care sa redau doar esentialul

e vorba de dumniezau si de un inger; ingerul vede o femeie care e pe cale sa fie violata si pe un copil care e pe cale sa moara si-i spune lui dumniezau sa opreasca aceste lucruri insa el nu vrea pentru ca "nu vreau sa ma opun liberului arbitru a violatorului sau a criminalului"; insa ingerul ii explica ca orice ar face el[dumniezau] fie ca va sta si se va holba la femeia aia cum e violata[el e omniprezent] fie ca va face ceva so scape, vointa unuia dintre persoanele implicate tot va avea de suferit[femeia e violata impotriva vointei ei-violatorul ii incalca liberul arbitru]
ingerul ii cere socoteala lui dumniezau pentru ca el a ales sa nu faca nimic si ii spune ca, indiferent daca agresorii vor arde in iad, femeia si copilul nu se vor mai intoarce la viata lor initiala; ingerul ii mai spune ca, "ce folos mai are iadu', ca oricum agresorii nu vor invata sa fie mai buni arzand[ei vor arde pentru totdeauna-nu vor mai avea ocazia]
ii mai spune ca e un dumniezau rau si ca asa, 4 persoane au sfarsit in minus[femeia violata, copcilu' ucis si cei doi torturati in iad]

cam asta ar fi rezumatu'

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

And by they way mister clark, remember, I love you. laughing
M-as putea uita toata ziua la Darkmatter2525 numai ca ma abtin ca sa pot face si altceva.

| valentingb a răspuns:

Multumesc pentru rezumat!
Mare este Domnul, pentru ca mi-a dat un jaf de telefon, si in felul asta am citit in 30 de secunde rezumatul, in loc sa pierd 9 minute urmarind clipul!
In caz ca n-ai facut un atac cerebral inca, citind introducerea, am sa-ti explic de ce am scris asta. Eu nu sunt un "religios" obisnuit, nu gasesc "semne" in orice intamplare banala. Am vrut doar sa iti arat ca cine vrea interpreteaza lucrurile in felul lui.
Biblia este clara (daca te referi la Dumnezeul Biblic, stii, exista diferente in privinta modului cum este prezentat Dumnezeu intre religii, crestinii sunt singurii care il considera prieten, si chiar si aici, depinde de cult).
Geneza spune asa : Dumnezeu a facut omul si l-a facut stapan peste intreaga Lui creatie, apoi i-a dat 10 lei dupa care sa stapaneasca.
Asa cum sunt moderatorii pe TPU, pot muta intrebari, recomanda intrebari, dar nu pot sterge intrebari (stergere fiind echivalentul mortii, lucru interzis de Decalog). Intelegi mica mea metafora expirata?
Dumnezeu nu intervine pentru ca a facut deja destul.

Hai sa o luam altfel. Lasam la o parte Vechiul Testament, e plin de rahaturi. Noul Testament, in schimb, e la alt nivel. Nivelul psihic.
Esti de acord ca daca toata lumea, absolut toata lumea de pe Pamantul asta, ar respecta putinele cereri ale Lui Isus, lumea ar fi un loc perfect?
Daca nimeni n-ar mai face rau, totul ar fi perfect, nu? Prin urmare, cine e vinovat, Dumnezeu, sau noi, societatea, pentru atrocitati?
De ca in unele tari procentul acestor intamplari e mai mic decat la noi, pentru ca Dumnezeu ii iubeste mai mult pe ei, sau pentru ca oamenii de acolo folosesc ce le-a dat Dumnezeu asa cum le-a zis El?
E o vorba la noi: Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune in traista.
Sper ca explicatia e destul de detaliata, nu stiu cat o sa-ti placa ce ti-am zis, dar eu zic asa: nu pleca de la prezumtia ca ce auzi pe la "religiosi " e adevarat. In primul rand, ei spun ca Biblia e Cuvantul Domnului, lucru evident fals, o entitate a binelui nu putea lauda pe David, de exemplu, pentru crime odioase (omorarea intregii populatii a unor orase, prin taiere cu sabie, topor, fierastrau). Ei prefera sa gaseasca explicatii halucinante despre motivul benefic pentri care acel lucru apare in Biblie, in loc sa recunoasca ca Biblia e scrisa si de oameni care au stat in desert, i-a batut soarele in cap si au avut halucinatii (sa nu uitam ca Ioan manca ce gasea, inclusiv lacuste, desi tot Biblia interzice insectele in dieta credinciosului, si a scris Apocalips, cea mai SF parte a Bibliei, nici Geneza nu e chiar asa SF).

| usuk explică (pentru valentingb):

Pai mai citeste si tu biblia, ea nicidecum nu interzice insectele[bine, le interzice dar nu si lacustele, asta stiu eu sigur ca am citit si eu biblia[nu stiu exact unde zice, dar stiu ca zice bine de lacuste.lol]]
bine, bine, am citit tot ce ai scris si imi cer scuze ca-s cam tampit si nu am reusit sa inteleg ce parere ai totusi [asa, in mare] despre mesajul video-ului; daca nu-ti cer prea mult, spune-mi parerea, dar nu in 1000 cuvinte. poti spune si "da, imi place" sau "nu, nu sunt de acord cu acest mesaj"; nu crezi ca ar fi mai simplu? mersi

| valentingb a răspuns:

"E o vorba la noi: Dumnezeu iti da, dar nu-ti
pune in traista."
Iti raspunde asta la intrebare? Daca nu-ti raspunde, nu te scuz.

| valentingb a răspuns:

Ti-as fi dat alt raspuns daca erai ateu, dar cum esti anti-teist, nu are rost sa ma straduiesc sa dau un raspuns functional, il vei anula ca si pe asta.
Ca orice proverb, contine un mare adevar, tu asta nu observi : ai contrazis un adevar milenar! Intelesul acestui proverb e ca viata poate sa-ti scoata doar lucruri bune inainte, dar daca nu profiti de ele, degeaba!

Aplicand acest adevar la prezumtia ca Dumnezeu exista, inlocuim "viata" cu "Dumnezeu" in expresia de mai sus si ce reiese?
Reiese ca esti atat de "anti" incat nu poti accepta nici macar o teorie. Ti-am spus, eu nu-s un crestin obisnuit (eu nu apartin unui cult), eu pot discuta despre acest subiect fara sa scot o tepusa sfintita si sa ti-o infing in inima.
Apropo, nu mai considera "crestinii" ca un tot unitar, fiecare crede cum si cat poate, si cred ca nu ai aflat: mai exista si alte religii pe Pamant, de ce esti asa inversunat impotriva uneia? Poate pentru ca nu esti foarte "open-minded"? (observ ca iti place sa crezi ca stii engleza)

| usuk explică (pentru valentingb):

De ce sunt asa "inversunat"? pai nu sunt, da stiu, in fel de CEEE?
pe mine ce ma inversuneaza mai mult e prostia, daca citesti inca o data intrebarea, poate cine stie, iti vei da seama cam de ce raspuns aveam nevoie
eu NU am nevoie de proverbe sau "adevaruri milenare"; NU am nevoie de raspunsuri care sa reprezinte romane scrise in 2minute; NU am nevoie de nimeni care sa-mi recunoasca aptitudinea de a stii engleza
AM nevoie..pardon..am AVUT nevoie de o parere simpla si concisa din care sa reiese caracterul afirmativ sau negativ asupra acestui video
fa-mi si fa-ti un serviciu si nu mai raspunde la aceasta intrebare

| valentingb a răspuns:

Cata vreme raspunsul meu are legatura cu intrebarea, nu incalc regulamentul. Esti liber sa folosesti instrumente TPU.
Eu m-am exprimat asupra rezumatului. Vrei un raspuns de gradinita? Eu te stiam filosof, dar hai, fac un efort.
Cel care a facut clipul e un om care nu stie ca universul are plus si minus, si nu stie ca orice religie are plus si minus, ci, fiind inchis la minte, el vede doar crestinismul. Am citit Coranul, am citit Cele 7 adevaruri, Tora, din pacate, nu am avut onoarea sa o tin in mana, crede-ma, crestinismul e chiar o religie ok.(ma refer, strict la invataturile Lui Isus.Inaltarea si altele nu tin de invataturi, ci doar de propaganda) Nu sunt de acord cu rezumatul, deoarece se bazeaza pe ceea ce spun "religiosii", si nu pe ceea ce scrie in Biblie.
Dumnezeu nu a fagaduit omului perfectiunea. Conform Bibliei, Dumnezu a daruit perfectiunea, omul este cel care o strica.
Mai citeste o data Geneza, si vei vedea ca asta scrie acolo.
Pacat ca nu iti plac discutiile in contradictoriu, si te aprinzi asa.mi-ar fi placut sa mai discutam.

| usuk explică (pentru valentingb):

Ma stiai mai filozof? cum asa? nevermind
mie imi place sa discut, lucruri interesante sau ce prezinta un nivel mai inalt de intelegere, lucruri ce fac referinta la adevaruri universale, viata si intelesul ei, universul si cat e el de mare, oameni de seama ai istoriei..etc;
cand vine vorba insa de religie.[sunt o persoane prea directa si prea sincera] mi se pare ca e bullshit; nu-mi place sa discut asa ceva, nu e un lucru discutabil; asta e; poate o sa mai purtam discutii in contradictoriu la alte sectiuni, pana atunci, numai binehappy

| valentingb a răspuns (pentru usuk):

Prea direct si prea sincer? Nu e de mirare ca ne intelegem asa "bine" laughing Idem!
Da, ai dreptate, religia e bullshit. Credinta insa nu e.Asa consider eu.
O zi superba!

| usuk explică (pentru valentingb):

E acuma, ca avem credinte/pareri diferite nu inseamna ca nu ne putem intelege bine
cat despre credinta, e ceva ambigu pentru mine

| valentingb a răspuns (pentru usuk):

Pai..eu nu apartin niciunui cult religios. Asta pentru ca refuz sa fac si sa respect ce spun aceste culte despre religie si credinta.
Eu sunt crestin si nimic mai mult, iar credinta se simte, nu poti invata despre ea.
Credinta in Isus si Dumnezeu este exact ceea ce spun budistii despre gasirea pacii interioare, ei spun ca trebuie sa te regasesti pe tine, in tine. Credtinismul spune ca Isus este in fiecare om, trebuie doar sa-l gasim. Observi asemanarea?
Mno.ce nu mi-a placut la tine este anti-crestinismul. Pana nu vei cunoaste armele inamicului, nu vei castiga razboiul, asa spune legea razboiului. Nu-mi place ca te lupti cu ceva, fara sa-l cunosti indeaproape.
Incearca sa intelegi, nu sa crezi, ceea ce cred altii, si apoi vezi daca poti sa-i spui cuiva "Nu exista Dumnezeu" cu toate ca el Il simte in toate momentele grele ale vietii lui, cum ii sta aproape si ii da curaj. Poate e automotivare...psihologie pura. Poate e prostie. Poate e Dumnezeu. Dar nu poti sti raspunsul pana nu le incerci pe toate.

| doctorandus a răspuns:

Cand eram crestin credincios ma apucasem sa citesc The Problem of Evil de Richard Swinburne. Dupa vreo zece-douazeci de pagini m-am intrebat de ce dracu' citesc o carte despre a carei premiza Isaia 45:7 spune ca e eronata.

Răspuns utilizator avertizat
| usuk explică:

Tu sigur ai respectat conditiile sub care puteai posta un raspuns?{inteles engleza-vizionat video integral-inteles video}
in video spune ca dumniezau nu lasa liber arbitru oricui, ci mai sunt si conditii[? nu stiai, uitate sa vezi ca zice]
oricum ai luao, daca un om bun, ar fi omniprezent si omnipotent, nu ar putea sta, si holba la femei cum sunt violate si oameni cum sunt ucisi[? spune clar in video-ul care tu nu l-ai vazut][chiar daca ar interveni/nu ar interveni, liberul arbitru ar fi incalcat]
recomandare: uita-te la video si dupa vino cu un raspuns; daca nu intelegi ce se spune in video, nu mai veni, nu vreau sa-mi pierd timpul. mersi

| usuk explică:

Interesante precizari...mai pune putin mana pe engleza.*your action
si totusi, ce parere ai despre cei care vor suferii pentru o eternitate si nu vor mai avea sansa de asi reveni? ce scop vezi tu in iad? e atat de lipsit de sens[dupa parerea mea]

| zurick a răspuns:

Aceste lucruri se-ntampla mai mult decat des, de ce asa trebuie sa stea lucrurile? Sincer n-am inteles...Si cu siguranta n-o sa inteleg niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=3fhvmg9oiWU
Still my favourite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii descrie putin si pe unii crestini de pe aici care sunt homosexuali. Ar trebui sa se adune pentru a face video-uri pe youtube.

| M600 a răspuns:

Exista multi atei pe internet cu creierul neted care au prea mult timp liber, acesta ar fi mesajul.

Acesta ar fi mesajul

| BlackSulphur a răspuns (pentru M600):

Si mai exista persoane ca tine ca gasesc orice ocazie sa jigneasca, mesajul fiind irelevant intrebari, sau chiar subiectului. Deci cine are creierul neted?

| M600 a răspuns (pentru BlackSulphur):

M-am referit la cei care au timp liber sa creeze animatii ridicole.
Dar daca te simti cu musca pe caciula este alta treaba.

| usuk explică (pentru M600):

Ridicole sau nu,[asta cam era ideea, sa fie ridicole ca sa ne putem rade] ele exprima un adevar general valabil de necontestat; sau cel putin, un adevar mai adevarat decat povestile scrise in biblie