| stenciu a întrebat:

Am sa va adresez o intrebate sa vad cine e ass in religie: daca Dumnezeu este atot-puternic, poate sa faca o piatra pe care sa nu o poata ridica? sa va vad!

15 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Felicitari pentru intrebare!

Cu putina logica, ajungem la concluzia ca ceva "Atotputernic" nu poate sa existe nici macar teoretic! happy

Nu suntem destul de inteligenti incat sa definim conceptul de perfectiune...

| Inferno a răspuns:

Am mai spus in repetate randuri,omnipotenta nu are sens,deoarece este in contradictie cu ea insasi. Sunt limitat chiar de propria mea omnipotenta.
Dar pentru a va arata ca sunt un "ass in religie" am sa definesc omnipotenta din punct de vedere teologic,iar din punct de vedere teologic omnipotenta nu reprezina capacitatea de a face orice,ci capacitatea de a face orice doresti.
Aparent nu este nici-o diferenta intre cele doua variante,dar aparentele insala. In cea de a doua varianta,(explicatia teologica a omnipotentei)intrebarea nu mai are sens,deoarece Dumnezeu poate face DOAR cea ce vrea. Deci el poate face un bolovan pe care sa nu il poata ridica,daca vrea acest lucru(sa nu poata ridica bolovanul), si poate face un bolovan pe care-l poate ridica daca vrea acest lucru (sa ridice bolovanul).
Deci din punct de vedere teologic vointa divinitatii,iar nu caracteristicile fizice, determina omnipotenta.
Iar in cazul in care nu ai inteles am sa-ti exemplific folosind o analogie simpla, propria ta imaginatie.
In imaginatia ta tu poti fi omnipotent (poti sa-ti imaginezi ca faci tot ce vrei), dar atunci cand ai sa-ti imaginezi paradoxul pe care l-ai prezentat ai sa ai doar doua variante determinate de propria ta vointa. Fie nu ai sa poti ridica bolovanul, pentru ca tu NU ai vrut sa il poti ridica, fie ai sa-l ridici pentru ca ai putut sa-l ridici.

| Terente20 a răspuns:

Paradoxul asta circula pe net de 100 de ani.
m-am gandit un pic si am realizat ca atot-puternicia nu intra in calcul atunci cand e vorba doar de tine, ci in comparatie cu altii. e ca si cum m-as intreba singur "oare sunt mai bun ca mine la bataie?"

| MMihai a răspuns:

Aceasta întrebare prostească, a mai fost pusă de n ori!

| andreiush25 a răspuns (pentru Terente20):

Pai aici este adevarata concurenta...cand te bati cu tine happy.cel mai greu este sa te infrangi pe tine...sa iti depasesti limitele.

| RAY a răspuns:

Asa ceva e imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu poti sa-ti fixezi un tel in viata,pentru care sa lupti, cu toate fortele, puterea si stiinta ta stiind singur ca nu ai nici o sansa sa-l atingi? uite eu mi-am propus sa nu ating niciodata luna cu mana, si soarele cu picioarele, si ma straduiesc din greu.sant atat de frumoase amandoua incat mi-e foarte greu.

| zurick a răspuns:

De ce ar vrea sa faca asta? Ar putea caci este precum ai spus si tu atot-puternic, dar crezi ca Dumnezeu vrea sa faca 'nimicuri' din mintile oamenilor. Spun 'nimicuri' pt.ca nu trebuie sa il provocam ca sa vedem ca e atot-puternic.

| stenciu explică:

Zurki,raspunsul tau este cel mai clauzibil, si stii de ce? pentru ca intr-adevar nu trebuie sa provocam Divinitatea pentru intrebarile noastre prostesti. uite eu sunt teolog, daca doriti sa vi se raspunda mai rapid si adevarat la intrebarile voastre de religie aici e numarul meu:0755614197.astept sa ma contactati.

| martzian a răspuns:

Istetule, promit sa iti dau eu raspunsul, daca imi raspunzi si tu corect si complet la urmatoarea chestiune: poate un numar infinit sa fie mai mare decat un alt numar infinit? Iar daca nu poate, este el mai putin infinit? Il va face aceasta aparenta impotenta pe primul numar sa fie mai mic decat cel de-al doilea numar sau pe cel de-al doilea mai numar sa fie mai mare decat primul?

| GabiTanase a răspuns:

Firea umana e slaba, e limitata, inatinte de a pune intrebarea asta trebuia sa te gandesti ca Dumnezeu e Atotstiutor!

| martzian a răspuns:

Nu mi-ai raspuns, asa ca te intreb altceva, asumand ca nu stii sau ca dai bir cu fugitii.

FATA DE CE ar trebui ridicata piatra? Ca ceva sa fie "greu" trebuie sa actioneze forta gravitationala. Cineva mai atotputernic decat Dumnezeul atotputernic ar trebui sa creeze o planeta mai infinita decat infinitul pentru a avea o forta de atractie gravitationala care sa fie mai puternica decat forta generata de o piatra mai infinita decat infinitul, piatra creata de Dumnezeul atotputernic supus la aceasta incercare.

Intrebare de geometrie: dintre doua linii drepte cum afli care este mai mare? Stii?

Vrei o concluzie? O intrebare nonsens nu poate avea un raspuns inchis. NU poti compara un Dumnezeu atotpunernic cu El insusi si apoi sa spui ca nu este atotputernic doar ca nu-si poate depasi propria atotputernicie. Aceasta din urma deja nu are limita.

Am descoperit deja unde este limita, totusi. happy

| obelix2266 a răspuns:

Stenciule cred ca astepti un raspuns la intrebare, desi am citit si celelalte raspunsuri, le gasesc licite.Hai sa gandim putin. ce este materia. Materia stim ca este un camp energetic car are o anumita intensitate si vibratie energetica. Deci este o energie mai pe scurt (nu ne bagam in fizica cuantica,are cine.). Dumnezeu este un spirit,o energie vie ce are o alta intensitate,nu ca cea a materiei,dar prin vibratiile ce le poate produce,poate crea materia. Deci stiintific vorbind, poate crea ceva mai greu ca sa nu poata ridica, dar transforma propria energie intro piatra, deci cine mai ridica piatra? Terente a fost si mai explicit. Astfel de intrebari se cheama intrebari nebune, care nu merita sa aiba un raspuns. Asa ca hai sa fim mai seriosi si mai intelepti si sa nu intrebam; dar pe Dumnezeu cine la creat? Succes.

| n0matterman a răspuns:

Ass in religie? Vorbim despre preferintele preotilor sau ce? Daca da, ai uitat sa precizezi varsta.