| AvalohAlyn a întrebat:

Am sa scriu mult atentie..Credeți în puterea Aghiasmei Mari?(apei sfințite)
Eu am o credință puternică în ea și o teorie care cred că e adevărată.
De exemplu Aghiasma Mare care este sfințită după cum zic preoții prin pogorarireq Duhului Sfânt asupra apei dând apei puteri vindecătoare și de iertare a păcatelor precum și de curățire a sufletului și trupului.

Teoria mea incepe aici:Noi când bem apa, fiecare picătură de apă conține Duhul Sfânt al lui Iisus Hristos, al lui Dumnezeu deci iar practic atunci când bem acea apa Îl bem chiar pe Domnul Iisus Hristos sau bem pe Duhul Sfânt, așa că o metaforă reprezintă cuvintele mele dar practic și la ceea ce se întâmplă cu trupul și cu sufletului omului după ce bea Apa Sfințită sau Aghiasma Mare este 100% real ce am zis.
Adică după ce bem Aghiasmă Mare pe stomacul gol dimineață și când suntem bolnavi noi Îl avem pe Domnul Hristos în inima, in suflet, in noi.E că la Sf.Imparrasanie dar totuși Împărtășania are o valoare mai mare că Taina căci e cea mai importanta Taina a Bisericii. Poate râdeți dar în trecut când preotul mi-a făcut Canon și am băut Aghiasmă Mare in loc de Împărtășanie am ajuns la concluzia asta...Eu însă de-abia aștept să mă spovedesc și împărtășesc căci cu pandemia și restricțiile nu am mai apucat și mi-a fost frica de virus și aglomerație însă anul asta pentru mine cel mai important lucru este spovedirea păcatelor primirea Sf.Impartasanii,care nu am primit-o de 7 ani din 2013 și în toată viața mea de 26 de ani m-am împărtășit și spovedit cred că de vreo 5 ori...Am păcate multe adunate de tot felul și vreau să fie dezlegare și uitate însă cel mai mult vreau sa vina Domnul Hristos în inima mea ..eu rămân ortodox dar vreau o relație personală cu Dumnezeu..primul pas l-am făcut, L-am rugat pe Hristos sa vina in viața mea și beau aghiasmă rugabdu-ma pentru iertare și pentru a locui El, Iisus în mine mereu dar mă rog des și de 12 ani mă rog pentru vindecarea de TOC,depresie,anxietate generalizată, socială etc acum au mai apărut și destule probleme fizice deci sănătatea mea e șubredă.In viața asta nu îmi mai doresc decât pe Iisus Hristos și armonie in familie si vindecarea sau redobândirea sănătății, acum va întreb oare are puterea de a vindeca suferințele mele Aghiasmă Mare, așa cum m-am rugat sa fie așa și am sperat? Sau trecem și mai departe oare Sf.Impartasanie,Taina Tainelor in creștinism mă va vindeca vreodată sau chiar anul asta prin primavara de suferința mea psihologica? Poate par ciudat sau amuzant dar eu chiar îmi doresc mult vindecarea căci de 12 ani am avut o viață cu multe probleme de sănătate psihologice. și am promis că dacă na va vindeca Dumnezeu vreodată voi fi toată viața recunoscător și Îl voi sluji toată viața,însă acum din cauza că am mintea slăbită de toc, depresie și anxietate simt că nu pot sa Îl slujesc și să fiu un creștin foarte autentic cum sunt alții însă tot ce pot face este sa incerc sa mă rog pentru vindecare și să încerc să am o viață cât mai fara păcate și mai plăcută lui Dumnezeu dar sunt că apogeul credinței sau sa Îl urmez sau slujesc cu adevărat nu pot, in momentele astea datorita problemelor de sănătate pe care le am. Credeți că Dumnezeu îmi va da vindecarea că sa Îl slujesc cat voi trăi și să -i fiu recunoscător pe veci slavindu-l și laudandu-k și fiind un creștin adevărat așa cum i-am promis sau mă va tine mereu cu problemele astea de sănătate fiindcă există și filosofia aia că în suferința îți găsești mântuirea, pe Dumnezeu și îți șlefuiești caracterul și suferința ar fi un purificator pentru suflet? Așa zic unii Sfinti ortodocsi și catolici.Am și eu vreo sansa la vindecare din partea lui Dumnezeu? Îmi dăruiesc inima lui Iisus Hristos pe vecie daca mă va vindeca de fapt ce zic eu aici mi-am daruit-o de fapt si acum, aflat în suferința și bolnăvior fiind. Dumnezeu în zilele astea e tot ce e mai important și de valoare printre atâtea lucruri care par de valoare dar sunt inutile ..pacea interioara data de Dumnezeu o doresc de 1 milion de ori decât o cariera impresionanta cu bani foarte multi și proprietăți și vacante și o viață fără cusur fiindca important e sa ai echilibru sufletesc, pace, sănătate și liniște interioară în viața căci fără astea 4 toate lucrurile materiale sunt absolut inutile.

2 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Apă chioară. Nimic altceva.

https://youtu.be/BdxjN36CO3E
Vei zice ca e sfințită, da, sfințită de un popă care e chitit pe extorcare si lăcomie. El are fix spiritul lui Dumnezeu.
De fapt are un spirit. Dar de la alt Dumnezeu. Cel al acestui veac. Spirit demonic.

| Cosimo11 a răspuns:

❤❤